Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Нема світла та інтернету? Ось 10 книжок від українських авторів, які варто прочитати

Опубліковано

Під час тривалих відключень світла багато хто з нас шукає спосіб відволіктися та знайти спокій. Ідеальним рішенням можуть стати книги, які дозволяють зануритися у світ літератури, подивитися на ситуацію з іншого боку та розважитися.

Редакція ШоТам склала добірку творів, які варто мати під рукою в «темні» часи.

«Спитайте Мієчку» Євгенія Кузнєцова

фото: ВСЛ

Опис

Сестри, що розгублені в великому місті, можуть відчувати потребу відпочити від міської метушні. Вони можуть зробити відпустку до свого рідного місця, де бабуся Тея завжди поруч. Це може стати часом для відновлення спокою і з’єднання з родинними традиціями.

Розгублені сестри можуть відчувати, що вони втрачають свої ідентичність і потребують часу для самовідновлення. Подорож до дитинства допомагає їм знову з’єднатися з їхніми коріннями і зміцнює їхню внутрішню силу.

«Перші» Марія Олекса

фото: Віхола

Опис

Це роман, написаний журналісткою Марією Олексою, що розповідає про світлу історію перших досвідів, які назавжди залишаються в пам’яті — перші поцілунки, перше кохання, безмежні мрії і майбутні плани. Це оповідь про Равлика та Влу, двох молодих людей, які зустрілися надто рано, аби зрозуміти, ким вони можуть стати одне для одного.

Вони зустрілися на літньому таборі, в незабутній атмосфері з помаранчевим светром, провели час на прогулянках старим Києвом та обмінювались листами. Для них 68 червня став миттєвістю, яка могла тривати вічно, але життя принесло зміни.

«Записки українського самашедшого» Ліна Костенко

фото: Абабагаламага

Опис

Роман написано від імені 35-річного програміста, який на тлі особистої драми прискіпливо, глибоко й болісно сканує усі наш глобалізований час.

У світі надмірної (дез)інформації і тотального відчуження він — заручник світових абсурдів — прагне подолати комунікативну прірву між чоловіком і жінкою, між родиною і професією, між Україною і світом.

«Катананхе» Софія Андрухович

фото: Komobook

Опис

Леся, Олекса, їхня донька Тая і собака Діна живуть у звичайній київській панельці з клумбами і тісними балконами. Їхнє звичайне життя змінюється, коли надмірна пристрасть загрожує зруйнувати всі усталені звички й почуття. Софія Андрухович розповідає історію, яка з кожним абзацом стає напруженішою, захоплюючою та майстерною, перетворюючись на лавину подій, що зачаровує читача.

«Майже хороші хлопці» Дар’я Чайка

фото: Видавництво

Опис

«Майже хороші хлопці» – це підлітковий роман, який крутиться навколо ЛГБТ-тематики. В оповідача цієї книжки був найближчий друг Кім. Проте цього літа хтось злив в інтернет особисте листування Кіма, і так вся школа з’ясувала, що він – гей. Тепер він опинився в центрі уваги абсолютно всіх, і це не та увага, якої йому хотілося б.

Хлопець з неочевидних причин віддалився від свого найближчого друга, і тепер всі навколо пліткують про Кіма, висловлюючи всі свої упередження. Як впоратись з гомофобними стереотипами в старшій школі? Як визначитись зі своїми бажаннями й потребами, коли ти проходиш підлітковий вік?

«Майстер Корабля» Юрій Яновський

фото: Pabulum

Опис

Події роману відбуваються в Одесі і читач відразу поринає в атмосферу виробництва фільмів з усіма його особливостями, де режисери сваряться зі сценаристами, де монтуються найкращі кадри, за якими до того йде ціле полювання. В сюжеті легко впізнається мистецька богема того часу: режисер Олександр Довженко, видатний маляр-пейзажист Василь Кричевський, директор Одеської й Київської кінофабрик Павло Нечеса,  артистка Іда Пензо.

Це багатоплановий, дещо експериментальний, роман, який описує різні часові й просторові площини та побудований на переплетенні багатьох сюжетів. Але при цьому читається легко і захопливо.

«Там, де заходить сонце» Олена Пшенична

фото: Лабораторія

Опис

Це оповідь про Віру Тиху, колишню вчителку української мови, яка опинилася у Будинку для літніх людей після того, як її син волонтерить, а невістка з дітьми евакуювалася за кордон. Віра знаходиться серед стареньких людей, які дивляться, як їхнє життя повільно втрачає сяйво. Книга відкриває самотні старечі серця, їхні таємниці і труднощі, з якими зіштовхується материнське серце.

«Абрикоси зацвітають уночі» Оля Русіна

фото: ВСЛ

Опис

Високо в небі над Донбасом літав безпілотник, а потім він зустрів хлопчика Устима і його собаку Жменьку. Життя поблизу окупованих територій, де живе хлопчик, — незвичне, але й там можна зустріти справжнього друга, побачити світ іншими очима і знати, що на твоїй вулиці неодмінно цвістимуть абрикоси.

У цій книжці багато такого, що може здатися казкою, але вона про справжніх людей і безпілотників, які досі літа­ють й охороняють українські землі, а ще — мріють. Тому, коли закінчиться війна…

«Шалені авторки» збірка малої прози українських письменниць

фото: Віхола

Опис

Це мандрівка крізь двісті років української літератури під час відкривається досвід життя і творчості різних авторок. У них різний стиль та естетика, але вони яскраво і точно змальовують усю множинність і складність жіночого досвіду. Від персонажок Ольги Кобилянської, екзотичних героїнь Софії Яблонської і рішучих бунтарок Ірини Вільде до сучасних текстів Оксани Забужко і Людмили Таран. 

«Доця» Тамара Горіха

фото: Білка

Опис

Події роману відбуваються навесні та влітку 2014 року у Донецьку. Донбас стає місцем обнуління та віднайдення сили, де пролунають найважливіші запитання та заховані відповіді. Тут, де все почалося, тут і завершиться, коли історія пройде чергове коло, а вічний змій Уроборос знову вкусить себе за хвіст.

Головна героїня втрачає родину, дім, роботу та ілюзії, але саме тут збирає уламки свого життя заново, знаходячи новий сенс і опору. Крок за кроком читач спостерігає за її трансформацією та переродженням з гречкосія у воїна.

Суспільство

«Крим — це Україна»: активісти у Сімферополі, Севастополі та Ялті поширили символи спротиву

Опубліковано

Активісти громадянського руху «Жовта Стрічка» розгорнули нову хвилю інформаційного спротиву на тимчасово окупованому півострові. Плакати, наліпки та жовті стрічки з’явилися на вулицях і в під’їздах житлових будинків у Сімферополі, Севастополі та Ялті.

Про це повідомили представники руху.

Учасники руху наголошують: попри окупацію та російську пропаганду, у Криму залишається багато українців, які чекають на звільнення. Символи спротиву допомагають людям відчути підтримку і нагадують, що вони не самі, і поруч є однодумці.

Рух «Жовта Стрічка» діє в різних регіонах України з перших місяців окупації, підтримуючи моральний опір і формуючи інформаційне середовище, вільне від нав’язаних російських наративів.

Читайте також: «Українці не зламалися»: активісти поширили нові символи спротиву у містах Криму (ФОТО)

Нагадаємо, що на підконтрольну територію України вдалося повернути 11 дітей з окупованої Херсонщини.

Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»

Читати далі

Суспільство

У Запоріжжі банкомат продовжив видавати готівку після обстрілу (ВІДЕО)

Опубліковано

У тіктоці з’явилося відео, на якому банкомат у Запоріжжі не припинив роботу після влучання у відділення. Попри руйнування, люди могли зняти тут готівку.

Відео поширив користувач з ніком 360vsesvit.

Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).

Також ми писали, що «Укрзалізниця» запускає поїзд-галерею, що подорожуватиме Україною (ФОТО).

Фото обкладинки: cкриншот з відео користувача 360vsesvit

Читати далі

Суспільство

У Львові запускають проєкт з адаптивної стрільби з лука для людей із порушеннями зору

Опубліковано

У Львові запускають пілотний проєкт «Влучні», де для ветеранів та цивільних із порушеннями зору організують адаптивну стрільбу з лука. Охочим пропонують пройти пробні тренування, після яких формуватимуть основні команди.

Про це редакції повідомила «Фундація 03:00».

Благодійна організація втілює проєкт спільно зі спортивною школою «Електрон» імені Богдана Кокота. Ініціатива «Влучні» — це мрія ветерана Івана Романа, який втратив на фронті руку, ногу та частково зір. Між операціями він захопився стрільбою з лука і тепер хоче взяти участь у Паралімпійських іграх.

«Уявіть собі: тиша, натягнута тятива, відчуття сили в тілі та стріла, що летить точно в ціль. І це не метафора. Цей проєкт — не просто про спорт. Він про нові можливості, соціальну інтеграцію та силу бути в колі своїх», — описують проєкт організатори.

Для формування основних команд шукають тих, хто хоче професійно займатися адаптивною стрільбою з лука. Це ветерани/ветеранки й цивільні від 18 до 35 років з 1 групою інвалідності по зору. За словами тренерів, супутні порушення опорно-рухового апарату або пересування на кріслі колісному не будуть перешкодами.

Читайте також: Видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО)

Проєкт «Влучні» пропонує:

  • безкоштовні тренування з досвідченими тренерами у Львові;
  • менторську підтримку від ветерана, лучника Івана Романа;
  • можливість брати участь у змаганнях в майбутньому;
  • до трьох тренувань на тиждень.

Усіх учасники й учасниці організатори забезпечать базовим спорядженням. Стартують тренування вже на початку літа 2025 року. Щоб долучитися, необхідно заповнити анкету.

Також для проєкту шукають волонтерів і волонтерок — психологів, реабілітологів, тифлопедагогів або просто людей, які хочуть бути поруч і підтримати майбутніх спортсменів: асистувати на тренуваннях, допомагати орієнтуватися, готувати спорядження, приносити стріли тощо. Щоб стати волонтером, надсилайте заявку.

Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Шопочитати

Військо5 днів тому

Викладала історію навіть з позицій. Це Бароко, яка служить у «Хартії»

Олена — операторка FPV-дронів, яка захищає Україну в «Хартії». Паралельно вона взяла участь у волонтерському...

Суспільство7 днів тому

Вижила після ракетного удару та отримала 45% опіків тіла: історія вінничанки, що почала ліпити моті

Стильні окуляри, голлівудська посмішка та незмінний червоний фартушок — такою нині бачать Вікторію Головіну тисячі...

Можливості2 тижні тому

Стартапи з місією: як молодь розробляє рішення для змін у своїх громадах

Понад 200 підлітків на вихідних об’єднуються в команди, беруть челенджі від місцевого бізнесу та влади...

Економіка і бізнес2 тижні тому

Одяг твоєї вулиці: військовий зі Львова створив футболки з принтом рідного району

Коли Ігор іде вулицею у футболці з принтом про рідний Сихів, перехожі звертають увагу й...