Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Роки – не вирок. Як у Львові люди старшого віку запустили виробництво подушок і адаптуються до життя в сучасному світі

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

В Україні люди старшого віку часто почуваються некомфортно в цифрових реаліях, а ще – самотньо й нереалізовано. Львівська громадська організація «Золоті Роки» підтримує таких людей: навчає користуватися гаджетами, організовує простори для спілкування й започаткувала виготовлення подушок, де старше покоління себе реалізовує.

Чому літні люди – це золотий фонд нації та як соціальне підприємство допомагає покращити якість життя «золотоліток» – розповідає співзасновниця «Золотих Років» Людмила Гришко.

Людмила Гришко

 співзасновниця громадської організації «Золоті Роки» 

Мріяла про те, щоб старше покоління мало повноцінне життя

Понад 15 років тому я працювала з дітьми, ми виготовляли з ними різні вироби своїми руками. Відповідно, я багато часу проводила не тільки зі своїми учнями, але й з їхніми бабусями й дідусями, які приводили дітей на заняття й часто допомагали нам. Тоді я помітила, що старше покоління почувається трішки некомфортно в сучасному світі – діти й онуки йдуть далеко попереду, життя стрімко змінюється, з’явилися комп’ютери, телефони й інші гаджети. Людині, яка народилася минулого століття, потрібно докладати зусиль, щоб іти в ногу з часом.

учасниці ГО Золоті Роки

Після 40 років я пішла навчатися в Інститут Громадського Лідерства, де займалася створенням проєктів. Уже тоді думала про те, що багато моїх однолітків із часом зрозуміють, що життя змінилося й потрібно адаптуватися до нових умов: розвиватися, вдосконалюватися, можливо, навіть змінювати професію. Разом з однодумцями ми розробили освітню програму для старшого покоління. Освітня програма «Золоті Роки» вперше була реалізована у 2010 році при Інституті Громадського Лідерства.

А вже у 2014 році ми спільно з Юрієм Дідиком зареєстрували громадську організацію з такою самою назвою – «Золоті Роки». Ми з Юрієм – люди різного віку. У кожного з нас власне бачення розвитку організації, що створює синергію, дає нові ідеї та цікаві рішення, а отже, і гарний результат. Нашою головною мрією було те, щоб люди старшого віку почувалися повноцінними членами суспільства, мали друзів у різних містах України, їздили за кордон. Зараз можемо сказати, що наші мрії здійснилися. Наприклад, ми організували міжнародний фестиваль можливостей для людей старшого віку «Золоті Роки» з партнерами з Польщі, Болгарії, Словаччини, Латвії, Литви, Німеччини та Північної Македонії.  

люди старшого віку на відпочинку

З початком повномасштабної війни стали волонтерами

Основний напрям нашої діяльності – робота з українцями старшого віку. До нас приходять люди, які залишаються наодинці зі своїми проблемами – дружини або чоловіки відійшли у засвіти, діти далеко, онуки вже виросли. Ми організовуємо для них навчальні програми, культурні заходи, майстер-класи, надаємо юридичні консультації.

Людей, яких об’єднує наша організація, ми називаємо «золотолітками». Можливо, для когось це нове слово, однак з великою гордістю можу сказати, що в Україні воно вже прижилося. Є заходи, коли ми можемо залучити 1000 осіб, а є такі, де беруть участь невелика кількість людей. Кістяк нашої групи старшого покоління – це 24 особи, але склад змінюється, наприклад, коли хтось хоче поподорожувати або поїхати в гості до дітей на певний час. Ми не ставимо обмежень і суворих вимог, тому що «Золоті Роки» – це насамперед платформа особистісного розвитку, культурної спадщини, інформаційної підтримки та єднання поколінь. 

люди старшого віку

З початком повномасштабної війни ми стикнулися з новими викликами. Коли почалися бойові дії, ми долучились до волонтерського руху. Довгий час шили спідню білизну для військових, кроїли з ранку до вечора. Це була не тільки підтримка армії, а й внутрішня, на місці, адже люди хотіли бути потрібними в цей важкий для країни час. Також ми організували центр для переселенців, який функціонує й досі, і нині обслуговуємо понад 200 осіб. 

Виготовляємо подушки й популяризуємо організацію

Коли ми почали розвивати «Золоті Роки», то хотіли створити для старшого покоління можливості не лише навчання, а й самореалізації. Ми думали над запуском виготовлення такої продукції, з якою асоціюється бабуся: щось зручне, домашнє та практичне. Якось мені в руки потрапила подушка-підголівник. Вона була недосконала, і це наштовхнуло нас на розроблення власної. Виготовили перші екземпляри – й отримали позитивний зворотний зв’язок.

Соціальне підприємство – це частина діяльності «Золотих Років», тому дохід від продукції йде на статутну діяльність. Ми виготовляємо подушки з натуральних тканин, зокрема із ситцю й сатину. Оскільки багато людей мають алергію на пір’я, ми використовуємо антиалергенні замінники. Наші подушки багаторазового використання, їх можна прати.

Подушки від ГО "Золоті роки"

У нас немає великого цеху та значної кількості швейних машинок, однак нам важливо підтримувати виготовлення наших подушок. Нині ми почали розробляти нові моделі – у нас з’явилися подушки-іграшки у вигляді котів. Це прекрасний подарунок, який одразу викликає посмішку та гарний настрій. Наша продукція – це також і спосіб популяризувати організацію. Хочемо, щоб про нас знали й бачили, що старше покоління є на ринку, що ми активні.

Пішли всією командою навчатися на Платформу соціальних змін

Коли я дізналася про Платформу соціальних змін, то зрозуміла, що на правильному шляху. Я була не зовсім людиною бізнесу, мені бракувало цих знань. Успішне підприємництво – це злагоджена робота команди, де кожен відповідає за свій напрям. Тому ми й пішли навчатися всією командою і взяли участь у двох програмах. Окрім сильних знань, ми отримали підтримку менторів. Їхня віра та розуміння нашої діяльності були дуже важливими для нас.

Читайте також: У захваті навіть Клопотенко. Львівська «Майстерня мрії» створює чай і допомагає молоді з аутизмом. Як це працює

У рамках програми ми відвідували онлайн-модулі й виконували домашні завдання, навчання тривало близько трьох місяців і проходило в декілька етапів. Вдячні нашому ментору Ігорю Дмитришину, який багато допомагав, даючи конструктивну критику та слушні рекомендації. Під час навчання ми отримали велику кількість різнопланової корисної інформації.

Ризики роблять нас сильнішими

До Платформи соціальних змін я боялася ризиків, однак уже в процесі навчання цей страх зник. Наша команда усвідомила, що ризики – новий досвід, який робить нас сильнішими, і прийшов час через наші вироби популяризувати себе як громадську організацію, показати те, що ми можемо. І ми ризикнули. Ризики – це ще й те, що завжди прописується в кожному проєкті, але не завжди розуміли, наскільки вони можуть вплинути на результат. Раніше ми також писали «війна, землетрус, епідемія», але тільки тепер дійсно усвідомлюємо, що це означає, і навчилися ці виклики долати.

Завдяки Платформі соціальних змін ми закупили обладнання для нашого невеликого соціального підприємництва: оверлок, парову машину, швейні машинки, ножиці – усе, що було потрібно для роботи. Ми дуже вдячні за цю підтримку, бо придбане обладнання стало основою нашого робочого комфорту. Адже коли в процесі виготовлення речей тобі все зручно, то й усе вдається значно легше.

відвідувачка курсів від ГО Золоті роки

Задоволення від роботи – запорука хорошого результату. Якось я запитала у «золотоліток»: «Яке правило № 1 кравчині?». Хтось відповів: «Спочатку треба змастити швейну машинку». Я сказала: «Це справді важливо, але то вже пізніше. А що слід зробити перед цим?». Потрібно привітатися з машинкою, погладити її, знайти спільну мову. Дуже важливий настрій – якщо приходите в гарному гуморі, ви спокійні та врівноважені, віддаєте себе роботі й техніка вас слухатиметься. А якщо приходите творити без настрою, то, можливо, краще зайнятися чимось іншим: наприклад, повирізати витинанки.

«Золотолітки» – золотий фонд нації 

Наша організація недаремно називається «Золоті Роки», адже старше покоління – це золотий фонд нації. Вони є носіями життєвого досвіду, професій, які відмирають, і ремесел, які втрачаються. Бабусі й дідусі зберігають українську культурну спадщину. Наприклад, вишивку – як окреме мистецтво, яке дуже шкода буде втратити.

Нещодавно пані Христина презентувала нашій групі переселенців свої вироби – вишиванки з орнаментами з різних регіонів. Багато хто з цих людей не був знайомий з вишиванкою, але їм вона дуже сподобалася. Ми організували їм лекції про це мистецтво, а тепер плануємо створення вишиванок разом. Більшість переселенців ніколи не шили й не вишивали, але вони хочуть зробити для себе вишиванку.

учасниця ГО Золоті роки

Ми багато говоримо про те, що дітям слід більше знати про своїх бабусь і дідусів та різним поколінням треба мати спільний простір для неформального спілкування. Коли ми провели такі зустрічі, то зрозуміли, що люди незалежно від віку мають подібні думки, але, наприклад, вдома не завжди є можливість їх проговорити. Хочеться, щоб діти усвідомили, що бабуся та дідусь – це цінність, яку варто берегти. Це коріння нації. 

Публікацію підготовлено у рамках спецпроєкту «Інновації та милосердя: історії успішних соціальних підприємств України». Спецпроєкт реалізовано за підтримки Платформи соціальних змін та Фонду Renovabis (Німеччина). Платформа соціальних змін – це інноваційна інфраструктура, спрямована на підтримання новаторів для громади та розвитку екосистеми соціального підприємництва, більше про діяльність – на сайті організації.

Суспільство

Артилеристи ЗСУ знищили мінометний розрахунок окупантів (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські артилеристи знищили мінометний розрахунок російських окупаційних військ.

Відео опублікували на фейсбук-сторінці 40-ї Окремої артилерійської бригади імені Великого князя Вітовта.

Зазначається, що знищення російських окупантів є результатом спільної роботи артилеристів Великокнязівської бригади та бійців 25-ї окремої повітрянодесантної Січеславської бригади, які корегували вогонь.

Читайте такожНіхто не ідентифікує путіна як переможця, бо переможців не судять у Гаазі

Про 40 ОАБр

40 окрема артилерійська бригада імені Великого князя Вітовта — з’єднання артилерійських військ, підпорядковане оперативному командуванню «Південь». Бригада створена 6 лютого 2015 року. Військове злагодження бригади відбувалося на полігоні Широкий Лан. Бригада названа на честь литовського княза Вітовта, який вів тривалу боротьбу з татарами, намагаючись витіснити їх з українського Причорномор’я.

Нагадаємо, воїни Сил спеціальних операцій ЗСУ знищили російський танк неподалік Авдіївки.

Фото: facebook.com/40OAbrigade.

Читати далі

Суспільство

Житній ринок у Києві перетвориться на гастрономічний хаб: уже провели толоку

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Столичний Житній ринок перетвориться на гастрономічний та культурний хаб – цими вихідними там вже провели велике прибирання.

Про новий проєкт повідомили на сайті Київської міської державної адміністрації.

«Цими вихідними на столичному Житньому ринку було проведено велику толоку. Цей захід дав старт масштабному проєкту перетворення простору ринку на гастрономічний та культурний хаб», — йдеться у повідомленні.

Ініціаторами заходу виступили: шеф-кухар Євген Клопотенко, КП «Житній ринок» та клінінгова компанія «Inwhite».

Фахівці спільно з волонтерами провели успішну роботу із професійного прибирання на Житньому ринку.

Про толоку

За допомогою спеціалізованої техніки колони мили апаратом високого тиску, що дозволило ефективно очистити їх від забруднень. Видалили весь бруд із огородження антресолі та огородження другого поверху.

Окрім цього, провели глибинне чищення підлоги за допомогою підлогомийної техніки, що забезпечило належний догляд і чистий вигляд підлогових покриттів.

Читайте такожІнжир на підвіконні та плантації на дачі. Як проєкт «Сади Перемоги» мобілізує городні війська України

До прибирання долучились понад 50 фахівців та волонтерів. Використовували професійну техніку, зокрема апарат високого тиску, підлогомийні машини, парогенератори та пилотяги для вологого та сухого прибирання.

У КП «Житній ринок» додали, що в результаті великої толоки на ринку було очищено понад 3000 квадратних метрів будівлі.

Про ринок

Житній ринок — один із економічних центрів Києва, найдавніший діючий ринок Києва. Був розташований на Подолі і бере свій початок з часів Київської Русі.

Нагадаємо, кияни організували толоку у Протасовому яру на місці ворожого обстрілу.

Також ми розповідали, як на Львівщині переселенці впорядкували парк, щоб віддячити за гостинність.

Фото: kyivcity.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

13 операцій і критичний стан: медики центру «Незламні» врятували капітана ЗСУ (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Лікарі реабілітаційного центру «Незламні» врятували життя 46-річному капітану ЗСУ попри критичні травми.

Історію захисника розповіли на фейсбук-сторінці Центру.

Зазначається, що Роман Кулик був мобілізований у перші дні війни. Службу проходив на Яворівському полігоні.

13 березня 2022 року російські військові завдали по полігону масованого удару, випустивши понад 30 крилатих ракет. Тоді загинула 61 людина, 160 — дістали поранення. Одним із них був Роман. Він отримав множинні надважкі травми й мізерні шанси на порятунок.

«На той час це був наш такий найбільш травмований герой. Пацієнт, який був у найкритичнішому стані із тих поранених, які поступили того дня до нас… Це справді унікальний випадок, коли вдалося врятувати життя людини з такими важкими, критичними пошкодженнями», — розповів завідувач хірургічного напрямку центру «Незламні»  Гнат Герич.

Читайте також: Національний проєкт «Незламні». Як працюватиме перший в Україні центр для протезування поранених на війні

Військовий 20 днів перебував у реанімації, ще 50 днів був у хірургічному відділенні. Йому зробили 13 операцій, під час яких вдалось дістати 12 із 22 осколків.  Щодня в лікарні із важким пацієнтом займалися фізичні терапевти.

«Кожного дня у лікарні поруч з Романом була його дружина. Її любов, підтримка та відданість додавали чоловікові сили. А сам він вразив лікарів неабиякою жагою до життя та вірою, що все буде добре», — розповіли у центрі.

«Мене врятував Бог руками лікарів, які витягли мене з того світу», — каже Роман.

Про центр

Національний центр реабілітації НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) Першого медоб’єднання Львова – проєкт, де дорослі та діти, які постраждали від війни, отримують комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Це реконструктивна хірургія, ортопедія і роботичне протезування. Постраждалим не лише встановлюють протези – тут їх виготовляють. У центрі займаються фізичною, психологічною та психосоціальною реабілітацією постраждалих військових та цивільних.

Нагадаємо, у львівському центрі «Незламні» українцю встановили найлегший у світі протез.

Раніше ми повідомляли, як лікарі встановили сучасний біонічний протез бойовому медику, який втратив руку під час евакуації військових з поля бою.

Фото: скриншот із відео.

Читати далі