Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
>
звільнення у кризу звільнення у кризу

Економіка

Креативний бізнес першим піде під ніж? Комунікаційна агенція про те, як пережити кризу креативникам

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Звільнення у кризу завжди найперше зачіпають сферу креативних бізнесів.

У карантин перша хвиля скорочень вже накрила креативні компанії, просто не всі про це говорять, каже експерт з комунікацій Максим Саваневський. 

А от його агенцію цифрових комунікацій PlusOne криза поки що не надто зачепила. Перевірте список працівників в зоні ризику та дізнайтесь, які проєкти точно будуть потрібними навіть в часи кризи – в конспекті стріму від платформи Lobby X.

Довідка. Стрім Ринок праці після локдауну від Владислава Грєзєва, керівника платформи з працевлаштування Lobby X – про виклики, що постали перед українським ринком праці в умовах карантину. Зокрема, як буде відбуватись працевлаштування  в ту чи іншу бізнес-сферу, чого очікувати роботодавцям і до чого готуватись шукачам роботи. 

Максим Саваневський

Максим Саваневський

керівник агенції цифрових комунікацій PlusOne

Експерт з онлайн-комунікацій та один зі співзасновників Українського кризового медіацентру. Його агенція PlusOne спеціалізується на розробці та реалізації стратегічних комунікацій для бізнесу, політики й неурядового сектору. 

Роботи поки не поменшало, але впевненості в майбутньому нема

Основний прибуток нашої креативної агенції – сфера social impact комунікацій. Початок карантину переживаємо спокійно – є низка довготривалих контрактів. Специфіка нашої роботи полягає в тому, що ми працюємо з проєктами про зміни в суспільстві. І тому наші послуги є потрібними навіть зараз, у нелегкі часи для решти бізнесів.

Тож роботи в агенції поки не поменшало, але на довгострокову перспективу поки ні в кого з нас впевненості немає.

Треба приймати жорсткі рішення, мова вже про виживання

Зараз відбуваються грандіозні трансформаційні процеси, і ми навіть не знаємо, у якій Україні будемо жити через кілька місяців. Якщо казати про креативний ринок в цілому, зараз бачу тут два найбільших виклики. 

Перший обсяги коштів в населення суттєво зменшуватимуться. Люди зараз будуть зменшувати витрати та чим далі, тим більше економити. Зараз ми спостерігаємо лише перші наслідки того, що частина людей не отримала повну зарплату за березень. Думаю, на початку травня ситуація кардинально зміниться і буде дуже великий обвал ринків. 

І другий, найбільший, виклик зараз в тому, що ситуація в економіці загалом погіршується. І не всі бізнеси все ще усвідомлюють це погіршення. 

Є багато молодих компаній, які, так склалось, не переживали попередніх криз і тому до останнього відтягують жорсткі рішення. Цим самим, замість порятунку бізнесу, вони створюють для себе додаткові перешкоди. 

Для того, аби як слід підготуватись, компанія зараз повинна мислити не категоріями того, як зберегти перспективи розвитку. Тут мова йтиме вже про виживання бізнесу і збереження цінних команд.

Читайте також: Першими в IT скоротять початківців. Aoza Technologies про вплив карантину на індустрію

Як креативній агенції втриматись на плаву?

 1. Не розраховуйте особливо на слова клієнтів “давайте почекаємо, не будемо розривати контракти”. Це “почекаймо” може тривати місяцями. 
 2. Добре, якщо є фінансова подушка. Ті компанії, які думають про свою стратегію і переживали попередні кризи, мають певну фінансову подушку, хоча все одно її вистачить на 2-5 місяців. 
 3. Звільнення у кризу неминучі. Щоб вижити, компанії, імовірно, треба буде скорочувати персонал. Але, звісно, випадок, коли в агентстві працювало 15 людей, з них звільнили 12, а залишилось троє – не викличе довіри в замовника. Навіть попри ім’я та попередні заслуги.
 4. Робіть ставку на те, в чому розбираєтесь найкраще. Інколи агентства розростаються і займаються широким набором послуг: і відео, і кризовими комунікаціями, і брендінгом. Але в будь-якій компанії є початкові ключові експертизи, пов’язані скоріш за все із засновниками бізнесу. Саме з допомогою цих експертиз агентство пройде часи кризи. Наприклад, ми більш як 15 років працюємо у  сфері урядових антикризових комунікацій. І комунікації соціального впливу  – це наша ключова експертиза. 

Звільнення у кризу. Кого скоротять першими?

Під час кожної кризи страждає, в першу чергу, креативний бізнес-сегмент. Очевидно, що в цій бізнес-сфері будуть масштабні скорочення. Вони тільки почались. Думаю, на початку травня ситуація ще погіршиться.

Для будь-якої компанії, якщо мова про збереження працівників, ключовими є ті люди, завдяки яким можна буде якісно реалізовувати складні проєкти, або люди, які довго працюють в компанії та є носіями її культури.

Тобто, зараз, під час карантину найкраще бути універсальним бійцем, який пройшов школу комунікацій у різних напрямках, саме такі люди будуть в першу чергу потрібні. 

Звільнення у кризу зачеплять, в першу чергу, неключових для компанії працівників. Наприклад, джуніор-дизайнерів, та й взагалі джунів з будь-якої сфери. В другу чергу скоротять людей, які не можуть бути мультизадачними.

Так, на артдиректора чекатиме, як мінімум скорочення зарплати, якщо він не матиме додаткової спеціалізації, корисної для команди в часи кризи.  

Деякі компанії можуть розповідати: от в них-то все буде класно 

Об’єктивно? Скоріш за все не буде. Особливо, якщо це велика компанія з дуже диверсифікованим пакетом послуг. 

Якщо ж це компанія з кількома клієнтами з сегмента ринку, що динамічно розвивається – певно, якийсь період спокійного життя їм забезпечений. Але знову ж таки  – тут ми говоримо про одиниці таких бізнесів. 

Стати більше ніж агенцією

Наша основна ідея зараз – стати хабом, де зможуть об’єднуватись між собою різні громадські ініціативи. 

В багатьох регіонах вже діють потужні осередки підтримки громадянського суспільства, які вдалось створити завдяки бізнесу. Один з найсильніших – це, напевно, Одеса та Івано-Франківськ, де навколо організації “Тепле місто” зараз відбувається кластеризація таких ініціатив. 

14 березня ми в PlusOne запустили ініціативу “Ти можеш врятувати“, до якої долучилась низка організації та медіа бізнесів. Її суть в тому, щоб знизити рівень панічних настроїв населення, показавши: замість паніки можна одне одному допомагати. Ми повинні ділитися досвідом один з одним, пояснювати, як можна допомогти в цій ситуації.

На сьогодні це, певно, найбільша база різноманітних волонтерських ініціатив.

Читайте також: Кур’єри в ТОПі, перукарі й фінансисти — будуть. Як пандемія вже змінила ринок праці та чого чекати далі

Також є ще кілька проєктів, над якими ми ще працюємо. Один з них – допомога школам і університетам, щоб вони налагодили систему адекватної онлайн-освіти, Адже, як виявилось з переходом на віддалене навчання, в більшості шкіл та університетів ні викладачі, ні студенти не готові були до переходу в онлайн.   

Викладачам теж складно, і ми зараз комунікуємо з деякими IT-компаніями, які готові допомагати викладачам з тим, щоб налагоджувати систему комунікації. Братимемо окремі школи та виводитимемо ситуацію з крутого піке. 

Головна експертиза в кризу – показати клієнту, що вижив

Навіть якщо карантин буде тривати лише 3-4 місяці, все одно ринок вийде з нього з дуже великими втратами. 

З наслідками доведеться розбиратись  можливо рік, можливо півтора. І тут найбільшим викликом стане довіра клієнта до агентства. 

Думаю, найбільша експертиза, яка зараз буде потрібна від креативного бізнесу – довести клієнтам та ринку, що ти залишився “живим”, що в тебе залишились необхідні експертизи, щоб якісно працювати з задачами клієнтів. 

Підтримай ШоТам

Економіка

Португальська компанія TCS запускає у Вінниці виробництво будматеріалів

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Вінниці на території індустріального парку з’явиться інноваційний завод – португальська компанія TCS розпочинє будівництво підприємства з виробництва будівельних матеріалів.

Про це повідомив на фейсбук-сторінці міський голова Вінниці.

Планується, що виробництво за сучасною технологією запустять 2023-го. Згодом потужності будуть розширювати – до 7 тисяч кв м площі. Загалом на підприємство мають влаштувати понад 200 працівників.

Інвестиції у створення об’єкту складуть близько 33 млн євро.

Основними ринками збуту продукції, за словами представників компанії, будуть як європейські країни: Німеччина, Португалія, Люксембург, так і країни Африки.

Читайте такожШкільна ідея перетворилася на бізнес. Як український стартап Re-Leaf створює папір із листя та підкорює світові бренди

Як наголосив засновник TCS Джоао Педро Де Олівейра Феррейра Де Араужо, виробництво відповідатиме високим екологічним стандартам. Окрім того, компанія націлена на використання відновлювальної енергетики для потреб заводу.

Читайте такожВід торгівлі на ринку до власного бізнесу. Засновник натуральних соусів Tato Pepper Jam про ейджизм, старт із $5 та «дивні» поєднання

Міський голова наголосив, що у Вінниці з травня минулого року ведеться будівництво заводу з виробництва спорядження для зимових видів спорту світового бренду HEAD. Також розширює потужності ТОВ «Грін Кул» (UBC-Group). І поруч з цими підприємствами в індустріальний парк «заходить» і компанія TCS.

Нагадаємо, на Харківщині занедбану будівлю перетворили на новий завод із виготовлення ліфтового обладнання.

Як ми повідомляли раніше, французький необанк Qonto анонсував відкриття офісу в Україні.

Фото: facebook.com/SAMorgunov.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Економіка

Ryanair анонсувала наймасштабніший літній розклад польотів із України

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Авіакомпанія Ryanair оприлюднила літній розклад польотів із України – наймасштабніший за всі часи – із 13 новими маршрутами (90 загалом) за найпопулярнішими європейськими напрямками.

Про це повідомили у пресслужбі компанії.

Завдяки підписанню угоди про відкрите небо між ЄС та Україною авіакомпанія  виконуватиме щотижня понад 230 рейсів за такими новими напрямками як Брюссель, Лондон, Нюрнберг, Стокгольм, Венеція, Варшава та Загреб.

Нові маршрути літнього розкладу 2022

З Києва:

 • Брюссель-Шарлеруа
 • Корфу
 • Стокгольм-Арланда.

Зі Львова:

 • Барселона
 • Брюссель-Шарлеруа
 • Гданськ Нюрнберг
 • Стокгольм-Арланда Загреб.

Читайте також«Просто доклади зусиль». П’ять винаходів українських підлітків, якими захоплюється світ

З Одеси:

 • Брюссель-Шарлеруа
 • Лондон-Станстед
 • Венеція Марко Поло.

З Херсона:

 • Варшава-Модлін.

Відзначається, що Ryanair швидко відреагувала на підписання угоди про «відкрите небо» між ЄС та Україною та об’єднала повітряний простір обох регіонів, прискоривши зростання кількості рейсів в Україну на літо 2022 року та продемонструвала прихильність авіакомпанії країні. Ryanair прагне і надалі розвиватися в країні, досліджувати майбутні можливості, створювати робочі місця та нарощувати трафік.

Ryanair планує забезпечити прискорене зростання як трафіку, так і робочих місць протягом наступних 5 років.

Нові знижки

Щоб відсвяткувати свій наймасштабніший в історії літній розклад в Україні, Ryanair запустила розпродаж квитків за тарифами лише від 639 грн. на подорожі до кінця жовтня 2022 року.

Нагадаємо, «Мотор Січ» починає польоти з Києва до Миколаєва.

Як ми повідомляли раніше, уперше за 32 роки авіарейс з’єднав Запоріжжя і Львів.

Фото: corporate.ryanair.com.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Економіка

Українські стартапи позмагаються за квиток до Кремнієвої долини та $1 млн

Опубліковано

Підтримай ШоТам

13 січня бізнес-інкубатор Малої академії наук  «Ukrainian Future» оголосив старт реєстрації для участі у Startup World Cup 2022.

Про це ШоТам повідомили в комунікаційному офісі Малої академії наук.

Startup World Cup — найбільша глобальна конференція-конкурс стартапів з фіналом у Кремнієвій долині. 

В Україні національний етап Startup World Cup проходить завдяки підписанню угоди про співпрацю між бізнес-інкубатором «Ukrainian Future» Малої академії наук України, який є офіційним партнером Startup World Cup, та організатором глобального конкурсу — міжнародною венчурною компанією «Pegasus Tech Ventures». Загальний обсяг інвестицій «Pegasus Tech Ventures» — понад 14 млрд доларів, а у портфелі її клієнтів — SpaceX, Airbnb, SoFi.

Startup World Cup називають кубком світу для стартапів, та ця подія не лише про змагання. Великий фінал у Кремнієвій долині — унікальна можливість зустрітися на одному майданчику з провідними інвесторами, засновниками та керівниками інноваційних корпорацій-гігантів і відомих технологічних компаній, таких як Apple, Netflix, SoftBank, Cisco, Khosla Ventures. 

Як подати заявку?

Від 13 січня стартапи можуть подавати заявки для участі у Startup World Cup 2022 через головний сайт SWC за посиланням.

Організатори глобального конкурсу оберуть 12 фіналістів, які 31 березня змагатимуться за перемогу вже в Києві, у КВЦ «Парковий».

Організатор цієї події — бізнес-інкубатор «Ukrainian Future» від Національного центру «Мала академія наук України». Переможця обере журі після презентації всіх 12 стартапів. 

Читайте такожУкраїнський стартап MaxAh розробляє найпотужнішу батарею у світі

Стартап-переможець українського етапу зможе представити свій проєкт на Великому фіналі Startup World Cup, що відбудеться у Сан-Франциско. Головний приз фіналу — 1 млн доларів США.

Більше про Startup World Cup 2022 тут

Бізнес-інкубатор «Ukrainian Future» — інноваційний простір для майбутніх підприємців, відкритий для всіх, хто має ідею, прототип винаходу або просто бажання зануритися в тему підприємництва. До UF можуть потрапити як школярі та студенти, так і команди вже сформованих стартапів. 

Довідка

«Ukrainian Future» працює з 2018 року та продовжує стратегію розвитку підприємницького напрямку Малої академії наук. Бізнес-інкубатор ініціює освітні програми для підприємців, допомагає менторством, грантовими можливостями та фінансуванням участі в міжнародних акселераторах. Він є єдиним в Україні акредитованим членом Міжнародної асоціації наукових парків (IASP) і має статус інноваційного хабу GIST — глобального інноваційного проєкту науково-технічних ініціатив Державного департаменту США.

Читайте також«Поетом себе не вважаю». Що ви знаєте про життя та творчість Василя Стуса? (ТЕСТ)

Національний центр «Мала академія наук України» — державна установа, що опікується освітою в Україні та понад 20 років презентує її за кордоном. «МАНУ» — це 20+ проєктів наукового, суспільного та підприємницького спрямувань, національні відбори до міжнародних конкурсів і змагань, перший в Україні Музей науки та державний бізнес-інкубатор «Ukrainian Future».

Нагадаємо, українські стартапи вперше поїдуть на інноваційний фестиваль SXSW 2022 у Техасі.

Підтримай ШоТам

Читати далі