Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
звільнення у кризу звільнення у кризу

Економіка

Креативний бізнес першим піде під ніж? Комунікаційна агенція про те, як пережити кризу креативникам

Опубліковано

Звільнення у кризу завжди найперше зачіпають сферу креативних бізнесів.

У карантин перша хвиля скорочень вже накрила креативні компанії, просто не всі про це говорять, каже експерт з комунікацій Максим Саваневський. 

А от його агенцію цифрових комунікацій PlusOne криза поки що не надто зачепила. Перевірте список працівників в зоні ризику та дізнайтесь, які проєкти точно будуть потрібними навіть в часи кризи – в конспекті стріму від платформи Lobby X.

Довідка. Стрім Ринок праці після локдауну від Владислава Грєзєва, керівника платформи з працевлаштування Lobby X – про виклики, що постали перед українським ринком праці в умовах карантину. Зокрема, як буде відбуватись працевлаштування  в ту чи іншу бізнес-сферу, чого очікувати роботодавцям і до чого готуватись шукачам роботи. 

 
Максим Саваневський

Максим Саваневський

керівник агенції цифрових комунікацій PlusOne

Експерт з онлайн-комунікацій та один зі співзасновників Українського кризового медіацентру. Його агенція PlusOne спеціалізується на розробці та реалізації стратегічних комунікацій для бізнесу, політики й неурядового сектору. 

Роботи поки не поменшало, але впевненості в майбутньому нема

Основний прибуток нашої креативної агенції – сфера social impact комунікацій. Початок карантину переживаємо спокійно – є низка довготривалих контрактів. Специфіка нашої роботи полягає в тому, що ми працюємо з проєктами про зміни в суспільстві. І тому наші послуги є потрібними навіть зараз, у нелегкі часи для решти бізнесів.

Тож роботи в агенції поки не поменшало, але на довгострокову перспективу поки ні в кого з нас впевненості немає.

Треба приймати жорсткі рішення, мова вже про виживання

Зараз відбуваються грандіозні трансформаційні процеси, і ми навіть не знаємо, у якій Україні будемо жити через кілька місяців. Якщо казати про креативний ринок в цілому, зараз бачу тут два найбільших виклики. 

Перший обсяги коштів в населення суттєво зменшуватимуться. Люди зараз будуть зменшувати витрати та чим далі, тим більше економити. Зараз ми спостерігаємо лише перші наслідки того, що частина людей не отримала повну зарплату за березень. Думаю, на початку травня ситуація кардинально зміниться і буде дуже великий обвал ринків. 

І другий, найбільший, виклик зараз в тому, що ситуація в економіці загалом погіршується. І не всі бізнеси все ще усвідомлюють це погіршення. 

Є багато молодих компаній, які, так склалось, не переживали попередніх криз і тому до останнього відтягують жорсткі рішення. Цим самим, замість порятунку бізнесу, вони створюють для себе додаткові перешкоди. 

Для того, аби як слід підготуватись, компанія зараз повинна мислити не категоріями того, як зберегти перспективи розвитку. Тут мова йтиме вже про виживання бізнесу і збереження цінних команд.

Читайте також: Першими в IT скоротять початківців. Aoza Technologies про вплив карантину на індустрію

Як креативній агенції втриматись на плаву?

  1. Не розраховуйте особливо на слова клієнтів “давайте почекаємо, не будемо розривати контракти”. Це “почекаймо” може тривати місяцями. 
  2. Добре, якщо є фінансова подушка. Ті компанії, які думають про свою стратегію і переживали попередні кризи, мають певну фінансову подушку, хоча все одно її вистачить на 2-5 місяців. 
  3. Звільнення у кризу неминучі. Щоб вижити, компанії, імовірно, треба буде скорочувати персонал. Але, звісно, випадок, коли в агентстві працювало 15 людей, з них звільнили 12, а залишилось троє – не викличе довіри в замовника. Навіть попри ім’я та попередні заслуги.
  4. Робіть ставку на те, в чому розбираєтесь найкраще. Інколи агентства розростаються і займаються широким набором послуг: і відео, і кризовими комунікаціями, і брендінгом. Але в будь-якій компанії є початкові ключові експертизи, пов’язані скоріш за все із засновниками бізнесу. Саме з допомогою цих експертиз агентство пройде часи кризи. Наприклад, ми більш як 15 років працюємо у  сфері урядових антикризових комунікацій. І комунікації соціального впливу  – це наша ключова експертиза. 

Звільнення у кризу. Кого скоротять першими?

Під час кожної кризи страждає, в першу чергу, креативний бізнес-сегмент. Очевидно, що в цій бізнес-сфері будуть масштабні скорочення. Вони тільки почались. Думаю, на початку травня ситуація ще погіршиться.

Для будь-якої компанії, якщо мова про збереження працівників, ключовими є ті люди, завдяки яким можна буде якісно реалізовувати складні проєкти, або люди, які довго працюють в компанії та є носіями її культури.

Тобто, зараз, під час карантину найкраще бути універсальним бійцем, який пройшов школу комунікацій у різних напрямках, саме такі люди будуть в першу чергу потрібні. 

Звільнення у кризу зачеплять, в першу чергу, неключових для компанії працівників. Наприклад, джуніор-дизайнерів, та й взагалі джунів з будь-якої сфери. В другу чергу скоротять людей, які не можуть бути мультизадачними.

Так, на артдиректора чекатиме, як мінімум скорочення зарплати, якщо він не матиме додаткової спеціалізації, корисної для команди в часи кризи.  

Деякі компанії можуть розповідати: от в них-то все буде класно 

Об’єктивно? Скоріш за все не буде. Особливо, якщо це велика компанія з дуже диверсифікованим пакетом послуг. 

Якщо ж це компанія з кількома клієнтами з сегмента ринку, що динамічно розвивається – певно, якийсь період спокійного життя їм забезпечений. Але знову ж таки  – тут ми говоримо про одиниці таких бізнесів. 

Стати більше ніж агенцією

Наша основна ідея зараз – стати хабом, де зможуть об’єднуватись між собою різні громадські ініціативи. 

В багатьох регіонах вже діють потужні осередки підтримки громадянського суспільства, які вдалось створити завдяки бізнесу. Один з найсильніших – це, напевно, Одеса та Івано-Франківськ, де навколо організації “Тепле місто” зараз відбувається кластеризація таких ініціатив. 

14 березня ми в PlusOne запустили ініціативу “Ти можеш врятувати“, до якої долучилась низка організації та медіа бізнесів. Її суть в тому, щоб знизити рівень панічних настроїв населення, показавши: замість паніки можна одне одному допомагати. Ми повинні ділитися досвідом один з одним, пояснювати, як можна допомогти в цій ситуації.

На сьогодні це, певно, найбільша база різноманітних волонтерських ініціатив.

Читайте також: Кур’єри в ТОПі, перукарі й фінансисти — будуть. Як пандемія вже змінила ринок праці та чого чекати далі

Також є ще кілька проєктів, над якими ми ще працюємо. Один з них – допомога школам і університетам, щоб вони налагодили систему адекватної онлайн-освіти, Адже, як виявилось з переходом на віддалене навчання, в більшості шкіл та університетів ні викладачі, ні студенти не готові були до переходу в онлайн.   

Викладачам теж складно, і ми зараз комунікуємо з деякими IT-компаніями, які готові допомагати викладачам з тим, щоб налагоджувати систему комунікації. Братимемо окремі школи та виводитимемо ситуацію з крутого піке. 

Головна експертиза в кризу – показати клієнту, що вижив

Навіть якщо карантин буде тривати лише 3-4 місяці, все одно ринок вийде з нього з дуже великими втратами. 

З наслідками доведеться розбиратись  можливо рік, можливо півтора. І тут найбільшим викликом стане довіра клієнта до агентства. 

Думаю, найбільша експертиза, яка зараз буде потрібна від креативного бізнесу – довести клієнтам та ринку, що ти залишився “живим”, що в тебе залишились необхідні експертизи, щоб якісно працювати з задачами клієнтів. 

28.04.2020
Реклама

Економіка

Українські фермери назвали найпродуктивнішу культуру 2020 року

Опубліковано

У сезоні-2020 найбільш продуктивною культурою була соя, пише seeds.org.ua.

Зазначається, що сою продавали за ціною 17 тис. грн/т. Про це розповів директор ФГ «Вікторія» Олександр Голомах.

За словами аграрія, у господарстві вирощують приблизно 200 га пшениці, 100 га ячменю, 150 га ріпаку, далі розподіляємо десь 300 га кукурудзи, 200 га соняшника, решта — соя.

Читайте такожКульбаба замість картоплі: як українці заробляють на звичній рослині

 

«Сої у господарстві небагато, але це найбільш продуктивна культура нині, особливо в сезоні-2020. Продавали по 17 тис. грн за тонну. Прибутковим був і соняшник: віддавали десь по 15 тис. грн за тонну», — розповів Олександр Голомах.

Він певен, усі фермери західної України добре заробили на цих культурах. 

«Ми, наприклад, купили за соняшник, образно кажучи, півтора трактора», — поділився аграрій.

Він також додав, що соняшника у господарстві зібрали по 3,8 т/га, кукурудзу ще в грудні збирали з вологістю 26% по 14 т/га, у сухому заліку виходить 10 т/га.

«У 2020 році пшениця була не густа, десь по 6 т/га. Ячмінь неважний теж: дав лише по 5 т/га. Це дуже мало для нас, бо раніше збирали всі 7-8 т/га. Сою зібрали з урожайністю 2,8 т/га, але це дуже усереднений показник. У нас тут дуже горбиста місцевість і від того варіюється рівень врожайності», — підсумував Олександр Голомах.

Читайте такожСелекціонери вдосконалюють знаменитий сорт огірка “Ніжинський місцевий”

Нагадаємо, в Україні запускають проєкт із вирощування овочів на «вертикальних полях».

Як ми повідомляли раніше, на Запоріжжі вирощують рідкісні рожеві банани.

Головне фото: seeds.org.ua.

Читати далі

Економіка

В Україні запускають проєкт із вирощування овочів на «вертикальних полях»

Опубліковано

Ізраїльська компанія Vertical Field заснувала проєкт з вирощування овочів та фруктів поблизу місць споживання продуктів — ресторанів та супермаркетів.

Про це пише Укрінформ.

Як зазначається у повідомленні, вертикальні міські ферми здатні підтримувати виробництво широкого асортименту фруктів та овочів — від листяної зелені та трав до полуниці і грибів тощо. Компанія зазначає, що такі «поля» використовують на 90% менше води, ніж традиційне господарство.

Видання зауважує, що персонал не потребуватиме спеціальної підготовки для роботи з вертикальною фермою, оскільки автоматизований процес вирощування контролює, зрошує та удобрює врожаї в міру їх зростання завдяки датчикам, які постійно подають дані про клімат, стан ґрунту та рівень освітлення.

 

Читайте також: Селекціонери вдосконалюють знаменитий сорт огірка “Ніжинський місцевий”

Кожна вертикальна ферма має власну комунікаційну технологію Wi-Fi, яка дозволяє операторам підключатися до системи через мобільний додаток.

Як зазначають у компанії, її продукція не вважається органічною, хоча і не містить пестицидів. Культури ростуть у середовищі без шкідників.

Минулого місяця, після успішного пілотного проєкту, найбільша в Ізраїлі мережа супермаркетів Rami Levy підписала угоду з компанією про зведення вертикальних ферм у десятках магазинів протягом наступних п’яти років. А на початку цього місяця Moderntrendo SRO — один з найбільших сільськогосподарських дистриб’юторів в Україні — підписався на пілотний проєкт, який розпочнеться з мережі супермаркетів Varus і, можливо, розшириться до інших мереж.

Незабаром Vertical Field планує встановити контейнерну ферму в ресторані Farmers & Chefs у місті Паукіпсі, штат Нью-Йорк. Заклад почав вирощувати власні врожаї свіжої зелені в середині квітня 2020 року.

Читайте також: Кульбаба замість картоплі: як українці заробляють на звичній рослині

Окрім продуктових точок та ресторанів, компанія планує в майбутньому встановлювати вертикальні ферми на основі контейнерів у готелях, університетах та лікарнях.

Нагадаємо, на Запоріжжі вирощують рідкісні рожеві банани.

Як ми повідомляли раніше, на Київщині фермери вирощують елітних кіз і проводить майстер-класи по доїнню.

Головне фото: ukrinform.com.

Читати далі

Економіка

Укрзалізниця торік придбала 28 нових пасажирських вагонів

Опубліковано

Укрзалізниця у 2020 році придбала за власні кошти 28 пасажирських вагонів та 1406 – оновила різними видами ремонту.

Про це повідомили у пресслужбі Укрзалізниці.

Зокрема капітально-відновлювальний ремонт пройшли 13 вагонів, капітальний ремонт першого ступеня – 439, а в депо залізничники відремонтували 954 одиниці. Під час капітально-відновлювального ремонту вагони повністю оновлюються, встановлюються:

  • новий кузов,
  • даховий кондиціонер,
  • вікна,
  • системи контролю електрообладнання пасажирського вагона,
  • облаштовуються біотуалети.

Також Укрзалізниця у 2020 році капітально відновила 4 дизель-поїзди та понад 50 секцій електропоїздів, провела понад 4 тис. поточних ремонтів приміських поїздів.

 

Читайте також: Кілька важливих правил. Як підприємцю домовитися про співпрацю з рестораном

Про плани

У 2021 році держава вперше інвестує в розвиток пасажирських залізничних перевезень, зокрема у придбання пасажирських вагонів. Також Укрзалізниця проведе КВР 50 пасажирських вагонів.

Також у 2021 році планує забезпечити власні потужності з ремонту вагонів, локомотивів та обладнання значним обсягом замовлень.

Читайте також: Як заробити на перепродажу квартири в новобудові – поради Сергія Степенка

Нагадаємо, Донецька залізниця відремонтувала 133,16 км колії.

Як ми повідомляли раніше, Укрзалізниця планує відновити курсування Інтерсіті Київ-Перемишль.

Головне фото: uz.gov.ua.

Читати далі