Суспільство
Феномен Володимира Івасюка, чиї пісні завжди будуть поміж нас (ВІДЕО)
Влада й музична еліта намагалися змусити його співати російською про велич Радянського Союзу. А він не лише відмовив КДБ у співпраці, а ще й гучно заявив на весь СРСР і світ: українська естрада існує, вона модерна та хітова. Про українського композитора Володимира Івасюка розповідає ШоТам.
Його пісні коштували йому життя, але російські кати не змогли вбити його музику. Він співав українською, попри переслідування та погрози КДБ.
Перекинув бюст Леніна у школі
Володимир Івасюк — геніальний український співак та композитор, відомий на весь світ. Він народився 4 березня 1947 року в родині викладачів Михайла та Софії Івасюків.
І вперше Володимир проявив свою жваву натуру ще в школі: випадково перекинув бюст Леніна. Через це його не прийняли до медичного вишу, попри складені на відмінно іспити.
Пізніше він все одно туди поступить. А до того пішов на завод, тоді ж почав писати пісні.
«Якось сталося так, що я прийшов до пісні. Не знаю, внаслідок чого це сталось, можливо, це тому, що в селі, де я виріс, дуже любили та шанували народну пісню», — Володимир Івасюк, композитор, співак.
Його пісні швидко набувають популярності, але одна зробила справжній фурор.
«Червону руту» написав, коли закохався
Володимир написав її під час навчання в Чернівецькому медінституті: надихнуло кохання.
«Він був закоханий у мене, але сам він ніколи не зізнавався. Мабуть, йому легше було про все сказати у піснях», — Марія Соколовська, одногрупниця Володимира Івасюка.
«Ти у мене єдина, тільки ти…». Ці рядки, присвячені Марії, зараз відомі кожному українцю.
«Червона рута» гучно заявила на весь Союз: українська естрада існує, і вона сучасна та хітова. Незабаром Івасюка почали співати по всьому СРСР.
Це дуже не подобалося КДБ. Вони стежили за митцем та погрожували йому. Але це не спрацювало. Тоді партія вирішила ігнорувати Івасюка і не давати йому премій. Попри це, платівка Івасюка вийшла навіть у Сполучених Штатах.
За неї він заробив нечуваний на той час гонорар, та через залізну завісу отримати його так і не зміг. Натомість отримав виклик до КДБ та пропозицію до співпраці, яку митець проігнорував.
Дивіться відео: Легендарний Ленні Кравіц має українське коріння
24 квітня 1979 року Володимиру подзвонили, після чого він пішов із дому й не повернувся. Майже через місяць його знайшли повішеним у Брюховецькому лісі.
У газетах писали, що Івасюк скоїв самогубство, але в це й по сьогодні ніхто не вірить.
«Операція “Блок” полягала у тому, що треба знищити всіх, кого можна і треба знищити. В тому числі і Володимира Івасюка», — Михайло Косів, дисидент.
Прощання з Володимиром ледь не переросло у повстання. Влада заборонила людям приходити на похорон, та багато тисяч українців було не стримати. У той день вся дорога до Личаківського кладовища у Львові була всіяна квітами.
2009 року Президент України посмертно присвоїв Володимиру Івасюку звання Героя України. А його пісня буде поміж нас завжди.
Нагадаємо, аеророзвідник облаштував на фронті музичну студію і пише пісні.
Також ШоТам розповідав, як колумбійський музикант просуває у світі українські повстанські пісні.
Окрім того, дивіться відео, як Квітка Цісик дала нове життя українській пісні.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі