Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Роки – не вирок. Як у Львові люди старшого віку запустили виробництво подушок і адаптуються до життя в сучасному світі

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

В Україні люди старшого віку часто почуваються некомфортно в цифрових реаліях, а ще – самотньо й нереалізовано. Львівська громадська організація «Золоті Роки» підтримує таких людей: навчає користуватися гаджетами, організовує простори для спілкування й започаткувала виготовлення подушок, де старше покоління себе реалізовує.

Чому літні люди – це золотий фонд нації та як соціальне підприємство допомагає покращити якість життя «золотоліток» – розповідає співзасновниця «Золотих Років» Людмила Гришко.

Людмила Гришко

 співзасновниця громадської організації «Золоті Роки» 

Мріяла про те, щоб старше покоління мало повноцінне життя

Понад 15 років тому я працювала з дітьми, ми виготовляли з ними різні вироби своїми руками. Відповідно, я багато часу проводила не тільки зі своїми учнями, але й з їхніми бабусями й дідусями, які приводили дітей на заняття й часто допомагали нам. Тоді я помітила, що старше покоління почувається трішки некомфортно в сучасному світі – діти й онуки йдуть далеко попереду, життя стрімко змінюється, з’явилися комп’ютери, телефони й інші гаджети. Людині, яка народилася минулого століття, потрібно докладати зусиль, щоб іти в ногу з часом.

учасниці ГО Золоті Роки

Після 40 років я пішла навчатися в Інститут Громадського Лідерства, де займалася створенням проєктів. Уже тоді думала про те, що багато моїх однолітків із часом зрозуміють, що життя змінилося й потрібно адаптуватися до нових умов: розвиватися, вдосконалюватися, можливо, навіть змінювати професію. Разом з однодумцями ми розробили освітню програму для старшого покоління. Освітня програма «Золоті Роки» вперше була реалізована у 2010 році при Інституті Громадського Лідерства.

А вже у 2014 році ми спільно з Юрієм Дідиком зареєстрували громадську організацію з такою самою назвою – «Золоті Роки». Ми з Юрієм – люди різного віку. У кожного з нас власне бачення розвитку організації, що створює синергію, дає нові ідеї та цікаві рішення, а отже, і гарний результат. Нашою головною мрією було те, щоб люди старшого віку почувалися повноцінними членами суспільства, мали друзів у різних містах України, їздили за кордон. Зараз можемо сказати, що наші мрії здійснилися. Наприклад, ми організували міжнародний фестиваль можливостей для людей старшого віку «Золоті Роки» з партнерами з Польщі, Болгарії, Словаччини, Латвії, Литви, Німеччини та Північної Македонії.  

люди старшого віку на відпочинку

З початком повномасштабної війни стали волонтерами

Основний напрям нашої діяльності – робота з українцями старшого віку. До нас приходять люди, які залишаються наодинці зі своїми проблемами – дружини або чоловіки відійшли у засвіти, діти далеко, онуки вже виросли. Ми організовуємо для них навчальні програми, культурні заходи, майстер-класи, надаємо юридичні консультації.

Людей, яких об’єднує наша організація, ми називаємо «золотолітками». Можливо, для когось це нове слово, однак з великою гордістю можу сказати, що в Україні воно вже прижилося. Є заходи, коли ми можемо залучити 1000 осіб, а є такі, де беруть участь невелика кількість людей. Кістяк нашої групи старшого покоління – це 24 особи, але склад змінюється, наприклад, коли хтось хоче поподорожувати або поїхати в гості до дітей на певний час. Ми не ставимо обмежень і суворих вимог, тому що «Золоті Роки» – це насамперед платформа особистісного розвитку, культурної спадщини, інформаційної підтримки та єднання поколінь. 

люди старшого віку

З початком повномасштабної війни ми стикнулися з новими викликами. Коли почалися бойові дії, ми долучились до волонтерського руху. Довгий час шили спідню білизну для військових, кроїли з ранку до вечора. Це була не тільки підтримка армії, а й внутрішня, на місці, адже люди хотіли бути потрібними в цей важкий для країни час. Також ми організували центр для переселенців, який функціонує й досі, і нині обслуговуємо понад 200 осіб. 

Виготовляємо подушки й популяризуємо організацію

Коли ми почали розвивати «Золоті Роки», то хотіли створити для старшого покоління можливості не лише навчання, а й самореалізації. Ми думали над запуском виготовлення такої продукції, з якою асоціюється бабуся: щось зручне, домашнє та практичне. Якось мені в руки потрапила подушка-підголівник. Вона була недосконала, і це наштовхнуло нас на розроблення власної. Виготовили перші екземпляри – й отримали позитивний зворотний зв’язок.

Соціальне підприємство – це частина діяльності «Золотих Років», тому дохід від продукції йде на статутну діяльність. Ми виготовляємо подушки з натуральних тканин, зокрема із ситцю й сатину. Оскільки багато людей мають алергію на пір’я, ми використовуємо антиалергенні замінники. Наші подушки багаторазового використання, їх можна прати.

Подушки від ГО "Золоті роки"

У нас немає великого цеху та значної кількості швейних машинок, однак нам важливо підтримувати виготовлення наших подушок. Нині ми почали розробляти нові моделі – у нас з’явилися подушки-іграшки у вигляді котів. Це прекрасний подарунок, який одразу викликає посмішку та гарний настрій. Наша продукція – це також і спосіб популяризувати організацію. Хочемо, щоб про нас знали й бачили, що старше покоління є на ринку, що ми активні.

Пішли всією командою навчатися на Платформу соціальних змін

Коли я дізналася про Платформу соціальних змін, то зрозуміла, що на правильному шляху. Я була не зовсім людиною бізнесу, мені бракувало цих знань. Успішне підприємництво – це злагоджена робота команди, де кожен відповідає за свій напрям. Тому ми й пішли навчатися всією командою і взяли участь у двох програмах. Окрім сильних знань, ми отримали підтримку менторів. Їхня віра та розуміння нашої діяльності були дуже важливими для нас.

Читайте також: У захваті навіть Клопотенко. Львівська «Майстерня мрії» створює чай і допомагає молоді з аутизмом. Як це працює

У рамках програми ми відвідували онлайн-модулі й виконували домашні завдання, навчання тривало близько трьох місяців і проходило в декілька етапів. Вдячні нашому ментору Ігорю Дмитришину, який багато допомагав, даючи конструктивну критику та слушні рекомендації. Під час навчання ми отримали велику кількість різнопланової корисної інформації.

Ризики роблять нас сильнішими

До Платформи соціальних змін я боялася ризиків, однак уже в процесі навчання цей страх зник. Наша команда усвідомила, що ризики – новий досвід, який робить нас сильнішими, і прийшов час через наші вироби популяризувати себе як громадську організацію, показати те, що ми можемо. І ми ризикнули. Ризики – це ще й те, що завжди прописується в кожному проєкті, але не завжди розуміли, наскільки вони можуть вплинути на результат. Раніше ми також писали «війна, землетрус, епідемія», але тільки тепер дійсно усвідомлюємо, що це означає, і навчилися ці виклики долати.

Завдяки Платформі соціальних змін ми закупили обладнання для нашого невеликого соціального підприємництва: оверлок, парову машину, швейні машинки, ножиці – усе, що було потрібно для роботи. Ми дуже вдячні за цю підтримку, бо придбане обладнання стало основою нашого робочого комфорту. Адже коли в процесі виготовлення речей тобі все зручно, то й усе вдається значно легше.

відвідувачка курсів від ГО Золоті роки

Задоволення від роботи – запорука хорошого результату. Якось я запитала у «золотоліток»: «Яке правило № 1 кравчині?». Хтось відповів: «Спочатку треба змастити швейну машинку». Я сказала: «Це справді важливо, але то вже пізніше. А що слід зробити перед цим?». Потрібно привітатися з машинкою, погладити її, знайти спільну мову. Дуже важливий настрій – якщо приходите в гарному гуморі, ви спокійні та врівноважені, віддаєте себе роботі й техніка вас слухатиметься. А якщо приходите творити без настрою, то, можливо, краще зайнятися чимось іншим: наприклад, повирізати витинанки.

«Золотолітки» – золотий фонд нації 

Наша організація недаремно називається «Золоті Роки», адже старше покоління – це золотий фонд нації. Вони є носіями життєвого досвіду, професій, які відмирають, і ремесел, які втрачаються. Бабусі й дідусі зберігають українську культурну спадщину. Наприклад, вишивку – як окреме мистецтво, яке дуже шкода буде втратити.

Нещодавно пані Христина презентувала нашій групі переселенців свої вироби – вишиванки з орнаментами з різних регіонів. Багато хто з цих людей не був знайомий з вишиванкою, але їм вона дуже сподобалася. Ми організували їм лекції про це мистецтво, а тепер плануємо створення вишиванок разом. Більшість переселенців ніколи не шили й не вишивали, але вони хочуть зробити для себе вишиванку.

учасниця ГО Золоті роки

Ми багато говоримо про те, що дітям слід більше знати про своїх бабусь і дідусів та різним поколінням треба мати спільний простір для неформального спілкування. Коли ми провели такі зустрічі, то зрозуміли, що люди незалежно від віку мають подібні думки, але, наприклад, вдома не завжди є можливість їх проговорити. Хочеться, щоб діти усвідомили, що бабуся та дідусь – це цінність, яку варто берегти. Це коріння нації. 

Публікацію підготовлено у рамках спецпроєкту «Інновації та милосердя: історії успішних соціальних підприємств України». Спецпроєкт реалізовано за підтримки Платформи соціальних змін та Фонду Renovabis (Німеччина). Платформа соціальних змін – це інноваційна інфраструктура, спрямована на підтримання новаторів для громади та розвитку екосистеми соціального підприємництва, більше про діяльність – на сайті організації.

Суспільство

В Україні запрацював перший інтерактивний простір психосоціальної підтримки: де можна відвідати

Опубліковано

У Фастові запрацював перший в Україні інтерактивний простір «Час на себе» та простір психосоціальної підтримки «Дбаю про себе». Завдання обох – навчити людей піклуватися про свій фізичний та психічний стан.

Про це повідомляє Київська ОВА.

  • Простір «Час на себе» облаштований в парку «Європейський» і складається з трьох зон:
  • Інтерактивний «годинник дій» з ідеями щоденних звичок, які допоможуть кожному бути здоровими.
  • Зона фізичної активності із тренажером, спортивною лавкою та інструкцією для виконання фізичних вправ.
  • Зона психічного здоров’я із «ментальною лавкою» та QR-кодом, відсканувавши який можна послухати і виконати вправи для розслабленя та заспокоєння.

Читайте також: Українці створили гру про життя у харківському метро під час війни

Простір психосоціальної підтримки «Дбаю про себе» розташований у Фастівському центрі первинної медико-санітарної допомоги. Він має розширити доступ населення до послуг із психічного здоров’я.

Тут будуть індивідуальні консультації психолога, групові заняття для опанування навичок самодопомоги та подолання стресу, а також спеціалізована психотерапевтична допомога.

Нагадаємо, у Києві біля будинків облаштують пандуси.

Фото: КОВА

Читати далі

Суспільство

Біля університету Шевченка створили простір пам’яті про студентів

Опубліковано

У Парковій частині двору Головного навчального корпусу Київського національного університету імені Тараса Шевченка створили “Місце Тиші” — простір пам’яті про загиблих за Україну студентів та курсантів вишу. 

Про це розповіли на сторінці навчального закладу. 

Біля Червоного корпусу університету Шевченка створили простір пам’яті про загиблих студентів: фото

Читайте також: Режисер фільму “20 Днів у Маріуполі” Мстислав Чернов привіз “Оскар” до Києва

Даний простір пам’яті формують висаджені туї та калини — до акції долучилися студенти, курсанти та викладачі КНУ. 

Біля Червоного корпусу університету Шевченка створили простір пам’яті про загиблих студентів: фото

Зелені насадження підібрали співробітники Ботсаду університету, а проєкт ландшафтного дизайну “Місця Тиші” розробили фахівці кафедри біології рослин спільно зі студентами освітньої програми “Ландшафтний дизайн та озеленення” Навчально-наукового центру “Інститут біології та медицини”.

Біля Червоного корпусу університету Шевченка створили простір пам’яті про загиблих студентів: фото

“Місце Тиші — простір пам’яті про університетську молодь, сильнішу за світ і вищу за життя у своєму прагненні України, пам’яті про “Користь, Честь і Славу” у найповнішому вияві, пам’яті й вдячності” — зазначили у дописі. 

Нагадаємо, Україна отримала від США модульні мости.

Фото: КНУ

Читати далі

Суспільство

У Києві біля будинків облаштують пандуси: як подати заявку

Опубліковано

У Києві біля житлових будинків планують облаштувати пандуси. Киян просять надіслати адреси будинків, де необхідно встановити пандус, підйомник або інший засіб безбар’єрності.

Про це повідомила начальниця Управління розвитку житлово-комунальної інфраструктури Департаменту ЖКІ КМДА Анастасія Пономаренко.

“Наразі в кожному районі столиці формуються адресні переліки, згідно з якими будинки облаштують пандусами, підйомниками або взагалі переобладнають вхідні групи. Адреси узгоджуються з підрозділами соціального захисту, щоб першочергово включити ті будинки, в яких проживають люди з інвалідністю”, — зазначила посадовиця.

Читайте також: У Львові збільшилася кількість зарядних станцій для електромобілів: де можна заправити електрокар

Як подати заявку на встановлення пандуса біля під’їзду у Києві

Якщо будинок потребує облаштування пандусом, мешканцям необхідно надіслати листа (в електронному форматі або за поштовою адресою) до районної адміністрації. 

  • Голосіївська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 03039, м Київ, проспект Голосіївський, 42.

Електронна адреса:zg_golos@kmda.gov.ua

  • Дарницька районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 02000, м. Київ, вулиця Олександра Кошиця, 11.

Електронна адреса:darn_zverngrom@kmda.gov.ua

  • Деснянська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 02225, м. Київ, проспект Червоної Калини, 29.

Електронна адреса:vrzg_desnrda@kmda.gov.ua

  • Дніпровська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 02094, м. Київ, бульвар Івана Котляревського, 1/1.

Електронна адреса:DniprRDA-zvernennya@kyivcity.gov.ua

  • Оболонська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 04205, м. Київ, вулиця Левка Лук’яненка, 16.

Електронна адреса:zvern_obolonrda@kyivcity.gov.ua

  • Печерська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 01010, м. Київ, вулиця Михайла Омеляновича-Павленка, 15.

Електронна адреса:zvern_pechrda@kyivcity.gov.ua

  • Подільська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 04070, м. Київ, Контрактова площа, 2.

Електронна адреса:zvern_podilrda@kmda.gov.ua

  • Святошинська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 03115, м. Київ, Берестейський проспект, 97.

Електронна адреса:zgsrda@kyivcity.gov.ua

  • Солом’янська районна в місті Києві державна адміністрація:

Поштова адреса: 03020, м. Київ, проспект Повітряних Сил, 41.

Електронна адреса:zvernen_solor@kyivcity.gov.ua

  • Шевченківська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 01054, м. Київ, бульвар Богдана Хмельницького, 24.

Електронна адреса:rda.shevchenkivska@kyivcity.gov.ua

Цьогоріч столиця виділила з місцевого бюджету 200 мільйонів гривень для облаштування багатоквартирних житлових будинків засобами безбар’єрності. Відповідні роботи планують провести у понад 400 будинках.

Нагадаємо, у  Києві відкриють музей ретро-автомобілів.

Фото: Вгору

Читати далі