Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як говорити з владою про проблеми довкілля, та чому моніторинг якості повітря під час війни – це важливо

Опубліковано

За час повномасштабного вторгнення сума екологічних збитків, завданих окупантами вже давно перетнула мільярдний бар’єр та зростає з кожним днем. Станом 13 жовтня це 1 286 млрд грн. Окупація Запорізької та Чорнобильської АЕС, масовані обстріли ТЕС, руйнування промислових заводів та фабрик – це все доводить, що екологія на часі навіть під час війни. Зокрема, і питання моніторингу якості повітря.

Експертка громадської організації «Центр екологічних ініціатив «Екодія» Марина Ратушна розповіла ШоТам, як змінилося ставлення українців до проблем довкілля, чому розбудова української мережі моніторингу якості повітря гальмується «боржниками» та як говорити з місцевою владою, аби вас дійсно почули.

Марина Ратушна

фахівчиня громадської організації «Центр екологічних ініціатив «Екодія»

Рятуємо довкілля, підштовхуючи владу до дій

Центр екологічних ініціатив «Екодія» – це громадська організація, яка об’єднує експертів та активістів задля ідеї збереження довкілля через вплив на прийняття рішень. Ми працюємо вже п’ять років і боремося за енергоефективність, відновлювану енергетику, протидію зміні клімату, чисте повітря, розвиток сталого сільського господарства України.

У 2019 році ми спільно з 9 організаціями та рухами провели Кліматичний марш, що об’єднав понад 2000 людей. А вже два роки потому, у 2021-му, до нашої ходи долучилися більш як 30 громадських рухів та організацій. Тоді марш вийшов за межі Києва та охопив ще 13 населених пунктів.

Кліматичний марш від ГО Екодія

Торік ми також провели унікальну експедицію «У пошуках чистої води», відвідавши 14 громад у 10 областях України. Разом із волонтерами та активістами ми взяли проби води з відкритих водойм, криниць та свердловин, аби проаналізувати її якість. У межах цієї кампанії ми назбирали майже 40 тисяч гривень, за які згодом придбали спеціальні валізки з реактивами. Завдяки цьому люди на місцях можуть самостійно перевіряти якість води.

Крім того, «Екодія» у 2021 році організувала конкурс «Краще місто» з номінаціями за «Повітря» та «Мобільність». Аби оцінювання було справедливим, ми не порівнювали великі міста з малими, тому мали одразу кількох переможців. А ще залучали до участі місцевих мешканців: проводили опитування, аби отримати реальну інформацію з перших вуст. Так ми визначили переможців в номінації «Повітря» – Хмельницький, Франківськ та Кам’янець-Подільський, а найбільш мобільними містами стали Львів, Чернігів, Дрогобич та Дубно.

Конкурс міст від ГО Екодія
Фіналісти конкурсу «Краще місто» від Центру екологічних ініціатив «Екодія».

Довкілля на часі навіть під час війни

Світ змінюється, і ми змінюємося разом із ним. Звісно, за останні п’ять років екологічна тематика стає дедалі популярнішою. Ми залучаємо до спільноти нових і нових людей, а ще бачимо, що зацікавленість цим напрямом стабільно зростає.

Можливо, хтось скаже, що довкілля та екологія – не на часі під час повномасштабної війни. Але давайте разом поглянемо на те, що відбувається: ворог атакує промислові виробництва та фабрики, намагається дестабілізувати енергопостачання країни та знищує склади з паливом. Це лише мала частина того, що напряму впливає на наше довкілля. І вже з’являються перші цифри, які фіксують наслідки цих обстрілів та бойових дій. Бути осторонь цього – неможливо, а сьогодні й поготів.

«Екодія» працює за багатьма напрямами, але з початком великої війни нам довелося переглянути пріоритети. Так ми запустили моніторинг з відкритих джерел випадків потенційної шкоди довкіллю внаслідок агресії рф. Усі дані фіксуємо на інтерактивній мапі. Станом на 13 жовтня зафіксовано майже 600 таких випадків.

Також ми сконцентровані на санкційній роботі, намагаємося переконати країни ЄС не купувати викопне паливо в РФ, оскільки це підтримує економіку агресора. Наші активісти виходили на акції протесту і в Україні, і за кордоном, закликаючи світ схаменутися.

І третій ключовий напрям сьогодні – це зелене відновлення. Наразі розробляється план відбудови України, важлива складова якого – екологічна безпека. Фактично, це робота над порятунком всього, що пов’язано з довкіллям, зокрема і з розбудовою системи моніторингу якості повітря. 

«Боржники» гальмують запуск національної мережі моніторингу

У 2019 році було прийнято постанову уряду «Деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря». Цей документ поділив Україну на зони (області) та агломерації (міста з населенням понад 250 тисяч людей). При кожній такій зоні та агломерації необхідно було визначити орган управління якістю повітря. Дедлайн на місцях був – кінець 2019 року. І по факту це зроблено.

Наступний етап – розробка локальних державних програм моніторингу якості повітря. Ідея полягає в тому, аби створити національну мережу, яка буде оновлювати дані в реальному часі та надавати дійсно актуальну та оперативну інформацію українкам та українцям. Це важливо, оскільки на якість повітря впливають не лише місцеві джерела забруднення (автотранспорт, підприємства, пожежі, тощо), а й, скажімо, перенесення забруднювальних речовин з інших областей чи навіть країн.

Міста та агломерації мали подати на розгляд Міндовкілля програми моніторингу до 1 липня 2021 року. Але навіть сьогодні ми маємо «боржників», які досі цього не зробили та фактично гальмують процес утворення всеукраїнської мережі. А отже, відтерміновується й розробка планів покращення якості повітря в пробленим регіонах.

Саме тому «Екодія» закликає українців відслідковувати дії влади в цих питаннях, а в разі необхідності – підштовхувати та допомагати з поданням програми. Це особливо актуально розуміти сьогодні, коли активно рухається процес розробки Плану відновлення України.


Як комунікувати з владою про моніторинг повітря


1. Говоріть з місцевою владою про проблеми

Якщо пости моніторингу повітря фіксують забруднення – потрібно діяти. І найперше – це звернення до місцевої влади, зокрема, до органів управління якістю повітря. Вони працюють у кожній області та кожному великому місті. Найменше, що ми можемо зробити, – подати скаргу на високий рівень забруднення повітря.

2. Спілкуйтеся з місцевими депутатами

Крім органів управління якістю повітря, варто говорити про наявні проблеми з кожним, хто так чи інакше може вплинути на їх вирішення. Серед цих людей – місцеві депутати. Акцентуйте увагу на майбутніх планах зеленого відновлення та закликайте представників влади подбати про врахування автоматизованих постів моніторингу в місцевих проєктах повоєнного відновлення.

3. Повідомляйте Держекоінспекцію про проблемні підприємства

Якщо ви знаєте чи здогадуєтесь, що причиною забруднення є певний промисловий об’єкт на території населеного пункту, – варто звернутися до ДЕІ. Пости моніторингу фіксують концентрацію забруднення по всьому місту, але довести, що викиди спричиняє саме конкретне підприємство, доволі складно. Для цього потрібно здійснити вимірювання безпосередньо на трубі, з якої відбуваються викиди. А це компетенція інспекторів державної екологічної служби.

4. Аргументуйте свою позицію фактами

Найлегший спосіб довести, що екологія на часі, – показати реальний вплив військових дій на наше довкілля. У цьому вам допоможе сайт «Екозагроза», розроблений Міндовкіллям у співпраці з міжнародними партнерами та громадським сектором. Портал підраховує збитки, завдані повітрю, ґрунтам та водам. 

5. Нагадуйте про вплив на здоров’я

Ще один аргумент у спілкуванні з місцевою владою – це вплив стану довкілля на наше здоров’я. Забруднене повітря – не те, що можна побачити чи відчути. Очевидним цей рівень стає лише під час масштабних екологічних проблем, як-от пожежі на Житомирщині чи в Чорнобильській зоні в 2020-му році. Утім це поодинокі випадки, як правило, люди не здатні самостійно відрізнити забруднене повітря від такого, що відповідає нормі. А тому нам варто говорити про здоров’я населення. За даними ВООЗ Україна посідає 5 місце в Європі за рівнем смертності від забруднення повітря.

6. Об’єднуйтесь із громадськими організаціями

Аби «достукатись» до місцевої влади, варто знайти однодумців. Один із варіантів – локальні громадські організації, що опікуються питаннями екології та, зокрема, моніторингом якості повітря. Спільне звернення може бути більш дієвим та ефективним.

7. Фіксуйте забруднення власноруч

Якщо у вашому населеному пункті немає жодних станцій моніторингу, спробуйте здійснити аналіз якості повітря самостійно. Для цього слід придбати портативні датчики моніторингу. Наприклад, такі. Їхні дані можуть стати ще одним аргументом у спілкуванні з місцевою владою. Навіть якщо вам казатимуть, що аналіз проведено не за встановленими правилами, використайте це як зворотний аргумент: наполягайте, аби влада встановила сертифіковані стаціонарні моніторингові системи.

8. Співпрацюйте з місцевими медіа

Аби питання якості та моніторингу повітря не зникало з порядку денного, підтримуйте його актуальність у медійному просторі. Спілкування з кореспондентами місцевих телеканалів, друкованих видань та інтернет ресурсів, фахові публікації на їхніх ресурсах – чудовий спосіб нагадати владі про нагальні проблеми та виклики.

9. Громадський бюджет – шанс реалізувати проєкт

Мешканці громади можуть самостійно вирішувати, як розподілити частину бюджету громади. Це чудова нагода перетворити запит на встановлення тих самих станцій моніторингу на реалізований проєкт.

10. Суспільний тиск – найкращий інструмент

Якщо ми розглянемо кейс столиці, то переконаємося, що систематичні нагадування та заклики активістів врегулювати питання з моніторингу якості повітря – це справді дієвий спосіб. До того ж, столиця неодноразово потрапляла до рейтингів найбільш забруднених міст світу, це підхоплювали медіа, створюючи все більший і більший тиск на місцеву владу. Зрештою, вони були змушені щось робити та комунікувати з громадським сектором. Імовірно, саме місцеві мешканці та медіа були рушійною силою в тому, що Київ все ж встановив систему моніторингу.

Адже в столиці наразі функціонує 5 сучасних автоматизованих постів моніторингу. Ці дані можна побачити як на онлайн мапі, так і в застосунку «Київ Цифровий» в режимі реального часу. Додатково влада столиці придбала індикативні датчики. Вони дешевші за стаціонарні референтні пости, але дозволяють покрити все місто. Тож громада має можливість відслідковувати та розуміти, яка ситуація з якістю повітря тут і зараз. 

Такі пости також були в Маріуполі, адже це велике й промислове місто, в якому питання якості повітря стояло доволі гостро. Окупанти, найімовірніше, все зруйнували. Тож після перемоги у нас буде ще чимало роботи. А поки – робимо все можливе, аби реалізувати проєкти на локальних рівнях.

Слідкуйте за якістю повітря

Хоча ми не маємо всеукраїнської мережі моніторингу якості повітря, на щастя, у нас є громадські ініціативи, що підставляють плече владі. Наприклад, SaveEcoBot, ЛУН Місто Air та Eco-City.

Ці проєкти дозволяють відслідковувати якість повітря в доволі зручному форматі: достатньо просто зайти на мапу або в телеграм-бот та обрати своє місто чи район. Додатково можна слідкувати за міжнародними джерелами, скажімо, IQAir, Windy. Але зважайте, що найкраще перевіряти дані як на міжнародних сервісах, так і локальних ресурсах. 


Цей матеріал підготовлено в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції. Думки, висновки чи рекомендації належать авторам та авторкам цього матеріалу і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст несе виключно ГО «Екодія». 

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура4 години тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...