Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Інжир на підвіконні та плантації на дачі. Як проєкт «Сади Перемоги» мобілізує городні війська України

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Руйнуючи наші зерносховища та заміновуючи поля, окупанти навряд чи могли уявити, що ми дамо відсіч і на цьому фронті. У відповідь на знищення агросфери українці мобілізувалися в городні війська та засаджують кожен клаптик вільної землі.

Тепер на українських балконах дозріває інжир, а дачі з місця для відпочинку перетворюються на справжні плантації. І все це – завдяки ініціативі «Сади перемоги».

Тетяна Лебухорська

Керівниця ініціативи «Сади Перемоги» проєкту SURGe — «Супровід урядових реформ в Україні»

Покращуємо якість життя українців 

«Сади Перемоги» – це проєкт міжнародної технічної допомоги «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe). Ми імплементуємося компанією Alinea International, а фінансує нас уряд Канади. Я працюю в організації приблизно девʼять місяців.

Усе, чим ми займалися до 24 лютого, було пов’язано з реформами на національному рівні. Працювали у співпраці з Кабінетом міністрів та Офісом президента. Наприклад, були долучені до реформи eHealth, реформи адміністративних послуг «єМалятко». Маємо ініціативи, які працюють над підвищенням якості шкільної освіти та соціальними послугами для дітей.

У своїй роботі ми завжди відштовхувалися від потреб громадян. Основний підхід проєкту — покращити якість надання послуг владою для людей і, відповідно, підвищити якість життя українців.

У війну люди не думають про якість послуг

Коли почалася повномасштабна війна, ми швидко переформатували свою діяльність. Бо зрозуміли, що потреби громадян змінилися – нині ніхто не буде говорити про якість послуг. Натомість у людей інша потреба – вижити.

Фактично з першого дня вторгнення ми зайнялися гуманітарною допомогою – надавали товари, які рятували людям життя. Це, перш за все, їжа, засоби гігієни та медикаменти. Контактували з громадами та дізнавалися, які в них потреби. Наприклад, знали, що в Кам’янець-Подільський зі сходу переселяються дві тисячі дітей. Тому швидко знайшли для них постіль, ковдри, матраци, спальники тощо.

Росія хоче змусити нас голодувати

Коли у людей почала закінчуватися їжа й виникла постійна потреба в постачанні продуктів, ми задумалися над довготривалим проєктом. Так, зараз потрібно доставити харчі, але що потім? У цьому контексті є більш глобальна проблема.

Висаджені дерева черешні в межах акції «Сади Перемоги». Фото: Yuriy Bova / Facebook

Ми бачимо, що насправді Росія цілеспрямовано знищує агросферу України. Не могли окупанти «випадково влучити в найбільший склад замороженої продукції» чи «випадково зруйнувати зерносховище». Знищення сільськогосподарської техніки, мінування полів, блокування портів та крадіжки нашого продовольства – усе це для того, аби не відбулася посівна і настав штучний голод в Україні.

Дача для відпочинку має стати годувальником

Ми побачили ризики, які приносить для нас нова реальність. Це наштовхнуло на ініціативу «Сади Перемоги», яку ми запустили в кінці березня. Вона спрямована на недопущення голоду шляхом максимального засіву земель у період посівної. Ми пропагуємо, що там, де можна посадити овочі, треба це робити.

Якщо люди, які мають дачу, раніше приїжджали туди декілька разів на рік відпочити та поїсти шашлики, то цьогоріч земельну ділянку необхідно засадити. Якщо не можете садити овочі чи інші рослини власноруч – знайдіть того, хто це зробить.

Працівниця «Укргазбанку» Людмила Дяченко долучилася до акції «Сади Перемоги» та готує землю для посіву огірків. Фото: Укргазбанк / Facebook

Те саме щодо громад: якщо у них є вільні комунальні ділянки, де можна садити овочі, треба максимально їх використовувати. Але слід враховувати, що далеко не на всій землі можна садити фрукти й овочі. Зокрема, є заповідні зони, пам’ятки садово-паркового мистецтва, дендропарки, заміновані території.

Не можеш садити ворога на вила – саджай город

Згідно з прогнозами Управління ООН з гуманітарних питань, цьогоріч не буде засіяно щонайменше 30% сільськогосподарських полів. Коли ми озвучуємо цю та іншу статистику, багато людей шоковані. Не всі ще зрозуміли, що цього року не буде картоплі з Чернігівщини та Сумщини, мабуть, не буде черешень із Мелітополя та помідорів і баклажанів із Херсона. У цих регіонах точно не вдасться посадити продукцію в тих обсягах, які були раніше. Відповідно, не буде того розмаїття продуктів, до якого ми звикли.

Вчителі Новопокровської територіальної громади долучилися до акції «Сади Перемоги». Фото: Дарья Полянская / Facebook

Нам часто говорять: «Чого ви хвилюєтеся? Привезуть із Польщі, Ізраїлю та Туреччини». Звичайно, що привезуть. Але питання: чи зможуть люди дозволити собі це купити? З одного боку, ціни на імпортне будуть вищими, тому що логістика зруйнована, і доставлення буде коштувати дорого. Крім того, у людей падає купівельна спроможність. Війна руйнує купу підприємств, і сотні тисяч українців залишаються без роботи та засобів для існування.

А за вирощене на власному городі, знову ж таки, платити не потрібно. І це хороший вихід із ситуації. Як казав амбасадор української кухні Євген Клопотенко, не можеш саджати ворога на вила – саджай город. Отак і ми закликаємо людей саджати городи та дбати про них. Бо ідея «Садів Перемоги» у тому, що цьогоріч кожен із нас сам відповідальний за те, що буде їсти восени та взимку. Народна приказка: «Що посієш, те й пожнеш» вже набуває не такого умовного значення.

Покажіть друзям, що ви посадили

Ми хотіли достукатися до кожного українця, щоб люди зрозуміли критичність ситуації щодо продовольчої безпеки. Тому запустили всеукраїнський флешмоб «Сади для перемоги», в якому закликаємо наших підписників показувати, що вони садять, як це роблять і в такий спосіб заохочувати до цього інших.

Працівники Корнинського ліцею долучилися до всеукраїнської акції «Сади Перемоги». Фото: Корнинський ліцей / Facebook

Щоб долучитися, треба зняти коротке відео або зробити фото, показати, як ви вирощуєте свій «Сад Перемоги». Це може бути у дворі, на городі, на балконі, на підвіконні тощо. Далі слід описати, як саме ви це робите і що плануєте готувати з готового продукту. Тегніть друзів, аби долучалися й вони. Використовуйте гештеги: #VictoryGardensUA #СадиПеремоги #ГородніВійська #СадиДляПеремоги.

Не маєте городу – саджайте на підвіконні

Що приємно, ми читаємо багато історій від людей, які вперше в житті чи за багато років наважилися щось посадити. Бачимо, українці цікавляться й активно діляться, що можна виростити в себе на підвіконні. Завдяки флешмобу ми дізналися, що посадити можна практично все. Одна підписниця навіть вирощує вдома інжир, хоча там потрібен особливий догляд.

Читайте також: «Нас вважають героями, а ми просто готуємо». Як харківська піцерія Daddy’s Pizza під час війни годує містян, військових та медиків

Дівчина в Харкові, який регулярно потерпає від обстрілів, зробила на своєму балконі справжню теплицю. Потім об’єднала сусідів, і вони біля багатоквартирного будинку засаджують городину. Особисто я на підвіконні завжди маю базилік і гострий перець, бо полюбляю гострі страви.

Не читайте новини – садіть город

Ще один позитивний ефект від саджання городини – психологічний. Так сталося, що нині на тлі війни у нас в житті занадто багато негативних новин. Люди по-різному їх сприймають. Тому одне з наших завдань – показувати, що вирощування овочів є можливістю відволіктися від усього, паралельно роблячи щось корисне для себе та своєї країни.

Діти в садочку висаджують Сади Перемоги. Фото: Елена Бондаренко / Facebook

Ми будемо раді, якщо для когось город стане додатковою чи новою зайнятістю. Можливо, завдяки вимушеній праці на землі хтось знайде своє покликання і зробить це своїм бізнесом у майбутньому.

Роздаємо насіння, якщо немає змоги купити

Ми з командою не лише закликаємо саджати, а й шукаємо різні можливості для того, щоб матеріально допомогти людям. Багато хто хоче сіяти, але не має грошей, щоб купити насіння. Або вони мешкають на звільнених від окупантів територіях, і там елементарно немає, де придбати. Тому шукаємо різні партнерські організації, і раді, що багато хто до нас долучається.

Ми запустили програму, в межах якої допомагаємо дитячим будинкам сімейного типу та сім’ям з усиновленими дітьми. Даємо їм насіння базових овочевих культур: капусти, помідорів, кабачків, огірків тощо. Це дозволяє їм задовольнити річну потребу в овочах.

Мешканці Ворзеля отримують насіння від ініціативи «Сади Перемоги». Фото: Сади Перемоги / Facebook

Зараз активно працюємо над допомогою людям, які проживають на звільнених територіях Київської та Чернігівської області. Саме очікуємо на насіння від партнерів. Мешканці цих регіонів теж зможуть отримати від нас базові набори насіння.

А ще в нас є мотиваційний інструмент – овочевий калькулятор. Він дозволяє розрахувати, скільки овочів потрібно сім’ї на певну кількість людей, скільки для цього потрібно насіння та яка необхідна площа землі. Існує стереотип, що для того, аби виростити овочі на всю родину, треба мати гектари землі. Багато моїх знайомих порахували й були здивовані, що насправді їм потрібна невелика ділянка – всього кілька соток.

Долучайтеся до Городніх військ України

Проєкт «Сади Перемоги» ми бачимо як довгострокову перспективу. Проблеми з постачанням продуктів не зникнуть одразу після закінчення війни. Доки території залишатимуться замінованими, про жодну посівну не йтиметься. Нам знадобиться ще багато часу, аби повернутися до попередньої спроможності у сфері вирощування сільськогосподарської продукції.

Коли період посіву закінчиться, ми почнемо говорити про зберігання продукції, зокрема консервацію, і збут, адже логістика в Україні фактично зруйнована. А паралельно будемо продовжувати інші наші ініціативи, які  з 24 лютого тимчасово зупинили.

Закликаємо всіх ще раз подумати над тим, що саме ви плануєте їсти восени та чи буде у вас можливість купувати продукти. Якщо маєте бажання і доступ до земельної ділянки – використайте її для вирощування овочів, фруктів та ягід. Долучайтеся до Городніх військ України – допомагайте ефективно використати кожен клаптик нашої землі задля спільної перемоги!

Суспільство

У Києві на станціях метро облаштували точки підзарядки телефонів. Де саме

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Києві на 19 станціях метрополітену облаштували точки для підзарядки мобільних телефонів та інших гаджетів.

Про це повідомив міський голова столиці Віталій Кличко.

Станції зарядки розташовані на всіх лініях київського метро, найбільше – на синій гілці.

Зокрема, на червоній лінії можна підзарядитися на станціях:

 • «Академмістечко»;
 • «Житомирська»;
 • «Нивки»;
 • «Берестейська».

На синій лінії:

 • «Теремки»;
 • «Іподром»;
 • «Виставковий центр»;
 • «Васильківська»;
 • «Голосіївська»;
 • «Деміївська»;
 • «Тараса Шевченка»;
 • «Почайна»;
 • «Мінська»;
 • «Героїв Дніпра».

На зеленій лінії:

 • «Бориспільська»;
 • «Харківська»;
 • «Позняки»;
 • «Осокорки»;
 • «Видубичі».

Кличко зазначив, що мережа точок для підзарядки телефонів на станціях метро буде розширюватися. Інформацію про нові локації оперативно публікуватиме метрополітен.

Також ми писали, що у Києві кожну третю п’ятницю місяця на станціях метро проводитимуться тренінги з надання домедичної допомоги.

Нагадаємо, у Львові запустили онлайн-мапу із закладами, в яких можна попрацювати або зарядити телефон під час блекауту.

Крім того, у «Пунктах незламності» незабаром з’являться термінали супутникового зв’язку Starlink.

Фото: facebook.com/kyivmetro.

Читати далі

Суспільство

Естонська галерея запустила аукціон картин українських митців, аби допомогти дітям загиблих героїв

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Естонська арт-платформа plARTform запустила онлайн-виставку та аукціон картин українських митців, аби зібрати кошти на допомогу дітям загиблих воїнів ЗСУ.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці співорганізатора проєкту OTP Bank.

Куратори виставки обрали та представили майже 30 робіт, більшість із них – картини українських художників. Відвідати онлайн-галерею можна за цим посиланням.

Упродовж відкритого аукціону, що триватиме до 26 грудня, охочі можуть придбати будь-яку з представлених картин за стартовою або вищою ціною.

Усі кошти, зібрані впродовж аукціону, передадуть на допомогу дітям українських героїв, які загинули, захищаючи країну від російських окупантів. Долучитися до благодійного проєкту можна й звичайним донатом на сайті OTP Bank.

Додамо, автором проєкту plARTform є професор Стокгольмської школи економіки в Ризі, підприємець та інвестор Петер Зашев. Головна місія plARTform – шукати, відбирати та представляти найкращих сучасних східноєвропейських художників та їхні роботи. Частину прибутку від продажу картин plARTform спрямовує на благодійність.

Нагадаємо, Естонія передасть Україні 27 автобусів для відновлення транспортного сполучення.

Крім того, українське міністерство цифрової трансформації допоможе Естонії створити застосунок на базі «Дії».

Фото: plartform.net.

Читати далі

Суспільство

Спецпідрозділ 93 ОМБр «Сенека» знищив позиції росіян під Бахмутом (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Воїни спецпідрозділу 93 ОМБр «Сенека» знищили російські позиції під Бахмутом на Донеччині.

Про це повідомили в Сухопутний війська ЗСУ.

«Робота спецпідрозділу 93-ї ОМБр Холодний Яр “Сенека” під Бахмутом», – підписали відео військові.

Про 93 ОМБр

93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр» – формування механізованих військ у складі Сухопутних військ Збройних сил України чисельністю в бригаду. Входить до складу Оперативного командування «Схід». Від самого початку бере участь у війні на сході України з Росією. Підрозділи 93 ОМБр пройшли найзапекліші бої війни, включно з боями під Іловайськом та Донецьким аеропортом.

З початку повномасштабної війни 93 ОМбр обороняла Україну на різних напрямках: Сумщина, Харків, Ізюм, Балаклія, Бахмут і Соледар. Бригада носить почесне найменування «Холодний Яр» – на честь історичної місцевості Наддніпрянської України, що уславилася своїми повстанцями.

Нагадаємо, спецпризначенці Національної гвардії знищили бойову машину піхоти противника поблизу Авдіївки на Донеччині.

Крім того, воїни Центру «Альфа» Служби безпеки України знищили укріплені бліндажі росіян, будівлю з піхотою та польовий склад боєприпасів.

Фото: facebook.com/93OMBr.

Читати далі