Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка

Кілька важливих правил. Як підприємцю домовитися про співпрацю з рестораном

Опубліковано

В Україні працює близько 60 тис. закладів громадського харчування. Це не просто хороший канал для збуту, а й можливість прорекламувати свою продукцію серед клієнтів. Як потра

пити в меню ресторану – розповідає Ольга Насонова

Заклади сегменту HoReCa (кафе, бари, ресторани) – ласий шматочок для виробників харчових продуктів і не тільки. У структурі продажів компаній цей канал, в залежності від сегмента, займає 10-15%. Але не тільки це привертає постачальників в кафе, бари і ресторани. Бути присутнім в меню відомого закладу – престижно не лише для великих компаній, але і для невеликих виробників. 

Припустимо, виробник розширив лінійку продукції і розробив новий для споживачів продукт – яблучний сидр. Як зробити його популярним? Зрозуміло, що треба розмістити рекламу, влаштувати акції, викупити додаткові місця в супермаркетах. Але можна ще і ввести його в меню популярних ресторанів, де гості замовлять стаканчик-другий, а потім – стануть купувати в магазинах.

Що потрібно знати перед тим, як почати переговори з торговими мережами? ШоТам про це розповіла Ольга Насонова

Ольга Насонова
Ольга Насонова

Генеральний директор компанії «Ресторанний консалтинг». З 2003 року її компанія допомагає створювати ресторани і кафе самого різного формату, а також розв’язати різні проблеми для бізнесу, що працює.

Проаналізувати продукт

Перед тим, як йти на переговори в ресторани, варто спочатку проаналізувати свій продукт. Потрібно відповісти на питання: яким закладам громадського харчування він підійде і чому. Наприклад, підприємець займається продажем газованої та негазованої води преміумкласу. Чи варто в цьому випадку пропонувати свій продукт фаст-фудам або закладам, де середня вартість страви становить 150 грн? Вочевидь, ні. Зате така вода буде доречна в закладах вище середньої категорії і преміумкласу, де відвідувачі готові витратити на вечерю не менше 1,5-2 тис. грн.

Бажано попередньо вивчити меню. Наприклад, підприємцю, який займається продажем м’яса, краще подивитися, чи є в закладі м’ясні продукти. І якщо так, то які. Це дозволить підібрати оптимальну для конкретного ресторану пропозицію.

Знайти «правильну» людину

 Найпоширеніша помилка підприємців-новачків – вони не можуть знайти в ресторані людину, яка відповідає за закупівлю їх групи товарів. Представники алкогольних компаній, наприклад, часто вважають за краще спілкуватися виключно з барменами. У деяких закладах вони дійсно можуть приймати рішення, які напої вводити в меню, а які – ні. Але так буває не завжди. Нерідко розширення асортименту необхідно обговорювати з директором ресторану, а інформацію про нового постачальника йому просто можуть не передати.

Читайте також: Українські міста планують приєднати до міжнародного туристичного маршруту Camino de Santiago

Домовитись про зустріч

Підприємці часто думають, що досить розіслати пропозицію про можливу співпрацю на електронні адреси ресторанів – і контракт на постачання продукції в кишені. Але це не так. Найкраще зустрічатися з представником ресторану особисто. Під час зустрічі можна дізнатися про потреби закладу та запропонувати кращий варіант, презентувати компанію і що важливо – презентувати свою продукцію безкоштовно. Уявімо, що бізнесмен розміщує замовлення на виробництво серветок, туалетного паперу під своєю торговою маркою на великих паперових підприємствах і продає її ресторанам. Під час зустрічі він може, наприклад, запропонувати ресторану наносити на серветки логотип закладу і випускати їх у фірмових кольорах. Така пропозиція – перевага підприємця.

Передбачити всі нюанси в контракті

 З кожним рестораном потрібно підписувати договір про постачання, для складання шаблону якого краще запросити юриста. Іноді в закладах пропонують скріпити домовленості «чесним словом», але краще все ж прописати їх на папері. Що потрібно передбачити в контракті:

– Чіткий перелік найменувань продукції, яка поставляється до закладу. Якщо мова, наприклад, йде про алкогольні напої, то вказати потрібно назву бренду і літраж.

– Відтермінування платежу, тобто період, за який ресторан повинен розрахуватися за постачання. Як правило, цей термін складає два-три тижні від дати поставки.

– Обсяг продажів в грошах, іншими словами, скільки продукції ресторан зобов’язаний продати за рік. Зазвичай контракт укладають на рік, але з позначкою, що угода може діяти і більш тривалий період. До тих пір, поки ресторан не виконає план.

-Різні маркетингові активності. Деякі виробники стають спонсорами вечірок, дегустацій або концертів, що теж прописується в договорі. Інші компанії надають витратні матеріали – келихи, фартухи, папки для меню та ін.

-Плата за вхід або ретро-бонус, розмір якого становить в середньому 10-20% від обсягу продажів товару в ресторані. Це найскладніший момент у переговорах: рідко який заклад готовий вводити продукцію в меню безкоштовно. Найбільше доводиться платити виробникам алкогольних напоїв, соків, води, чаю, кави тощо.

Читайте також: Підприємці думають про розвиток. 5 ідей для нового бізнесу

Найчастіше постачальники хочуть отримати ексклюзив. Наприклад, пивна компанія, якщо і укладає договір, то вимагає, щоб продукція конкурентів в закладі не продавалася. А ось постачальник, наприклад, м’яса птиці або свіжих грибів може працювати з закладом без внесків. Але для нього головне – надати якісний товар вчасно.

Існує цілий ряд популярних в Україні ресторанів, де продавати свою продукцію вважається модним.

Виконати всі умови договору

В ресторанах, як правило, немає великих складів, тому своєчасна доставка – дуже важлива для подальшої співпраці. Особливо важливо це в період, коли в ресторані планується провести великий захід – весілля, святкування Дня народження або корпоратив. Якщо постачальник не привезе товар вчасно і кухареві доведеться терміново їхати в магазин або на ринок для термінової закупівлі, ресторан може розірвати контракт або не продовжувати його після завершення терміну угоди. 

Економіка

Максимальна компенсація за знищене й пошкоджене житло: що варто знати

Опубліковано

Держава встановила максимальні розміри відшкодування коштів на ремонт житлових обʼєктів, пошкоджених унаслідок війни.

Про це повідомляє Юридичний порадник для ВПО.

Розмір компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна визначається Комісією на основі відповідних документів, таких як акт комісійного обстеження та/або звіт з технічного обстеження. Це виконується після огляду майна та з урахуванням заповненого чек-листа.

Рівні компенсації

Суми, необхідні для відновлення пошкодженого житла, поділяються на:

  • ремонт категорії А – розрахована сума компенсації не перевищує 200 000 грн;
  • ремонт категорії Б – розрахована сума компенсації становить:
  • від 200 000 грн до 350 000 грн – для квартир (житлових приміщень) у багатоквартирному будинку;
  •  від 200 000 грн до 500 000 грн – для одноквартирних будинків, зокрема відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових.

Таким чином, максимальний розмір компенсації за пошкоджену квартиру – 350 000 грн, за будинок – 500 000 грн.

Читати також: В Україні запустилась безоплатна лінія юридичної підтримки для ВПО

Форма прорахунку компенсації

При розрахунку беруться до уваги такі критерії:

  • показник вартості 1 кв. метра житла на вторинному ринку в цілому по Україні;
  • регіональний коефіцієнт;
  • кількість кімнат;
  • рік забудови;
  • площа обʼєкта нерухомості та ін.

Середня сума компенсації за знищене житло складає 2,121 млн грн.

Нагадаємо, що Україна представить національний стенд на Лейпцизькому книжковому ярмарку.

Також ми писали, що українська мова звучить в 82 музеях світу.

Фото: NTA

Читати далі

Економіка

В Україні збільшили пенсії для ветеранів та переглянули механізм нарахування виплат

Опубліковано

Виплати для ветеранів були прив’язані до прожиткового мінімуму. Тепер Кабмін вирішив відокремити ці два значення.

Про це повідомляє Кабмін.

Як тепер будуть визначати розмір пенсій для ветеранів

Відтепер пенсії ветеранів не будуть більше залежати від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Новий механізм нарахування передбачає такі коефіцієнти:

  • 650% для осіб з інвалідністю І групи, отриманою через участь у військових діях;
  • 525% для інвалідів ІІ групи;
  • 360% для інвалідів ІІІ групи;
  • 210% для учасників бойових дій;
  • 210% для постраждалих учасників Революції Гідності.

Ці зміни спрямовані на покращення системи пенсійних виплат для ветеранів.

Читайте також: Ветеран, що втратив руку під час війни, виготовляє FPV-дрони вдома (ВІДЕО)

Мінімальні пенсії для ветеранів: огляд на сучасний стан

Збільшення прожиткового мінімуму для осіб з обмеженими можливостями в Україні призвело до значного підвищення гарантованих пенсій для ветеранів. Нові розміри пенсій становлять:

  • Мінімальна пенсія для осіб з інвалідністю І групи складає 15 347 гривень, збільшившись на 1 742,5 гривні.
  • Для осіб з інвалідністю ІІ групи пенсія становить 12 396 гривень, що на 1 407,75 гривні більше.
  • Особам з інвалідністю ІІІ групи нараховано 8 500 гривень, зросли на 965,20 гривень.
  • Учасникам бойових дій виплачується 4 958 гривень, що на 562,70 гривні більше.
  • Постраждалим учасникам Революції Гідності призначено 4 958 гривень, також збільшившись на 562,70 гривень.

Ці зміни вказують на покращення матеріального стану ветеранів та постраждалих учасників конфліктів в Україні.

Нагадаємо, стару лікарню в Ізмаїлі перетворять на реабілітаційний центр для військових.

Також ми повідомляли, що МОЗ дало рекомендації як спілкуватись з людьми з ампутаціями кінцівок та травмами обличчя.

Фото: Армія Infoгm

Читати далі

Економіка

Італія допоможе просувати бренд Made in Ukraine на світові ринки

Опубліковано

Італія допоможе українським виробникам вийти на світові ринки, а також просувати бренд «Зроблено в Україні» на торгових майданчиках. 

Про це повідомляє Міністерство економіки України.

Домовленості досягли Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко з Міністром підприємств та виробництва Італії Адольфо Урсо під час зустрічі в рамках Саміту міністрів країн G7

Читати також: Французький бізнес готовий вкладати гроші у відновлення України

Детальніше про підтримку

Зокрема, Італія:

  • надасть експертів, які допоможуть Україні просувати бренд Made in Ukraine;
  • запропонувала допомогти із просуванням українських виробників на таких торгових майданчиках, як Amazon та інші.

“Щиро вдячні Адольфо Урсо за його підтримку і готовність допомогти нам у реалізації політики Made in Ukraine, просуванні вітчизняних продуктів на зовнішні ринки та розширенні наших експортних можливостей”, – зазначила Юлія Свириденко.

Учасники також обговорили можливості привернення італійського приватного сектора для підтримки відновлення української економіки. Були розглянуті спільні ініціативи в галузі логістики та виробництва.

Нагадаємо, що Україна та Польща планують створити спільний центр протезування для ветеранів.

Також ми повідомляли, що представники Європейського Союзу схвалили виділення 5 млн євро на закупівлю зброї для України.

Фото: pixabay

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство19 години тому

Перетворили закинутий хутір на картинку з Pinterest: історія подружжя, яке зробило «дизайнерський ремонт» у сторічній хатині

Ще два роки тому це була просто закинута сторічна хатина на малолюдному хуторі, а зараз...

Суспільство3 дні тому

Медові свічки, український хамон і косівська кераміка: як працює магазин українських товарів у Івано-Франківську

У магазині українських товарів пахне квітами. По центру — стіл з уже весняною композицією: жовтенькі...

Суспільство5 днів тому

Режисер у 16. Підліток з Прикарпаття зняв фільм про українських добровольців

24 лютого 2024 року о 9:42 він заходить у кінотеатр «Люм’єр» в Івано-Франківську. Займає почесне...

Суспільство6 днів тому

На старті мала алергію та 100 доларів: історія про те, як розвинути виробництво косметики в карпатському селі

До 30 років Яна Кермощук вважала, що щаслива родина — це все, що їй потрібно....

РЕКЛАМА: