Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Соціальним може стати будь-який бізнес, достатньо бажання. Досвід платформи Pear Shop, що згуртувала українських художників

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Перетворити традиційний бізнес на соціально відповідальний – це реально навіть під час війни. Саме так вчинила тернопільська рекламна агенція, запустивши Pear Shop – платформу, де українські митці виставляють мерч зі своїм дизайном і отримують 15% від продажу виробів. 

Як одночасно допомагати художникам, захищати авторське право, підтримувати ЗСУ й розвивати власний бізнес – розповідає засновник Pear Shop Степан Семенів.

Степан Семенів

засновник платформи Pear Shop

Українські ілюстратори надихнули змінити підхід

До повномасштабного вторгнення ми працювали суто як маркетингове агентство PeaR Team. Реклама – це те, чим ми займаємося вже понад 10 років. Виготовлення сувенірної продукції – частина нашої роботи. Здебільшого ми виготовляли вироби для наших клієнтів – підприємств, які функціонували на території області й України загалом. У нас замовляли термочашки, футболки, шопери, магніти й фото на полотні.

Після 24 лютого 2022 року ми поставили бізнес на паузу, щоб подивитися, яка ситуація буде далі. Натомість почали багато волонтерити. Значна кількість наших працівників виїхала з Тернополя, і агентство не працювало приблизно місяць, до кінця березня. Саме тоді ми вирішили повернутися до роботи й виготовляти патріотичний мерч, який був надзвичайно актуальним.

Почали зі звичайних футболок з написами «Доброго вечора, ми з України», але цей банальний дизайн уже приївся людям. Водночас ми спостерігали за тим, як художники-ілюстратори рефлексують у своїй творчості щодо подій у країні. Їхні роботи виглядали оригінально й були наповнені глибоким змістом. Ми вирішили, що і нам потрібно виготовляти цікавіший мерч.

Шевченко Pear Shop

Запропонували українським митцям співпрацю

У той період до Тернополя переїхала дівчина з Ірпеня, яка шукала місце для роботи. У нас був вільний комп’ютер, і ми запропонували працювати в нас. Вона займалася колажами. І ми вирішили разом спробувати щось зробити й надрукували її колажі на нашій продукції. Усім сподобався результат.

Ми пішли далі й запропонували українським художникам, ілюстраторам і фотографам співпрацю з нами. Умови такі: митці надсилають свої роботи в хорошій якості, а ми реалізуємо їх у сувенірній продукції: футболках, худі, світшотах, шоперах, наліпках, значках і пазлах. Тобто наше агентство забезпечує повністю весь процес: від виготовлення й реклами до пакування й доставки клієнтам. 10% з продажу виробу отримував автор або авторка дизайну, ще 10% ми віддавали на підтримку армії.

Навчався на Платформі соціальних змін і виграв пітчинг

Навесні я дізнався про освітню програму бізнес-акселератора соціального підприємництва від Платформи соціальних змін і подав заявку на участь. Навчання, яке передбачало й менторську підтримку, стало дуже корисним досвідом для розвитку бізнесу. Щоденні лекції протягом півтора тижня розкривали всі актуальні питання: від маркетингу до реалізації проєктів. Після завершення навчання моє уявлення про соціальне підприємництво змінилося. Здобуті навички ми почали застосовувати у своїй роботі. Нові знання, зокрема з просування, фінансової частини й аналізу бізнес-процесів, тепер дуже допомагають нашій справі.

Після курсу лекцій відбувся пітчинг, під час якого я презентував ідею створення платформи, де у співпраці з українськими ілюстраторами реалізується сувенірна продукція. На той час ми вже розробили й запустили сайт власним коштом, уклали перші договори з художниками й навіть реалізували перші вироби. Нашому проєкту вдалося виграти пітчинг, і ми отримали фінансування від Платформи соціальних змін. Нам надали грант, іі на ці кошти ми придбали обладнання для друку на футболках. Також завдяки фінансовій підтримці ми змогли збільшити відсоток виплати для художників з 10 до 15.

футболка з Шевченком

У нашій продукції відбиваються події України

Наш проєкт відкритий для всіх охочих ілюстраторів. Будь-який художник може надіслати свої роботи й укласти з нами договір. Далі ми розміщуємо їх у себе на сайті. Наша ініціатива досить вигідна для ілюстраторів, тому що їм не потрібно витрачати кошти й час, щоб почати друкувати свої роботи. Натомість вони мають можливість представляти свій мерч і отримувати додатковий прибуток зі своєї творчості. Нині на нашій платформі представлено 25 ілюстраторів, і ми вже маємо понад 500 макетів.

Будь-які події, що відбуваються в Україні, впливають на всіх нас і на художників зокрема. Кожен з них має власне бачення і стиль, тож по-своєму реагує на реальність у своїй творчості. На платформі є роботи, присвячені захисникам «Азовсталі», звільненню Херсона, керамічному півнику в Бородянці, що залишився неушкодженим у зруйнованій квартирі. Досить багато зображень зі псом Патроном – діти люблять цього собаку, він піднімає людям дух. Маємо ілюстрації зі стилізованою національною символікою.

Одне з наших завдань – захист авторського права

Наш бізнес велику увагу приділяє авторському праву митців. Ми обов’язково укладаємо договори з кожним художником, а також у соцмережах робимо публікації з юристами, що спеціалізуються в цьому питанні. Ми докладаємо зусиль для популяризації теми авторського права, оскільки переконані, що всі мають розуміти: творчість – це праця, яка в будь-якому разі має бути оплачена. 

На початку повномасштабної війни багато підприємств виготовляли продукцію із зображеннями, не питаючи дозволу в авторів. Звісно, у цивілізованому світі так робити неприпустимо. Якщо хтось неправомірно отримує заробіток із чиєїсь праці – це крадіжка та привід звертатися до суду. Захищати авторське право має будь-яке підприємство, що працює у сфері креативних індустрій. І нині це є одним із наших завдань.

футболка ЗСУ Pear Shop

Запускаємо соціальний проєкт, щоб купити електромотоцикл для розвідки

Співпраця з українськими ілюстраторами – не єдина наша соціальна ініціатива. Кілька місяців тому наша команда запустила проєкт «Подаруй військовому футболку». Ми пропонуємо клієнтам придбати для себе річ і таку ж саму передаємо військовому в госпіталь. Ми вибрали п’ять гербів України різного періоду, від символів Київської Русі до сучасного тризуба, і нанесли їх на футболки, біля серця. 

Читайте також: «Усе соціальне – безкоштовне» – це міф. Як бізнес вирішує проблеми українців? Кейс безглютенової пекарні Inaksha

У нас багато ідей, які плануємо втілити цього року. Одна з них – це листівки з дитячими малюнками, які ми готуємо власним коштом. Їх можна буде замовити на сайті з листом зі зворотного боку, ми передаватимемо їх військовим на передову через волонтерів. За вторговані кошти хочемо купити електромотоцикл для розвідки. Ми ще працюємо над втіленням ідеї, думаю, за півтора місяця запустимо цей проєкт.

Будь-який бізнес може стати соціально відповідальним

Я вважаю, що не кожен традиційний бізнес може стати соціальним, однак бути соціально відповідальним до снаги кожному. Підприємці можуть допомагати будь-кому та при будь-яких обставинах. Як саме допомагати – тут підкаже ваша сфера діяльності. Наприклад, до нас і раніше, до повномасштабної війни, зверталися студентські організації, які проводили благодійні акції, і просили надрукувати продукцію для певного заходу. Декілька плакатів чи футболок – ми ніколи в цьому не відмовляли. 

Хорошим взірцем у цьому питанні може стати підхід, який застосовують в Європі, де підприємства із соціальним складником мають додаткові бонуси. Там визначені критерії, що показують, наскільки соціально відповідальним є бізнес. І якщо такий підприємець планує взяти кредит у банку, він матиме перевагу перед традиційним бізнесом. Я впевнений, що будь-яке підприємство повинно мати соціальну відповідальність, а не просто приносити кошти власникам.

футболки Pear Shop

Через мерч розповідаємо іноземцям про війну

Нам подобається бути бізнесом, в якому з’явився такий соціальний складник. Ми плануємо відкривати ще в Івано-Франківську офіс рекламного агентства та забезпечити й там можливість замовлення нашого мерчу. Сподіваємося, це буде для нас новим кроком у популяризації нашої ініціативи. Ми збільшимо обсяг продажу та, відповідно, виплати художникам. Ми пишаємося нашою співпрацею з митцями й тим, що можемо допомогти їм. Це не дуже великі суми, але це можливість для ілюстраторів отримати додатковий заробіток зі своїх робіт, внести вироби до власного портфоліо та співпрацювати з іншими рекламними агентствами.

Наш бізнес сприяє розвитку суспільства насамперед тому, що ми багато розповідаємо про авторське право й закликаємо всіх звертати увагу на це важливе питання. Через патріотичну продукцію, яку замовляють, зокрема, за кордоном ми розповідаємо про війну. Іноземці дізнаються про Україну й отримують не банальний сувенірний подарунок, а класні речі, що мають глибокий зміст.

Публікацію підготовлено у рамках спецпроєкту «Інновації та милосердя: історії успішних соціальних підприємств України». Спецпроєкт реалізовано за підтримки Платформи соціальних змін та Фонду Renovabis (Німеччина). Платформа соціальних змін – це інноваційна інфраструктура, спрямована на підтримання новаторів для громади та розвитку екосистеми соціального підприємництва, більше про діяльність – на сайті організації.

Суспільство

ЮНЕСКО підтримує Україну: нова програма культурного розвитку

Опубліковано

У штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) в Парижі під час 219-ї сесії ухвалили рішення про дії та програму надзвичайної допомоги Україні.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«Відтепер генеральний директор ЮНЕСКО здійснюватиме активний моніторинг ситуації в Україні в її міжнародно визнаних кордонах з метою забезпечення безпосередньої участі ЮНЕСКО у заходах для відновлення України в рамках мандата організації», – йдеться в повідомленні. 

Рішенням, зокрема, передбачено здійснення генеральним директором активного моніторингу ЮНЕСКО ситуації після підриву Росією дамби Каховської ГЕС. Результатом моніторингу має стати підготовка плану дій для подолання негативних наслідків для навколишнього середовища у зв’язку з цим екоцидом.

Читайте також: В Україні врятували від злочинців цінний артефакт

Своєю чергою директор із стратегічного планування секретаріату ЮНЕСКО

мобілізувала понад 66 млн дол. для допомоги Україні. 

У МКІП зауважили, що делегації Великої Британії, США, Іспанії, Австрії, Австралії, Франції, Литви, Японії, Італії, Словаччини, Ісландії, Чехії, Німеччини, Чилі, Польщі та Ірландії висловили підтримку суверенітету та територіальній цілісності України у міжнародно визнаних кордонах України, засудили російську агресію й злочини Росії проти культурної спадщини, системи освіти, сектору науки України. 

Крім того, делегати засудили викрадення Росією українських дітей, а також руйнування дамби Каховської ГЕС.

Делегації підтвердили готовність продовжувати фінансову підтримку програм ЮНЕСКО для України в окремих сферах, зокрема для захисту об’єктів культурної спадщини в Одесі, Києві, Львові та інших містах, та закликали організацію продовжувати мобілізувати ресурси для відновлення сфер мандата ЮНЕСКО в Україні. 

Заява групи друзів України в ЮНЕСКО на підтримку України з суворим засудженням російської агресії була оголошена делегацією Великої Британії від імені 44 держав.

Своєю чергою делегація України при ЮНЕСКО у виступі підкреслила важливість надзвичайної допомоги Україні для відновлення сфер мандата організації, які зазнали шкоди внаслідок російської військової агресії. 

«Українці вкотре наголосили, що цілями російських ракетних атак є електростанції, телекомунікації, звичайні житлові будинки та громадський транспорт, тобто цивільна інфраструктура», – зауважили в МКІП.

Нагадаємо, у Великій Британії інженери компанії Evolve Dynamics працюють над розробкою технології, яка може допомогти українським розвідувальним дронам протистояти російським засобами радіоелектронної боротьби.

Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

Читати далі

Суспільство

У Києві з’явився новий мурал

Опубліковано

У Києві з’явився новий мурал від художниці Фуллен, якій раніше забороняли створювати в столиці.

Про це повідомляє видання “Ти Київ”

Художник Самій Кучерявий з команди Євгенії Фуллен працював над цією роботою, що зображує Михайла Грушевського на вулиці Михайла Котельникова, 51.

Читайте також: В Україні розробили бойовий ШІ-модуль Wolly з дистанційним керуванням

Попри тимчасову заборону на створення нових муралів у Києві, Фуллен висловила намір створити ще один стінопис із Залужним у Подільському районі та мурал, присвячений загиблому Герою Дмитру Коцюбайлу, відомому як “Да Вінчі”.

Поки невідомо, яка буде реакція столичної влади на ці проєкти.

Нагадаємо, у Польщі видали поетичну збірку військової поетеси.

Фото: Ти Київ

Читати далі

Суспільство

У Польщі видали поетичну збірку військової поетеси

Опубліковано

У польському видавництві KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów видали переклад поетичної збірки “KOŁO WOJNY” військової і поетки Ярини Чорногуз. 

Про це повідомила поетеса на своїй сторінці у Facebook.

Дякую Радеку Вишневському за увагу до моїх текстів та за довгу й ретельну роботу з виданням. Дякую перекладачці і поетці Анеті Камінській за витончену й уважну роботу з перекладом. Давала багато пояснень військових термінів, до яких Анета знаходила польські відповідники“, — написала вона.

Придбати збірку можна за посиланням.

В Україні збірка “Як вигинається воєнне коло” вийшла 2020 року у видавництві “Фоліо”.

“Це збірка поезій про світ людини з країни, яка завжди вела оборонну війну, аби існувати незалежно. Авторка зустріла цю війну на одному з вигинів її кола як волонтер-медик, а пізніше обрала шлях військової. І незважаючи на біль втрати, відчула, що саме на війні можна зустріти справжність, якої більше ніде немає…” — йдеться в анотації.

Нагадаємо, Міністерство освіти і науки розпочало роботу над інструктивно-методичними рекомендаціями з впровадження технологій штучного інтелекту в закладах загальної середньої освіти.

Фото: Ярини Чорногуз

Читати далі