Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Екопуфи, що рятують довкілля від вуглецю. Як львівські активісти перетворили сміття на корисний бізнес? Кейс ГО «Зелена коробка»

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Інколи глухий кут може стати несподіваним стартом для запуску виробництва. Так сталося і з ГО «Зелена Коробка», що поширює культуру сортування відходів і надає для цього зручні інструменти. Коли команда стикнулася з тим, що пінопласту накопичилося багато, а переробити його ніде, то почала виготовляти з нього крісла-мішки. Так ГО запустила власне соціальне підприємство та розширила свою діяльність

Про популяризацію сортування через пуфи, зміну вектора діяльності після повномасштабного вторгнення, соціальний бізнес та перероблені електронні цигарки для майбутньої перемоги – розповідають співзасновники «Зеленої Коробки» Святослав Стець та Ілько Петрик.

Святослав Стець

співзасновник громадської організації «Зелена Коробка»

Щоб почати сортувати, треба зрозуміти, який у цьому сенс

Ми заснували громадську організацію «Зелена Коробка» у 2016 році, і тригером для цього стала трагедія на Грибовицькому сміттєзвалищі неподалік від Львова. На його території спалахнула велика пожежа, загинули люди. Ми з групою однодумців тоді вирішили, що потрібно щось робити в напрямкунапрямі екології та зайнятися просвітництвом: навчати людей, як поводитися з відходами та дбати про довкілля. 

Через кілька років ми заснували першу у Львові станцію глибинного сортування, де працювали з понад 20 фракціями вторинної сировини. Туди містяни приносили відсортовані відходи, а наші консультанти показували й розказували, як вони переробляються. Для того щоб людина зацікавилася цим питанням, вона має розуміти, який у цьому взагалі сенс. Тоді вона може оцінити свій вплив на екологію та почати сортувати через власне бажання.

сортувальна станція
Сортувальня від ГО «Зелена Коробка».

Зберігали всю вторсировину, яку нам приносили

Ми агітуємо людей приїжджати на сортувальню, дивитися, як працюють з відходами, та вчитися сортувати. Проте якщо немає можливості або бажання приїжджати, ми самі можемо забрати вторсировину від людей, підприємств і організацій. Це окремий сервіс, який надає наша громадська організація.

Ми працюємо майже з усіма видами відходів, крім медичних, органіки і тканин. Для всієї іншої вторсировини, що до нас потрапляє, намагаємося знайти способи переробки: цим займаємося або ми самі, або спрямовуємо на інші підприємства чи ініціативи. Ми зберігали все, що нам приносили, навіть якщо на той момент не знали, хто готовий це переробити, і паралельно шукали, хто може із цим справитися.

запуск сортувальної станції у Львові
Сортувальня від ГО «Зелена Коробка» у день відкриття.

Людина зменшує об’єм пінопласту, просто сидячи в кріслі

В якийсь момент ми зайшли в глухий кут – у нас не було переробників пінопласту для пакування побутової техніки. Нам його приносили в досить великій кількості, ми його накопичували до певної межі, а потім зрозуміли, що треба з ним щось придумати. Були різні варіанти, і в результаті вирішили, що якщо позбутися пінопласту й переробити його в щось інше не виходить, то можна його надовго залишити в корисній речі. І так ми почали шити крісла-мішки й наповнювати їх цим матеріалом.

Для виробництва ми використовуємо очищений пінопласт, і він виглядає так само, як і новий. Спочатку ми самі очищували його, але згодом зрозуміли, що, вдаючись до своїх способів, ми не можемо досягти потрібної нам кількості. Тому ми звернулися до наших партнерів, які мають промислове обладнання, за їхньої допомоги ми підготовлюємо пінопласт і забираємо на наше використання.

Екопуф від ГО Зелена коробка
На фото – пуф від ГО «Зелена Коробка».

В одне крісло-мішок входить приблизно чверть 1 м³ дробленого пінопласту, тобто чотири пуфи – 1 м³. Це досить непоганий показник. Кожен наш виріб рятує планету від викиду 24 кг вуглецю, оскільки не використовуються первинні полімери. Гранульований наповнювач має властивість стискатися, тому ми рекомендуємо його оновлювати кожні 12 місяців. Це теж одна з фішок, яка лягає в нашу концепцію: людина стає своєрідним живим пресом для пінопласту та зменшує його в об’ємі, просто сидячи в кріслі. 

Ілько Петрик

співзасновник громадської організації «Зелена Коробка»

Завдяки Акселератору обмінялися досвідом з колегами з усієї України

Два роки тому ми побачили у фейсбуці оголошення про набір на Акселератор для соціальних підприємців від Платформи соціальних змін. Вирішили податися на програму з нашим проєктом виготовлення м’яких меблів з перероблених матеріалів. Навчання розкривало теми фінансів, фандрейзингу, маркетингу, управління організацією та представлення проєкту перед потенційними інвесторами. 

Акселератор став дуже корисним досвідом насамперед тому, що ми спілкувалися з людьми, які мають подібний досвід – соціальні підприємці з усієї України представляли різні проєкти: від ініціатив для ветеранів війни до книгарень-кав’ярень. Для нашої організації особливо корисними були блоки, присвячені фінансам і маркетингу – ці знання нам дуже допомогли в розвитку проєкту з кріслами-мішками.

засновник ГО Зелена коробка Ілько Петрик
Ілько Петрик під час відкриття сортувальної станції.

Важливо поєднати соціальну місію з підприємницькими інструментами

Уявлення про соціальне підприємництво змінюється завжди, і після навчання на Акселераторі багато речей стали більш ясними. Взагалі, основна складність соціального бізнесу – це поєднати соціальну місію з підприємницькими інструментами. Тобто зберегти баланс між зароблянням коштів, що є базовою необхідністю для будь-якого підприємства, і водночас розв’язувати соціальну проблему. 

Читайте також: Роки – не вирок. Як у Львові люди старшого віку запустили виробництво подушок і адаптуються до життя в сучасному світі

Комплексне навчання на Платформі соціальних змін допомогло в цьому. Ми опрацювали нашу ідею від початку й до кінця, і коли ми презентували проєкт на пітчингу, це був уже сформований продукт. У ньому були продумані всі деталі, що дуже допомогло в наступні місяці роботи. І в цьому полягала найбільша користь, яку дав нам Акселератор – ми глибоко опрацювали всі аспекти проєкту, а далі нашим завданням залишалося правильно втілити це все в життя.

Святослав Стець

співзасновник громадської організації «Зелена Коробка»

Весь прибуток спрямовуємо на нові проєкти

Перевага нашого соціального підприємства в тому, що ми маємо власне швейне обладнання. Не ставимо за мету виготовити певну кількість крісел у промислових масштабах, натомість можемо дозволити собі пошити будь-яку форму й розмір виробу під будь-яку потребу. Інколи до нас звертаються зі специфічними замовленнями або коли потрібно перешити чи перенаповнити старі крісла-мішки. 

Окрім того, що наше виробництво дає можливість застосувати з користю пінопласт, завдяки йому ми розвиваємо й наші інші проєкти. 100% прибутку від продажу крісел-мішків йде на розвиток нових ініціатив. Зокрема, нині ми працюємо над відкриттям нової сортувальні у співпраці із Львівською міською радою, а до повномасштабного вторгнення допомагали запускати екоініціативи в різних містах України, і всі наші ресурси спрямовувалися на розвиток цих проєктів.

переробка вторсировини
Фото з заводу Polygreen, де відбувається переробка поліетилену, зібраного на сортувальній станції.

Електронні цигарки, які допомагають фронту

З початком повномасштабної війни ми переорієнтували свою діяльність на волонтерство, чим займаємося й донині. Ми шили дрібні речі, які були потрібні на той момент: наприклад, органайзери, в яких розміщуються препарати, для швидких на стіни автівки, м’які медичні ноші. Наша сортувальня перетворилася на логістичний хаб: з перших днів повномасштабного вторгнення ми приймали гуманітарну допомогу та дрібну амуніцію з-за кордону від наших друзів і партнерів, перепаковували й відправляли далі на Схід і Південь. Окремо займалися закупівлею дронів, автомобілів на фронт тощо.

використані електронні сигарети

Також ми допомагаємо ЗСУ в рамках нашої основної діяльності. Ми оголосили про збір використаних одноразових електронних цигарок, які потім передали інженерам. Із цієї сировини вони зробили павербанки, а також застосували у виготовленні зброї. За пів року ми зібрали понад 3000 електронних цигарок, які вже допомагають нашим військовим на фронті.

Завдяки запитам містян відновили свою діяльність

Однозначно екологічні проблеми стали менш актуальними або в принципі неактуальними в Україні, тому ми не планували запускати сортувальну станцію. Однак у 2023 році несподівано почала зростати кількість запитів на нашу діяльність, нас постійно запитували, чи будемо ми відновлювати роботу. Спочатку у нас зовсім не було на це ресурсу, бо вся команда займалася допомогою фронту. Однак потім все-таки вирішили, що можемо розділити зусилля та відновитися.

Читайте також: Соціальним може стати будь-який бізнес, достатньо бажання. Досвід платформи Pear Shop, що згуртувала українських художників

Наша громадська організація довго йшла до того, щоб люди стали активнішими та проявляли ініціативу в питаннях сортування, тож не відповісти на цей попит і відступити ми не могли. Саме запити містян сприяли тому, що ми поступово почали повертатися до нашої безпосередньої діяльності – поширювати культуру піклування про довкілля. 

дівчина на сортувальній станції
Відвідувачка сортувальної станції.

Питання з відходами потрібно вирішувати комплексно

Щоб навчити суспільство сортувати відходи, недостатньо просто поставити на вулицях контейнери з позначками «Папір», «Пластик», «Скло» – треба повністю налагодити весь процес від початку до кінця. Колись у Львові встановили смітники для різних видів відходів, проте люди побачили, що сміття все одно забирає одна машина. Так втрачається довіра та зникає бажання сортувати.

Ще коли ми тільки розпочинали свою діяльність, то задумувалися над тим, як комплексно можемо вирішити питання з відходами. Тож ми займаємося просвітництвом, самі сортуємо й переробляємо відходи, а також виготовляємо вироби зі вторинної сировини. Наш задум був ще і в тому, щоб зосередити наш вплив на всіх людях у суспільстві. Ми проводили майстер-класи в дитячих садочках і школах, організовували лекції у вишах і компаніях. 

Ідея була в тому, щоб дитина прийшла додому й розповіла, що в її школі почали сортувати, а батьки мали б відповісти: «О, ми в компанії теж». І це стало б нормою для всіх. Якщо відходи розподіляють у навчальному закладі та в офісі, то цілком логічно, що вдома теж потрібно так робити. Нам не принципово, з ким люди сортують – це не обов’язково має бути наш спосіб або наша сортувальна станція. Якщо хтось сам дбає про переробку тих чи інших відходів – це теж супер. Просто ми зрозуміли, що багатьом людям важливе комплексне рішення, тому ми й почали впроваджувати нашу систему.

активіст го зелена коробка

Крісла-мішки – це теж спосіб розповісти про сортування

І в громадській організації, і в соціальному підприємстві для нас основною цінністю є екологічність, оскільки від того, як людина поводиться в навколишньому середовищі, багато чого залежить. Ставлення до екології визначає і ставлення до інших речей. Якщо людина може залишити сміття після пікніка в лісі, то так само вона поведеться і в іншій ситуації. Тому, вибудовуючи культуру поведінки з відходами, ми можемо вплинути на суспільство загалом.

Ми поширюємо нашу діяльність на різні сфери, що виходять за межі власне сортування відходів. Наприклад, виробництво крісел-мішків – вони зацікавлюють нову аудиторію. Людина може просто хотіти купити собі пуф додому, не приділяючи увагу тому, який саме наповнювач у ньому має бути. Але натрапляючи на нашу продукцію, вона починає дізнаватися про походження крісел і, можливо, теж зацікавиться сортуванням. А отже, ми досягаємо своєї мети.

пуфи зелена коробка
На фото – пуфи-подушки від ГО «Зелена Коробка».

Публікацію підготовлено у рамках спецпроєкту «Інновації та милосердя: історії успішних соціальних підприємств України». Спецпроєкт реалізовано за підтримки Платформи соціальних змін та Фонду Renovabis (Німеччина). Платформа соціальних змін – це інноваційна інфраструктура, спрямована на підтримання новаторів для громади та розвитку екосистеми соціального підприємництва, більше про діяльність – на сайті організації.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі