Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
>

Суспільство

Інжир на підвіконні та плантації на дачі. Як проєкт «Сади Перемоги» мобілізує городні війська України

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Руйнуючи наші зерносховища та заміновуючи поля, окупанти навряд чи могли уявити, що ми дамо відсіч і на цьому фронті. У відповідь на знищення агросфери українці мобілізувалися в городні війська та засаджують кожен клаптик вільної землі.

Тепер на українських балконах дозріває інжир, а дачі з місця для відпочинку перетворюються на справжні плантації. І все це – завдяки ініціативі «Сади перемоги».

Тетяна Лебухорська

Керівниця ініціативи «Сади Перемоги» проєкту SURGe — «Супровід урядових реформ в Україні»

Покращуємо якість життя українців 

«Сади Перемоги» – це проєкт міжнародної технічної допомоги «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe). Ми імплементуємося компанією Alinea International, а фінансує нас уряд Канади. Я працюю в організації приблизно девʼять місяців.

Усе, чим ми займалися до 24 лютого, було пов’язано з реформами на національному рівні. Працювали у співпраці з Кабінетом міністрів та Офісом президента. Наприклад, були долучені до реформи eHealth, реформи адміністративних послуг «єМалятко». Маємо ініціативи, які працюють над підвищенням якості шкільної освіти та соціальними послугами для дітей.

У своїй роботі ми завжди відштовхувалися від потреб громадян. Основний підхід проєкту — покращити якість надання послуг владою для людей і, відповідно, підвищити якість життя українців.

У війну люди не думають про якість послуг

Коли почалася повномасштабна війна, ми швидко переформатували свою діяльність. Бо зрозуміли, що потреби громадян змінилися – нині ніхто не буде говорити про якість послуг. Натомість у людей інша потреба – вижити.

Фактично з першого дня вторгнення ми зайнялися гуманітарною допомогою – надавали товари, які рятували людям життя. Це, перш за все, їжа, засоби гігієни та медикаменти. Контактували з громадами та дізнавалися, які в них потреби. Наприклад, знали, що в Кам’янець-Подільський зі сходу переселяються дві тисячі дітей. Тому швидко знайшли для них постіль, ковдри, матраци, спальники тощо.

Росія хоче змусити нас голодувати

Коли у людей почала закінчуватися їжа й виникла постійна потреба в постачанні продуктів, ми задумалися над довготривалим проєктом. Так, зараз потрібно доставити харчі, але що потім? У цьому контексті є більш глобальна проблема.

Висаджені дерева черешні в межах акції «Сади Перемоги». Фото: Yuriy Bova / Facebook

Ми бачимо, що насправді Росія цілеспрямовано знищує агросферу України. Не могли окупанти «випадково влучити в найбільший склад замороженої продукції» чи «випадково зруйнувати зерносховище». Знищення сільськогосподарської техніки, мінування полів, блокування портів та крадіжки нашого продовольства – усе це для того, аби не відбулася посівна і настав штучний голод в Україні.

Дача для відпочинку має стати годувальником

Ми побачили ризики, які приносить для нас нова реальність. Це наштовхнуло на ініціативу «Сади Перемоги», яку ми запустили в кінці березня. Вона спрямована на недопущення голоду шляхом максимального засіву земель у період посівної. Ми пропагуємо, що там, де можна посадити овочі, треба це робити.

Якщо люди, які мають дачу, раніше приїжджали туди декілька разів на рік відпочити та поїсти шашлики, то цьогоріч земельну ділянку необхідно засадити. Якщо не можете садити овочі чи інші рослини власноруч – знайдіть того, хто це зробить.

Працівниця «Укргазбанку» Людмила Дяченко долучилася до акції «Сади Перемоги» та готує землю для посіву огірків. Фото: Укргазбанк / Facebook

Те саме щодо громад: якщо у них є вільні комунальні ділянки, де можна садити овочі, треба максимально їх використовувати. Але слід враховувати, що далеко не на всій землі можна садити фрукти й овочі. Зокрема, є заповідні зони, пам’ятки садово-паркового мистецтва, дендропарки, заміновані території.

Не можеш садити ворога на вила – саджай город

Згідно з прогнозами Управління ООН з гуманітарних питань, цьогоріч не буде засіяно щонайменше 30% сільськогосподарських полів. Коли ми озвучуємо цю та іншу статистику, багато людей шоковані. Не всі ще зрозуміли, що цього року не буде картоплі з Чернігівщини та Сумщини, мабуть, не буде черешень із Мелітополя та помідорів і баклажанів із Херсона. У цих регіонах точно не вдасться посадити продукцію в тих обсягах, які були раніше. Відповідно, не буде того розмаїття продуктів, до якого ми звикли.

Вчителі Новопокровської територіальної громади долучилися до акції «Сади Перемоги». Фото: Дарья Полянская / Facebook

Нам часто говорять: «Чого ви хвилюєтеся? Привезуть із Польщі, Ізраїлю та Туреччини». Звичайно, що привезуть. Але питання: чи зможуть люди дозволити собі це купити? З одного боку, ціни на імпортне будуть вищими, тому що логістика зруйнована, і доставлення буде коштувати дорого. Крім того, у людей падає купівельна спроможність. Війна руйнує купу підприємств, і сотні тисяч українців залишаються без роботи та засобів для існування.

А за вирощене на власному городі, знову ж таки, платити не потрібно. І це хороший вихід із ситуації. Як казав амбасадор української кухні Євген Клопотенко, не можеш саджати ворога на вила – саджай город. Отак і ми закликаємо людей саджати городи та дбати про них. Бо ідея «Садів Перемоги» у тому, що цьогоріч кожен із нас сам відповідальний за те, що буде їсти восени та взимку. Народна приказка: «Що посієш, те й пожнеш» вже набуває не такого умовного значення.

Покажіть друзям, що ви посадили

Ми хотіли достукатися до кожного українця, щоб люди зрозуміли критичність ситуації щодо продовольчої безпеки. Тому запустили всеукраїнський флешмоб «Сади для перемоги», в якому закликаємо наших підписників показувати, що вони садять, як це роблять і в такий спосіб заохочувати до цього інших.

Працівники Корнинського ліцею долучилися до всеукраїнської акції «Сади Перемоги». Фото: Корнинський ліцей / Facebook

Щоб долучитися, треба зняти коротке відео або зробити фото, показати, як ви вирощуєте свій «Сад Перемоги». Це може бути у дворі, на городі, на балконі, на підвіконні тощо. Далі слід описати, як саме ви це робите і що плануєте готувати з готового продукту. Тегніть друзів, аби долучалися й вони. Використовуйте гештеги: #VictoryGardensUA #СадиПеремоги #ГородніВійська #СадиДляПеремоги.

Не маєте городу – саджайте на підвіконні

Що приємно, ми читаємо багато історій від людей, які вперше в житті чи за багато років наважилися щось посадити. Бачимо, українці цікавляться й активно діляться, що можна виростити в себе на підвіконні. Завдяки флешмобу ми дізналися, що посадити можна практично все. Одна підписниця навіть вирощує вдома інжир, хоча там потрібен особливий догляд.

Читайте також: «Нас вважають героями, а ми просто готуємо». Як харківська піцерія Daddy’s Pizza під час війни годує містян, військових та медиків

Дівчина в Харкові, який регулярно потерпає від обстрілів, зробила на своєму балконі справжню теплицю. Потім об’єднала сусідів, і вони біля багатоквартирного будинку засаджують городину. Особисто я на підвіконні завжди маю базилік і гострий перець, бо полюбляю гострі страви.

Не читайте новини – садіть город

Ще один позитивний ефект від саджання городини – психологічний. Так сталося, що нині на тлі війни у нас в житті занадто багато негативних новин. Люди по-різному їх сприймають. Тому одне з наших завдань – показувати, що вирощування овочів є можливістю відволіктися від усього, паралельно роблячи щось корисне для себе та своєї країни.

Діти в садочку висаджують Сади Перемоги. Фото: Елена Бондаренко / Facebook

Ми будемо раді, якщо для когось город стане додатковою чи новою зайнятістю. Можливо, завдяки вимушеній праці на землі хтось знайде своє покликання і зробить це своїм бізнесом у майбутньому.

Роздаємо насіння, якщо немає змоги купити

Ми з командою не лише закликаємо саджати, а й шукаємо різні можливості для того, щоб матеріально допомогти людям. Багато хто хоче сіяти, але не має грошей, щоб купити насіння. Або вони мешкають на звільнених від окупантів територіях, і там елементарно немає, де придбати. Тому шукаємо різні партнерські організації, і раді, що багато хто до нас долучається.

Ми запустили програму, в межах якої допомагаємо дитячим будинкам сімейного типу та сім’ям з усиновленими дітьми. Даємо їм насіння базових овочевих культур: капусти, помідорів, кабачків, огірків тощо. Це дозволяє їм задовольнити річну потребу в овочах.

Мешканці Ворзеля отримують насіння від ініціативи «Сади Перемоги». Фото: Сади Перемоги / Facebook

Зараз активно працюємо над допомогою людям, які проживають на звільнених територіях Київської та Чернігівської області. Саме очікуємо на насіння від партнерів. Мешканці цих регіонів теж зможуть отримати від нас базові набори насіння.

А ще в нас є мотиваційний інструмент – овочевий калькулятор. Він дозволяє розрахувати, скільки овочів потрібно сім’ї на певну кількість людей, скільки для цього потрібно насіння та яка необхідна площа землі. Існує стереотип, що для того, аби виростити овочі на всю родину, треба мати гектари землі. Багато моїх знайомих порахували й були здивовані, що насправді їм потрібна невелика ділянка – всього кілька соток.

Долучайтеся до Городніх військ України

Проєкт «Сади Перемоги» ми бачимо як довгострокову перспективу. Проблеми з постачанням продуктів не зникнуть одразу після закінчення війни. Доки території залишатимуться замінованими, про жодну посівну не йтиметься. Нам знадобиться ще багато часу, аби повернутися до попередньої спроможності у сфері вирощування сільськогосподарської продукції.

Коли період посіву закінчиться, ми почнемо говорити про зберігання продукції, зокрема консервацію, і збут, адже логістика в Україні фактично зруйнована. А паралельно будемо продовжувати інші наші ініціативи, які  з 24 лютого тимчасово зупинили.

Закликаємо всіх ще раз подумати над тим, що саме ви плануєте їсти восени та чи буде у вас можливість купувати продукти. Якщо маєте бажання і доступ до земельної ділянки – використайте її для вирощування овочів, фруктів та ягід. Долучайтеся до Городніх військ України – допомагайте ефективно використати кожен клаптик нашої землі задля спільної перемоги!

Суспільство

59 ОМБр розбомбила танк і ракетний комплекс ворога (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські воїни знищили танк та зенітний ракетний комплекс окупантів. Відео опублікували на ютуб-каналі 59-ї окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка.

«Витравимо будь-яку погань зі своєї благодатної землі з усім корінням», — йдеться у повідомленні наших захисників.

Читайте також«Там воюють наші друзі, ми не могли бути осторонь». Як львівський Cantona Pub допомагає бійцям з передової

Про 59 ОМБр

59-та окрема мотопіхотна бригада імені Якова Гандзюка — військове з’єднання Збройних сил України. Бригада підпорядкована оперативному командуванню «Південь». Бригада була сформована після початку російської агресії, наприкінці 2014 року. До її складу увійшли три батальйони.

Бригада має почесну назву на честь Якова Гандзюка — українського військового діяча часів Перших Визвольних змагань.

Дивіться відео: Дівчинка вивезла людей з-під обстрілів із простреленою ногою

Нагадаємо, артилеристи 59 бригади ЗСУ розбили колону техніки окупантів.

Як ми повідомляли раніше, ЗСУ із кулемета збили ворожий безпілотник, який «дирчав як мопед».

Фото: facebook.com/59ompbr.com.ua.

Читати далі

Суспільство

ЗСУ із кулемета збили ворожий безпілотник, який «дирчав як мопед»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Військові 14-ї окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого збили ворожий безпілотник «Орлан-10» із великокаліберного кулемета, повідомили на фейсбук-сторінці бригади.

«Снайперська срільба із ДШК … і ворожий «Орлан» вже не літає», — йдеться у повідомленні.

«Орлан» був збитий Князівськими воїнами зі зброї, яку ласкаво називають «дашкою». Зазначається, що воїни 14 бригади описують збиття лаконічно: «Почули, бо він же ж дирчить як мопед. А тут він нижче йшов, ну і вальнули по ньому! Попали, він впав і завис на дереві… ».

Читайте також«Там воюють наші друзі, ми не могли бути осторонь». Як львівський Cantona Pub допомагає бійцям з передової

Відзначимо, що ДШК — це великокаліберний радянський кулемет. Його застосовували для боротьби з повітряними цілями, легкоброньованою технікою противника, його живою силою на великих і середніх дальностях. Нині українські військові використовують ДШК для оборони блокпостів і опорних пунктів.

Про бригаду

14-та окрема механізована бригада імені князя Романа Великого — з’єднання Сухопутних військ. Сформоване 1 грудня 2014 року із 51-ї механізованої бригади й нових мобілізованих.

Підрозділи бригади були залучені до зимових боїв 2015 року за Дебальцеве. 14 жовтня 2019 року бригаді було присвоєно почесне найменування «імені князя Романа Великого».

8 березня 2022 року у бою за визволення від російських окупантів селища Макарів Київської області підбили шість російських танків.

Дивіться відеоЯк 14-та ОМБр перекрила окупантам маршрут просування на Київ

Нагадаємо, бійці 14-ї бригади ЗСУ спопелили техніку ворога з феєрверками.

Як ми повідомляли раніше, князівська арта 14-ї бригади знищила бронетехніку з окупантами.

Фото: facebook.com/14ombr.

Читати далі

Суспільство

Над Миколаївщиною ЗСУ збили ворожу ракету

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Уночі, 17 травня, у небі над Миколаївщиною, ЗСУ збили російську крилату ракету, що летіла у напрямку західних регіонів.

Про це повідомили у Командуванні Повітряних Сил ЗСУ.

Збили ракету військові підрозділу зенітних ракетних військ повітряного командування «Південь».

Відомо, що ракета росіян була випущена стратегічним бомбардувальником, що атакував Україну з Каспійського напрямку.

«Ворожа ціль рухалася у напрямку західних регіонів України. Влучність наших воїнів знищила підступні задуми противника», — йдеться у повідомленні.

Читайте також«Там воюють наші друзі, ми не могли бути осторонь». Як львівський Cantona Pub допомагає бійцям з передової

Нагадаємо, напередодні, 16 травня, зенітні ракетні війська ЗСУ знищили ворожий штурмовик Су-25.

Також ЗСУ 16 травня збили крилату ракету РФ, яка летіла в напрямку Одеси.

Фото: bbc.com.

Читати далі