

Суспільство
Де знайти ліки, пальне або притулок? Онлайн-мапи, які допомагають під час війни
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Після повномасштабного вторгнення російських окупантів більшість звичних для нас речей стали обмеженими. Аби українці змогли забезпечити себе та близьких продуктами харчування, водою, ліками, пальним або вибрати безпечне місце, в Україні створюють онлайн-мапи з актуальною та корисною інформацією.
ШоТам публікує добірку інтерактивних мап, які можуть бути корисними під час війни.
1. Мапи укриттів по Україні
Ще до 24 лютого влада радила перевірити списки найближчих укриттів у вашому місті. Якщо ви досі не знайшли потрібного укриття, переїхали в інший район чи місто – варто мати під рукою інтерактивні мапи, де зазначені списки найближчих укриттів.
Мапу київських бомбосховищ оновили напередодні повномасштабного вторгнення. На ній зібрані сховища цивільного захисту, підземний простір метрополітену, підвальні приміщення житлових будинків, підземні паркінги та інші споруди підземного простору, що можуть бути тимчасово використані для укриття населення. Загалом таких у столиці майже п’ять тисяч.
До фонду захисних споруд цивільного захисту Києва входять понад 500 сховищ. Також є майже 4500 споруд подвійного використання, де можуть укритися мешканці міста: підземні паркінги і переходи, заглиблені станції метро, підвали та напівпідвали
Мапи укриттів у інших містах України:
- Донецька область. У Донецькій області на території, підконтрольній українській владі, розташовані 764 об’єкти цивільного захисту для укриття населення.
- Луганська область. Також є карта укриттів Сєвєродонецького та Щастинського районів.
- Харків. Тут є 300 укриттів, а також 4000 підвалів у житлових будинках, станції метро, переходи, паркінги. На мапі також зазначені укриття по області.
- Львів. У місті налічено близько 6000 укриттів, а у Львівській області 937 захисних споруд та майже 170 тисяч найпростіших укриттів.
- Одеса та Одеська область. Кількість бомбосховищ в Одесі сягає 353. Є близько 800 споруд подвійного призначення.
- Миколаїв. У місті розташовані 222 захисні споруди.
- Суми. У Сумській області є 1009 захисних споруд, 120 з них розташовані в обласному центрі. Тут можна знайти інформацію про сховища у найбільших містах Сумській області.
- Чернігів. Також є інтерактивна мапа захисних споруд Ніжина і перелік захисних споруд у Прилуках.
- Запоріжжя. У місті розташовані 273 бомбосховища та близько 3000 споруд подвійного призначення.
- Херсон. На Херсонщині розташовані 416 укриттів. На мапі позначено захисні споруди та найпростіші укриття Херсону, Нової Каховки, Бериславського району, Генічеського району, Каховського району, Скадовського району, Херсонського району та інших міст області.
- Дніпро та Дніпровська область. В області є фонд захисних споруд, до нього входять 916 сховищ та 664 протирадіаційних укриттів.
- Луцьк та Луцький район. У Луцьку є 101 захисна споруда. Також тут є інформація щодо бомбосховищ по області.
- Полтава та Полтавська область. У Полтавській області є близько 1400 споруд, 409 з них знаходяться у Полтавському районі.
- Івано-Франківськ. У області є 790 захисних споруд у тому числі 112 сховищ та 678 протирадіаційних укриттів. Список бомбосховищ в області можна знайти тут.
- Тернопіль. На території області є 545 сховищ, з них 66 бомбосховищ і 479 протирадіаційних укриттів.
- Вінниця та Вінницька область. У місті розташовано близько 70 обʼєктів укриття.
- Рівне. У Рівному є 197 захисних споруд: сховища і протирадіаційні укриття. Тут ви можете знайти посилання на карти по районах.
- Житомир. В межах громади розташовано 90 сховищ, чотири протирадіаційних укриття, а також на обліку перебуває на обліку 521 найпростіше укриття.
- Чернівці та Чернівецька область. На території Буковини зареєстровано близько 700 захисних споруд, у яких можна сховатися в разі надзвичайної ситуації.
- Черкаси. Тут є перелік захисних споруд міста. В місті на обліку перебуває 92 захисні споруди цивільного захисту.
- Кропивницький. У місті є близько 55 укриттів і 190 сховищ.
- Ужгород. На території Закарпатської області облаштовані 584 захисні споруди – з них 105 сховищ та 479 протирадіаційних укриттів. В Ужгороді – 42 захисні споруди та майже 600 найпростіших укриттів.
- Хмельницький та Хмельницька область. На Херсонщині розташовані 416 укриттів. На території Херсонської громади – 138 сховищ, одне протирадіаційне укриття та 238 найпростіших укриттів
2. Їжа, ліки, укриття, пальне та пункти медичної допомоги для населення у містах
Громадська організація Opir.org створила інтерактивну мапу, де можна знайти інформацію про найближчі укриття, пункти медичної допомоги, точки допомоги переселенцям, працюючі магазини, аптеки, АЗС тощо. Ця мапа забезпечує людей, які залишились у великих містах, корисною та перевіреною інформацією. Крім того, платформа може стати корисною для працівників гарячих ліній, різноманітних служб, або для тих, хто допомагає іншим на відстані.

Основну інформацію для мапи громадська організація бере з відкритих джерел. Також уточнює актуальність за допомогою волонтерів та звернень від громадян. До слова, кожен може додавати інформацію. Усі звернення модеруються, щоб уникнути потенційно небезпечної інформації.
3. Мапа працюючих аптек
Щоб допомогти українцям знайти потрібні медзасоби, сервіс доставки ліків Liki24 за підтримки Міністерства цифрової трансформації України запустив інтерактивну мапу аптек, які працюють в Україні в умовах воєнного стану. Також тут є інформація про наявність інсуліну в аптеках.
Карта охоплює всю територію України, але з деяких регіонів даних може не вистачати. Тому розробники онлайн-мапи просять власників аптечних мереж по всій країні повідомляти про працюючі торгові точки. Тож інтерактивна карта постійно оновлюється.

Крім того, у вільному доступі є таблиця з переліком працюючих аптек. Якщо ви потребуєте спеціальних медпрепаратів, варто звертатися за допомогою до волонтерів. Вони створять запит до виробника і спробують дістати необхідні медпрепарати. У випадку критичної потреби в медикаментах українці можуть зателефонувати за номером контакт-центру Міністерства охорони здоров’я – 0 800 60 20 19.
Також у застосунку “Київ цифровий” додали мапу з локаціями аптек, які працюють у столиці.
4. Мапа продовольчих магазинів, які працюють в умовах війни
В Україні створили онлайн-мапу працюючих продовольчих магазинів з графіками роботи та актуальними даними. Таку карту створила команда Коло та Мінцифри. На мапі можна знайти інформацію які саме магазини працюють, години роботи, адреси, статус роботи торговельних точок.
Зараз тут є інформація про “АТБ”, “Коло”, “Сільпо”, “Фора”, “Novus”, “Varus”, “Рукавичка”, “ЕКО маркет”, “Свій Маркет”, “Молоко від фермера”, “ЛотОК”. Розробники обіцяють постійно оновлювати мапу та додавати нові магазини, які працюють під час війни.

У Мінцифри закликають всі торговельні мережі та продуктові точки долучатись до ініціативи.
До речі, для киян у застосунку “Київ Цифровий” з’явилась мапа працюючих продовольчих магазинів столиці. Також мапа доступна за посиланням. Зараз тут є інформація про 18 торгових мереж, які працюють у столиці під час війни. Інформація постійно оновлюється, магазини, ринки та супермаркети, які працюють у Києві, на онлайн-мапі позначені різними кольорами з геолокацією.
5. Для киян – інтерактивні мапи точок з продажу хліба, мапа бюветів та точки гуманітарної допомоги
З початку повномасштабного вторгнення київська влада почала активно створювати інтерактивні мапи, які можуть бути корисними для всіх мешканців столиці. Так, аби у киян не виникало проблем з пошуками хліба, КМДА створила спеціальну мапу, на якій можна знайти точки продажу хліба та адреси магазинів. Інформація постійно оновлюється.
Також у додатку “Київ Цифровий” з’явилась мапа автоматів з безкоштовною питною водою. З її допомогою кияни можуть знайти у своєму районі безкоштовні автомати BWT Aqua та бювети, де можна запастись водою.
В умовах воєнного стану у Києві працюють гуманітарні штаби, де можна отримати продукти харчування та речі першої потреби. Щоб у киян не виникало проблем з пошуком таких місць, КМДА створила спеціальну мапу з точками гуманітарних штабів та адресами.
Також доступна карта з працюючими АЗС. Всі інтерактивні мапи для киян доступні в додатку Київ цифровий у розділі – Корисне. Там можна знайти й мапи евакуаційних пунктів, працюючих аптек, травмпунктів і зоомагазинів.
6. Мапа працюючих магазинів, аптек та поштових відділень по всій Україні
Український сервіс ЛУН Місто запустив “Корисну карту”, мета якої – обʼєднати інформацію, яка потрібна людям для життя під час війни. На мапі відображається інформація про працюючі супермаркети, аптеки, поштові відділення. Команда також продовжує додавати нові шари.
Дані для сервісу команда ЛУН Місто збирає у відкритих джерелах та безпосередньо від бізнесів (аптек, супермаркетів тощо). Інформація, яка стосується ЗСУ, ТрО чи бойових дій на карті не публікується.

Користуватися картою можна з мобільного та десктопа. Інформація на карті оновлюються одразу, щойно її оновлює джерело даних (наприклад, мережа Нової Пошти).
7. Мапа відділень та банкоматів ПриватБанку
З перших днів війни українці зіштовхнулись з проблемою зняття готівки в банкоматі через величезні черги. ПриватБанк повідомляє, що зараз відділення банку працюють, але там, де це безпечно і не загрожує життю працівників та клієнтів. Близько 811 відділень відкриті по всій Україні. Як правило, вони працюють з 10 до 16 години.
Також зараз доступні більше ніж 5500 банкоматів з готівкою та понад 10 000 терміналів самообслуговування. Банкомати працюють протягом дня, з 18 вечора до 6 ранку їх вимикають задля забезпечення світломаскування.
ПриватБанк створив інтерактивну мапу, де ви зможете знайти найближче до вас відкрите відділення, банкомат чи термінал самообслуговування.
8. Мапа на підтримку України в усьому світі
З 24 лютого люди по всьому світу організовують мітинги проти злочинних дій РФ. У Америці, Канаді, Німеччині, Ізраїлі, Грузії, Польщі, Ірландії, Чехії, Італії, Іспанії, Австралії та багатьох інших країнах простягаються синьо-жовті стяги єдності і підтримки України.
Волонтери запустили ініціативу #WorldForUkraine як платформу, яка показує весь масштаб світових заходів проти російської агресії. Це інтерактивна карта всесвітньої підтримки українців під хештегом #WorldForUkraine — мітинги, флешмоби, протести по всьому світу. Це можливість для всіх, хто знаходиться за кордоном, вийти на вулиці і виступити про російської агресії.

Тут ви можете знайти інформацію про мітинги та акції на підтримку України, які вже відбулись і які плануються найближчим часом. Сайт і надалі буде працювати як платформа для української діаспори та людей в усьому світі, які занепокоєні ситуацією в Україні.
Мапа оновлюється автоматично з дописів у соціальних мережах, позначених хештегом #WorldForUkraine.
9. Для тих, хто виїжджає з України – мапа черг на кордонах
В Україні також створили інформаційну карту з інформацією про стан черг на кордонах України з Польщею, Молдовою, Словаччиною, Угорщиною, Румунією. Користувачі можуть переглянути, які пункти контролю найменш завантажені.
На карті позначені пропускні пункти різними кольорами:
- ті, що найменш завантажені;
- ті, що помірно завантажені;
- ті, що середньо завантажені;
- ті, що найбільше завантажені;
- ті, що тимчасово зачинені.
10. Мапа самодопомоги
Багато українців змушені були покинути свої домівки та виїхати за кордон. Тому створили мапу самодопомоги для тих, хто вимушений евакуюватись. “Мапа Самодопомоги” – це місце, де українці можуть об’єднати свої зусилля у взаємодопомозі. Вона полегшує комунікацію між тими, кому потрібна допомога, та тими, хто може її надати. На карті вказані локації та контакти людей, які надають поміч. Тут є інформація про притулки, контакти та центри гостинності.
Читайте також: Берці, одяг та притулок. Як український бізнес підтримує армію та цивільних під час війни
Як користуватись мапою? Відкрийте мапу та дізнайтесь, яку допомогу ви зможете отримати за вашим маршрутом. Наприклад, вам можуть надати їжу, притулок та воду, а також зігрітися, зарядити телефон, поповнити запаси та прийняти душ. Кожна позначка на мапі – це контакт, який може надати допомогу.
11. Мапа відділень Нової пошти
Компанія “Нова пошта” продовжує активно працювати там, де це безпечно та можливо. Тут створили онлайн-мапу, де позначені відкриті вантажні, поштові та відділення з обмеженням ваги по всій Україні. У працюючих пунктах можна отримати та відправити необхідне, поповнити мобільний, здійснити грошовий переказ та зняти готівку з карти за наявності коштів. Карта оновлюється щодня. Якщо у місті діє комендантська година, то відділення відкривається на годину пізніше, а закривається на годину раніше.
По всіх відділеннях, які працюють, “Нова пошта” відкрила гуманітарні куточки для безкоштовної відправки військовим та постраждалим. Будь-яка людина з України, яка хоче допомогти, може безкоштовно відправити продукти тривалого зберігання, медикаменти, засоби особистої гігієни та інші необхідні в умовах воєнного стану речі нашим захисникам та людям, які опинилися у складному становищі.
Читайте також: Як допомогти українській армії? Реквізити, волонтерство та інші способи
Також у відділеннях можна без комісії надіслати кошти на спецрахунок Збройних Сил України, що відкрив Національний банк, або благодійним організаціям “Фонд Сергія Притули” та “Повернись живим
12. Мапа екопоселень України та Європи
Спільнота GEN Ukraine і ГО “Пермакультура в Україні” організували карту екопоселень України та Європи. Нею може скористатись кожен українець, кому через російську агресію довелось покинути свою домівку. На мапі позначені локації, де мешканці готові надати прихисток тим, хто цього потребує.
На кожній локації позначені телефони власників. Перед тим, як їхати, обов’язково зателефонуйте, щоб дізнатись інформацію про вільні місця.

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У селі Боянець, що на Львівщині, відновили будівництво сміттєпереробного заводу потужністю 220 тисяч тонн на рік.
Про це розповів міський голова Великих Мостів Ярослав Ройко, повідомляє zaxid.net.
За його словами, будівництво заводу планувалося ще у 2019 році, але проєкт не міг розпочатись через відсутність усіх дозвільних документів. Зрештою підприємство «Екоіндастріс», що будуватиме завод, отримало усі необхідні документи, включно з висновками про оцінку впливу проєкту на довкілля.
Завод планували побудувати до серпня 2023 року, однак планам завадило російське вторгнення. Наразі проєкт вдалося відновити, зазначає міський голова.
«Зараз нарешті проєкт відновили. Виготовляється проєктна документація. Ми не хотіли афішувати, поки не буду руху», – сказав Ярослав Ройко.
Зазначимо, раніше у Львівській обласній адміністрації зазначали, що вся область має бути охоплена сміттєпереробними заводами невеликої потужності, аби забезпечити потреби громади.
Раніше ми повідомляли, що у Житомирі запустили перший в Україні сміттєпереробний завод, збудований за кошти приватного інвестора.
Нагадаємо, на базі недіючого льонозаводу в селі Рижани на Житомирщині створять кластер із вирощування та переробки технічних конопель, а також закладуть найбільшу в Європі плантацію.
Фото: ілюстративне, pixabay.com.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Відтепер у міському застосунку «Київ Цифровий» можна придбати QR-квитки на кільцеву електричку.
Про це повідомляє КМДА.
Для того, щоб придбати квиток, необхідно:
- вибрати сервіс «QR-квитки» – «Кільцева електричка»;
- вибрати кількість квитків і спосіб оплати;
- здійснити оплату з банківської картки, Apple Pay або Google Pay;
- відсканувати QR-квиток на валідаторі при вході на станцію, так само як і в інших видах транспорту.
Читайте також: Місце сили та єднання. Навіщо нам Пантеон Героїв на Аскольдовій могилі

Нагадаємо, що QR-квиток на електричку одноденний, тому скористатися ним можна лише в день придбання. Квиток не діє в інших типах громадського транспорту. Вартість квитка – 15 грн.
Раніше ми повідомляли, команда застосунку «Київ Цифровий» запустила платформу «Безпечне небо» для допомоги силам ППО столиці.
Крім того, застосунок «Київ Цифровий» інтегрували з «Дією».
Фото: t.me/KyivCityOfficial
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Національний реабілітаційний центр «Незламні» запускає першу майстерню протезування, яка за місяць виготовлятиме щонайменше 100 протезів для українців.
Про це повідомили у Львівській міській раді.
Що відомо про майстерню
Площа приміщень нової майстерні – 250 м². Майстерня складається з гіпсової, де виготовлятимуть гіпсові негативи, кімнати з пічками та верстатами, де робитимуть куксоприймачі, а також примірочної і тренувальної кімнати.
Нова майстерня, як і попередня «мобільна лабораторія», що запрацювала у Центрі «Незламні» у вересні, оснащена обладнанням одного з найкращих у світі виробників – німецької компанії Ottobock.
Команда протезної майстерні
У команді центру – вісім фахівців. Це протезисти із багаторічним досвідом роботи та молоді спеціалісти. Серед них Ілля Пилипенко – танкіст, що втратив ногу в бою із окупантами. Захисник лікується у центрі «Незламні». Невдовзі він отримає протез, а потім, пройшовши навчання, допомагатиме іншим протезистам.
Хто допоміг із запуском
Відкрити майстерню протезування вдається завдяки допомозі донорів. Зокрема, бренд Nescafе компанії Nestlе передав 3,5 млн грн для реновації приміщення. Обладнання вдалося придбати завдяки коштам американської організації The Global Jewish 9-1-1 та БФ «Запорука».
Про центр «Незламні»
Національний реабілітаційний центр «Незламні» – це унікальне місце, де дорослі та діти, які постраждали від війни, отримують комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Це реконструктивна хірургія, ортопедія і роботичне протезування.
Крім того, у центрі займаються фізичною, психологічною та психосоціальною реабілітацією постраждалих військових та цивільних. Проєкт реалізується Першим медичним об’єднанням Львова та Львівською міською радою за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Напрямок протезування центр «Незламні» запустив торік, відкривши мобільну майстерню. Її разом з обладнанням та комплектуючими від німецької компанії Ottobock надала Мальтійська служба допомоги. Разом з майстернею центр «Незламні» отримав 200 протезів.
Нагадаємо, у Національному реабілітаційному центрі «Незламні» запустили напрям дитячого протезування. Першим протез отримав син українського захисника.
Також ми повідомляли, що американська гуманітарна організація Direct Relief надає 1 мільйон доларів на придбання реабілітаційного обладнання для центру «Незламні».
Фото: unbroken.org.ua