Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Хмельницький: як місто готується до зими з власною генерацією електроенергії

Опубліковано

У Хмельницькому, де проживає майже 300 тисяч жителів, створили власну мережу дрібної генерації, завдяки якій місцеве теплокомуненерго повністю забезпечене власною електроенергією та навіть має можливість її продавати.

Про це повідомляє Еспресо.Захід.

Особливість міста

На фоні аварійних відключень електроенергії в інших містах, що можуть тривати від 6 до 10 годин, підготовка Хмельницького до майбутньої зими стає прикладом для наслідування. Особливо це важливо для жителів багатоповерхівок, які залежать від центрального опалення та водопостачання.

Хмельницький став єдиним містом в Україні, яке запевняє своїх жителів, що тепло у багатоповерхівках буде навіть в умовах тривалих блекаутів. Замість закликів до встановлення буржуйок у підвалах, як це робили в інших містах, Хмельницький зробив ставку на когенераційні установки.

Як працює

Перша когенераційна установка була встановлена ще у 2003 році. Це була українська установка потужністю 500 кВт. З того часу парк підприємства постійно поповнювався цими машинами. Завдяки когенерації, вартість однієї гігакалорії тепла у Хмельницькому є однією з найнижчих в Україні — 1480 грн. Це досягається завдяки виробництву власної електроенергії.

На сьогодні у Хмельницькому працює 15 когенераційних установок, розташованих на різних об’єктах теплокомуненерго. Протягом минулого опалювального сезону вони працювали повною мірою, виробляючи достатньо електроенергії для потреб комунального підприємства та навіть для продажу на енергоринок. За минулий рік підприємство виготовило 21 млн кВт електроенергії, з яких спожили 15 млн, а 6 млн продали.

Читати також: Переклад українського класика вперше номінували на престижну польську премію

Когенераційні установки відрізняються від дизель-генераторів тим, що виробляють електроенергію, спалюючи газ, а не бензин чи дизель. При цьому, окрім електрики, вони виробляють ще й тепло, що робить їх надзвичайно ефективними. Газ надходить по трубах, тоді як бензин чи дизель треба доставляти цистернами, що ускладнює логістику. Також вартість електрики, виробленої з газу, значно нижча, ніж з дизельного генератора.

Наразі знайти когенераційні установки на ринку нелегко, і їхня доставка може зайняти значний час. Важливо також мати якісний інженерний персонал для їх встановлення та обслуговування. На ринку є компанії, які спеціалізуються на цьому, але вони можуть бути перевантажені роботою через мобілізацію працівників на війну.

Для населених пунктів з централізованим тепло- та водопостачанням когенерація є чи не єдиною альтернативою для переживання наступної зими. Досвід показує, що укріплення великих енергооб’єктів не дає результату, тому варто обирати дрібні об’єкти генерації. Когенераційні установки мають значні переваги, оскільки їх легко розташувати у непомітних приміщеннях.

Нагадаємо, що завод в Кременчузі представив новий вакуумний автомобіль.

Фото: podillyanews.com

Економіка і бізнес

McDonald’s повертає сніданки у Києві та області

Опубліковано

У ресторанах Києва та Київської області McDonald’s упродовж 25 та 26 березня запускає ранкове меню.

Про це повідомили у компанії.

Раніше ми писали, що з 13 березня ранкове меню додали у закладах Львова, Луцька, Тернополя, Івано-Франківська, Яремче та Ковеля.

Упродовж березня сніданки повертатимуть в усіх ресторанах, окрім тих, що розташовані у східних областях, в Полтаві, Дніпрі, Кременчуці, Кривому Розі, Кропивницькому та Олександрії. У компанії пояснюють, що це пов’язано з повітряними тривогами та операційними складнощами.

Нагадаємо, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка McDonald’s

Читати далі

Економіка і бізнес

Енергетична компанія «Нової пошти» вийшла на відкритий ринок електроенергії

Опубліковано

Компанія «Нова Енерджі», яка входить до групи Nova, отримала ліцензію на постачання електрики та вийшла на відкритий ринок електроенергії.

Про це повідомили в «Новій пошті».

Дозвіл на постачання електрики оформлювали близько двох місяців. Рішення про це ухвалила Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Тепер енергетична компанія зможе самостійно забезпечувати потреби «Нової пошти» та інших клієнтів.

Читайте також: OKKO стала партнером програми «Плюси»: які переваги для військових

«Це ще один крок на шляху до енергетичної незалежності. Нова Пошта запускає власну альтернативну генерацію електроенергії та зможе покривати не тільки свої потреби, а й провадити продаж е/е на вільний ринок», — зазначив CEO «Нова Енерджі» Андрій Литвиненко.

Нагадаємо, що «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.

Раніше ми писали, що «Нова пошта» запустила другу сонячну електростанцію у терміналі в Києві.

Фото: Pixabay

Читати далі

Економіка і бізнес

Українська гра про Гуцульщину зібрала понад 45 000 доларів на Kickstarter

Опубліковано

Львівська студія boardova у 2024 році випустила настільну гру «Арідник» за мотивами однойменного українського мальопису видавництва UA Comix. У березні студія анонсувала англійську версію «Арідника» на краудфандинговій платформі Kickstarter. За кілька годин творцям вдалося зібрати необхідну суму.

Про це повідомили у студії boardova.

Сюжет гри

Під час створення сюжетної основи для гри головний дизайнер та український письменник Володимир Кузнєцов спирався на працю Володимира Шухевича «Гуцульщина».

У світі «Арідника» гравці стають вівчарями, що ведуть свої отари овець крізь гірські ріки, ліси та полонини. На цьому шляху вони зустрічатимуть духів Карпат: Арідника, Бога, Алея, Вовка та інших героїв.

У наборі є дерев’яні фігурки духів та вівчарів і понад 100 великих карт з ілюстраціями Людмили Самусь. У грі створили кілька режимів: змагальний, кооперативний та соло.

Читайте також: В українську гру S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl зіграли 6 мільйонів людей

Цінність гри для людей з-за кордону

«Створюючи “Арідника”, ми прагнули занурити гравців у настільні ігри з колоритом та магічним світом, який наші предки створювали століттями. Гуцульщина та її традиції, які вдалось зберегти попри всі заборони, стали чудовим натхненням для цієї цілі. Та коли про гру почали говорити “поза бульбашкою” настільного світу, ми зрозуміли, що ця гра може стати точкою дотику і знайомства з власним корінням для української діаспори»‚ — зазначив CEO студії boardova Жолудь Добровольський.

Наразі більшість людей, які підтримали вихід англійської версії «Арідника», розповіли, що вони мають українське коріння та гратимуть у гру зі своїми родинами чи друзями.

«Проте є й багато тих, хто не знає, чим відома українська культура, і сподіваються, що гра допоможе їм у цьому. У час, коли країна-терорист стирає нашу культуру, нам потрібно говорити про неї якомога голосніше. А особливо — говорити про справжню, а не переписану історію»‚ — додав Жолудь Добровольський.

Зміни у новому виданні

Видавці анонсували три окремі доповнення до настільної гри, а саме:

  • «Зима»;
  • «Місцини» (із пам’ятками України);
  • «Свята» (із календарно-обрядовими святами українців).

Кожне із цих доповнень додасть нові ігрові механіки та збільшує можливості для гравців.

Відвідати сторінку гри на Kickstarter можна за посиланням. Кампанія зі збору коштів на платформі триватиме до 11 квітня.

Нагадаємо, що український шутер про галичан у космосі відкрили для тестування (ВІДЕО).

Фото: студія boardova

Читати далі