Суспільство
Феномен Володимира Івасюка, чиї пісні завжди будуть поміж нас (ВІДЕО)
Влада й музична еліта намагалися змусити його співати російською про велич Радянського Союзу. А він не лише відмовив КДБ у співпраці, а ще й гучно заявив на весь СРСР і світ: українська естрада існує, вона модерна та хітова. Про українського композитора Володимира Івасюка розповідає ШоТам.
Його пісні коштували йому життя, але російські кати не змогли вбити його музику. Він співав українською, попри переслідування та погрози КДБ.
Перекинув бюст Леніна у школі
Володимир Івасюк — геніальний український співак та композитор, відомий на весь світ. Він народився 4 березня 1947 року в родині викладачів Михайла та Софії Івасюків.
І вперше Володимир проявив свою жваву натуру ще в школі: випадково перекинув бюст Леніна. Через це його не прийняли до медичного вишу, попри складені на відмінно іспити.
Пізніше він все одно туди поступить. А до того пішов на завод, тоді ж почав писати пісні.
«Якось сталося так, що я прийшов до пісні. Не знаю, внаслідок чого це сталось, можливо, це тому, що в селі, де я виріс, дуже любили та шанували народну пісню», — Володимир Івасюк, композитор, співак.
Його пісні швидко набувають популярності, але одна зробила справжній фурор.
«Червону руту» написав, коли закохався
Володимир написав її під час навчання в Чернівецькому медінституті: надихнуло кохання.
«Він був закоханий у мене, але сам він ніколи не зізнавався. Мабуть, йому легше було про все сказати у піснях», — Марія Соколовська, одногрупниця Володимира Івасюка.
«Ти у мене єдина, тільки ти…». Ці рядки, присвячені Марії, зараз відомі кожному українцю.
«Червона рута» гучно заявила на весь Союз: українська естрада існує, і вона сучасна та хітова. Незабаром Івасюка почали співати по всьому СРСР.
Це дуже не подобалося КДБ. Вони стежили за митцем та погрожували йому. Але це не спрацювало. Тоді партія вирішила ігнорувати Івасюка і не давати йому премій. Попри це, платівка Івасюка вийшла навіть у Сполучених Штатах.
За неї він заробив нечуваний на той час гонорар, та через залізну завісу отримати його так і не зміг. Натомість отримав виклик до КДБ та пропозицію до співпраці, яку митець проігнорував.
Дивіться відео: Легендарний Ленні Кравіц має українське коріння
24 квітня 1979 року Володимиру подзвонили, після чого він пішов із дому й не повернувся. Майже через місяць його знайшли повішеним у Брюховецькому лісі.
У газетах писали, що Івасюк скоїв самогубство, але в це й по сьогодні ніхто не вірить.
«Операція “Блок” полягала у тому, що треба знищити всіх, кого можна і треба знищити. В тому числі і Володимира Івасюка», — Михайло Косів, дисидент.
Прощання з Володимиром ледь не переросло у повстання. Влада заборонила людям приходити на похорон, та багато тисяч українців було не стримати. У той день вся дорога до Личаківського кладовища у Львові була всіяна квітами.
2009 року Президент України посмертно присвоїв Володимиру Івасюку звання Героя України. А його пісня буде поміж нас завжди.
Нагадаємо, аеророзвідник облаштував на фронті музичну студію і пише пісні.
Також ШоТам розповідав, як колумбійський музикант просуває у світі українські повстанські пісні.
Окрім того, дивіться відео, як Квітка Цісик дала нове життя українській пісні.
Суспільство

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.
Про це повідомили в УЗ.
Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:
- затримки поїздів;
- призначення нових поїздів.
- модернізацію рухомого складу;
- тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
- інші важливі новини приміського сполучення.
В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.
Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.
Про це повідомили в «Жовтій стрічці».
У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:
«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».
Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя




Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).
Фото: телеграм-канал руху
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ