Суспільство
“Чоловіча ягода” з Запоріжжя: як працює найбільший у світі кизиловий сад
Для багатьох кизил асоціюється з Кавказом чи Молдовою, або ж з Кримом. І мало хто знає, що найбільший кизиловий сад у світі площею 15 га знаходиться у Запорізькій області. Як таке можливо?! Там же холодно! – запитаєте ви.
Бізнесмен Сергій Ольшанський знайшов вихід, як вирощувати теплолюбну рослину у широтах Запорізької області, і зараз збирає вже 20 тонн врожаю на рік. Кизилові смаколики, які виробляє Сергій під торговою маркою Famberry, купують по всій Україні у супермаркетах NOVUS, Ашан, Good Wine, VARUS, а куштують навіть американці та німці.
Сергій Ольшанський
Власник кизилового саду в Запорізькій області.
Має дві освіти: технік-металург та педагог-спеціаліст з основ підприємництва. У 2010-2017 рр. був керівником фермерського господарства “Токмацьке 2010”. А зараз. вже п’ять років займається вирощуванням кизилу.
Для охорони саду використовуємо …САЛО
Коли ми тільки починали, то зіштовхнулись з багатьма складнощами. Наприклад, майже рік отримувати дозвіл на проведення мережі, щоб організувати крапельне зрощення.
Та й важко було знайти хорошого спеціаліста, ще й в селі. Ніхто не знав про кизил нічого і що з ним робити. Та все ж таки вдалось знайти чоловіка, який зараз відповідає за сад.
Звісно, поставили й охорону, бо злодіїв, які хочуть викопати дерева, багато. Та у нас є ще й лісові злодії – зайці, які травмують саджанці. Тому ми завели собак для охорони, але зайці вже вивчили, де сидить собака і довжину її ланцюга, тому не бояться. Але ми знайшли вихід і прочитали про народний метод від зайців – мазати дерева старим салом. А зайця смак сала зовсім не подобається.
Кизил замість збиткового саду
Кизиловий сад – це наш сімейний бізнес, яким ми займаємось ще з 2013 року. У мене був старий сад у Запорізькій області, де росли черешня, вишня, слива. Але це не приносило великого прибутку. Тож, довелось думати, що робити з садом і як його розвивати.
Якось я подумав про кизил і дізнався, що в Україні ніхто не вирощує цю культуру у промислових масштабах.
Для вирощування вибрали цю ягоду ще й тому, що вона надзвичайно корисна. Наприклад, кизил містить багато мікроелементів, магнію, амінокислот, органічних кислот. Вживання цієї ягоди підвищує імунітет, добре впливає на шлунково-кишковий тракт, нормалізує кров’яний тиск, рівень цукру в крові. А головним плюсом вирощування кизилу є те, що він не потребує хімічної обробки, бо не піддається шкідникам.
У нас низька культура споживання кизилу, але ми вже п’ять років намагаємось це розвивати, знайомити людей через сайт, соціальні мережі та інші заходи. І бачимо, що попит зростає.
“Директор саду” – його єдиний працівник
Кизил вирощуємо по системі Organic Standard Ltd, яка сертифікує органічну продукцію для ринку Європейського Союзу та Швейцарії. Тобто для обробки саду не використовуємо ніяких шкідливих речовин, лише органічні добрива.
Та й особливого догляду сад не потребує. У нас є лише один кваліфікований агроном Сергій Богомол, я називаю його “директор саду”. Він займається санітарною обрізкою, прибирає засохлі гілочки. Щоб покосити траву чи пополоти – долучаємо трактористів. А для збору врожаю наймаємо місцеве населення. Цього року у нас було 25 працівників.
Можемо збирати до 1000 тонн на рік
Я зацікавився, чи можна вирощувати кизил в Запорізькій області, адже тут клімат холодніший, порівняно, наприклад, з Кавказом. Але згодом дізнався, що є садові сорти ягоди, які чудово ростуть навіть у центральній Україні. Садовий кизил відрізняється від дикорослого тим, що він має більш великі ягоди, співвідношення кісточки до м’якоті всього 10-11%. Має високу врожайність ягід і морозостійкість.
Ми закупили саджанці в Криму, викорчували старий сад, який не оброблявся вже 25-30 років. Нашу ділянку курує Світлана Клименко – доктор біологічних наук. Вона допомагає консультаціями з агротехніки і є автором всіх наших сортів кизилу.
На 14 га землі висадили відразу 10, 5 тисяч дерев. До того ж, кизил у саду висаджений за схемою 3х4 метри: 830 дерев на 1 гектар. Загущену схему обрали спеціально, щоб отримати інтенсивний сад.
Ми є найбільшим кизиловим садом у світі. До речі, зараз ми займаємось тим, щоб увійти в книгу національних рекордів. А згодом будемо думати, як підтвердити себе на світовому рівні.
Також ми зробили ставок для поливу, щоб вода йшла не прямо з свердловини, а відстоювалась. Організували крапельне зрошення, причому систему зрошення купували українського виробництва донецького заводу “Факел”.
У серпні зібрали врожай – 20 тонн кизилу. Та це не наші межі. Проектна потужність саду – 1000 тонн на рік. Початкові інвестиції у створення кизилового саду склали близько 2 млн грн.
З кизилу робимо і варення, і наливку
Після збору врожаю ми реалізовуємо продукцію під торговою маркою Famberry.
Цього року поставляли свіжий кизил в мережі супермаркетів NOVUS, Ашан, Good Wine, VARUS. Частково ягоду переробляємо і робимо варення, джеми, пастилу, соуси. Те, що не обробляємо, то заморожуємо в шоковій камері і зберігаємо при температурі мінус 18.
В основі майже всіх продуктів Famberry – кизилове пюре. Для його виробництва придбали спеціальну машину швейцарського виробництва. Обладнання встановлене на дніпровському заводі, який виробляє для нас продукцію.
Крім ягід, кизил дає ще й додаткову продукцію – кісточки можна використовувати при виробництві косметичних засобів. Ми розробили олію з кісточок, зараз її аналізують і вивчають застосування в ліках і бадах. Листя кизилу також можна використовувати. Робимо вино і наливку для себе, виходить дуже цікавий смак.
Поки ми навчились вирощувати, навчились переробляти тепер навчаємось продавати.
Джеми, варення, пастилу ТМ Famberry вже пробували в Японії, США, Німеччині. Але поки відправляли лише невеликі палети.
Проблема в тому, що за кордоном ніхто не розуміє, що це таке. Іноземці куштують, їм подобається, питають, а коли кажеш, що це кизил – ніхто про цю ягоду і не чув. Але будемо розвиватись і потроху виходити на зовнішні ринки.
Ми працюємо і розвиваємось. Та й ця справа є по-справжньому сімейною, якою потім займатимуться і онуки, бо кизил плодоносить до 100 років.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі