Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Де отримати гроші на генератори й сонячні станції? 5 програм, які допоможуть

Опубліковано

В Україні працюють фінансові та кредитні програми для підвищення енергонезалежності. Ці ініціативи мають на меті підтримати впровадження сучасних енергозберігаючих технологій, розвиток відновлюваних джерел енергії та зниження залежності від державних енергоресурсів, які страждають через війну.

Редакція ШоТам детально розповідає де можна отримати фінансування на генератори, насоси та сонячні панелі.

Які програми діють в Україні?

  • «ГрінДім»; 
  • програма кредитування для фізичних осіб на придбання генерувальних установок, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел;
  • «Доступні кредити 5-7-9» на сонячні панелі, інвертори, системи зберігання електроенергії та інше допоміжне обладнання;
  • «Доступні кредити 5-7-9» на газотурбінні, газопоршневі чи біогазові генерувальні установки;
  • пільгове кредитування на реалізацію проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури.

«ГрінДІМ»

«ГрінДІМ» — це програма, яка передбачає часткову компенсацію на встановлення теплових насосів і сонячних панелей для стимулу використання альтернативних джерел енергії. 

Ця програма працює для:

  • ОСББ;
  • житлово-будівельних кооперативів.

Що фінансує «ГрімДІМ»?

За умовами програми Фонд надаватиме фінансування у формі гранту на безоплатній та безповоротній основі:

  • 70% вартості обладнання;
  • 70% вартості сертифікації енергетичної ефективності будинку перед поданням заявки на отримання гранту (Заявка №1) та після реалізації проєкту.

Фонд не надає фінансування на витрати, пов’язані з виконанням будь-яких видів робіт (послуг), а тільки на придбання обладнання та проведення енергоаудиту.

Для того, щоб взяти участь у програмі «ГрімДІМ» необхідно: 

  • провести сертифікацію енергетичної ефективності будинку;
  • скласти опис проєкту;
  • відкрити рахунок ОСББ в банку-партнері Фонду;
  • подати Заявку 1 до Фонду разом із супровідними документами й отримати схвалення;
  • знайти підрядника, встановити обладнання, виконати пусконалагоджувальні роботи;
  • подати Заявку 2 до Фонду разом із супровідними документами;
  • отримати грант.

Важливо: за кошти з фонду можна отримати компенсації за проєкти зі встановлення сонячних електростанцій на 1 млн гривень чи теплових насосів на 2 млн гривень. Але, щоб отримати цю компенсацію, проєкт спершу треба реалізувати, тобто знайти всю суму, встановити сонячні панелі чи насос і вже тоді подавати заявку на компенсацію 70%.

У яких містах доступна програма?

Програма поширюється на всю територію України, крім:

  • тимчасово окупованих територій і територій, де ведуться активні бойові дії;
  • населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження;
  • населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування.

Програма кредитування для фізичних осіб на придбання генерувальних установок, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел

Програма кредитування під 0% для фізичних осіб працює для купівлі генерувальних установок, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел. 

Це можуть бути:

  • сонячні панелі з системами накопичення електроенергії;
  • вітрові установки.

Кожен, хто захоче їх купити, може отримати кредит, за яким держава повністю компенсує відсоткову ставку впродовж терміну кредитування.

Сума кредиту — до 480 тисяч гривень.

Термін кредитування — 10 років.

Ознайомитись з банками, які надають кредити можна за посиланням.

«Доступні кредити 5-7-9»

За програмою «Доступні кредити 5-7-9» ОСББ та ЖБК можуть отримати кредит у розмірі до 5 млн гривень на термін до 5 років під 7% річних. На ці кошти можна придбати та встановити:

  • сонячні панелі;
  • інвертори;
  • системи зберігання електроенергії та інше допоміжне обладнання.

Для того, щоб скористатися програмою, потрібно подати заявку до одного з 46 банків, які співпрацюють з державою.

Наразі цю кредитну програму можна застосовувати в комплексі з програмою «ГрінДІМ». 

Також за програмою «Доступні кредити 5-7-9» підприємці та бізнеси можуть придбати та встановити газотурбінні, газопоршневі чи біогазові генерувальні установки.

Максимальна сума кредиту — до 150 млн гривень.

Термін кредитування — до 10 років.

Пільгове кредитування на реалізацію проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури

Для підприємств, які хочуть вкласти понад 150 млн гривень у власну генерацію, доступна пропозиція пільгового кредитування на реалізацію проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури.

Деталі: 

  • сума кредиту може становити до 25 млн євро;
  • термін — до 5-7 років.

Базова процентна ставка для кредитів у гривні:

  • перший рік — 13,5% річних чи UIRD3M +0,5%;
  • починаючи з другого року — плаваюча, але не більше UIRD12M +3%.

Нагадаємо, виконавчий директор ДТЕК, наголосив на важливості підготовки до наступної зими, визнавши, що повністю перекрити нестачу електрики не вдасться, і певний дефіцит буде зберігатися.

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Опубліковано

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.

Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:

«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко

Читати далі

Суспільство

Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Опубліковано

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.

Про це повідомили в UNITED24.

Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.

Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.

Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.

Фото обкладинки: Harald Krichel

Читати далі

Суспільство

«Нова пошта» нагородила українських волонтерів відзнакою «Варті»

Опубліковано

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.

Про це повідомили в «Новій пошті».

Хто здобув відзнаку «Варті»

До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.

77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.

Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

Олександра та Кіра

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.

За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.

Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

Юрій Степанець

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.

Разом із цим відзнаку отримали:

  • всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
  • Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
  • Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
  • благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
  • Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.

«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.

Переможці за обсягами гуманітарних вантажів

Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:

  • благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
  • благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
  • благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
  • громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
  • благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
  • «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
  • громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
  • благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
  • благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
  • міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).

Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.

Як вручали нагороди

Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Андрій Бурахович та Аміл і Раміл Насірови

Про відзнаку «Варті»

«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.

Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.

Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.

Фото: «Нова пошта»

Читати далі