Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
>

Суспільство

«Армія – репутація нашої країни». Як «Юридична Сотня» допомагає військовим захищати свої права

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Влітку 2014 року група юристів-волонтерів зорганізувалася у Facebook, щоб надавати правову допомогу пораненим бійцям у київському шпиталі. Так почалася історія громадської організації «Юридична Сотня», яка за майже вісім років проконсультувала понад 80 тисяч осіб та ініціювала зміни до законодавства.

«Юридична Сотня» сприяла утворенню Міністерства у справах ветеранів України та розвитку ветеранської спільноти. Нині, з початком повномасштабного вторгнення Росії, юристи допомагають ще більшій кількості людей, адже війна торкнулася кожного українця. Про те, як змінилася діяльність громадської організації за два місяці, розповіла ШоТам Юлія Морій, директорка «Юридичної Сотні».

Юлія Морій

директорка громадської організації «Юридична Сотня»

Особистий номер перетворився на гарячу лінію

У 2014 році взагалі ніхто не був готовий до війни – і законодавство теж. Однак потреба в наданні правової допомоги була. Саме це змотивувало юристів почати консультувати військових, які лікувалися в шпиталі після боїв на Сході України. Тоді законодавство не передбачало статусу ветеранів війни, яка тоді називалася Антитерористичною операцією, однак оформлювати поранення та смерті було необхідно. Тож фахівці в галузі права допомагали військовим з документами. У той час особистий телефонний номер засновниці «Юридичної Сотні» перетворився на таку собі гарячу лінію, що потім переросла в реальну.

Згодом юристи почали оформлювати необхідну інформацію в інструкції, пам’ятки для учасників російсько-української війни. Ці матеріали писали дуже простою мовою, з ілюстраціями та інфографікою, щоб будь-якій людині було зрозуміло, які документи й куди подавати, на що вона має право і як це реалізувати.

Команда ГО «Юридична Сотня»
Команда громадської організації «Юридична Сотня»

Здобули досвід і передали іншим

Оскільки наша організація існує майже вісім років, протягом цього часу змінювалися фази війни, актуальність питань, політична ситуація. Звичайно, ми реагували на ці виклики та на потреби нашої цільової аудиторії. Збільшувалася кількість запитів, про «Юридичну Сотню» дізналося багато людей, які потребували допомоги. Кількість наших волонтерів була обмежена: команда складалася з 200-250 юристів по всій Україні.

Ба більше, з часом деякі з них переставали волонтерити, у когось з’являлися власні пріоритети, а хтось не міг взяти велику кількість справ. Якщо юрист бере безкоштовно дві-три справи, він їх веде протягом місяців, а часто й узагалі років. Тому ресурси волонтерів завершувалися, але водночас держава почала забезпечувати людей безкоштовною правовою допомогою. З 2017 року державна система безоплатної правової допомоги включила ветеранів війни до переліку категорій, які мають право на цю послугу.

Ті знання та досвід, які організація здобула протягом перших років, є дуже цінними. Тож ми почали розвивати освітній напрям, щоб передати їх іншим фахівцям, організаціям, державним структурам. Ми проводили безплатні курси з військового права і для юристів, і для ветеранів. Розповідали про те, як захистити свої права, як створити і розвивати свою організацію – ветерани стали дуже активною частиною суспільства та почали об’єднуватися.

Презентація від Юридичної сотні
Презентація соціологічного дослідження про потреби ветеранів

Беремо з практики запити людей, щоб змінити закони

Напрям законотворчої діяльності з’явився не із самого початку. Оскільки запити військових були здебільшого схожими, стало зрозуміло, що потрібні системні зміни. Тоді, окрім консультацій, юристи зосередилися й на ініціативах до зміни законодавства, адже це може допомогти тисячам людей. Так «Юридична Сотня» почала співпрацювати з профільним комітетом парламенту у справах ветеранів, а також взяла участь в адвокації у створенні Міністерства у справах ветеранів. Ми з практики виділяли певні проблеми й розв’язували їх, вносячи зміни до закону.

Наприклад, раніше законодавство не передбачало одноразову грошову допомогу сім’ям померлих через участь у війні, якщо вони були звільнені зі служби за станом здоров’я. Військові могли померти через місяць, два або пів року після звільнення, а причиною смерті була травма, яку вони отримали під час воєнних дій. До нас зверталися рідні таких людей з цим питанням – і ми ініціювали зміну. З часом вона була прийнята.

Учасниці ГО
Святкування 5-річчя Юридичної сотні, Veteran Hub, Київ, Україна, 2020.

Остання ініціатива, в розробці якої ми брали участь, – додаткові підстави звільнення з військової служби. У березні був прийнятий цей закон, який дозволяє вагітним жінкам не тільки піти в декрет, але й звільнитися. Також він захищає подружжя військовослужбовців, які мають дитину. Раніше ніхто з пари в такому разі не міг звільнитися під час воєнного стану.

Ми знаємо випадки, коли батьки не могли вивезти дитину в безпечне місце або за кордон, тому що вони на службі. І діти були змушені жити при військових частинах, тому що їм ніде було дітися. А військові частини – нині стратегічний об’єкт підвищеного ризику. Отже, проблеми змінюються не тільки щороку, а й щомісяця. І ми реагуємо на те, що потрібно оперативно вирішувати, і те, що є актуальним для військових. Ми працюємо над тим, щоб у нашій армії не порушувалися права людей, адже це репутація нашої країни.

Зміна пріоритетів після 24 лютого

Ми, звичайно, готувалися до того, що може статися повномасштабний наступ, і думали, що будемо робити як організація в такому разі. На той час у нас було багато різних проєктів. Але ми розуміли, що якщо станеться новий етап війни, усі наші ресурси, і людські, і фінансові, перейдуть у напрям правової допомоги та роботи гарячої лінії. Усі наші працівники з першого дня почали консультувати на гарячій лінії, яка спочатку працювала цілодобово.

Читайте також: Онлайн-консультації та допомога бійцям. Як лікарі з громадської організації INgenius тримають медичний фронт

Гаряча лінія – це наш перший головний проєкт, який працює й досі. У 2014-15 роках на ній працювали оператори – люди, які могли приділити цьому час, посидіти на телефоні та передати запит юристам і адвокатам. Однак тепер ми намагаємося закривати гарячу лінію фахівцями, які повноцінно надають правову допомогу настільки, наскільки її можна надати телефоном.

Про що запитують на гарячій лінії

Ще до нещодавна про «Юридичну Сотню» здебільшого знали люди, пов’язані з війною: вони або брали участь у 2014-15 роках, або далі проходили службу. Наша організація серед військового та ветеранського середовища була досить відомою.

Після 24 лютого війна, на жаль, торкнулася всіх. До нас звертаються багато цивільних людей, які або пішли воювати, або членів сім’ї яких мобілізують. Запитань стало більше, вони кардинально змінилися. У нас запити за березень виросли вдвічі порівняно з попередніми місяцями: за березень ми отримали 1800 звернень. Ми фіксуємо всі дзвінки й бачимо статистику, що люди повертаються за консультацією в «Юридичну Сотню». Нині відсоток повторень складає 23 %, але він значно впав саме через те, що про нас дізнаються нові люди, їх більше. Раніше відсоток повторних звернень був 35-40 %. Для нас це важливий показник: так ми розуміємо, наскільки якісно працюємо.

Тренінг для ветеранів від ГО
Тренінг для ветеранів

По суті, ми повернулися в 2014 рік, коли людям потрібно дати відповіді на прості запитання про мобілізацію, звільнення, переведення, забезпечення на військовій службі. Про нову систему національного спротиву – Територіальну оборону України, її види, забезпечення, як вона працює. Про контракти, мобілізацію, призов резервістів тощо. Про права, гарантії та зобов’язання військовозобов’язаного, про вручення повісток, про повноваження центрів комплектування (колишні військкомати).

Найбільше розчулює, коли до нас звертаються люди з інвалідністю або старші за 60 років і питають, як підписати контракт і піти воювати, адже законодавство цього їм не дозволяло. Тільки нещодавно, під час воєнного стану, були прийняті зміни, що люди до 65 років можуть за бажанням служити.

«Пам’ятка учасникам російсько-української війни»

Наша перша «Пам’ятка учасникам російсько-української війни» вийшла наприкінці 2014 року. Тоді вона мала вигляд кількох тематичних брошур. Потім вони склалися в одну книжку, що постійно оновлюється. Це стається мінімум двічі на рік відповідно до змін до законодавства. Регулярно друкуємо це видання три-чотири рази на рік.

Найбільш популярним є те, що стосується військової служби та мобілізації – і в цих питаннях нині найбільше змін. Тепер ми працюємо над тим, щоб оновити «Пам’ятку учасникам російсько-української війни». Можливо, ми будемо випускати її частинами: наприклад, оновимо одну тему – надрукуємо та поширимо, те ж саме зробимо з наступними. На сайті вони оновлюються регулярно в електронному вигляді. Але ми розуміємо, що людям також потрібні і друковані варіанти, особливо в місцях, де немає доступу до інтернету.

Памятка від ГО

Не особливі потреби, а особливий потенціал

І після перемоги завжди будуть питання, на які нам потрібно буде реагувати. Особливо зважаючи на ту кількість людей з бойовим досвідом, ветеранів, яких ми матимемо після закінчення війни. У будь-якому разі це люди, які потребуватимуть розвитку та підтримки. Не можу сказати, що це люди, які матимуть особливі потреби, хоча їхній досвід необхідно враховувати. Ні. Вони матимуть особливий потенціал, але з цим потенціалом треба працювати далі. Люди, які повернуться з війни з інвалідністю, а також сім’ї загиблих, звичайно, потребуватимуть окремої уваги з боку держави та суспільства. І наші дії мають бути спрямовані на відновлення їхнього здоров’я та забезпечення ресурсами для продовження самостійного життя.

Команда ГО
Команда громадської організації «Юридична Сотня»

Необхідно окремо розробляти різні можливості для розвитку ветеранів, для повернення їх у мирне життя. Реінтеграція в цивільне життя – це особливо складний процес. Повернення до роботи або пошук нової, трудові гарантії, розвиток бізнесу тощо – з такими питаннями ми працювали ці роки й розуміємо, що в майбутньому вони будуть ще актуальнішими. Тому після перемоги нам треба готуватися до великої кількості роботи.

Як підтримати ГО «Юридична Сотня»

Якщо знаєте, що хтось потребує правової допомоги з питань військової служби, поширте інформацію про «Юридичну Сотню». Сайт: legal100.org.ua, номер гарячої лінії: 0 800 308 100. Або підтримайте організацію на Patreon.

А підтримати ШоТам та інвестивувати в добрі новини про змінотворців можна донатом прямо на нашому сайті.

Суспільство

На Київщині створили VR-музей пам’яті війни

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

В Україні створили VR-музей пам’яті війни, щоб зафіксувати руйнації, які завдала росія Київщині.

Про це повідомили в управлінні туризму Київської обласної військової адміністрації.

Відтак за допомогою 3D-турів відвідувачі зможуть потрапити в реальність, яку принесла з собою війна в Ірпінь, Бучу, Гостомель, Горенку та інші містечка й села Киїської області.

Перейти в VR-музей можна за цим посиланням.

Ініціатори проєкту переконані, що після перемоги Київщина знову стане місцем для життя, де кожен хотітиме мати будиночок, займатися активним туризмом, дегустувати смачну їжу від локальних фермерів чи усамітнюватися в етносадибі серед природи. Однак, усі факти руйнувань на деокупованих територіях мають бути зафіксовані. Це дасть змогу показати нащадкам, якою ціною виборювалась свобода та незалежність України.

Нагадаємо, в Україні з’явиться перший інтернет-портал про події і злочини в Криму та ОРДЛО.

Як ми повідомляли раніше, Інститут нацпам’яті запустив онлайн-платформу «Архів усної історії».

Читайте також«Там воюють наші друзі, ми не могли бути осторонь». Як львівський Cantona Pub допомагає бійцям з передової

Фото: kyivregiontours.gov.ua/war.

Читати далі

Суспільство

Чоловік заради порятунку пройшов пішки із Маріуполя до Запоріжжя із собакою Жужою (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

61-річний Ігор разом із собакою пішки дійшов із Маріуполя до Запоріжжя. Вони подолали 225 кілометрів за 5 днів.

«Загалом, я не хотів бути рабом», — розповів житель Маріуполя Ігор.

Ігор та Жужа вийшли напередодні Великодня.

«Це мені допомогло, я вважаю. У всякому випадку годували пасками всю дорогу. І яйцями фарбованими. Яєць я поїв чимало», — Ігор, житель Маріуполя.

Найбільшою складністю стали горбистий хвилястий рельєф Запоріжжя. Та візок завважки 56 кг, який дорогою став вдвічі легший. Маленьку супутницю іноді доводилось нести на руках.

«8 кг живої ваги (…) Вихід один був – нести на собі і пішки тупцювати у бік вільної країни».

«Він вже на руках її ніс, бо там тваринка… Знаєте, що дуже цікаво? Це звичайнісінька тваринка, дворняжка, «хвіст бубликом». Але не тому, що вона якась там цінна порода дорога або ще щось там, родовід… Звичайнісінька. Але, мабуть, це просто його друг» — Галина Гончаренко, волонтерка.

«Підходячи до блокпосту, зазвичай, нову легенду придумував. Йдеш і вже її проговорюєш. А він бачить, що я йду і щось говорю і він думає, що я втратив глузд. Вже до мене ставлення примітивніше. Він думає, що я не такий небезпечний. Ну, йде дурень якийсь», — згадує Ігор.

У Запоріжжі подорожніх зустріли волонтери.

«Довкола Жужі зібралося 20 людей, а довкола мене – троє. Мені було образливо навіть за себе, що увага вся не мені. Наче це вона мене довела, донесла на плечах, а не я її тягнув всю дорогу. І їжу для неї тягнув, і воду для неї також», — розповів Ігор.

Тепер вони неквапливо гуляють вулицями Києва, адже Жужа ще шкутильгає через мозолі на лапках.

Дивіться відео: Як 16-річний підліток рятував людей від авіанальоту у Чернігові

Читати далі

Суспільство

59 ОМБр розбомбила танк і ракетний комплекс ворога (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські воїни знищили танк та зенітний ракетний комплекс окупантів. Відео опублікували на ютуб-каналі 59-ї окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка.

«Витравимо будь-яку погань зі своєї благодатної землі з усім корінням», — йдеться у повідомленні наших захисників.

Читайте також«Там воюють наші друзі, ми не могли бути осторонь». Як львівський Cantona Pub допомагає бійцям з передової

Про 59 ОМБр

59-та окрема мотопіхотна бригада імені Якова Гандзюка — військове з’єднання Збройних сил України. Бригада підпорядкована оперативному командуванню «Південь». Бригада була сформована після початку російської агресії, наприкінці 2014 року. До її складу увійшли три батальйони.

Бригада має почесну назву на честь Якова Гандзюка — українського військового діяча часів Перших Визвольних змагань.

Дивіться відео: Дівчинка вивезла людей з-під обстрілів із простреленою ногою

Нагадаємо, артилеристи 59 бригади ЗСУ розбили колону техніки окупантів.

Як ми повідомляли раніше, ЗСУ із кулемета збили ворожий безпілотник, який «дирчав як мопед».

Фото: facebook.com/59ompbr.com.ua.

Читати далі