Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Де провести вихідні? Ви точно не чули про ці 7 місць поблизу Чернівців

Опубліковано

Чернівецька область багата на мальовничі краєвиди та архітектурні пам’ятки. Ми зібрали місця, де можна відпочити на природі неподалік від міста для досвідчених туристів та тих, хто лише планує мандрувати Україною. 

Урочище Лужки з унікальним мінеральним джерелом (79 км від Чернівців)

Це заповідна територія Вижницького національного природного парку, де можна побачити незвичайні скелі з вертикальним відшаруванням порід. Місцевість використовується як для типового “шашликового туризму” жителями навколишніх населених пунктів, так і для прогулянок, спортивних походів і багатоденного відпочинку. Неподалік є кілька галявин для пікніка.

Урочище Лужки, Чернівецька область

У долині на берегах струмка знаходиться джерело мінеральних вод рідкісного хімічного складу. Подібних джерел в Європі лише три. А його вода, подейкують, незамінна при лікуванні захворювань органів травлення та гемофілії. Також на струмку можна помилуватися невеликими, але мальовничими водоспадиками, кілька менших за розміром, ніж водоспад у Виженці.

Як доїхати? Від Чернівців можна дістатися своїм автомобілем за півтори години їзди. Найшвидший маршрут по трасі Т2601. Відстань від центру Вижниці — 6 км, а від останніх хат села Виженка — 1 км. 

Зоологічний заказник «Зубровиця» та рідкісний вид зубра (55 км від Чернівців)

У селі Банилів-Підгірний практично до самого кордону з Румунією розтягнувся зоологічний заказник “Зубровиця”. Він був створений на початку 90-х років минулого століття з метою поселення і збереження рідкісного виду європейського зубра. На цей час площа заказника сягає 27 тис. гектарів.

«Зубровиця», Чернівецька область
«Зубровиця», Чернівецька область

На території знаходиться вольєр, де в максимально вільних умовах утримуються рідкісні види представників буковинської фауни — близько 50 голів дикого зубра. Це найбільше поголів’я в країні. Площа вольєра становить 80 гектарів. Тут регулярно проводяться екскурсії для підтримки розвитку зеленого туризму на Буковині.

Читайте також: Відпочинок в Україні: 8 незвичайних місць на Чернігівщині

Як доїхати? Доїхати можна власним транспортом через трасу Р32 за майже півтори години. Або дістатися маршруткою до Сторожинця, де пересісти на маршрутку до Банилова.

Великий Гук та буковинські водоспади (87 км від Чернівців)

Каскад Буковинських водоспадів розташований на гірській річці Смугарів. Унікальність цього заказника полягає в тому, що на території в межах 3 км вирують сім більш-менш великих водоспадів. Для кожного з них характерні власна потужність, будова та висотв. До складу заказника входять такі найбільш відомі водоспади: Ворота, Великий Гук, Верхній Гук, Середній Гук, Нижній Гук, Ковбер і Сич. Буковинські водоспади є ландшафтним заказником.

 Великий Гук, Чернівецька область
Великий Гук, Чернівецька область

Як доїхати? Доїхати до водоспадів на авто проблематично через дощі та повені, що часто розмивають та завалюють місцеві дороги. Тому варто попередньо дізнатись, чи є можливість дістатися місця. Головне дістатися міста Путила. Як саме — існує декілька варіантів:

  • Доїхати до Путила від райцентру Вижниці, а звідти до села Розтоки. 
  • З Заболотіва чи Косіва Івано-Франківської області. 
  • З Чернівців через Вижницю – с. Кути – міст через Черемош – вліво на Путилу. Радять їздити тут асфальтовою дорогою. 
  • Інший варіант шляху: треба доїхати до хутора Бедіїїв. Сюди веде дорога Чернівці – Вижниця – Путила, а потім біля знаку с. Розтоки повернути ліворуч й проїхати грунтовою дорогою близько 200 м до водоспадів.

Перевал Шурдин — осередок авторалі на серпантинах (95 км від Чернівців)

Перевал Шурдин — найбільш високогірний автомобільний перевал в Україні. Висота 1173 метри відкриває приголомшливо красивий вид на Карпати Буковини. Проходить він через карпатський хребет Ракова, між населеними пунктами Берегомет та Селятин. Вважається, що цю дорогу проклали в 1914 році російські війська. 

Перевал Шурдин, Чернівецька область

На під’їзді з кожного боку є понад 20 серпантиноподібних поворотів. Рух рейсових автобусів через перевал заборонили, проте влітку його переїжджають легкові автомобілі. Крім того, перевал став осередком проведення різноманітних авторалі.

Як доїхати? З Чернівців до перевалу можна дістатися протягом двох годин їзди на авто по трасі Р62.

Село Хрещатик зі срібною водою (48 км від Чернівців)

В Заставнівському районі Чернівецької області знаходиться чи не єдиний населений пункт в Україні, де мешканці п’ють, перуть, годують худобу та миються мінеральною водою, збагаченою іонами срібла. Вода надходить із цілющого джерела Іоанна Богослова у чоловічому монастирі. Також тут відкривається надзвичайний краєвид.

Православний чоловічий монастир Святого Іоанна Богослова в селі Хрещатик

У селі, що простяглося на висоті 200 метрів над рівнем Дністра, немає жодної криниці. А спустившись нижче до річки, можна відвідати печери-келії, видовбані, ймовірно, ченцями ще до заснування монастиря. 

Як доїхати? На власному авто з Чернівців можна дістатися до по вулиці Гагаріна в напрямку Е85 / М19 / Н10. Далі по Е85 / М19 в напрямку Звенячині до місця призначення в селі Хрещатик.

  • Потягом прямого сполучення немає. Тому спочатку треба їхати в Коломию, а потім вже до Хрещатика. Загалом така дорога потребує більше 12-ти годин.
  • Потягом 357К в Заліщики, а далі — пішки до Хрещатика.
  • В Заліщики з Чернівців є рейсові автобуси.

Село Банилів-Підгірний для “шашличного туризму” (45 км від Чернівців)

У Сторожинецькому районі розташований справжнім рай для любителів гірської природи. Впродовж останніх років село стало осередком сільського “зеленого” туризму. З усіх боків його оточують Буковинські Карпати, а в центрі є водоспад та цілющі мінеральні джерела.

Село Банилів-Підгірний, Чернівецька область
Село Банилів-Підгірний, Чернівецька область

Це також варіант для “дикого” відпочинку на природі, коли хочеться відпочити від шумного міста, роботи, інтернету та гаджетів. Територія села не облаштована та немає місць відпочинку/харчування. Хоча з кожним роком кількість приватних туристичних садиб більшає. Вартість ночівлі – в середньому за 100 гривень на добу. 

Як доїхати? Доїхати можна власним транспортом чрез трасу Р32 за майже півтори години. Або дістатися маршруткою до Сторожинця, де пересісти на маршрутку до Банилова.

Читайте також: ТОП-7 найколоритніших сіл Гуцульщини, які варто відвідати кожному

Протяті камені та Соколине око (97 км від Чернівців)

Протятими каменями називають групу скель в Буковинських Карпатах поблизу села Розтоки.

В 40-метрових скелях утворилося багато отворів, вони ніби продірявлені та пронизані отворами й ходами. Саме тому отримали таку назву. Найбільше вражає аркоподібна скеля Соколине око. У ній в результаті ерозії утворилася кам’яна арка, що нагадує око. А біля підніжжя скелі знаходиться невелика трикамерна печера.

Протяті камені та Соколине око, Чернівецька область
Протяті камені та Соколине око, Чернівецька область

Як доїхати? Дістатися можна трьома шляхами: 

  • З хутора Хорови села Підзахаричі. Сюди можна їхати автобусом або власним транспортом в напрямку Путили. Потім повернути ліворуч і широкою щебеневою дорогою піднятися десь 30-40 хвилин на перевал. Скелі лежать за годину ходьби від перевалу Німчич, на невисокому гірському хребті.
  • Можна добиратись дорогою через Виженку до Німчича з Вижниці. Краще замовляти таксі або їхати власним транспортом, адже автобусне сполучення в цьому напрямку не таке активне, як в путильську сторону. А від перевалу дорога та ж, що і в першому варіанті.
  • Найбільш мальовничий, але найменш безпечний для туриста спосіб дістатися до Протятих камінь починається з села Розтоки. Доїхавши до межі сіл Підзахаричі і Розтоки треба зупинитись і повернути ліворуч. А далі — пройтися пішки. Приблизно на 500 метрів далі в сторону Путили, ніж в першому варіанті. 

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі