

Суспільство
Комбуча, або чайний гриб: 5 українських виробників та де можна купити
Кілька років тому на ринку з’явилась здорова альтернатива шкідливим газовим напоям — комбуча. Це натуральний продукт, який зроблений з чайного гриба. Його смак може вам нагадати дитинство — кисло-солодкий квас, яким у 90-х замінювали солодкі газовані напої. Зараз комбучу полюбляють всі прихильники здорового способу життя. А українські виробники не відстають і вже самостійно створюють комбучу, щоб довести — українська продукція не поступається іноземній.
Що таке комбуча?
Комбуча — це чайний гриб, який відомий тим, хто пережив пострадянські 90-ті роки. Всі ж пам’ятають ці банки з чимось неприємним на вигляд, але смачним напоєм з натуральними газами. Комбуча створюється шляхом ферментації чаю за допомогою мікроорганізмів — симбіозу дріжджів та бактерій. Спочатку заварюється чай, який підсолоджується цукром, сиропом чи медом, а потім ферментується “чайним грибом”. А сам гриб виглядає як слизувата плівка, яка плаває на поверхні рідини. Комбуча має світло-коричневий колір, кисло-солодкий смак та природну газацію.
Читайте також: Кипрійний чай: як працює бізнес, якому допомагають карпатські знахарі
Сьогодні комбуча дуже популярна у США і вже витіснила шкідливі газовані напої. Великі та маленькі бренди виробляють комбучу з різними смаками. У світі цей напій вважається супер-фудом, а у Китаї еліксиром молодості. Комбуча і справді має багато корисних властивостей — допомагає позбутись від токсинів, підтримує здорову мікрофлору кишківника та відновлює після фізичних навантажень. Тому часто спортсмени вживають комбучу після тренувань. А ще це дуже смачно. Українські виробники також взялись за створення цього напою і вже потроху заполоняють ринок.
Де купити комбучу в Україні?
1. Kombucha Live

Засновниця цього бренду Олена Обабкова ще з 2011 року вела блог про здоровий спосіб життя та правильне харчування Valeology. А коли в Україні почали з’являтись детокс-програми та доставки, то дівчина також вирішила зібрати цікаві та якісні продукти в одному місці. І першою стала комбуча.
“Обидві Америки і майже вся Європа вже в тренді. Виробників комбучі стає все більше, вибір все ширше. А в Україні все ще мало альтернатив Кока-Колі і іншим солодким напоям. Смузі і фреші — добре. Комбуча – ще краще!”, – кажуть засновники Kombucha Live.
Комбучу почали виготовляти з 2015 року. Не обмежившись простим смаком, Kombucha Live почали експерименти із вторинною ферментацією, додавали квіти, фрукти, ягоди і трави. У підсумку отримали різні смаки: гібіскус, синя орхідея, журавлина, імбир і чиста комбуча на основі органічного зеленого чаю.
Читайте також: Вино родом з Біблії: як українці створюють сікеру та що це таке?
Зараз яскраві пляшечки з комбучою можна побачити на різних подіях Києва, у ресторанах і кафе здорового харчування, а також Kombucha Live запустили доставку.
Ціни: пляшка комбучі коштує 300 грн, сети з 10 пляшок – 565 грн.
2. GODZYKI

“Комбуча, давно всім відома, як “чайний гриб”. Всі ці банки на підвіконні у бабусі викликають змішані емоції. Але як ти зрозумів, я інший! Чіткий, сучасний і ламаю стереотипи. Любов до своєї справи ти можеш відчути в кожній пляшці” – пише засновник бренду GODZYKI.
Кирило Ульман ще у дитинстві познайомився з комбучою і не знав, що сьогодні з’являться виробники, які випускають цей напій. Хлопець створив напій в японському стилі, адже полюбляє тематику Сходу. Коли створював бренд, то вирішив, що він повинен бути пов’язаний з найвідомішим персонажем попкультури — Годзилою.
Поки в асортименті виробника є два види комбучі – “Ящір” (з кислинкою, ароматом жасмину та терпкістю лимона, має значний залишковий цукор) та “Ворон” (з гірчинкою та квітковим ароматом, а у посмаку тропічні фрукти і яблучно-виноградні ноти).
Ціни: 60 гривень.
3. KUMA Kombucha

“Що таке комбуча? Це дещо корисне та смачне, освіжаюче та газоване, натуральне та безалкогольне, веганське та крафтове, дружнє до довкілля та локальне”. – кажуть засновники KUMA Kombucha.
Тут виготовляють напої на основі зеленого чаю сенча, шляхом природної ферментації. У результаті утворюється наповнений пробіотиками слабогазований напій. Тут є класична комбуча, а також зі смаком лемонграсу, обліпихи та імбиру. Засновники бренду часто презентують свій напій на фестивалях, а також його можна купити на сайті і замовити доставку.
Читайте також: Куди їхати у подорож за смачним українським вином? Топ порад від сомельє
У KUMA Kombucha кажуть, що комбуча полегшує похмілля, покращує травлення, знижує рівень холестерину , є корисною для кісток та суглобів та містить цілий букет вітамінів (В1, В2, В3, В6, В9 та віт. С). Все, що вам потрібно, лише відкрити пляшечку та насолоджуватись.
Ціни: 60 гривень за пляшку, 600 гривень за 12 пляшок.
4. JIVA Комбуча

“В один зі спекотних літніх днів 2015 року я вперше побачив у Нью-Йорку на полиці магазину здорового харчування напій під назвою “Комбуча”. Я навіть не міг собі уявити, що це спадкоємець того самого “чайного гриба”, який багато років тому вирощувала на підвіконні у трилітровій банці моя бабуся в Україні”, – розповідає засновник бренду JIVA Комбуча.
Тут виготовляють комбучу невеликими партіями, тільки з натуральних компонентів без додавання будь-яких шкідливих речовин. У рецептури JIVA Комбуча входять соки із корисних фруктів, ягід і овочів. У напій відомі цілющі екстракти і настої, щоб ви могли ознайомитися з цими інгредієнтами й відкрити новий світ корисної та здорової рослинної їжі.
У JIVA Комбуча можна знайти 9 різноманітних видів напою — від полуниці до інтерпретації “Кривавої мері”.
Ціни: 48 гривень за пляшку.
5. Seedsbank

Це унікальний магазин, де можна знайти функціональне харчування для тебе та своєї планети. Саме тут ви можете спробувати комбучу з надзвичайними смаками — кава, полуниця з базиліком, імбир з ягодами, огірок з м’ятою та інші.
“Ми виготовляємо комбучу за технологією подвійної ферментації. Не використовуємо штучної карбонізації, консервантів та барвників, додаючи локальні сезонні фрукти, овочі і трави”, – кажуть засновники Seedsbank.
А ще у цього виробника можна скуштувати унікальний водний кефір. Це ферментований напій на основі підсолодженої звичайної або мінеральної води і спеціальних гранул kefir grains, які називають індійським морським рисом або tibicos. Водний кефір багатий на амінокислоти, вітаміни, мінерали, корисні ферменти. А також є різні смаки цього напою — куркума з імбиром, лаванда з лимоном. У Seedsbank можна скуштувати ще і ферментовані лимони та ферментовану пекінську капусту.
Ціни: комбуча – 59 гривень, водний кефір – 65 гривень.
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel
Суспільство

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Хто здобув відзнаку «Варті»
До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.
77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.
Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.
За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.
Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.
Разом із цим відзнаку отримали:
- всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
- Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
- Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
- благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
- Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.
«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.
Переможці за обсягами гуманітарних вантажів
Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:
- благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
- благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
- благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
- громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
- благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
- «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
- громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
- благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
- благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
- міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).
Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.
Як вручали нагороди
Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Про відзнаку «Варті»
«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.
Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.
Фото: «Нова пошта»