Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Інжир на підвіконні та плантації на дачі. Як проєкт «Сади Перемоги» мобілізує городні війська України

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Руйнуючи наші зерносховища та заміновуючи поля, окупанти навряд чи могли уявити, що ми дамо відсіч і на цьому фронті. У відповідь на знищення агросфери українці мобілізувалися в городні війська та засаджують кожен клаптик вільної землі.

Тепер на українських балконах дозріває інжир, а дачі з місця для відпочинку перетворюються на справжні плантації. І все це – завдяки ініціативі «Сади перемоги».

Тетяна Лебухорська

Керівниця ініціативи «Сади Перемоги» проєкту SURGe — «Супровід урядових реформ в Україні»

Покращуємо якість життя українців 

«Сади Перемоги» – це проєкт міжнародної технічної допомоги «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe). Ми імплементуємося компанією Alinea International, а фінансує нас уряд Канади. Я працюю в організації приблизно девʼять місяців.

Усе, чим ми займалися до 24 лютого, було пов’язано з реформами на національному рівні. Працювали у співпраці з Кабінетом міністрів та Офісом президента. Наприклад, були долучені до реформи eHealth, реформи адміністративних послуг «єМалятко». Маємо ініціативи, які працюють над підвищенням якості шкільної освіти та соціальними послугами для дітей.

У своїй роботі ми завжди відштовхувалися від потреб громадян. Основний підхід проєкту — покращити якість надання послуг владою для людей і, відповідно, підвищити якість життя українців.

У війну люди не думають про якість послуг

Коли почалася повномасштабна війна, ми швидко переформатували свою діяльність. Бо зрозуміли, що потреби громадян змінилися – нині ніхто не буде говорити про якість послуг. Натомість у людей інша потреба – вижити.

Фактично з першого дня вторгнення ми зайнялися гуманітарною допомогою – надавали товари, які рятували людям життя. Це, перш за все, їжа, засоби гігієни та медикаменти. Контактували з громадами та дізнавалися, які в них потреби. Наприклад, знали, що в Кам’янець-Подільський зі сходу переселяються дві тисячі дітей. Тому швидко знайшли для них постіль, ковдри, матраци, спальники тощо.

Росія хоче змусити нас голодувати

Коли у людей почала закінчуватися їжа й виникла постійна потреба в постачанні продуктів, ми задумалися над довготривалим проєктом. Так, зараз потрібно доставити харчі, але що потім? У цьому контексті є більш глобальна проблема.

Висаджені дерева черешні в межах акції «Сади Перемоги». Фото: Yuriy Bova / Facebook

Ми бачимо, що насправді Росія цілеспрямовано знищує агросферу України. Не могли окупанти «випадково влучити в найбільший склад замороженої продукції» чи «випадково зруйнувати зерносховище». Знищення сільськогосподарської техніки, мінування полів, блокування портів та крадіжки нашого продовольства – усе це для того, аби не відбулася посівна і настав штучний голод в Україні.

Дача для відпочинку має стати годувальником

Ми побачили ризики, які приносить для нас нова реальність. Це наштовхнуло на ініціативу «Сади Перемоги», яку ми запустили в кінці березня. Вона спрямована на недопущення голоду шляхом максимального засіву земель у період посівної. Ми пропагуємо, що там, де можна посадити овочі, треба це робити.

Якщо люди, які мають дачу, раніше приїжджали туди декілька разів на рік відпочити та поїсти шашлики, то цьогоріч земельну ділянку необхідно засадити. Якщо не можете садити овочі чи інші рослини власноруч – знайдіть того, хто це зробить.

Працівниця «Укргазбанку» Людмила Дяченко долучилася до акції «Сади Перемоги» та готує землю для посіву огірків. Фото: Укргазбанк / Facebook

Те саме щодо громад: якщо у них є вільні комунальні ділянки, де можна садити овочі, треба максимально їх використовувати. Але слід враховувати, що далеко не на всій землі можна садити фрукти й овочі. Зокрема, є заповідні зони, пам’ятки садово-паркового мистецтва, дендропарки, заміновані території.

Не можеш садити ворога на вила – саджай город

Згідно з прогнозами Управління ООН з гуманітарних питань, цьогоріч не буде засіяно щонайменше 30% сільськогосподарських полів. Коли ми озвучуємо цю та іншу статистику, багато людей шоковані. Не всі ще зрозуміли, що цього року не буде картоплі з Чернігівщини та Сумщини, мабуть, не буде черешень із Мелітополя та помідорів і баклажанів із Херсона. У цих регіонах точно не вдасться посадити продукцію в тих обсягах, які були раніше. Відповідно, не буде того розмаїття продуктів, до якого ми звикли.

Вчителі Новопокровської територіальної громади долучилися до акції «Сади Перемоги». Фото: Дарья Полянская / Facebook

Нам часто говорять: «Чого ви хвилюєтеся? Привезуть із Польщі, Ізраїлю та Туреччини». Звичайно, що привезуть. Але питання: чи зможуть люди дозволити собі це купити? З одного боку, ціни на імпортне будуть вищими, тому що логістика зруйнована, і доставлення буде коштувати дорого. Крім того, у людей падає купівельна спроможність. Війна руйнує купу підприємств, і сотні тисяч українців залишаються без роботи та засобів для існування.

А за вирощене на власному городі, знову ж таки, платити не потрібно. І це хороший вихід із ситуації. Як казав амбасадор української кухні Євген Клопотенко, не можеш саджати ворога на вила – саджай город. Отак і ми закликаємо людей саджати городи та дбати про них. Бо ідея «Садів Перемоги» у тому, що цьогоріч кожен із нас сам відповідальний за те, що буде їсти восени та взимку. Народна приказка: «Що посієш, те й пожнеш» вже набуває не такого умовного значення.

Покажіть друзям, що ви посадили

Ми хотіли достукатися до кожного українця, щоб люди зрозуміли критичність ситуації щодо продовольчої безпеки. Тому запустили всеукраїнський флешмоб «Сади для перемоги», в якому закликаємо наших підписників показувати, що вони садять, як це роблять і в такий спосіб заохочувати до цього інших.

Працівники Корнинського ліцею долучилися до всеукраїнської акції «Сади Перемоги». Фото: Корнинський ліцей / Facebook

Щоб долучитися, треба зняти коротке відео або зробити фото, показати, як ви вирощуєте свій «Сад Перемоги». Це може бути у дворі, на городі, на балконі, на підвіконні тощо. Далі слід описати, як саме ви це робите і що плануєте готувати з готового продукту. Тегніть друзів, аби долучалися й вони. Використовуйте гештеги: #VictoryGardensUA #СадиПеремоги #ГородніВійська #СадиДляПеремоги.

Не маєте городу – саджайте на підвіконні

Що приємно, ми читаємо багато історій від людей, які вперше в житті чи за багато років наважилися щось посадити. Бачимо, українці цікавляться й активно діляться, що можна виростити в себе на підвіконні. Завдяки флешмобу ми дізналися, що посадити можна практично все. Одна підписниця навіть вирощує вдома інжир, хоча там потрібен особливий догляд.

Читайте також: «Нас вважають героями, а ми просто готуємо». Як харківська піцерія Daddy’s Pizza під час війни годує містян, військових та медиків

Дівчина в Харкові, який регулярно потерпає від обстрілів, зробила на своєму балконі справжню теплицю. Потім об’єднала сусідів, і вони біля багатоквартирного будинку засаджують городину. Особисто я на підвіконні завжди маю базилік і гострий перець, бо полюбляю гострі страви.

Не читайте новини – садіть город

Ще один позитивний ефект від саджання городини – психологічний. Так сталося, що нині на тлі війни у нас в житті занадто багато негативних новин. Люди по-різному їх сприймають. Тому одне з наших завдань – показувати, що вирощування овочів є можливістю відволіктися від усього, паралельно роблячи щось корисне для себе та своєї країни.

Діти в садочку висаджують Сади Перемоги. Фото: Елена Бондаренко / Facebook

Ми будемо раді, якщо для когось город стане додатковою чи новою зайнятістю. Можливо, завдяки вимушеній праці на землі хтось знайде своє покликання і зробить це своїм бізнесом у майбутньому.

Роздаємо насіння, якщо немає змоги купити

Ми з командою не лише закликаємо саджати, а й шукаємо різні можливості для того, щоб матеріально допомогти людям. Багато хто хоче сіяти, але не має грошей, щоб купити насіння. Або вони мешкають на звільнених від окупантів територіях, і там елементарно немає, де придбати. Тому шукаємо різні партнерські організації, і раді, що багато хто до нас долучається.

Ми запустили програму, в межах якої допомагаємо дитячим будинкам сімейного типу та сім’ям з усиновленими дітьми. Даємо їм насіння базових овочевих культур: капусти, помідорів, кабачків, огірків тощо. Це дозволяє їм задовольнити річну потребу в овочах.

Мешканці Ворзеля отримують насіння від ініціативи «Сади Перемоги». Фото: Сади Перемоги / Facebook

Зараз активно працюємо над допомогою людям, які проживають на звільнених територіях Київської та Чернігівської області. Саме очікуємо на насіння від партнерів. Мешканці цих регіонів теж зможуть отримати від нас базові набори насіння.

А ще в нас є мотиваційний інструмент – овочевий калькулятор. Він дозволяє розрахувати, скільки овочів потрібно сім’ї на певну кількість людей, скільки для цього потрібно насіння та яка необхідна площа землі. Існує стереотип, що для того, аби виростити овочі на всю родину, треба мати гектари землі. Багато моїх знайомих порахували й були здивовані, що насправді їм потрібна невелика ділянка – всього кілька соток.

Долучайтеся до Городніх військ України

Проєкт «Сади Перемоги» ми бачимо як довгострокову перспективу. Проблеми з постачанням продуктів не зникнуть одразу після закінчення війни. Доки території залишатимуться замінованими, про жодну посівну не йтиметься. Нам знадобиться ще багато часу, аби повернутися до попередньої спроможності у сфері вирощування сільськогосподарської продукції.

Коли період посіву закінчиться, ми почнемо говорити про зберігання продукції, зокрема консервацію, і збут, адже логістика в Україні фактично зруйнована. А паралельно будемо продовжувати інші наші ініціативи, які  з 24 лютого тимчасово зупинили.

Закликаємо всіх ще раз подумати над тим, що саме ви плануєте їсти восени та чи буде у вас можливість купувати продукти. Якщо маєте бажання і доступ до земельної ділянки – використайте її для вирощування овочів, фруктів та ягід. Долучайтеся до Городніх військ України – допомагайте ефективно використати кожен клаптик нашої землі задля спільної перемоги!

Суспільство

Переселенець з Горлівки виграв у лотерею 190 тис. грн

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Львівській області 65-річний переселенець з Горлівки, на ім’я Олександр, який проживає в Моршині, виграв 190 тис. гривень у лотерею.

Про це повідомили на сайті М.С.Л Державні лотереї.

Зазначається, що кожного тижня Олександр їздить з Моршина до Стрия, щоб купити кілька лотерейних білетів. Ці подорожі стали для чоловіка єдиною розвагою.

«Щотижня я подорожую у сусіднє місто, дивлюсь на людей, купую лотерейні білети, спілкуюсь с продавцем лотерей. Для мене лотерея – це символ надії та світла в кінці тунелю. Я живу чекаючи на диво, і ось воно сталося. Я дивився прямий ефір і мені здалося, що номер виграшного білета, який назвав ведучий, дуже схожий на мій. А виявилося, що це і є мій білет», — сказав Олександр.

Дивіться відео«Гуртом вчать мову жестів»: виробник унікальних подушок переїхав із Харкова до Рівного

Про виграш переможець дізнався переглядаючи трансляцію розіграшу на YouTube.

Олександр Леонідович безмежно радий своєму виграшу, але для повного щастя йому не вистачає повідомлення про перемогу у війні та звістки про те, що можна повернутися до дому, до української Горлівки.

Нагадаємо, вийшла серія відео «ВПО — Великий Приклад Об’єднання» про інтеграцію переселенців у громадах.

Також ми розповідали, як переселенці з Донецька облаштовують меблями укриття по всій Україні.

Фото: msl.ua.

Читати далі

Суспільство

Воїн в окопі написав дитячу книжку (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Військовий написав книжку для своїх малих дітей в окопах, і вона має такий успіх, що українці розібрали вже два тиражі.

Про автора книги «Подорожі Україною та чарівний дракон» Макса ван Форсайда (Андрія Максимчука) розповідає ШоТам.

Воїн прямо в окопі написав дитячу книжку, завдяки якій придбав уже два дрони для свого підрозділу. Андрій Максимчук прийшов до військкомату на другий день повномасштабної війни.

Брав участь у деокупації Чорнобиля. Саме тоді й знайшов нове хобі. У вільний від бойових завдань час почав писати дитячу поему для своїх маленьких синів.

Читайте такожЯ фіксую історію на фото. Це Анна Сенік – етнофотографка, яка відроджує забуті українські традиції

Досвіду казкаря Андрій набув ще вдома, коли розповідав дітям перед сном різні історії. Молодший Мирослав захопився драконами й просив батька написати про них книжку.

І за сім місяців рядки сплелися в повноцінну книжку «Подорож Україною та чарівний дракон». Першими читачами стали побратими: попри побоювання автора, їм дуже сподобалося. А з ілюстраціями та грошима на першу тисячу примірників допомогли друзі.

Книжку продавали за донати. Тираж розійшовся за три тижні. За виручені кошти Андрій придбав два дрони та мріє з наступних тиражів купити броньовики для ЗСУ. Замовити книжку можна на сайті автора. Посилання лишаємо для вас у дописі.

Нагадаємо, військові створили проєкт для відродження українських казок.

Також ми розповідали, що київський актор створив телеграм-канал із казками для дітей, які переховуються у бомбосховищах.

Читати далі

Суспільство

Бійці ССО скоригували вогонь HIMARS по ворожій станції РЕБ «Синиця» на Харківщині (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

На Куп’янському напрямку Харківської області воїни Сил спеціальних операцій скоригували вогонь HIMARS по станції РЕБ «Синиця».

Про це повідомили у Командуванні ССО ЗС України.

Зазначається, що військові 3-го окремого полку ССО під час спеціальної розвідки на Куп’янському напрямку виявили ворожу станцію РЕБ Р-934Б «Синиця».

Екіпаж БпАК скоригував та навів по цілі вогонь HIMARS артилерійського підрозділу Сил оборони

У результаті вогневого ураження станцію РЕБ знищено.

Читайте такожБочки з томатною пастою були пробиті снарядами й уламками. На Херсонщині відновив роботу консервний завод, який майже знищили росіяни

Про ССО України

Сили спеціальних операцій Збройних сил України — окремий рід сил Збройних сил України, до складу якого входять частини спеціального призначення і підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій. Неофіційним гімном є пісня «Тихо прийшов, тихо пішов», написана під час російсько-української війни. Під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну воїни ССО виконали низку важливих спецоперацій, зокрема:

  • підірвали понтонний міст окупантів на Луганщині;
  • знищили ворожі «Гради», що обстрілювали Сіверськодонецьк;
  • виявили та знищили станцію зв’язку окупантів на Харківщині;
  • підірвали ворожий КамАЗ у глибокому тилу ворога;
  • підірвали у тилу ворога міст на Донеччині;
  • захопили БПЛА «Орлан-10» із заводською документацією.

Нагадаємо, ССО спільно з СБУ та розвідниками виявили і знищили «Солнцепек».

Фото: facebook.com/usofcom.

Читати далі