Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Куди звертатися, аби захистити свої права? Добірка правозахисних організацій України

Опубліковано

Вони захищають права людини, розслідують факти порушення прав державними органами, формують правову і політичну свідомість громадян. І це тільки частина завдань, які ставлять перед собою українські правозахисники. Кому і чим вони можуть бути корисними? Розповідаємо про правозахисні організації, створені в Україні та для українців.

Правозахисна Група «Січ»

Правозахисна Група «Січ» спеціалізується на наданні юридичної допомоги постраждалим від російської збройної агресії, жертвам катувань та вразливим категоріям населення. З 2014 року правозахисники працюють з військовими, внутрішньо переміщеними особами, волонтерами, розслідують резонансні справи та факти порушення прав людини. Співзасновницею ГО та головою Ради є Оксана Томчук.

Фахівці організовують публічні та освітні заходи, пропагують правозахисні ідеї, документують порушення прав людини та воєнних злочинів Росії. Однією з цілей організації є притягнення країни-агресорки до відповідальності. 

Правозахисна Група «Січ» також захищає громадських активістів та працівників медіа в умовах воєнного часу. Висвітлювати події на передовій — сміливо та ризиковано. ГО разом з Freedom House вирішили підтримувати журналістів шляхом надання правових інструментів захисту, алгоритмів і стратегій. З повним переліком підтримки можна ознайомитися на сайті організації.

Правозахисні організації: СІЧ

Кримська правозахисна група (КПГ)

Ця правозахисна організація сприяє дотриманню і захисту прав людини в Криму. Функціонує з 2015 року. Правозахисники збирають і аналізують інформацію щодо ситуації з дотриманням прав людини на Кримському півострові, комунікують з органами влади, міжнародними організаціями, ЗМІ та іншими цільовими групами. КПГ займається підготовкою рекомендацій для органів влади та міжнародних структур у сфері прав людини. На фейсбук-сторінці організації систематично публікують матеріали, щодо прав людини в Криму, тим самим забезпечуючи наявність Криму в інфопросторі. 

Голова КПГ — Ольга Скрипник. У 2014 році Скрипник займалася правовими питаннями внутрішньо переміщених осіб, перебуваючи на посаді старшої помічниці з правових питань Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців. Ольга стала співавторкою Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Також є співавторкою публікації про порушення міжнародного права в зв’язку з окупацією Криму — «Полуостров страха: хроника оккупации и нарушения прав человека в Крыму».

Центр прав людини ZMINA

«Місія організації — будувати країну, в якій кожен може захистити свої права», — саме таке завдання ставить перед собою Центр прав людини ZMINA. Серед цінностей організації, зазначених на сайті, — свобода, незалежність, неформальність, творчість. У ZMINA переконані, що зміни варто починати з себе, тому правозахисники запрошують об’єднуватися і покращувати життя разом. 

Голова правління — Тетяна Печончик. Має досвід роботи редакторкою спецпроєкту УНІАН «Права людини», також співпрацювала з «Українською правдою» і «Дзеркалом тижня», членкиня Комісії з журналістської етики.

Правозахисні організації: ZMINA
Команда правозахисної організації ZMINA.

Центр прав людини ZMINA був створений у 2012 році. Організація виступає за захист свободи слова та пересування, протидіє дискримінації та бореться з безкарністю, підтримує правозахисників і громадських активістів на території України, включаючи тимчасово окупований Крим, а також захищає осіб, які стали жертвами збройного конфлікту в Україні.

Правозахисники регулярно проводять інформаційні кампанії, впроваджують освітні програми та документують випадки порушень прав людини. ZMINA розповідає про ситуацію з дотриманням прав не тільки через власні медіаресурси, а й завдяки співпраці з авторитетними українськими та іноземними ЗМІ. 

Громадська організація «Докудейз»

Історія громадської організації «Докудейз» тісно пов’язана з Міжнародним фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA. Протягом 2007−2018 років організаторами заходу були: Гельсінська Спілка з прав людини, ГО «Південь», БО «Фонд милосердя та здоров’я», ГО «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв». У 2018 році було ухвалено рішення про ребрендинг правозахисної ГО «Південь», заснованої у 1998. У 2019 організацію було перейменовано в ГО «Докудейз».

Головою правління є Володимир Яворський — міжнародний експерт з прав людини. До завдань ГО входять просування міжнародних стандартів прав людини та основоположних свобод, організація Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA та інші. За діяльністю ГО можна стежити на фейсбук-сторінці

«Докудейз» опікується й просвітницьким напрямком: проводяться тренінги провідних фахівців та фахівчинь документального кіно, організовуються круглі столи, прес-конференції, кіноклуби. 

Юридична Сотня

Громадська організація «Юридична Сотня», засновницею якої є правозахисниця та народна депутатка Леся Василенко, займається наданням правової допомоги військовослужбовцям та їхнім родинам. «Юридична Сотня» працює з 2014 року. На тлі початку російсько-української війни група юристів у фейсбуці надавала допомогу пораненим бійцям у військових госпіталях. Вже у 2015 «Юридична Сотня» була зареєстрована як громадська організація.

Сьогодні організація є членом Реанімаційного пакета реформ та резидентом Veteran Hub у Києві. Охочим відвідувачам хабу спеціалісти «Юридичної Сотні» надають юридичні консультації та допомагають у складанні необхідних документів. Також організація співпрацює з ООН, Генштабом ЗСУ, Мінветеранів, Міноборони, Мінсоцполітики.

Правозахисні організації: Юридична сотня
Команда громадської організації «Юридична Сотня»

Члени «Юридичної сотні» спеціалізуються саме на військовому праві. Організація готова надати відповіді на питання, що стосуються військової служби та отримання статусу і відповідних пільг. Юристи складають індивідуальні документи правового характеру та зразки таких документів: заяви, скарги, рапорти, запити, звернення. Директорка організації Юлія Морій раніше розповіла нам, що з першого дня повномасштабного вторгнення «Юридична сотня» об’єднала всі свої зусилля навколо роботи гарячої лінії, яка спочатку працювала цілодобово.

З 2016 року «Юридична Сотня» бере участь у написанні текстів законопроєктів, державних стратегій, програм, що забезпечують належний соціально-правовий захист учасників російсько-української війни. Якщо у вас є питання щодо військового права, ви можете перейти на сайт «Юридичної Сотні». На сайті регулярно оновлюється інформація, до перегляду доступні вебінари та порадниці. 

Центр правових та політичних досліджень «СІМ»

Ця громадська організація має досвід у роботі з постраждалими від війни. З 2014 року Центр правових та політичних досліджень «СІМ» реалізовує проєкти, покликані допомагати жертвам російської агресії. Так, у квітні 2016 року з’явився проєкт «Юридична підтримка ВПО (Внутрішньо переміщені особи) та постраждалому від конфлікту населенню в Україні», а у у 2017–2018 роках організація працювала з усуненням дискримінації ВПО при реєстрації фактів народження та смерті, що відбулись на тимчасово окупованій українській території.

Центр правових та політичних досліджень «СІМ» зареєстрований у 1999 році, був створений студентами ЛНУ імені І.Франка. Сьогодні головою правління є історик-аналітик Руслан Забілий. Організація готова надати безкоштовну правову допомогу та судовий захист.

Робить дослідження у галузі прав людини, проводить просвітницькі заходи з підвищення обізнаності про права людини, залучає молодь до громадського життя, організовує Мандрівний Міжнародний фестиваль документального кіно Docudays UA у Львівській області. Повний перелік напрямків діяльності та діючих програм опублікований на вебсторінці організації.

Центр Громадянських Свобод

Лауреат цьогорічної Нобелівської премії миру, Центр Громадянських Свобод (ЦГС) із 2007 року працює зі становленням прав людини та демократії в Україні. Голова правозахисної організації Олександра Матвійчук також є членкинею Консультативної ради при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини.

Центр Громадянських Свобод впливає на формування думки громадськості, державну політику, громадянський активізм. Сьогодні ЦГС активно виступає за приєднання України до Міжнародного кримінального суду. Робота Олександри Матвійчук з документування воєнних злочинів і порушень прав людини, яка отримала альтернативну Нобелівську премію, стала важливою у контексті російсько-української війни. Про це зазначив шведський фонд Right Livelihood Award Foundation. Також у травні 2022 року ЦГС був нагороджений премією Democracy Award 2022. 

Правозахисні громадські організації України: ЦГС
Команда ЦГС.

Серед ініціатив ЦГС відзначається Prisoner’s Voice, метою якої є звільнення українських політичних в’язнів. Після перших затримань громадян на Сході та в тимчасово анексованому Криму ЦГС запустив міжнародні кампанії, покликані захищати заручників. Відома інформаційна кампанія 2018 року #SaveOlegSentsov посприяла приверненню уваги світової спільноти до українських політв’язнів. З початком повномасштабного вторгнення ЦГС допомагає цивільним ув’язненим внаслідок російської агресії.

ЦГС створив інтерактивну мапу переслідувань громадянського суспільства, з якою можна ознайомитися на сайті організації. Завдяки мапі ви отримаєте свіжу інформацію щодо стану тиску на правозахисників за часом та регіонами. 

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ)

Після розформування Управління моніторингу дотримання прав людини в системі МВС України у 2010 році створено Асоціацію українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів. Мета правозахисників — забезпечити відкритість та прозорість у діяльності правоохоронних органів. Асоціація УМДПЛ захищає активістів, бореться із катуваннями, працює із вразливими групами. 

Вищим керівним органом Асоціації є щорічні загальні збори. На них затверджуються фінансові та загальні звіти, обирається склад та голова правління, ревізійна комісія і спостережна рада, вибудовується стратегія розвитку. Тимчасово виконуюча обов’язки Голови правління — Цапок Марина Олександрівна.

Окрім досвіду в галузі моніторингу дотримання прав людини, організація має власний пул експертів. Вони працюють з нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність правоохоронців, аналізують вже прийняті документи на предмет загроз для прав людини, розробляють тренінги, майстер-класи, посібники тощо. Найбільш відомі продукти та проєкти описані на вебсторінці організації.

Всеукраїнська правозахисна організація «Меморіал» імені Василя Стуса

Створеною у 1989 році організацією «Меморіал» нині керує Степан Кубів — український політик та громадський діяч. Кубів обіймав посаду Першого віце-прем’єр-міністра України та міністра економічного розвитку і торгівлі України з 2016 по 2019 роки.

До своїх завдань «Меморіал» відносить: захист прав людини та репресованих, реабілітацію жертв репресій, ліквідацію тоталітаризму за допомогою встановлення історичної справедливості, збереження пам’яті про жертв Голодомору-геноциду в Україні, увічнення пам’яті загиблих внаслідок політичного терору, репресій, штучного масового голоду 20-х та 40-х років 20 століття.

Правозахисники «Меморіалу» мають досвід створення документальних виставок, вечорів пам’яті репресованих діячів культури та науки, виступів у школах, інститутах, участі у радіопрограмах та телепередачах. На сторінці у фейсбуці організація завчасно повідомляє про проведення заходів та запрошує охочих доєднатися. Завдяки діяльності «Меморіалу» український кінематограф поповнився фільмами «Батальйони НКВС», «Любіть», «Зона», «Просвітлої дороги свічка чорна» (фільм про Василя Стуса).

У 2005 році «Меморіал» взяв участь у створенні Українського Інституту національної пам’яті, а у 2018 — став ініціатором створення Інституту дослідження Голодомору.

Коментарі

Суспільство

Вийшов трейлер українського анімаційного серіалу «На краю Світів»: відео

Опубліковано

На екрани вийшов трейлер нового українського анімаційного серіалу «На краю Світів». Історія розповідає про родину, яка приїжджає на канікули до старого будинку в Запорізькій області, де зустрічає духів і містичних істот.

Про це повідомляють Patron The Dog.

Несподівані пригоди в загадковому будинку

Головні герої серіалу дізнаються, що не єдині мешканці дивного будинку. Кожної ночі будинок перетворюється на готель для міфічних створінь. Звичайні канікули несподівано перетворюються на пригоди, де персонажі стикаються з загадковими істотами.

Ідея серіалу та творчий підхід

Режисеркою «На краю Світів» стала Олександра Рубан, відома своїми анімаційними проєктами «Мавка. Лісова пісня» та «Пес Патрон». Вона зазначила, що серіал присвячений дитинству та тим часам, коли світ був наповнений радістю, пригодами та відкриттями.

«Коли маленькою я приїжджала на канікули до бабусі з дідусем, то все навколо для мене було великим: дерева, паркан, будинок. І весь світ для мене був дивовижним і захопливим. Дитяча фантазія наповнювала звичайний побут всілякими чудинками та несподіванками. Я в усьому бачила краплинку таємниць і магії», — ділиться Олександра Рубан.

фото: «На краю Світів»

Читати також: Які рекомендації МОН щодо викладання у школах у 2024/2025 навчальному році: деталі

Символізм та міфічні істоти

Особливу увагу творці серіалу приділили символізму, образам та талісманам. Спадковий будинок розміщений прямо у стовбурі величного дуба, а сигналом до прибуття духів є стара розпалена піч. Серед таємничих мешканців будинку герої зустрінуть Домовика, Лиха, Шишимору, Мотанку, Вія, Вовкулаку, Упиря, Троля та інших.

фото: «На краю Світів»

Саундтрек і прем’єра серіалу

Головний саундтрек «На краю Світів» створив галицько-донбаський гурт NAZVA. Пісня має однойменну назву та увійде до майбутнього документального альбому гурту про дім.

Прем’єра першої серії анімаційного серіалу «На краю Світів» відбудеться 13 вересня на YouTube-каналі Patron The Dog.

Нагадаємо, що у Луцьку відкрили кафе, 80% чистого прибутку якого йтимуть на громадські проєкти.

Фото: «На краю Світів».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Волині знайшли трафарети часів ОУН і УПА: фото повстанських табличок

Опубліковано

У селі Ощів Горохівської територіальної громади знайшли металеві таблички, які, ймовірно, належали повстанцям Горохівської округи ОУН і УПА та використовувалися з 1943 року.

Про це повідомив Олег Дергай, директор Берестечківського народного історичного музею, виданню «Район.Історія».

фото: «Район.Історія»

На табличках містяться заклики до свободи та незалежності, зокрема, вони закликають боротися з радянськими та німецькими окупантами.

фото: «Район.Історія»

Як знайшли таблички?

Таблички випадково знайшли під час будівництва на одному з дворів, вони пролежали в землі на глибині 1,5 метра понад 80 років. Олег Дергай припустив, що ці таблички розміром 53 на 23 см використовували для нанесення текстів на стінах урядових установ. Це підтверджують цвяхи різних розмірів, призначені для кріплення.

фото: «Район.Історія»

«Для цього одна або декілька людей прикріплювали табличку в обраному місці, замальовували її фарбою та швиденько втікали», — зазначив Дергай.

Читати також: У Луцьку відкрили кафе, 80% чистого прибутку якого йтимуть на громадські проєкти

Що відомо про написи?

Написи на табличках виконані українською та російською мовами, адже деякі з них призначалися для росіян із закликами повалити більшовицьку владу та створити свою незалежну державу. Історик звернув увагу на особливості шрифту та граматичні помилки: замість російської літери «и» часто використовували українську «і», що свідчить про те, що людина, яка виготовляла трафарети, погано володіла російською мовою.

фото: «Район.Історія»

Пошкоджені або невдало написані літери зміцнювали алюмінієвими й мідними дротиками, а також металевими заклепками.

В якому стані знахідки?

Через довготривале перебування під землею частину написів важко прочитати. Директор музею власноруч спробував реставрувати таблички, які «свого часу мали досить велику силу».

фото: «Район.Історія»

Трафарети були загорнуті в домоткане полотно або мішковину, на що вказують залишки ворсу. Фарба на лицьовій стороні схожа на саморобну ґрунтовку для металу, яка змивається водою.

фото: «Район.Історія»

Зараз ці унікальні таблички стали експонатами Берестечківського народного історичного музею.

Нагадаємо, що Нацбанк і Superhumans Center запускають благодійну акцію для підтримки поранених військових.

Фото: «Район.Історія».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили маркетплейс з українськими товарами для дітей

Опубліковано

Батьки та діти тепер мають новий ресурс — маркетплейс Kashtanchik, що спеціалізується на товарах лише українських виробників.

Про це повідомляє Kashtanchik.

фото: Kashtanchik

На платформі представлено понад 20 тисяч товарів і послуг для дітей до 12 років від більш ніж 150 українських брендів і виробників. Користувачі можуть знайти широкий асортимент: одяг, взуття, аксесуари, текстиль, іграшки, меблі, декор, харчування, косметику, продукти гігієни, книжки та товари для творчості.

фото: Kashtanchik

Читати також: Фільм «Ля Палісіада» представить Україну на «Оскар»

Крім товарів, на сайті доступні послуги в сферах онлайн-освіти, творчого розвитку, догляду за дітьми, а також консультації психологів, логопедів і нутриціологів.

Для зручності користувачів платформа пропонує особистий кабінет, де можна переглядати історію замовлень, збережені товари та перевіряти статус замовлень. Доставка здійснюється як по Україні, так і міжнародно.

фото: Kashtanchik

Бренди і виробники, які бажають приєднатися до проєкту, можуть подати заявку на участь за адресою: info@kashtanchik.com.ua.

Нагадаємо, що український розробник створив сайт з дитячим контентом українською мовою.

Фото: Kashtanchik.

Коментарі

Читати далі