Суспільство
«Добрий вечір тобі, пане господарю». Як добре ти знаєш українські колядки? (ТЕСТ)
Гадаєте, що добре знайомі з українськими колядками і вже нічого не зможе вас здивувати? Легко відрізняєте гуцульську колядку від поліської, а народну — від поетичного тексту? Давайте перевіримо разом — ШоТам підготував новий захопливий тест про одну з найвідоміших різдвяних традицій.
Хто має прийти у гості до господаря в колядці «Добрий вечір тобі, пане господарю»?
У гості до господаря приходять три свята (три празники): Різдво Христове, Святого Василя та Водохреще. Саме тому колядники закликають власників домівки накривати столи та діставати калачі з ярої пшениці.
Над чим засяяла зірка в колядці «Нова радість стала»?
«Нова радість стала, яка не бувала, над вертепом звізда ясна світлом засіяла. Де Христос родився, з Діви воплотився, Як чоловік пеленами убого оповився».
Хто допомагає співати Марії в колядці «Бог ся рождає»?
«Марія Му Мати прекрасно співає, І хор Ангельський їй допомагає».
Хто є автором слів у колядці «Народився бог на санях»? («Народився Бог на санях в лемківськім містечку Дуклі. Прийшли лемки у крисанях і принесли місяць круглий»)
Ця колядка — поєднання віршів «Різдво» та «Коляда» українського поета Богдана-Ігоря Антонича. На пісню їх перетворив український кобзар Василь Ждакін. Попри це колядку часто називають лемківською народною.
У колядці «Коляд, коляд, колядниця» в господарів будинку спочатку просять п’ятака, утім згодом він виявляється «не таким». Що далі просять колядники?
Після п’ятака колядники просять гривню, у деяких версіях пісні — золоту. Ось одна з них: «Коляд, коляд, колядниця, добра з медом паляниця. А без меда не така, дайте, тітко, п'ятака. А п'ятак не такий, дайте гривню золоту».
«Ой там на горі церкву будують. Дай йому, дай йому, Боже, щастя, здоров'я його дому. Церкву будують з трьома верхами» — це…
«Ой там на горі церкву будують» — це традиційна колядка Рівненщини.
Вгадайте, в якому регіоні України зафіксували цю колядку: «Дякуймо Богу Йсусу Христови, Йсусу Христови, Пречистій Діві, Пречистій Діві та й усім святим. Та й усім святим тим, що на небі»
«Дякуймо Богу Йсусу Христови» — покутська колядка, зафіксована в селі Чорний Потік, що в Івано-Франківській області.
Продовжіть колядку: «Коляда, коляда, дай, дядьку, пирога! Як не даси пирога…»
«Як не даси пирога, візьму вола за рога та виведу на моріг, та виломлю правий ріг. У ріг буду трубити, волом буду робити». Такими колядками жартома залякують не надто щедрих господарів.
«В неділю рано сонце сходило, сади вишневі розвеселило. В саду вишневім цвіток біленький, Ой, народивси Хрестос маленький», — це…
Це одна з традиційних гуцульських колядок.
Куди втікає Марія в колядці «Ой, по всім світі сталася новина»?
«Ой, по всім світі сталася новина» належить до колядок з євангельським сюжетом про пошуки Іродом Ісуса Христа. Разом із новонародженим сином Марія втікає до Єгипту.
Яка з цих колядок звучить у фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих предків»?
У стрічці Параджанова лунає колядка «Добрий вечір тобі, пане господарю». А ще — перший куплет колядки «Во Вифлеємі нині новина» та новорічна пісня «Го-го-го, коза».
Поділіться своїми результатами:
Суспільство
Про ініціативу
Стіни, які розповідають історії
Коментарі
Суспільство
Історія Тетяни Кунденко
Весілля, що стало символом віри в майбутнє
Коментарі
Суспільство
Про відбудову
Що планують зробити?
- кабінети лікарів;
- приміщення для щеплень;
- зону реабілітації.
Коментарі