Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Кілька важливих правил. Як підприємцю домовитися про співпрацю з рестораном

Опубліковано

В Україні працює близько 60 тис. закладів громадського харчування. Це не просто хороший канал для збуту, а й можливість прорекламувати свою продукцію серед клієнтів. Як потра

пити в меню ресторану – розповідає Ольга Насонова

Заклади сегменту HoReCa (кафе, бари, ресторани) – ласий шматочок для виробників харчових продуктів і не тільки. У структурі продажів компаній цей канал, в залежності від сегмента, займає 10-15%. Але не тільки це привертає постачальників в кафе, бари і ресторани. Бути присутнім в меню відомого закладу – престижно не лише для великих компаній, але і для невеликих виробників. 

Припустимо, виробник розширив лінійку продукції і розробив новий для споживачів продукт – яблучний сидр. Як зробити його популярним? Зрозуміло, що треба розмістити рекламу, влаштувати акції, викупити додаткові місця в супермаркетах. Але можна ще і ввести його в меню популярних ресторанів, де гості замовлять стаканчик-другий, а потім – стануть купувати в магазинах.

Що потрібно знати перед тим, як почати переговори з торговими мережами? ШоТам про це розповіла Ольга Насонова

Ольга Насонова
Ольга Насонова

Генеральний директор компанії «Ресторанний консалтинг». З 2003 року її компанія допомагає створювати ресторани і кафе самого різного формату, а також розв’язати різні проблеми для бізнесу, що працює.

Проаналізувати продукт

Перед тим, як йти на переговори в ресторани, варто спочатку проаналізувати свій продукт. Потрібно відповісти на питання: яким закладам громадського харчування він підійде і чому. Наприклад, підприємець займається продажем газованої та негазованої води преміумкласу. Чи варто в цьому випадку пропонувати свій продукт фаст-фудам або закладам, де середня вартість страви становить 150 грн? Вочевидь, ні. Зате така вода буде доречна в закладах вище середньої категорії і преміумкласу, де відвідувачі готові витратити на вечерю не менше 1,5-2 тис. грн.

Бажано попередньо вивчити меню. Наприклад, підприємцю, який займається продажем м’яса, краще подивитися, чи є в закладі м’ясні продукти. І якщо так, то які. Це дозволить підібрати оптимальну для конкретного ресторану пропозицію.

Знайти «правильну» людину

 Найпоширеніша помилка підприємців-новачків – вони не можуть знайти в ресторані людину, яка відповідає за закупівлю їх групи товарів. Представники алкогольних компаній, наприклад, часто вважають за краще спілкуватися виключно з барменами. У деяких закладах вони дійсно можуть приймати рішення, які напої вводити в меню, а які – ні. Але так буває не завжди. Нерідко розширення асортименту необхідно обговорювати з директором ресторану, а інформацію про нового постачальника йому просто можуть не передати.

Читайте також: Українські міста планують приєднати до міжнародного туристичного маршруту Camino de Santiago

Домовитись про зустріч

Підприємці часто думають, що досить розіслати пропозицію про можливу співпрацю на електронні адреси ресторанів – і контракт на постачання продукції в кишені. Але це не так. Найкраще зустрічатися з представником ресторану особисто. Під час зустрічі можна дізнатися про потреби закладу та запропонувати кращий варіант, презентувати компанію і що важливо – презентувати свою продукцію безкоштовно. Уявімо, що бізнесмен розміщує замовлення на виробництво серветок, туалетного паперу під своєю торговою маркою на великих паперових підприємствах і продає її ресторанам. Під час зустрічі він може, наприклад, запропонувати ресторану наносити на серветки логотип закладу і випускати їх у фірмових кольорах. Така пропозиція – перевага підприємця.

Передбачити всі нюанси в контракті

 З кожним рестораном потрібно підписувати договір про постачання, для складання шаблону якого краще запросити юриста. Іноді в закладах пропонують скріпити домовленості «чесним словом», але краще все ж прописати їх на папері. Що потрібно передбачити в контракті:

– Чіткий перелік найменувань продукції, яка поставляється до закладу. Якщо мова, наприклад, йде про алкогольні напої, то вказати потрібно назву бренду і літраж.

– Відтермінування платежу, тобто період, за який ресторан повинен розрахуватися за постачання. Як правило, цей термін складає два-три тижні від дати поставки.

– Обсяг продажів в грошах, іншими словами, скільки продукції ресторан зобов’язаний продати за рік. Зазвичай контракт укладають на рік, але з позначкою, що угода може діяти і більш тривалий період. До тих пір, поки ресторан не виконає план.

-Різні маркетингові активності. Деякі виробники стають спонсорами вечірок, дегустацій або концертів, що теж прописується в договорі. Інші компанії надають витратні матеріали – келихи, фартухи, папки для меню та ін.

-Плата за вхід або ретро-бонус, розмір якого становить в середньому 10-20% від обсягу продажів товару в ресторані. Це найскладніший момент у переговорах: рідко який заклад готовий вводити продукцію в меню безкоштовно. Найбільше доводиться платити виробникам алкогольних напоїв, соків, води, чаю, кави тощо.

Читайте також: Підприємці думають про розвиток. 5 ідей для нового бізнесу

Найчастіше постачальники хочуть отримати ексклюзив. Наприклад, пивна компанія, якщо і укладає договір, то вимагає, щоб продукція конкурентів в закладі не продавалася. А ось постачальник, наприклад, м’яса птиці або свіжих грибів може працювати з закладом без внесків. Але для нього головне – надати якісний товар вчасно.

Існує цілий ряд популярних в Україні ресторанів, де продавати свою продукцію вважається модним.

Виконати всі умови договору

В ресторанах, як правило, немає великих складів, тому своєчасна доставка – дуже важлива для подальшої співпраці. Особливо важливо це в період, коли в ресторані планується провести великий захід – весілля, святкування Дня народження або корпоратив. Якщо постачальник не привезе товар вчасно і кухареві доведеться терміново їхати в магазин або на ринок для термінової закупівлі, ресторан може розірвати контракт або не продовжувати його після завершення терміну угоди. 

Економіка і бізнес

«Укроборонпром» і аерокосмічна компанія Airbus уклали меморандум про співпрацю

Опубліковано

Акціонерне товариство «Українська оборонна промисловість» та європейська компанія Airbus підписали Тристоронній меморандум про співпрацю під час міжнародного авіасалону в Ле Бурже. Документ передбачає навчання та підготовку фахівців українських підприємств товариства з технічного обслуговування й ремонту авіаційної техніки Airbus, що експлуатується в Україні.

Про це повідомили в «Укроборонпромі».

У межах першого етапу проєкту інженери українських заводів отримають доступ до технологічної документації та пройдуть первинну підготовку в технічних центрах Airbus. Після цього представники європейської компанії відвідають Україну, щоб сформувати групи інструкторів з-поміж вітчизняних фахівців і передати їм повний курс навчання.

«Серед світових високотехнологічних компаній підвищується довіра до нашого ОПК, зокрема до “Укроборонпрому” та його підприємств. Це доводить — ми обрали правильний шлях для розвитку і міжнародної співпраці. Впевнений, що попереду у нас нові перспективні партнерства з іноземними колегами як у сфері авіації, так за іншими напрямками роботи товариства», — розповідає генеральний директор підприєсмтва Олег Гуляк.

Читайте також: Jerry Heil приєдналася до збору UNITED24 «Вартові неба» після ракетного удару по її студії (ВІДЕО)

Про Airbus

Airbus – одна з провідних світових аерокосмічних компаній, заснована в 1970-х роках із головним офісом у Тулузі (Франція). Вона виробляє пасажирські та вантажні літаки (серії A320, A330, A350 тощо), військово-транспортні літаки, вертольоти й космічні системи, а також надає сервісні й інженерні послуги з обслуговування авіаційної техніки.

Нагадаємо, що Норвегія інвестує 580 мільйонів євро у розробку та виробництво морських дронів в Україні

Фото обкладинки: сайт Airbus

Читати далі

Економіка і бізнес

€1,5 млн на розмінування: Україна підписала угоду з Італією та ПРООН

Опубліковано

Італія анонсувала фінансовий внесок для підтримки гуманітарного розмінування України. Угоду на 1,5 мільйона євро офіційно підписали разом із Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.

Про це повідомили в Мінекономіки.

За даними відомства, договір має важливе значення для відновлення та відбудови країни. Це допоможе очистити землю і повернути людей додому Підписання провели в Києві за участі міністерки економіки України Юлії Свириденко, вона зазначила:

«Укладена угода є важливою для реалізації Національної стратегії з протимінної діяльності і дозволить реалізувати проєкти з очищення агроземель, розвитку інфраструктури, відновлення економічної активності на деокупованих територіях і сприяти поверненню громадян до своїх домівок».

За оцінками, які надало Мінекономіки, близько 138 500 квадратних кілометрів української території можуть бути забруднені вибухонебезпечними предметами. Додаткове фінансування дозволить розширити операції зі звільнення земель, покращити системи управління інформацією та підтримати спеціалізовані навчальні програми для людей з інвалідністю, ветеранів та постраждалих від вибухонебезпечних предметів.

Читайте також: Україна може стати першою країною поза ЄС, яку включать до зони безплатного роумінгу

Не перша співпраця

ПРООН у тісному партнерстві з Міністерством економіки України та Національним органом з протимінної діяльності з початку повномасштабного вторгнення підтримує розробку та випробування передових технологій для гуманітарного розмінування. Зокрема використання дронів, дистанційних сенсорів та систем штучного інтелекту  для навчання моделей виявлення вибухонебезпечних предметів.

Нагадуємо, що в Україні створюють перший жіночий екіпаж для перехоплення безпілотників.

Фото обкладинки: АрміяInform

Читати далі

Економіка і бізнес

Україна може стати першою країною поза ЄС, яку включать до зони безплатного роумінгу

Опубліковано

З 2026 року українці зможуть користуватися мобільним зв’язком у країнах Європейського Союзу без додаткової плати. Європейська комісія запропонувала додати Україну до зони безплатного роумінгу, яка охоплює 27 країн ЄС.

Про це повідомили на сайті Єврокомісії.

Якщо ініціативу підтримую, то дзвінки, SMS та мобільний інтернет за кордоном коштуватимуть українцям так само як удома. Такі ж умови діятимуть і для громадян ЄС, які приїжджають в Україну.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що це ще один крок до зближення України з ЄС:

«Ми хочемо, щоб українські громадяни залишалися на зв’язку зі своїми близькими по всьому ЄС, а також у своїй рідній країні. Саме тому ми пропонуємо, щоб Україна приєдналася до нашої роумінгової родини. Ще раз підтверджуємо нашу постійну відданість стояти поруч з Україною та її громадянами».

Читайте також: Засновник Spotify інвестує €600 млн в німецьку компанію, що постачає дрони Україні

Зараз українці вже мають можливість користуватись зв’язком у ЄС без доплат завдяки тимчасовій угоді між мобільними операторами. Ця угода діятиме до кінця 2025 року.

Нову пропозицію ще має схвалити Рада ЄС. Якщо це станеться, Україна стане першою країною, яка не є членом Євросоюзу, але буде мати ті самі переваги в роумінгу, що й самі держави-члени.

Нагадаємо, що Україна отримає 1,3 мільярда євро на виробництво зброї в межах «данської моделі».

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі