Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 книжок для відпустки: українська класика, інтелектуальні романи, легка проза та поезія

Опубліковано

Відпустка — гарний час для читання. Насправді, читати корисно завжди, проте під час відпочинку можна дозволити собі вивчити щось зовсім нове, до чого довгі дні не доходили руки!

З цього приводу редакція ШоТам підготувала добірку з десяти українських книжок, які варто взяти з собою на відпочинок: від класики до сучасних романів, від легкої прози до поезії.

«Записки Кирпатого Мефістофеля» Володимир Винниченко

фото: РМ

Опис

Роман Володимира Винниченка «Записки Кирпатого Мефістофеля» — це глибокий моральний експеримент, у якому вперше в українській літературі відверто аналізуються стосунки між чоловіком і жінкою. Головний герой прагне позбутися власної дитини, бо не бажає бути батьком, тоді як жінка відмовляється робити аборт. Небажана дитина зрештою стає психологічним прихистком для головного героя, змушуючи його переосмислити свої цінності та вибори.

Як і головний герой роману Яків Михайлюк, людина і сьогодні часом розчаровується в юнацьких ідеалах, обираючи шлях вигоди, індивідуалізму та чуттєвих насолод. Тонкий психологізм роману ставить його на один щабель із безсмертними творами світової класики, залишаючи його актуальним і сьогодні.

Придбати можна тут.

«НепрОсті» Тарас Прохасько

фото: Terra Incognita

Опис

Альтернативна міфологія Карпат першої половини ХХ ст., розказана через історію «непростих» (так гуцулі називали «земляних богів» – людей з паранормальними здібностями) письменником-мольфаром і намальована не менш магічною художницею Юлією Табенською, зачарує вас краю у Карпат. Тому не «шукайте червону руту вечорами», а просто читайте «Непростих».

Придбати можна тут.

«Майстер корабля» Юрій Яновський

фото: Vivat

Опис

Одеса, яку омивають тільки шалені морські шторми. Українське кіно, свіже і сміливе, як юнга на високій щоглі. Молоді люди, які шукають себе і знаходять — дружбу, кохання, вірність, мужність. Режисер, художник, балерина, матрос, одеські рибалки, портові дівчата, директор кінофабрики, власник шхуни. Тонка любовна інтрига, дух романтики і творчого неспокою, вино «Кров землі» і солоний запах моря — усе це і є роман Юрія Яновського «Майстер корабля».

Придбати можна тут.

«Ізмарагд княгині Несвіцької» Олександр Ірванець

Опис

Історії Олександра Ірванця у новій збірці розгортаються на мальовничих волинських ландшафтах та базуються на місцевих легендах. Проте, як і належить творам Підскарбія «Бубабу», вони представлені у химерних поєднаннях і супроводжуються карколомними пригодами. У повісті, що дала назву книжці, живі та мертві персонажі – українці, німці, поляки, французи – стикаються у заплутаних сюжетних лініях.

Ця збірка – захоплюючий мікс легенд, пригод і фантастики, який занурює читача у незабутній світ волинських таємниць і неймовірних історій.

Придбати можна тут.

«Андрій Лаговський» Агатангел Кримський

фото: Віхола

Опис

Це автобіографічний роман, який став знаковим для українського модернізму, сміливо порушуючи табу на публічне обговорення таких тем, як сексуальна орієнтація та право бути собою.

У центрі сюжету – інтелектуал, книжник, професор, який постійно розмірковує над своїми станами, бажаннями, почуттями, намагаючись вижити у традиційному суспільстві.

Придбати можна тут.

«Спитайте Мієчку» Євгенія Кузнецова

фото: ВСЛ

Опис

Що робити сестрам, яким так легко загубитися у власних думках і бажаннях у великому місті? Відповідь проста: поставити життя на паузу, повернутися у місце свого дитинства і знайти прихисток у бабусі Теї, яка ніколи не ставить зайвих питань, але завжди поруч. Старий будинок з заплетеними стінами відгороджує від усього світу, створюючи затишок і спокій.

Але літо не можна зупинити. На порозі будинку з’являються люди з минулого, теперішнього і майбутнього життя. Усі мешканці цього дому — сестри, бабуся, індійська кузина, розгублена мама, і навіть рудий кіт без імені — опиняються на порозі змін. Літо йде, ростуть гарбузи на експорт, розмови не стихають, а проблеми і рішення біжать наввипередки.

Придбати можна тут.

«Вибрані твори» Михайло Коцюбинський

фото: Прометей

Опис

Забудьте про надокучливе шкільне запитання «про що він пише?». Зосередьтесь на тому «як він це робить?». Як відтворює красу зовнішнього світу; протистояння внутрішньої боротьби; складні психологічні стани людини. І то «з такою високою простотою справжнього мистецтва і в такій лаконічній формі, яка мало кому властива».

Придбати можна тут.

«Керамічні серця» Наталія Матолінець

фото: Vivat

Опис

Їхня зустріч випадкова. Канре — служка без надзвичайних вмінь, Жаррак — спадкоємець одного з наймогутніших родів чаротворців. Країною шириться смертельна хвороба, із південного кордону погрожують війною, на півночі снують змови — і саме на тлі цього їхні долі переплетуться. Цей роман — сповнена магії історія, яка розгортається на тлі епохи раннього модерну. Але на перше місце тут стає людяність, яка дається героям важкою ціною.

Чи повстануть вони проти жорстокої соціальної нерівності, адже у Франі пригноблюють усіх, хто не володіє чаром? Ризикнуть вступити у битву з часом чи вимушені будуть йому підкоритися?

Придбати можна тут.

«Рекреації» Юрій Андрухович

фото: Фабула

Опис

Перший роман Юрія Андруховича, опублікований у 1992 р. Оповідка про початок 90-х і такий собі український варіант бразильського карнавалу — Свято Воскресаючого Духу, на яке потрапила компанія українських поетів.

Роман «Рекреації» уже давно зайняв почесне місце в пантеоні сучасної української літератури. У ньому якнайяскравіше розкрився потяг автора до гротеску і фантасмагорії.

Придбати можна тут.

«Так ніхто не кохав…» Антологія української поезії про кохання

фото: Абабагаламага

Опис

До антології української поезії про кохання увійшли вірші, написані за майже два останні століття — від Шевченка до Любки.

Любов, як найвірніший компас, завжди повертає нас до наших найкращих поривань і звершень. Українська лірика прекрасна у своїй ніжності, красі, пристрасті, зболеній просвітленості, з тихими й ніжними словами про найсокровенніше.

Придбати можна тут.

Суспільство

ДСНС отримала три піротехнічні автомобілі від Словенії (ФОТО)

Опубліковано

Сучасну техніку для розмінування передали у рамках співпраці з платформою UNITED24. Це допоможе фахівцям ДСНС ефективніше виконувати завдання з розмінування територій. Три автомобілі підвищеної прохідності «Козак ПМ-Л» передали Державній службі України з надзвичайних ситуацій за фінансової підтримки уряду Словенії.

Про це повідомляє ДСНС.

Призначення техніки

Автомобілі розроблені для перевезення обладнання, транспортування вибухонебезпечних предметів і розмінування. Новітня техніка підвищує мобільність і безпеку піротехніків у складних умовах.

Читати також: Рятують не тільки свою громаду, а й сусідні: на Одещині зібрали добровольців, аби швидко гасити пожежі

Голова ДСНС Андрій Даник висловив вдячність уряду Словенії та платформі UNITED24 за надану допомогу:
«Сучасні автомобілі «Козак ПМ-Л» забезпечать фахівцям мобільність і підвищать рівень безпеки під час виконання завдань із розмінування».

Нагадаємо, що КПІ запускає курс «Гуманітарне розмінування» для ветеранів і ветеранок.

Фото: ДСНС.

Читати далі

Суспільство

Землю ботанічного саду ім. Гришка у Києві захистили від забудови

Опубліковано

Договір, який передбачав будівництво житлових будинків та офісів на території Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка, буде розірвано. Таке рішення ухвалили після хвилі обурення серед киян.

Про це повідомив начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко.

«У відповідь на мій лист-рекомендацію, Національний ботанічний сад імені Гришка підтвердив: інвестиційний договір, який викликав стільки обурення серед містян, буде розірвано», — зазначив Ткаченко.

Він додав, що питання забудови ботанічного саду стало резонансним для громади, адже йдеться про унікальну природну зону, яка є не лише окрасою Києва, а й об’єктом національного значення.

Нагадаємо, як може виглядати Палац Щеньовських після реновації: активісти показали візуалізації (ФОТО).

Фото: facebook.com/nbg.kiev.ua, Дмитро Перов.

Читати далі

Суспільство

Станіслав Асєєв і Ольга Скрипник отримали міжнародну премію Freedom Award 2024

Опубліковано

Український письменник, журналіст і правозахисник Станіслав Асєєв та очільниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник стали лауреатами престижної премії Freedom Award 2024 від данського фонду Poul Lauritzen Foundation.

Про це Асєєв повідомив на своїй сторінці у фейсбуці.

«Мав честь отримати Freedom Award 2024 данського фонду Poul Lauritzen Foundation у Копенгагені. Цього року вирішено було нагородити двох українців: мене та Ольгу Скрипник», — написав письменник.

Церемонія в Музеї данського спротиву

Нагородження відбулося 16 січня 2025 року в Копенгагені, у Музеї данського спротиву. У своєму виступі Ольга Скрипник присвятила премію українцям, які стали жертвами російської агресії, — військовополоненим, цивільним заручникам і мешканцям окупованих територій.

Читати також: З перших вуст про війну: 7 книжок від українських військових і воєнних журналістів

Скрипник розпочала свій виступ віршем Максима «Далі» Кривцова, поета й фотографа, який загинув на фронті:

Коли мене запитають, що таке війна
я без роздуму відповім: імена.

«Війна в Україні — це імена. Героїчних військових, полонених, вбитих дітей, тих, хто чинить опір у найскладніших умовах. Ця нагорода — знак поваги до незламності українського народу»,підкреслила Скрипник.

Що відомо про премію Freedom Award

Премію Freedom Award вручають щорічно за видатний внесок у захист прав людини в умовах ризику. Її заснував фонд Poul Lauritzen Foundation, заснований данським бізнесменом і учасником опору нацистській окупації Поулом Лаурітценом.

Нагадаємо, що Вікторію Амеліну посмертно відзначили за внесок у боротьбу за свободу слова.

Фото: фейсбук Станіслава Асєєва.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 тиждень тому

Вчать людей не опускати руки: як працює перша інклюзивна «Сенсотека» у Львові

Андрій Станько зі Львова втратив зір у дитинстві. Попри це, він самостійно освоїв озвучений телефон,...

Суспільство2 тижні тому

Хащі в кожну хату: волонтерка зібрала 350 тисяч гривень для ЗСУ квітами

«Ледебурія та шлюмбергера за донат від 120 гривень» — схожими повідомленнями ця жінка починає ледь...

Суспільство3 тижні тому

«Після 24 лютого жодного разу не зустрічав Новий рік удома». Про що мріють військові у 2025 році

Для військових 31 грудня — це ще один день боротьби. Хтось зустрічає Новий рік в...

Економіка і бізнес3 тижні тому

«Летять» лише до добрих людей. Крафтярка на кріслі колісному виготовляє голубок, як у фільмі «Сам удома»

Марія сидить посеред кімнати на кріслі колісному та старанно фарбує в білий колір прикрасу у...