Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Армія – репутація нашої країни». Як «Юридична Сотня» допомагає військовим захищати свої права

Опубліковано

Влітку 2014 року група юристів-волонтерів зорганізувалася у Facebook, щоб надавати правову допомогу пораненим бійцям у київському шпиталі. Так почалася історія громадської організації «Юридична Сотня», яка за майже вісім років проконсультувала понад 80 тисяч осіб та ініціювала зміни до законодавства.

«Юридична Сотня» сприяла утворенню Міністерства у справах ветеранів України та розвитку ветеранської спільноти. Нині, з початком повномасштабного вторгнення Росії, юристи допомагають ще більшій кількості людей, адже війна торкнулася кожного українця. Про те, як змінилася діяльність громадської організації за два місяці, розповіла ШоТам Юлія Морій, директорка «Юридичної Сотні».

Юлія Морій

директорка громадської організації «Юридична Сотня»

Особистий номер перетворився на гарячу лінію

У 2014 році взагалі ніхто не був готовий до війни – і законодавство теж. Однак потреба в наданні правової допомоги була. Саме це змотивувало юристів почати консультувати військових, які лікувалися в шпиталі після боїв на Сході України. Тоді законодавство не передбачало статусу ветеранів війни, яка тоді називалася Антитерористичною операцією, однак оформлювати поранення та смерті було необхідно. Тож фахівці в галузі права допомагали військовим з документами. У той час особистий телефонний номер засновниці «Юридичної Сотні» перетворився на таку собі гарячу лінію, що потім переросла в реальну.

Згодом юристи почали оформлювати необхідну інформацію в інструкції, пам’ятки для учасників російсько-української війни. Ці матеріали писали дуже простою мовою, з ілюстраціями та інфографікою, щоб будь-якій людині було зрозуміло, які документи й куди подавати, на що вона має право і як це реалізувати.

Команда ГО «Юридична Сотня»
Команда громадської організації «Юридична Сотня»

Здобули досвід і передали іншим

Оскільки наша організація існує майже вісім років, протягом цього часу змінювалися фази війни, актуальність питань, політична ситуація. Звичайно, ми реагували на ці виклики та на потреби нашої цільової аудиторії. Збільшувалася кількість запитів, про «Юридичну Сотню» дізналося багато людей, які потребували допомоги. Кількість наших волонтерів була обмежена: команда складалася з 200-250 юристів по всій Україні.

Ба більше, з часом деякі з них переставали волонтерити, у когось з’являлися власні пріоритети, а хтось не міг взяти велику кількість справ. Якщо юрист бере безкоштовно дві-три справи, він їх веде протягом місяців, а часто й узагалі років. Тому ресурси волонтерів завершувалися, але водночас держава почала забезпечувати людей безкоштовною правовою допомогою. З 2017 року державна система безоплатної правової допомоги включила ветеранів війни до переліку категорій, які мають право на цю послугу.

Ті знання та досвід, які організація здобула протягом перших років, є дуже цінними. Тож ми почали розвивати освітній напрям, щоб передати їх іншим фахівцям, організаціям, державним структурам. Ми проводили безплатні курси з військового права і для юристів, і для ветеранів. Розповідали про те, як захистити свої права, як створити і розвивати свою організацію – ветерани стали дуже активною частиною суспільства та почали об’єднуватися.

Презентація від Юридичної сотні
Презентація соціологічного дослідження про потреби ветеранів

Беремо з практики запити людей, щоб змінити закони

Напрям законотворчої діяльності з’явився не із самого початку. Оскільки запити військових були здебільшого схожими, стало зрозуміло, що потрібні системні зміни. Тоді, окрім консультацій, юристи зосередилися й на ініціативах до зміни законодавства, адже це може допомогти тисячам людей. Так «Юридична Сотня» почала співпрацювати з профільним комітетом парламенту у справах ветеранів, а також взяла участь в адвокації у створенні Міністерства у справах ветеранів. Ми з практики виділяли певні проблеми й розв’язували їх, вносячи зміни до закону.

Наприклад, раніше законодавство не передбачало одноразову грошову допомогу сім’ям померлих через участь у війні, якщо вони були звільнені зі служби за станом здоров’я. Військові могли померти через місяць, два або пів року після звільнення, а причиною смерті була травма, яку вони отримали під час воєнних дій. До нас зверталися рідні таких людей з цим питанням – і ми ініціювали зміну. З часом вона була прийнята.

Учасниці ГО "Юридична сотня" та військовий
Святкування 5-річчя Юридичної сотні, Veteran Hub, Київ, Україна, 2020.

Остання ініціатива, в розробці якої ми брали участь, – додаткові підстави звільнення з військової служби. У березні був прийнятий цей закон, який дозволяє вагітним жінкам не тільки піти в декрет, але й звільнитися. Також він захищає подружжя військовослужбовців, які мають дитину. Раніше ніхто з пари в такому разі не міг звільнитися під час воєнного стану.

Ми знаємо випадки, коли батьки не могли вивезти дитину в безпечне місце або за кордон, тому що вони на службі. І діти були змушені жити при військових частинах, тому що їм ніде було дітися. А військові частини – нині стратегічний об’єкт підвищеного ризику. Отже, проблеми змінюються не тільки щороку, а й щомісяця. І ми реагуємо на те, що потрібно оперативно вирішувати, і те, що є актуальним для військових. Ми працюємо над тим, щоб у нашій армії не порушувалися права людей, адже це репутація нашої країни.

Зміна пріоритетів після 24 лютого

Ми, звичайно, готувалися до того, що може статися повномасштабний наступ, і думали, що будемо робити як організація в такому разі. На той час у нас було багато різних проєктів. Але ми розуміли, що якщо станеться новий етап війни, усі наші ресурси, і людські, і фінансові, перейдуть у напрям правової допомоги та роботи гарячої лінії. Усі наші працівники з першого дня почали консультувати на гарячій лінії, яка спочатку працювала цілодобово.

Читайте також: Онлайн-консультації та допомога бійцям. Як лікарі з громадської організації INgenius тримають медичний фронт

Гаряча лінія – це наш перший головний проєкт, який працює й досі. У 2014-15 роках на ній працювали оператори – люди, які могли приділити цьому час, посидіти на телефоні та передати запит юристам і адвокатам. Однак тепер ми намагаємося закривати гарячу лінію фахівцями, які повноцінно надають правову допомогу настільки, наскільки її можна надати телефоном.

Про що запитують на гарячій лінії

Ще до нещодавна про «Юридичну Сотню» здебільшого знали люди, пов’язані з війною: вони або брали участь у 2014-15 роках, або далі проходили службу. Наша організація серед військового та ветеранського середовища була досить відомою.

Після 24 лютого війна, на жаль, торкнулася всіх. До нас звертаються багато цивільних людей, які або пішли воювати, або членів сім’ї яких мобілізують. Запитань стало більше, вони кардинально змінилися. У нас запити за березень виросли вдвічі порівняно з попередніми місяцями: за березень ми отримали 1800 звернень. Ми фіксуємо всі дзвінки й бачимо статистику, що люди повертаються за консультацією в «Юридичну Сотню». Нині відсоток повторень складає 23 %, але він значно впав саме через те, що про нас дізнаються нові люди, їх більше. Раніше відсоток повторних звернень був 35-40 %. Для нас це важливий показник: так ми розуміємо, наскільки якісно працюємо.

Тренінг для ветеранів від ГО "Юридична сотня"
Тренінг для ветеранів

По суті, ми повернулися в 2014 рік, коли людям потрібно дати відповіді на прості запитання про мобілізацію, звільнення, переведення, забезпечення на військовій службі. Про нову систему національного спротиву – Територіальну оборону України, її види, забезпечення, як вона працює. Про контракти, мобілізацію, призов резервістів тощо. Про права, гарантії та зобов’язання військовозобов’язаного, про вручення повісток, про повноваження центрів комплектування (колишні військкомати).

Найбільше розчулює, коли до нас звертаються люди з інвалідністю або старші за 60 років і питають, як підписати контракт і піти воювати, адже законодавство цього їм не дозволяло. Тільки нещодавно, під час воєнного стану, були прийняті зміни, що люди до 65 років можуть за бажанням служити.

«Пам’ятка учасникам російсько-української війни»

Наша перша «Пам’ятка учасникам російсько-української війни» вийшла наприкінці 2014 року. Тоді вона мала вигляд кількох тематичних брошур. Потім вони склалися в одну книжку, що постійно оновлюється. Це стається мінімум двічі на рік відповідно до змін до законодавства. Регулярно друкуємо це видання три-чотири рази на рік.

Найбільш популярним є те, що стосується військової служби та мобілізації – і в цих питаннях нині найбільше змін. Тепер ми працюємо над тим, щоб оновити «Пам’ятку учасникам російсько-української війни». Можливо, ми будемо випускати її частинами: наприклад, оновимо одну тему – надрукуємо та поширимо, те ж саме зробимо з наступними. На сайті вони оновлюються регулярно в електронному вигляді. Але ми розуміємо, що людям також потрібні і друковані варіанти, особливо в місцях, де немає доступу до інтернету.

Памятка від ГО "Юридична сотня"

Не особливі потреби, а особливий потенціал

І після перемоги завжди будуть питання, на які нам потрібно буде реагувати. Особливо зважаючи на ту кількість людей з бойовим досвідом, ветеранів, яких ми матимемо після закінчення війни. У будь-якому разі це люди, які потребуватимуть розвитку та підтримки. Не можу сказати, що це люди, які матимуть особливі потреби, хоча їхній досвід необхідно враховувати. Ні. Вони матимуть особливий потенціал, але з цим потенціалом треба працювати далі. Люди, які повернуться з війни з інвалідністю, а також сім’ї загиблих, звичайно, потребуватимуть окремої уваги з боку держави та суспільства. І наші дії мають бути спрямовані на відновлення їхнього здоров’я та забезпечення ресурсами для продовження самостійного життя.

Команда ГО "Юридична сотня"
Команда громадської організації «Юридична Сотня»

Необхідно окремо розробляти різні можливості для розвитку ветеранів, для повернення їх у мирне життя. Реінтеграція в цивільне життя – це особливо складний процес. Повернення до роботи або пошук нової, трудові гарантії, розвиток бізнесу тощо – з такими питаннями ми працювали ці роки й розуміємо, що в майбутньому вони будуть ще актуальнішими. Тому після перемоги нам треба готуватися до великої кількості роботи.

Як підтримати ГО «Юридична Сотня»

Якщо знаєте, що хтось потребує правової допомоги з питань військової служби, поширте інформацію про «Юридичну Сотню». Сайт: legal100.org.ua, номер гарячої лінії: 0 800 308 100. Або підтримайте організацію на Patreon.

А підтримати ШоТам та інвестивувати в добрі новини про змінотворців можна донатом прямо на нашому сайті.

Суспільство

Як виглядало найбільше озеро у Києві в середині ХХ століття: архівне фото

Опубліковано

Озеро Тельбін на Березняках вважається одним із найбільших в Києві. Максимальна глибина озера — 7 метрів. Озеро відоме ще з часів Середньовіччя. У XVIII столітті на берегах озера було засновано поселення Кухмістерська Слобідка.

Про це повідомляє STEPANETS.

Наприкінці XIX століття озеро в своїй північній частині закінчувалося далеко на Русанівці, проте зараз від Тельбіна залишилося лише 40% його колишньої акваторії.

Читайте також:  Як затоплювало Хрещатик у Києві під час дощів у 1950-х роках. Архівні фото

 Нагадаємо, українці отримають сертифікати на безкоштовні книги.

Фото: STEPANETS

Читати далі

Суспільство

На Київщині створили охоронні зони для захисту рідкісних птахів

Опубліковано

На Київщині створили охоронні зони для захисту рідкісних птахів. 12 гнізд рідкісних птахів з Червоної книги України: чорного лелеки, змієїда, підорлика малого та журавля сірого — взято під охорону на території Філії “Тетерівське лісове господарство” ДП “Ліси України”.

Про це повідомляє WWF-Україна.

Гнізда виявив орнітолог Олександр Панчук протягом 2016-2023 років. З того часу вони постійно моніторяться й охороняються працівниками Тетерівського лісового господарства і науковцями.

Ділянки, де виявлені гнізда, мають сприятливі умови для популяції великих птахів: багато придатних дерев для їх гніздування, розташування близько до кормових угідь. 

На Київщині створили охоронні зони для захисту рідкісних птахів

Читайте також: Як правильно подати заявку на субсидію: інструкція

Навколо гнізд передбачено створення колових охоронних зон радіусом не менше 500 м. Тут діє сезонна заборона для будь-яких лісогосподарських заходів у період із 15 березня до 1 серпня для чорного лелеки та 1 березня — 31 серпня для інших видів. Адже важливо не турбувати птахів під час періоду розмноження.

У тій частині охоронної зони, яка розташовується ближче 100 м від гнізда (для змієїда — 200 м), діє постійна заборона будь-яких лісогосподарських заходів. Загальна площа створених охоронних зон — 785 га. Площа території, де господарські заходи обмежені протягом всього року становить 65,94 га.

Нагадаємо, українці отримають сертифікати на безкоштовні книги.

Фото: Олександр Панчук

Читати далі

Суспільство

У громаді на Буковині відкрили медіапростір

Опубліковано

У Недобоївській громаді відкрився медіапростір – локація для генерації ідей, створення інформаційних продуктів, отримання нових знань та активної взаємодії. Ідею створення цього простору обговорювали ще на початку 2023 року під час неформальних зустрічей у рамках проєкту «Підтримка інтеграції молоді з числа внутрішньо переміщених осіб».

Про це повідомляє Чернівецька обласна рада.

Програма DOBRE вагомо підтримала ініціативу, надавши грантове фінансування в рамках конкурсу «Громадські ініціативи для відновлення та розвитку територіальних громад», що реалізовував Український Народний Дім у Чернівцях.

Читайте також: Київський університет очолив міжнародний науковий рейтинг

Завдяки цьому було закуплено обладнання на суму 90 тисяч гривень для запису звуку, софтбокси, відеообладнання та багато іншого.

Молодь упевнена, що цей простір надасть більше можливостей для саморозвитку та корисного дозвілля. Підприємці зможуть використовувати обладнання для промоції своїх продуктів, а молодь – вести блоги, проводити майстеркласи та створювати цікавий контент.

Нагадаємо, українці отримають сертифікати на безкоштовні книги.

Фото: Чернівецька обласна рада

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення