Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
звільнення у кризу звільнення у кризу

Економіка

Креативний бізнес першим піде під ніж? Комунікаційна агенція про те, як пережити кризу креативникам

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Звільнення у кризу завжди найперше зачіпають сферу креативних бізнесів.

У карантин перша хвиля скорочень вже накрила креативні компанії, просто не всі про це говорять, каже експерт з комунікацій Максим Саваневський. 

А от його агенцію цифрових комунікацій PlusOne криза поки що не надто зачепила. Перевірте список працівників в зоні ризику та дізнайтесь, які проєкти точно будуть потрібними навіть в часи кризи – в конспекті стріму від платформи Lobby X.

Довідка. Стрім Ринок праці після локдауну від Владислава Грєзєва, керівника платформи з працевлаштування Lobby X – про виклики, що постали перед українським ринком праці в умовах карантину. Зокрема, як буде відбуватись працевлаштування  в ту чи іншу бізнес-сферу, чого очікувати роботодавцям і до чого готуватись шукачам роботи. 

Максим Саваневський

Максим Саваневський

керівник агенції цифрових комунікацій PlusOne

Експерт з онлайн-комунікацій та один зі співзасновників Українського кризового медіацентру. Його агенція PlusOne спеціалізується на розробці та реалізації стратегічних комунікацій для бізнесу, політики й неурядового сектору. 

Роботи поки не поменшало, але впевненості в майбутньому нема

Основний прибуток нашої креативної агенції – сфера social impact комунікацій. Початок карантину переживаємо спокійно – є низка довготривалих контрактів. Специфіка нашої роботи полягає в тому, що ми працюємо з проєктами про зміни в суспільстві. І тому наші послуги є потрібними навіть зараз, у нелегкі часи для решти бізнесів.

Тож роботи в агенції поки не поменшало, але на довгострокову перспективу поки ні в кого з нас впевненості немає.

Треба приймати жорсткі рішення, мова вже про виживання

Зараз відбуваються грандіозні трансформаційні процеси, і ми навіть не знаємо, у якій Україні будемо жити через кілька місяців. Якщо казати про креативний ринок в цілому, зараз бачу тут два найбільших виклики. 

Перший обсяги коштів в населення суттєво зменшуватимуться. Люди зараз будуть зменшувати витрати та чим далі, тим більше економити. Зараз ми спостерігаємо лише перші наслідки того, що частина людей не отримала повну зарплату за березень. Думаю, на початку травня ситуація кардинально зміниться і буде дуже великий обвал ринків. 

І другий, найбільший, виклик зараз в тому, що ситуація в економіці загалом погіршується. І не всі бізнеси все ще усвідомлюють це погіршення. 

Є багато молодих компаній, які, так склалось, не переживали попередніх криз і тому до останнього відтягують жорсткі рішення. Цим самим, замість порятунку бізнесу, вони створюють для себе додаткові перешкоди. 

Для того, аби як слід підготуватись, компанія зараз повинна мислити не категоріями того, як зберегти перспективи розвитку. Тут мова йтиме вже про виживання бізнесу і збереження цінних команд.

Читайте також: Першими в IT скоротять початківців. Aoza Technologies про вплив карантину на індустрію

Як креативній агенції втриматись на плаву?

  1. Не розраховуйте особливо на слова клієнтів “давайте почекаємо, не будемо розривати контракти”. Це “почекаймо” може тривати місяцями. 
  2. Добре, якщо є фінансова подушка. Ті компанії, які думають про свою стратегію і переживали попередні кризи, мають певну фінансову подушку, хоча все одно її вистачить на 2-5 місяців. 
  3. Звільнення у кризу неминучі. Щоб вижити, компанії, імовірно, треба буде скорочувати персонал. Але, звісно, випадок, коли в агентстві працювало 15 людей, з них звільнили 12, а залишилось троє – не викличе довіри в замовника. Навіть попри ім’я та попередні заслуги.
  4. Робіть ставку на те, в чому розбираєтесь найкраще. Інколи агентства розростаються і займаються широким набором послуг: і відео, і кризовими комунікаціями, і брендінгом. Але в будь-якій компанії є початкові ключові експертизи, пов’язані скоріш за все із засновниками бізнесу. Саме з допомогою цих експертиз агентство пройде часи кризи. Наприклад, ми більш як 15 років працюємо у  сфері урядових антикризових комунікацій. І комунікації соціального впливу  – це наша ключова експертиза. 

Звільнення у кризу. Кого скоротять першими?

Під час кожної кризи страждає, в першу чергу, креативний бізнес-сегмент. Очевидно, що в цій бізнес-сфері будуть масштабні скорочення. Вони тільки почались. Думаю, на початку травня ситуація ще погіршиться.

Для будь-якої компанії, якщо мова про збереження працівників, ключовими є ті люди, завдяки яким можна буде якісно реалізовувати складні проєкти, або люди, які довго працюють в компанії та є носіями її культури.

Тобто, зараз, під час карантину найкраще бути універсальним бійцем, який пройшов школу комунікацій у різних напрямках, саме такі люди будуть в першу чергу потрібні. 

Звільнення у кризу зачеплять, в першу чергу, неключових для компанії працівників. Наприклад, джуніор-дизайнерів, та й взагалі джунів з будь-якої сфери. В другу чергу скоротять людей, які не можуть бути мультизадачними.

Так, на артдиректора чекатиме, як мінімум скорочення зарплати, якщо він не матиме додаткової спеціалізації, корисної для команди в часи кризи.  

Деякі компанії можуть розповідати: от в них-то все буде класно 

Об’єктивно? Скоріш за все не буде. Особливо, якщо це велика компанія з дуже диверсифікованим пакетом послуг. 

Якщо ж це компанія з кількома клієнтами з сегмента ринку, що динамічно розвивається – певно, якийсь період спокійного життя їм забезпечений. Але знову ж таки  – тут ми говоримо про одиниці таких бізнесів. 

Стати більше ніж агенцією

Наша основна ідея зараз – стати хабом, де зможуть об’єднуватись між собою різні громадські ініціативи. 

В багатьох регіонах вже діють потужні осередки підтримки громадянського суспільства, які вдалось створити завдяки бізнесу. Один з найсильніших – це, напевно, Одеса та Івано-Франківськ, де навколо організації “Тепле місто” зараз відбувається кластеризація таких ініціатив. 

14 березня ми в PlusOne запустили ініціативу “Ти можеш врятувати“, до якої долучилась низка організації та медіа бізнесів. Її суть в тому, щоб знизити рівень панічних настроїв населення, показавши: замість паніки можна одне одному допомагати. Ми повинні ділитися досвідом один з одним, пояснювати, як можна допомогти в цій ситуації.

На сьогодні це, певно, найбільша база різноманітних волонтерських ініціатив.

Читайте також: Кур’єри в ТОПі, перукарі й фінансисти — будуть. Як пандемія вже змінила ринок праці та чого чекати далі

Також є ще кілька проєктів, над якими ми ще працюємо. Один з них – допомога школам і університетам, щоб вони налагодили систему адекватної онлайн-освіти, Адже, як виявилось з переходом на віддалене навчання, в більшості шкіл та університетів ні викладачі, ні студенти не готові були до переходу в онлайн.   

Викладачам теж складно, і ми зараз комунікуємо з деякими IT-компаніями, які готові допомагати викладачам з тим, щоб налагоджувати систему комунікації. Братимемо окремі школи та виводитимемо ситуацію з крутого піке. 

Головна експертиза в кризу – показати клієнту, що вижив

Навіть якщо карантин буде тривати лише 3-4 місяці, все одно ринок вийде з нього з дуже великими втратами. 

З наслідками доведеться розбиратись  можливо рік, можливо півтора. І тут найбільшим викликом стане довіра клієнта до агентства. 

Думаю, найбільша експертиза, яка зараз буде потрібна від креативного бізнесу – довести клієнтам та ринку, що ти залишився “живим”, що в тебе залишились необхідні експертизи, щоб якісно працювати з задачами клієнтів. 

Економіка

Український виробник весільних суконь масштабував бізнес завдяки гранту

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Український виробник весільних суконь масштабував бізнес завдяки гранту єРобота.

Про це повідомили у Мінекономіки України.

Олександр Григоренко з бізнес-партнером Олегом Бовкуном розвиває компанію із пошиття весільних суконь «Інночентія» більш як 10 років. Починали з двох співробітників в компанії, зараз в ній — майже 50. Засновники мали досвід у швейному виробництві та торгівлі весільними сукнями. Почали з посередництва, але згодом вирішили розвивати власне виробництво. Особливу ставку зробили на дизайн та якість і стали одними з найкращих виробників весільних суконь у світі.

Спочатку компанія не продавала свою продукцію в Україні – одразу орієнтувалась на зовнішні ринки. Сьогодні її сукні експортуються в більш ніж 40 країн світу: країни ЄС, США, Бразилію, Ізраїль та інші. Замовлення розписані на місяці вперед.

ита

Читайте також: Одягніть наречену в українське! Шість брендів, які створять незабутній образ

«Зараз нам доводиться більше думати про масштабування виробництва, ніж про розширення продажу. Ми весь час покращуємо та оновлюємо своє виробництво, пропонуємо нові рішення та ідеї», — пояснює Олександр.

Заявку на грант для переробних підприємств від Міністерства економіки подали, щоб закупити верстати для професійної машинної вишивки. Тепер виготовляють свій унікальний дизайн мережива та не залежать від постачальників. Окрім того, вишивальні машини – це супутнє виробництво і джерело додаткових доходів, яке дозволяє співпрацювати з іншими виробниками. Олександр зазначає, що нинішні умови на ринку є важким випробуванням. Але виходом стала інтеграція – це об’єднання із 15 колегами по цеху у виробничий кластер.

Основний офіс «Інночентія»  розташований у Чернівцях. Відкривають виробництво й у Вінниці. Це новий поштовх для розвитку бізнесу та пошуку робочих рук: у цій галузі потрібні висококваліфіковані спеціалісти.

Про грант

З липня 2022 року Уряд запровадив проект єРобота, за яким можна отримати від держави безповоротну грантову допомогу для започаткування чи розширення бізнесу. Одна з грантових програм – для переробних підприємств «Новий рівень», за якою  підприємці можуть отримати до 8 млн грн на розвиток бізнесу. Знайомимо вас з героями-переможцями цієї програми.

Урядовий проект єРобота включає грантові програми, спрямовані на стимулювання підприємницької діяльності та створення робочих місць. Зокрема, це програми мікрогрантів на відкриття чи розвиток власного бізнесу, грантів на створення й розвиток переробних підприємств, закладки саду та виноградарства, тепличного господарства. Подати заявку на отримання гранту можуть як діючі підприємці, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу. Наразі прийом заявок на всі напрямки програми єРобота триває. Подача заявки здійснюється через портал Дія.

Нагадаємо, полтавська майстерня дерев’яних іграшок SABO завдяки гранту збільшила обсяги продукції.

Також українська компанія на грант налагодила виробництво цвяхів для європіддонів.

Фото: Мінекономіки.

Читати далі

Економіка

Запустили туристичний стартап з аудіолекціями та прив’язкою до геолокації

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

В Україні створили туристичний стартап  Flat Planet з аудіолекціями та прив’язкою до геолокації.

Про це повідомив підприємець Дмитро Дубілет.

Стартап прагне спростити та збагатити туристичний досвід через використання технологій та аудіоекскурсій.

Flat Planet пропонує користувачам можливість віртуальної подорожі за допомогою аудіоекскурсій, що прив’язані до геокоординат. На бета-версії застосунку вже доступно 120 екскурсій 45-ма містами Європи та США.

Читайте також«Замість руїн – будинки у скандинавському стилі». Як відбудувати громаду після окупації? Кейс Новобасанської ТГ на Чернігівщині

Flat Planet з’явився декілька років тому. Команда стартапу взяла курс на співпрацю з музеями та галереями, пропонуючи їм можливість створення та розміщення контенту для відвідувачів безплатно.

Flat Planet планує розпочати свою діяльність з 10 музеїв та галерей в Україні, а також 10 об’єктів у Європі або Сполучених Штатах. Команда Flat Planet вітає будь-які ініціативи зі співпраці та звертається до представників культурних установ із пропозицією приєднатися до цього інноваційного проєкту.

Нагадаємо, український лоукостер SkyUp створив книжку про подорожі для дітей з аутизмом.

Окрім того, в Івано-Франківську давні підземелля ратуші відкрили для туристів.

Фото: t.me/dmytro_dubilet.

Читати далі

Економіка

Ягідники Закарпаття запровадили нову технологію дозрівання лохини

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Фермерське господарство Green Farm із села Тарнівці на Закарпатті, що спеціалізується на вирощуванні лохини, планує розширити площу вирощування органічної лохини вдвічі та запроваджує нову технологію вирощування.

Про це йдеться у повідомленні компанії на офіційній сторінці у фейсбуці.

Новий урожай ягід, вирощених за новою технологією, планують зібрати у 2025 р.

«Ми вже зараз розширюємо площу плантацій вдвічі і запроваджуємо нову технологію дозрівання лохини в горщиках. Все для того, аби у 2025 році радувати наших поціновувачів ягідок найсмачнішим раннім урожаєм», – йдеться у дописі.

Читайте такожЗмінила ІТ на сільське господарство. Як фермерка з Бучі відновлює бізнес після окупантів

Ягідники Закарпаття обіцяють, що буде багато великих ягід раннього сорту Дюк. Додають, що садивні матеріали і технології привезли зі сертифікованих центрів у ЄС.

Про господарство

Green Farm розпочало роботу у 2015 рі. Першу лохину висадили на площі 3 га у 2017 р. Наразі господарство вирощує сорти Дюк, Блюкроп, Нельсон та Еліот.

Нагадаємо, вінницький селекціонер вивів першу у світі синьо-жовту кукурудзу.

Окрім того, 49-річний житель Чорткова Олег Сович відкрив першу буйволину ферму на Тернопільщині.

Також ми розповідали, як у Дніпрі створили вертикальну ферму з вирощування зелені у бомбосховищі.

Фото: facebook.com/greenfarmuzh.

Читати далі