Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

До переліку нематеріальної культурної спадщини України внесли ще один елемент

Опубліковано

МКІП внесло програму з охорони традиції покриття хат соломою та очеретом до Нацпереліку елементів нематеріальної культурної спадщини.

Про це йдеться на сайті Міністерства культури та інформаційної політики.

Як зазначили у міністерстві, історично, солома і очерет були основними матеріалами для покриття дахів у народному будівництві України. Для покриття дахів соломою використовували жито, яке спочатку жали серпами, зв’язували у снопи, а потім обмолочували ціпом. Очерет збирали восени або на початку зими, очищали, висушували та зв’язували у сніпки.

Фото: МКІП

«Програма, присвячена охороні традиційного покриття дахів соломою та очеретом, стала новим елементом Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України. Вона реалізується в Національному музеї народної архітектури та побуту України, який вже понад півстоліття служить збереженню українських традицій. Програма орієнтована на дослідження та охорону традиційних технологій покриття будівель, включаючи підготовку майстрів, які володіють цими стародавніми методами. Вона також спрямована на відновлення всього циклу процесу — від заготівлі матеріалів до самостійного покриття дахів, популяризацію екологічно чистих технологій і повернення їх до широкого використання», – йдеться у повідомленні.

Фото: МКІП

Для виконання покрівельних робіт у музеї запрошували народних майстрів-покрівельників із сіл, які мали відповідні знання й навички, що передавалися між поколіннями. Музейні працівники фіксували основи технології перекриття дахів, а одержані знання і вміння надалі застосовували на практиці, а також передавали своїм учням.

Читайте також: До переліку нематеріальної культурної спадщини додали практику охорони гуцульського орнаменту

Хоча принципи виконання покрівлі залишилися незмінними, сучасні засоби кріплення замінили традиційні лозу і мотузку на дріт.

Регулярно в музеї проводять як повне перекриття архітектурних споруд, так і частковий ремонт покрівель, зберігаючи історичний вигляд архітектурних об’єктів, що сприяє збереженню традицій народного будівництва.

Фото: МКІП

Нагадаємо, «Засипана капуста» стала нематеріальною культурною спадщиною України.

Фото: МКІП

Коментарі

Суспільство

В Україні стартував масштабний проєкт соціальної підтримки для ВПО

Опубліковано

В Україні успішно функціонує 179 Центрів життєстійкості, які надають безкоштовну допомогу внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та місцевим мешканцям.

Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України.

Підтримка ментального здоров’я

Центри створені з метою вирішення соціальних проблем та надання психологічної допомоги громадянам. У відвідувачів є можливість отримати безкоштовні консультації з різних соціальних питань, а також взяти участь у терапевтичних сеансах і групових зустрічах для людей зі схожим досвідом.

Освітні тренінги та дитячі заходи

Програма діяльності центрів включає освітні тренінги та різноманітні заходи для дітей. Особлива увага приділяється дитячим активностям з елементами арт-терапії, казкотерапії та ігротерапії, що проводяться під керівництвом кваліфікованих психологів.

Читати також: У застосунку «Київ Цифровий» запустили Мапу ментальної турботи

Додаткові послуги та підтримка сімей

Окрім психологічної допомоги, центри пропонують індивідуальні та сімейні консультації, а також навчання за програмою дитячого фонду ЮНІСЕФ «Батьківщина без стресу», що спрямована на підтримку батьків у складних життєвих ситуаціях.

На офіційному сайті Міністерства соціальної політики України опубліковані адреси та контактні дані всіх Центрів життєстійкості для зручності громадян.

Нагадаємо, що українці можуть отримати нову грошову допомогу: деталі реєстрації.

Фото: Широківська сільська військова адміністрація.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Вулицю у Києві перейменують на честь Богдана Ступки

Опубліковано

Київська міська рада планує перейменувати вулицю Станіславського, розташовану у Печерському районі столиці, на честь видатного українського актора Богдана Ступки.

Про це повідомляє пресслужба Київради.

Підтримка киян

Проєкт рішення щодо перейменування вже отримав схвалення профільних комісій та включений до порядку денного найближчого пленарного засідання. Кияни також підтримали цю ініціативу під час голосування у застосунку «Київ Цифровий».

Серед запропонованих варіантів нової назви вулиці, найбільше голосів отримала пропозиція назвати її на честь Богдана Ступки.

Читати також: У Києві на честь героїв-захисників перейменують ще 7 вулиць та провулків

Внесок Ступки у культуру

Як зазначають у Київраді, Богдан Ступка став легендою ще за життя завдяки своєму акторському таланту і внеску в розвиток українського театру та кіномистецтва. Він був символом українського духу, патріотизму та підтримував українську культуру, навчаючи молоде покоління акторів.

Голова комісії з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Муха підкреслила, що перейменування — це визнання внеску Богдана Ступки у розвиток української культури та важливий крок у відображенні сучасної історії Києва.

Нагадаємо, що у Кременчуці перейменували вулиці, школу та бібліотеку: на честь кого назвали.

Фото: Київська міська рада.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Лайфгарди Києва врятували майже 80 людей за сезон: результати роботи

Опубліковано

Від початку травня до вересня лайфгарди Києва врятували 79 людей на міських пляжах, серед яких 28 дітей до 14 років.

Про це повідомив Олександр Возний, директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА.

Фото: КМДА

Пляжний сезон без офіційного оголошення

Незважаючи на відсутність офіційного оголошення пляжного сезону у Києві, рятувальники щоденно чергували на пляжах, щоб бути готовими допомогти відпочивальникам. Лайфгарди активно працювали на муніципальних пляжах, що дозволило запобігти численним нещасним випадкам на воді.

Читати також: «Готовий виїжджати цілодобово»: це добровольці, які стали рятувальниками

Підготовка рятувальників

Директор КП «Плесо» Вячеслав Савицький зазначив, що київські лайфгарди регулярно проходили тренінги для відпрацювання дій у надзвичайних ситуаціях на воді. Особлива увага приділялась наданню першої домедичної допомоги, що дозволило врятувати не лише тих, хто потрапив у воду, а й допомогти загалом 260 людям.

Крім того, рятувальники допомогли 44 дітям, які загубилися, знайти своїх батьків.

Нагадаємо, що в Ірпені презентували офіційний мерч міста.

Фото: КМДА.

Коментарі

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 тижні тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство4 тижні тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство1 місяць тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство2 місяці тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...