Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Куди звертатися, аби захистити свої права? Добірка правозахисних організацій України

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Вони захищають права людини, розслідують факти порушення прав державними органами, формують правову і політичну свідомість громадян. І це тільки частина завдань, які ставлять перед собою українські правозахисники. Кому і чим вони можуть бути корисними? Розповідаємо про правозахисні організації, створені в Україні та для українців.

Правозахисна Група «Січ»

Правозахисна Група «Січ» спеціалізується на наданні юридичної допомоги постраждалим від російської збройної агресії, жертвам катувань та вразливим категоріям населення. З 2014 року правозахисники працюють з військовими, внутрішньо переміщеними особами, волонтерами, розслідують резонансні справи та факти порушення прав людини. Співзасновницею ГО та головою Ради є Оксана Томчук.

Фахівці організовують публічні та освітні заходи, пропагують правозахисні ідеї, документують порушення прав людини та воєнних злочинів Росії. Однією з цілей організації є притягнення країни-агресорки до відповідальності. 

Правозахисна Група «Січ» також захищає громадських активістів та працівників медіа в умовах воєнного часу. Висвітлювати події на передовій — сміливо та ризиковано. ГО разом з Freedom House вирішили підтримувати журналістів шляхом надання правових інструментів захисту, алгоритмів і стратегій. З повним переліком підтримки можна ознайомитися на сайті організації.

Правозахисні організації: СІЧ

Кримська правозахисна група (КПГ)

Ця правозахисна організація сприяє дотриманню і захисту прав людини в Криму. Функціонує з 2015 року. Правозахисники збирають і аналізують інформацію щодо ситуації з дотриманням прав людини на Кримському півострові, комунікують з органами влади, міжнародними організаціями, ЗМІ та іншими цільовими групами. КПГ займається підготовкою рекомендацій для органів влади та міжнародних структур у сфері прав людини. На фейсбук-сторінці організації систематично публікують матеріали, щодо прав людини в Криму, тим самим забезпечуючи наявність Криму в інфопросторі. 

Голова КПГ — Ольга Скрипник. У 2014 році Скрипник займалася правовими питаннями внутрішньо переміщених осіб, перебуваючи на посаді старшої помічниці з правових питань Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців. Ольга стала співавторкою Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Також є співавторкою публікації про порушення міжнародного права в зв’язку з окупацією Криму — «Полуостров страха: хроника оккупации и нарушения прав человека в Крыму».

Центр прав людини ZMINA

«Місія організації — будувати країну, в якій кожен може захистити свої права», — саме таке завдання ставить перед собою Центр прав людини ZMINA. Серед цінностей організації, зазначених на сайті, — свобода, незалежність, неформальність, творчість. У ZMINA переконані, що зміни варто починати з себе, тому правозахисники запрошують об’єднуватися і покращувати життя разом. 

Голова правління — Тетяна Печончик. Має досвід роботи редакторкою спецпроєкту УНІАН «Права людини», також співпрацювала з «Українською правдою» і «Дзеркалом тижня», членкиня Комісії з журналістської етики.

Правозахисні організації: ZMINA
Команда правозахисної організації ZMINA.

Центр прав людини ZMINA був створений у 2012 році. Організація виступає за захист свободи слова та пересування, протидіє дискримінації та бореться з безкарністю, підтримує правозахисників і громадських активістів на території України, включаючи тимчасово окупований Крим, а також захищає осіб, які стали жертвами збройного конфлікту в Україні.

Правозахисники регулярно проводять інформаційні кампанії, впроваджують освітні програми та документують випадки порушень прав людини. ZMINA розповідає про ситуацію з дотриманням прав не тільки через власні медіаресурси, а й завдяки співпраці з авторитетними українськими та іноземними ЗМІ. 

Громадська організація «Докудейз»

Історія громадської організації «Докудейз» тісно пов’язана з Міжнародним фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA. Протягом 2007−2018 років організаторами заходу були: Гельсінська Спілка з прав людини, ГО «Південь», БО «Фонд милосердя та здоров’я», ГО «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв». У 2018 році було ухвалено рішення про ребрендинг правозахисної ГО «Південь», заснованої у 1998. У 2019 організацію було перейменовано в ГО «Докудейз».

Головою правління є Володимир Яворський — міжнародний експерт з прав людини. До завдань ГО входять просування міжнародних стандартів прав людини та основоположних свобод, організація Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA та інші. За діяльністю ГО можна стежити на фейсбук-сторінці

«Докудейз» опікується й просвітницьким напрямком: проводяться тренінги провідних фахівців та фахівчинь документального кіно, організовуються круглі столи, прес-конференції, кіноклуби. 

Юридична Сотня

Громадська організація «Юридична Сотня», засновницею якої є правозахисниця та народна депутатка Леся Василенко, займається наданням правової допомоги військовослужбовцям та їхнім родинам. «Юридична Сотня» працює з 2014 року. На тлі початку російсько-української війни група юристів у фейсбуці надавала допомогу пораненим бійцям у військових госпіталях. Вже у 2015 «Юридична Сотня» була зареєстрована як громадська організація.

Сьогодні організація є членом Реанімаційного пакета реформ та резидентом Veteran Hub у Києві. Охочим відвідувачам хабу спеціалісти «Юридичної Сотні» надають юридичні консультації та допомагають у складанні необхідних документів. Також організація співпрацює з ООН, Генштабом ЗСУ, Мінветеранів, Міноборони, Мінсоцполітики.

Правозахисні організації: Юридична сотня
Команда громадської організації «Юридична Сотня»

Члени «Юридичної сотні» спеціалізуються саме на військовому праві. Організація готова надати відповіді на питання, що стосуються військової служби та отримання статусу і відповідних пільг. Юристи складають індивідуальні документи правового характеру та зразки таких документів: заяви, скарги, рапорти, запити, звернення. Директорка організації Юлія Морій раніше розповіла нам, що з першого дня повномасштабного вторгнення «Юридична сотня» об’єднала всі свої зусилля навколо роботи гарячої лінії, яка спочатку працювала цілодобово.

З 2016 року «Юридична Сотня» бере участь у написанні текстів законопроєктів, державних стратегій, програм, що забезпечують належний соціально-правовий захист учасників російсько-української війни. Якщо у вас є питання щодо військового права, ви можете перейти на сайт «Юридичної Сотні». На сайті регулярно оновлюється інформація, до перегляду доступні вебінари та порадниці. 

Центр правових та політичних досліджень «СІМ»

Ця громадська організація має досвід у роботі з постраждалими від війни. З 2014 року Центр правових та політичних досліджень «СІМ» реалізовує проєкти, покликані допомагати жертвам російської агресії. Так, у квітні 2016 року з’явився проєкт «Юридична підтримка ВПО (Внутрішньо переміщені особи) та постраждалому від конфлікту населенню в Україні», а у у 2017–2018 роках організація працювала з усуненням дискримінації ВПО при реєстрації фактів народження та смерті, що відбулись на тимчасово окупованій українській території.

Центр правових та політичних досліджень «СІМ» зареєстрований у 1999 році, був створений студентами ЛНУ імені І.Франка. Сьогодні головою правління є історик-аналітик Руслан Забілий. Організація готова надати безкоштовну правову допомогу та судовий захист.

Робить дослідження у галузі прав людини, проводить просвітницькі заходи з підвищення обізнаності про права людини, залучає молодь до громадського життя, організовує Мандрівний Міжнародний фестиваль документального кіно Docudays UA у Львівській області. Повний перелік напрямків діяльності та діючих програм опублікований на вебсторінці організації.

Центр Громадянських Свобод

Лауреат цьогорічної Нобелівської премії миру, Центр Громадянських Свобод (ЦГС) із 2007 року працює зі становленням прав людини та демократії в Україні. Голова правозахисної організації Олександра Матвійчук також є членкинею Консультативної ради при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини.

Центр Громадянських Свобод впливає на формування думки громадськості, державну політику, громадянський активізм. Сьогодні ЦГС активно виступає за приєднання України до Міжнародного кримінального суду. Робота Олександри Матвійчук з документування воєнних злочинів і порушень прав людини, яка отримала альтернативну Нобелівську премію, стала важливою у контексті російсько-української війни. Про це зазначив шведський фонд Right Livelihood Award Foundation. Також у травні 2022 року ЦГС був нагороджений премією Democracy Award 2022. 

Правозахисні громадські організації України: ЦГС
Команда ЦГС.

Серед ініціатив ЦГС відзначається Prisoner’s Voice, метою якої є звільнення українських політичних в’язнів. Після перших затримань громадян на Сході та в тимчасово анексованому Криму ЦГС запустив міжнародні кампанії, покликані захищати заручників. Відома інформаційна кампанія 2018 року #SaveOlegSentsov посприяла приверненню уваги світової спільноти до українських політв’язнів. З початком повномасштабного вторгнення ЦГС допомагає цивільним ув’язненим внаслідок російської агресії.

ЦГС створив інтерактивну мапу переслідувань громадянського суспільства, з якою можна ознайомитися на сайті організації. Завдяки мапі ви отримаєте свіжу інформацію щодо стану тиску на правозахисників за часом та регіонами. 

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ)

Після розформування Управління моніторингу дотримання прав людини в системі МВС України у 2010 році створено Асоціацію українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів. Мета правозахисників — забезпечити відкритість та прозорість у діяльності правоохоронних органів. Асоціація УМДПЛ захищає активістів, бореться із катуваннями, працює із вразливими групами. 

Вищим керівним органом Асоціації є щорічні загальні збори. На них затверджуються фінансові та загальні звіти, обирається склад та голова правління, ревізійна комісія і спостережна рада, вибудовується стратегія розвитку. Тимчасово виконуюча обов’язки Голови правління — Цапок Марина Олександрівна.

Окрім досвіду в галузі моніторингу дотримання прав людини, організація має власний пул експертів. Вони працюють з нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність правоохоронців, аналізують вже прийняті документи на предмет загроз для прав людини, розробляють тренінги, майстер-класи, посібники тощо. Найбільш відомі продукти та проєкти описані на вебсторінці організації.

Всеукраїнська правозахисна організація «Меморіал» імені Василя Стуса

Створеною у 1989 році організацією «Меморіал» нині керує Степан Кубів — український політик та громадський діяч. Кубів обіймав посаду Першого віце-прем’єр-міністра України та міністра економічного розвитку і торгівлі України з 2016 по 2019 роки.

До своїх завдань «Меморіал» відносить: захист прав людини та репресованих, реабілітацію жертв репресій, ліквідацію тоталітаризму за допомогою встановлення історичної справедливості, збереження пам’яті про жертв Голодомору-геноциду в Україні, увічнення пам’яті загиблих внаслідок політичного терору, репресій, штучного масового голоду 20-х та 40-х років 20 століття.

Правозахисники «Меморіалу» мають досвід створення документальних виставок, вечорів пам’яті репресованих діячів культури та науки, виступів у школах, інститутах, участі у радіопрограмах та телепередачах. На сторінці у фейсбуці організація завчасно повідомляє про проведення заходів та запрошує охочих доєднатися. Завдяки діяльності «Меморіалу» український кінематограф поповнився фільмами «Батальйони НКВС», «Любіть», «Зона», «Просвітлої дороги свічка чорна» (фільм про Василя Стуса).

У 2005 році «Меморіал» взяв участь у створенні Українського Інституту національної пам’яті, а у 2018 — став ініціатором створення Інституту дослідження Голодомору.

Суспільство

Бійці ССО знищили в Донецьку склад боєприпасів росіян (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські бійці Сил спеціальних операцій знищили у тимчасово окупованому Донецьку склад боєприпасів і «Град» росіян.

Про це повідомили у Командуванні ССО ЗС України.

Зазначається, що під час розвідувальних дій на Донецькому напрямку оператори 73-го морського центру ССО виявили ворожий склад боєприпасів та встановили місцезнаходження БМ-21 «Град».

За допомогою ударного безпілотника спецпризначенці завдали по цілях вогневого ураження.

Як наслідок — від удару був знищений і склад БК, і «Град».

Читайте такожРосіяни жили в кімнаті для дошкільнят: на Київщині волонтери відновили сільську бібліотеку

Про ССО України

Сили спеціальних операцій Збройних сил України — окремий рід сил Збройних сил України, до складу якого входять частини спеціального призначення і підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій. Неофіційним гімном є пісня «Тихо прийшов, тихо пішов», написана під час російсько-української війни. Під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну воїни ССО виконали низку важливих спецоперацій, зокрема:

  • підірвали понтонний міст окупантів на Луганщині;
  • знищили ворожі «Гради», що обстрілювали Сіверськодонецьк;
  • виявили та знищили станцію зв’язку окупантів на Харківщині;
  • підірвали ворожий КамАЗ у глибокому тилу ворога;
  • підірвали у тилу ворога міст на Донеччині;
  • захопили БПЛА «Орлан-10» із заводською документацією.

Нагадаємо, бійці ССО скоригували вогонь HIMARS по ворожій станції РЕБ «Синиця» на Харківщині.

Фото: скриншот із відео.

Читати далі

Суспільство

Сили ППО вночі знищили 41 із 48 «шахедів»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У ніч на 6 грудня окупанти атакували Україну безпілотниками типу Shahed з двох напрямків. Загалом випустили 48 ударних дронів. Із них 41 – був знищений українськими зенітниками.

Про це повідомили у Повітряних силах ЗСУ.

Зазначається, що у ніч на 6 грудня окупанти атакували Україну з мису Чауда у Криму та Курської області.

В результаті протиповітряного бою силами та засобами Повітряних Сил, у взаємодії з ППО Сил оборони України, знищено 41 ударний БпЛА противника.

Залучалась винищувальна авіація, зенітні ракетні підрозділи, мобільні вогневі групи Сил оборони України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «А хто мені скаже, що я не можу?». Історія волонтерки з «кришталевістю» кісток, яка йде проти законів фізики

«Командувач Повітряних Сил генерал-лейтенант Микола Олещук дякує усім воїнам за захист повітряного простору і вкотре відзначає бойову роботу підрозділів мобільних вогневих груп Сил оборони України! Більшість знищених «шахедів» на їх рахунку!», — йдеться у повідомленні.

Про Повітряні Сили

Повітряні сили ЗСУ — вид збройних сил, який має на озброєнні винищувальну, бомбардувальну і транспортну авіацію, а також зенітні ракетні війська і радіотехнічні війська. Повітряні сили у цьому вигляді були створені у 2004 році шляхом об’єднання двох видів: Військово-повітряних сил та Військ протиповітряної оборони України.

Нагадаємо, бійці ССО скоригували вогонь HIMARS по ворожій станції РЕБ «Синиця» на Харківщині.

Фото: mvs.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

Молодята з Волині зібрали на своєму весіллі 30 тисяч гривень для ЗСУ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Молодята-волиняни Анна та Олег Клівчуки зібрали на своєму весілля 25 033 грн, 100 доларів та 50 євро на підтримку Збройних сил України.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці волонтерського штабу «Ангар», якому і передали ці гроші.

«Замість того, щоб збирати на своє власне майбутнє, Олег та Аліна збирали на наше спільне майбутнє вільної країни. Дякуємо Олегу та Аліні, а також всім, хто задонатив на підтримку Сил оборони України!», – йдеться у дописі.

Усю зібрану суму спрямують на збір 100 FPV-дронів.

Читайте також: Як поєднується «Кадилак» і кози? Ця фермерка з Київщини робить крафтовий сир, береже своїх «дівчат» і руйнує стереотипи

Нагадаємо, молодята-переселенці одружились у Рівному за давніми поліськими традиціями.

Окрім того, у Чернівцях волонтери організували весілля військовому за 2 години.

Також ми розповідали, як молодята придбали пікап для ЗСУ за подаровані на весілля гроші.

Фото: facebook.com/ukraineangar.

Читати далі