Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Де відпочити на вихідних? Сім унікальних місць Херсонщини, які варто відвідати кожному

Опубліковано

Зараз у нас є чудова можливість відкривати для себе прекрасну Україну. Кожна область є справді унікальною частинкою з неповторними краєвидами. Не виключенням є і Херсонщина, яка славиться не тільки лінивим відпочинком на пляжі, а й багатьма цікавими місцями. Тут є і унікальні озера, острови, заповідники, гори – це далеко не весь перелік місць, які вам варто відвідати. Тому, пропонуємо ближче познайомитись з перлиною степового краю України.

Генічеське рожеве озеро

Напевне, ви вже чули про рожеві озера Україні. І якщо ви ще досі не відвідали Генічеське – обов’язково внесіть його у свій список must visit цього літа. Це неймовірне червоно-рожеве озеро знаходиться в с. Приозерне, що на Арабатській стрілці. Його площа 9,2 км². Колір озера залежить від погоди. Найбільш насичений та яскравий рожевий колір, озеро має в період посушливого літа.

У середині XIX століття тут був єдиний в Україні соляний завод і тут добували цінну бету-картотинову сіль. А ще раніше саме звідси розпочинався відомий Чумацький шлях, по якому чумаки возили сіль в Україну. мікроводорості Dunaliella salina, яка виробляє елементи, які забарвлюють воду у рожевий колір та мають лікувальні властивості. Вода озера також насичена йодобромними сполуками. Глибина озера не досягає навіть коліна, але будьте обережні, бо сіль може подряпати шкіру. А ще під сіллю знаходиться мул. Тому краще брати з собою легке взуття, в якому можна буде пройтись по дну озера.

Як дістатись: якщо ви їдете автомобілем, то рухатись потрібно від Генічеська вздовж Арабатської стрілки, до вказівника “Пансіонат Арабатська стрілка”, за ним праворуч до “Сільпрому”. Або ж можна доїхати громадським транспортом до Арабатської стрілки, а далі на автобусі до Приозерного.

Херсонські гори

Так-так, на Херсонщині теж є свої гори, які ще називають Гранд-Каньйоном. Розташовані Херсонські гори у ландшафтному заказнику “Станіславський” на березі Дніпро-Бузького лиману.

Унікальність Гранд-Каньйону полягає в поєднанні нетипових для Херсонщини утворень – своєрідних гір в поєднанні зі степовою природою Таврійського краю. Колись на цій території розташовувалось Станіславське городище – місця поселень минулих століть.

Читайте також: Не сумна Сумщина, або які місця області варто відвідати кожному

Херсонські гори приваблюють своєю красою, а ще звідси відкривається мальовничий вид на лиман і місце зустрічі моря з ріками. Навкруги є багато місць, де можна розташуватись з наметами, тому можна влаштувати собі дикий відпочинок з неймовірними краєвидами.

Як дістатися: з міста Херсона їхати по трасі Т1501 до смт Станіслав. Їхати можна як автомобілем, так і автобусом.

Руїни палацу Трубецького

Руїни палацу князя Трубецького – одна з небагатьох збережених дворянських садиб Херсонщини. Побудований в стилі французького ренесансу на високому березі Дніпра.

Садиба була побудована у XVIII столітті біля сучасного селища Козацьке. . Вона дісталася в спадок Петру Трубецькому від діда Денисова-Орлова, і він почав там активно займатися виноробством. Маєток звався “Козацьке” і мав площу в 67 000 акрів, воно було зразковим виноробним господарством.Колись садиба була чудовим замком з конюшнями, парком, захисною баштою, містком та огорожею. А сьогодні від нього залишились лише руїни, проте на самому місці можна відчути і уявити всі ті цікаві історії,

А нещодавно тут знайти унікальні водоспади.

Як дістатися: від міста Херсон відправляйтеся трасою Р47 в напрямку Берислава.

Зелені Хутори Таврії

Зелені Хутори Таврії – єдиний в східній Європі комплекс, розташований на незайманою природою Таврійській лісостеповій зоні. Історичний музей просто неба, що розташований на території лісостепової зони Херсонщини та Дніпровських плавнів на місці старовинних хуторів, які існували тут ще до початку 20-го століття.

Читайте також: Тернопільський Таїланд та віадук: 7 неймовірних місць файної області

Тут можна дізнатись все про українські народні ремесла, покататись на конях, зайнятись скелелазінням, відвідати музей свійських тварин, порибалити або покататися на конях, човнах або катамаранах. Крім того, усі туристичні маршрути тут поєднані між собою пішохідними дорогами, тропами та мостами.

Як дістатись: їхати краще власним транспортом до села Кардашинка.

Гліцеринове озеро

На Арабатській стрілці є унікальне гліцеринове озеро, яке ще називають джерелом.

Знаходиться озеро в 6 км від центру Стрілкового та 1 км від гарячого йодобромного джерела.

Озеро є справді унікальним, адже вона в ньому наповнена великою кількістю мінеральних речовин та природних масел. Вода в озері залишається прохолодною через те, що джерела цього озера знаходяться глибоко під землею. Це озеро неприродного походження, утворилося в котловані, який викопали при георозвідці на Арабатській Стрілці, коли шукали на косі прісну воду.

Як дістатись: від міста Херсон доїхати до міста Генічеськ. Від Генічеська направитися по Арабатській косі до селища Стрілкове

Тендрівська коса

Тендрівська коса або Тендра – ще одне цікаве місце України з дивовижною природою. Тут немає шуму та міської метушні – лише пустинні пляжі, фантастичні краєвиди, блакитна вода і багата природа.

Тендра – справжній дикий острів, незаймана земля, яка простягнулася в Чорному морі на 65 км. На острові живуть і суворо охороняються законом і персоналом заповідника сотні видів перелітних і гніздових птахів: чаплі, пелікани, баклани, гаги, дикі гуси та лебеді, дрохви, фазани, білі лелеки. В морі водиться близько 80 видів риб, у тому числі 3 види дельфінів. Тут теж є свій маяк, він був побудований у 1827 році, але й досі зберіг свій первинний зовнішній вигляд. Лагуни На особливу увагу заслуговують лагуни – мілководні частини моря. Розташовані по всьому острову і вирізняються надзвичайно чистою водою.

Читайте також: Не тільки море: 8 унікальних місць Одещини, які варто відвідати кожному туристу

Як дістатись: потрібен паспорт (прикордонна зона). Доступ лише з води. В інтернеті можна знайти контакти гідів, які доправляють туристів на Тендру постійно. Є можливість дістатися з курортних селищ Залізний Порт, Лазурне, Приморське в Херсонській області або з Очакова в Миколаївській обл.

Комплекс рибалки та відпочинку “Дельта Дніпра”

Цей комплекс відкрили ще у 20008 році. Він знаходиться за 20 км від міста Херсон на березі річки Кошова. Славиться він своїми заплавами з великою кількістю риби та птахів.

Тут є міні-готель, ресторан, літній майданчик, лазня. Та головне – це місце є справжнім раєм для рибалок, адже тут можна не лише половити риби, а й помилуватися гарними краєвидами і комфортно відпочити в одному із тамтешніх готелів. Кожен рибалка мріє потрапити сюди аби виловити ляща, тараня, ліня, карася, щуку, коропа, сома або ж судака. У арсеналі комплексу є вудки, нажива, човни, досвідчені єгері завжди готові допомогти в розробці маршруту. Для любителів активного відпочинку – катання на водних лижах, «плюшці», катамарані, купання у річці зі зручного понтону.

Як дістатись: їхати краще власним автомобілем до села Дніпровське, що в Білозерному районі.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі