Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Чому війна – найгірший час, аби мати інвалідність, та що з цим робити

Опубліковано

Станом на кінець 2022 року в Україні було зареєстровано 2 млн 700 тис. людей з інвалідністю, 165 тис. з них – діти. Більш ніж половина таких осіб отримали статус ВПО або виїхали за межі країни, що своєю чергою підсвітило цілу низку проблем. Ось основні з них.

Руйнування особистої інфраструктури

Мало хто з нас задумується про це, але люди з інвалідністю будують свою особисту інфраструктуру. ЛЗІ рідко переїжджають й важко сприймають зміни. Вони дуже тривалий час покроково досліджують доступність території: у цьому магазині я купую овочі, бо можу заїхати на кріслі колісному, в цьому банку пандус, а ось цей таксист завжди допомагає скласти візочок тощо. Це складна система з конкретних людей, доступних будівель та зв’язків. Ухвалюючи рішення покинути територію, людина ухвалює рішення покинути все і почати з нуля, іноді 5 годин їздить по незнайомому місту на візочку в пошуках адаптованої вбиральні чи магазину з пандусом. 

Уявіть, що ви приїхали в Китай і не знаєте мови, не маєте інтернету, а вам треба доїхати з одного кінця міста в інший. Як купити квиток? Де обміняти гроші? Де взагалі ви знаходитесь і куди вам треба? Отак себе відчуває особа з інвалідністю у кожному новому місті. 

Медичний колапс

Перше й очевидне – зміна сімейних лікарів та перепідписання декларацій. Це дуже критичний момент, адже не кожен лікар, на жаль, має компетенції в роботі з ЛЗІ. Не розуміє як саме лікувати людину, у якої організм реагує нестандартно, або це взагалі людина паліативна, тобто невиліковна. У багатьох містах, наприклад, є паліативні служби, які якраз допомагають таким пацієнтам, але в умовах війни багато їх підопічних стали ВПО й припинили співпрацю. Друга, і надзвичайно масштабна проблема, – це ліки. Зараз в Україні існує кілька варіантів отримати безплатні ліки: 

  • напряму в лікарні;
  • в аптеці по програмі реімбурсації (пацієнт отримує безкоштовно або з малою доплатою, а лікарня платить аптеці свою частину);
  • від волонтерів/релігійних організацій тих ліків, які не зареєстровані в Україні.

І тут з’являються нові перешкоди, оскільки не так давно у повну силу запрацювала постанова 1303 (реімбурсація) та програма «Є ліки» («Доступні ліки»), і тепер багато лікарів не знають як за новими нормами виписувати та замовляти ці ліки. Їм легше сказати, що ліків немає, хоча такого поняття для зареєстрованих ліків насправді не існує. Якщо ліків немає в лікарні зараз – їх зобов’язані купити на наступний місяць. Проте, ані лікарі, ані пацієнти не розуміють, як це відбувається. 

Склавши всі ці проблеми до купи, маємо наступне:

  • треба потрапити в недоступну лікарню для підписання нової декларації;
  • лікарю треба виписати важкі ліки (деякі можуть містити морфіни та інші наркотичні речовини для знеболювання), які він в житті не виписував;
  • лікарі, які їх колись виписували, тепер все одно не знають як це зробити через зміни в державних програмах.

Крах соціалізації

Люди з інвалідністю роками вибудовують стосунки з оточенням. Маючи різні проблеми з опорно-руховим чи мовним апаратом – їх важко розуміють, часто бояться й намагаються зайвий раз не дивитись в очі. Місця, де можливо було б знайти друзів, як, наприклад, кафе чи клуби по інтересах, у 99% не адаптовані до людей з інвалідністю. Стаючи ВПО, людина буквально залишається в самотності й втрачає мотивацію до розвитку. 

Але, по правді кажучи, проблем значно більше, вони буквально на кожному кроці: як орендувати житло в новому місці, зважаючи на потребу ліфта, рівного заїзду в будинок, плюс-мінус широкої ванної кімнати? А якщо додати до цієї задачі супер конкуренцію у відносно спокійних містах та обмеженість бюджету? Як влаштуватись на роботу, якщо далі обласних центрів її й для здорових не вистачає? Як здобути освіту, якщо в Україні й до війни не вистачало закладів для ЛЗІ? На жаль, питань значно більше ніж відповідей.

Що з цим усім робити

Для себе я бачу наступні рішення:

  1. Посилення децентралізації та фінансування регіонів на адаптацію міст до інклюзії. Будівництво пандусів, підйомників, купівля соціального транспорту, оплата асистентів. 
  2. Розвиток громадських організацій, що підтримують людей з інвалідністю, надання грантів на освітні програми, програми професійної перекваліфікації ЛЗІ та психологічну й соціальну підтримку.
  3. Інформаційна кампанія щодо змін у реформах, медичних та соціальних системах задля прозорості та розуміння усіма учасниками що відбувається. Включення тлумачень простою мовою у національний телемарафон та інтернет-видання.

І головне: залучення людей з інвалідністю щодо їхніх питань. Створюємо безбар’єрність? Це супер! Але скільки людей з інвалідністю залучено у цей процес? Хочемо зробити освітні проєкти? Запитаймо у людей з інвалідністю, чи у них є на це зараз ресурс та якщо є, ким вони хочуть бути?

Діалог та прозорість потреб ЛЗІ до сотень тисяч даремно витрачених бюджетів – це крута європейська практика, яка нам точно потрібна
. Я особисто знаю близько 80 громадських організацій, які допомагають людям з інвалідністю, але їм не вистачає ресурсів, менторства та фінансового менеджменту. Створення ж якогось центру, умовно як «Дія.Бізнес», тільки для ГО прискорило б процеси інклюзивності у 1000%. Тому мій рецепт виглядає так: діалог, об’єднання, менторство та ресурсування.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю авторки і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Це авторська колонка Нії Нікель. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам. 

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати

Суспільство6 днів тому

У кожного з нас є його винаходи: чому Apple завдячує своєму прориву українцеві

«Я себе вважаю українцем. Ніяк інше!» — казав Любомир Романків, що більшість життя прожив не...

Військо1 тиждень тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство2 тижні тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура2 тижні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...