Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Допомога (не) для всіх, або Як зробити медичну систему відкритою для ЛГБТІК+ спільноти

Опубліковано

«Ви не будете займатися цими збоченцями в нашому закладі, – сказав мені головний лікар поліклініки Дарницького району, відсовуючи подалі документи, які я принесла на підпис. – Ідіть вивчайте свої посадові інструкції, і у вас не буде часу на такі дурниці.»

«А чому ви розстроїлися?» – запитала заступниця, побачивши, як я витираю сльози злості і безвиході дорогою в свій кабінет, де мені належало сказати пацієнту, що я не зможу йому допомогти, бо… Бо печерні уявлення панують в моєму закладі, та і в інших також.

Це була перша трансгендерна людина, що звернулася до мене за супроводом переходу з жіночого гендеру в чоловічий. Сміливий хлопець, який за плечима на той момент мав три роки служби в АТО та ще більше – волонтерства у рідному місті на Сході. І от, у 2018 він нарешті йшов до себе істинного, чоловіка, але застигла у минулому медична система, уособлена в підстаркуватому директорі, не дозволила. І ця історія знайома не лише нашому герою, а у тій чи іншій мірі всім представникам і представницям ЛГБТ спільноти України.

«Їх ніхто не дискримінує»

За різними опитуваннями, які втім важко проводити через закритість людей, понад половина українських геїв, лесбійок, трансперсон, небінарних людей не звертаються за медичною допомогою, хоча мають в ній потребу. Серед причин, на додачу до загальної для всіх українців недовіри, найважливішу роль відіграє страх розкриття персональної інформації третім особам, страх приниження з боку лікаря, відмови від медичного обслуговування взагалі. На жаль, це не вигадки.

У 2021 році ГО «Асоціація працівників охорони здоров’я України «Медичні лідери» провела серію інтерв’ю з людьми зі спільноти про їхній досвід взаємодії з медперсоналом, і результати були очікувано невтішні. 

Цілком зрозуміло, що наведені нижче проблеми стосуються не лише пацієнтів та пацієнток з ЛГБТ спільноти, але в цьому випадку переважно мають гірші наслідки.

П’ять речей, які варто змінити вже сьогодні

1. Розкриття медичної таємниці – незаконне, але, на жаль, практикується медиками регулярно. Розмови у підсобці, неетичне поширення інформації про «випадки» це звична практика. Коли справа стосується чутливих тем – сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності, певних діагнозів – чомусь медперсонал розкриває ці дані ще з більшою охотою, а часом і навмисне. А між тим ця інформація у неналежних руках загрожує людині психологічним та фізичним насильством, соціальною ізоляцією, втратою роботи чи житла тощо.

Я пам’ятаю, як ще в університеті зіткнулася з цим явищем, коли знайомі, що підпрацьовували в реанімації, голосно сміялися з пацієнта, у якого був ВІЛ вже на стадії СНІДу: «Ну, так він же гей, все ясно, так йому і треба!». Це були майбутні лікарі.

2. Неналежне виконання роботи зустрічається рідше, але може мати дуже серйозні наслідки. У мій перший рік роботи на посаді сімейної лікарки я мала трансгендерного пацієнта після мастектомії, тобто видалення грудних залоз. Після операції він страждав від постійного набряку навколо шва. Я знайшла френдлі хірургиню в амбулаторії (сором, що я досі змушена обирати рекомендацію лікаря за таким показником). Виявилося, що оперуючий спеціаліст здійснив грубу помилку, не видаливши лімфатичні вузли разом із залозами.

Повірити в те, що досвідчений хірург не знає, як проводити подібне типове втручання, неможливо. Але робив він його трансгендерному чоловікові, і на етапі підготовки та реабілітації дозволяв собі засуджуючі коментарі щодо гендерної ідентичності свого пацієнта. Я б не бажала жодному з вас потрапити на стіл до хірурга, який здатен таке вчинити.

Через негативний досвід ЛГБТ люди уникають будь-яких контактів з медичною системою, і це призводить до запущених випадків серйозних захворювань

3. «Вам треба якийсь спеціальний лікар для таких, як ви» – почула інша моя трансгендерна пацієнтка від фахівця первинної медицини, поки шукала можливості для укладення декларації. Ідентичні фрази передавали мені, на жаль, десятки ЛГБТ людей, з якими я говорила. Переважно це торкається транс- та квір людей, але трапляється зі всіма. Своє незнання, страх, упередження лікарі прикривають відмовою від ведення пацієнтів, до того ж навіть тоді, коли у тих є потреба у лікуванні загальних станів – застуд та хронічних хвороб.

Через негативний досвід ЛГБТ люди уникають будь-яких контактів з медичною системою, і це призводить до запущених випадків серйозних захворювань, які можна було досить легко вилікувати на початкових стадіях. Пацієнти займаються самолікуванням, шукають поради в інтернеті та бояться йти на прийом, і зокрема з ще однієї причини…

4. Відсутність приватності – це істотний недолік медичної системи, до якої нас призвичаїли за десятиліття радянського союзу та пострадянських практик. Двері в кабінет лікаря, що можуть відкритися будь-якого моменту посеред вашого огляду, колеги та інші пацієнти, які вільно потрапляють всередину, а іноді і кілька гінекологічних крісел в одному приміщенні, на яких одночасно проходять огляди в кращому разі за тонкою ширмою – це все неприйнятна реальність української медицини.

Якщо ж пацієнт чи пацієнтка на додачу має виражену проблему сприйняття власного тіла, і власне необхідність роздягнутися для обстеження є величезним стресом, то ризик вручання сторонніх людей разом із розкриттям біологічної статі складають непереборну обставину, яка змушує уникати медиків взагалі.

5. Спроби «виправити» орієнтацію чи гендерну ідентичність людини характерні переважно для лікарів старшого віку щодо юних пацієнтів та пацієнток, зокрема тих, кого вони спостерігали з дитинства. Часто у фахівців не формується ставлення до цих персон як окремих дорослих людей, що мають право на самовизначення та конфіденційність. Не рідкісні випадки, коли лікар проводить розмови з батьками підопічних, яким вже більше 18 років, повідомляє освітні установи та місця роботи про «неприйнятну» поведінку. Це приклад насильства щодо особистості, і такі кейси необхідно широко засуджувати.

Читайте також: Захист та реалізація прав ЛГБТ+ людей: західний досвід, який необхідно перейняти Україні

Певне, найменш шкідливим обмеженням доступу до медичної допомоги для ЛГБТ людей є елементарне незнання теми, зокрема протоколів ведення трансгендерного переходу (а такий офіційний документ МОЗу існує з 2016 року, і його зобов’язані знати фахівці первинної ланки, психіатрії, ендокринології та хірургії). 

Зміни починаються з нас

Реальність показує, що більшість лікарів не цікавилася та/або не стикалася у практиці з відкритими ЛГБТ людьми. Хоча це, звісно, когнітивне викривлення. Кількість людей, що визнають себе частиною ЛГБТІК-спільноти, у суспільстві становить 5-7%. Якщо у сімейного лікаря 2000 декларантів, то серед них від 100 до 140 ЛГБТ людей. Трансгендерні ж персони – приблизно 0.5% населення, тобто статистично у кожного сімейного лікаря є хоча би 5-10 таких пацієнтів чи пацієнток. Навіть якщо люди не розкривають свою ідентичність, вони все ще потребують уважного ставлення та прийняття, а успішна діагностика та лікування починається з довіри.

За останні 5 років кілька сотень медиків пройшли навчання щодо роботи з ЛГБТ людьми, навчилися вести тренс-перехід, але що важливіше – етично комунікувати з усіма пацієнтами та пацієнтками.

Ми боремося за розвиток україни у світовому контексті, далі від печерності російського погляду на соціум та ближче до верховенства права. Де медична галузь є невід’ємною складовою здорового суспільства, а лікарі – авторитетами, що впливають на точку зору спільноти.

Мені хочеться вірити, що ми йдемо у правильному напрямку – за останні п’ять років кілька сотень медиків пройшли навчання щодо роботи з ЛГБТ людьми, навчилися вести тренс-перехід, але що важливіше – етично комунікувати з УСІМА пацієнтами та пацієнтками. 

І насправді все, про що ми говорили в цьому тексті, спрямоване на покращення медичної допомоги вам – кожному та кожній, хто читає ці рядки. Повага і гідність не мають статі, гендеру чи орієнтації, усі мають на них природне право. Зміни починаються з нас.

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Це авторська колонка Дарини Дмитрієвської. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам. 

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати