Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Нема світла та інтернету? Ось 10 книжок від українських авторів, які варто прочитати

Опубліковано

Під час тривалих відключень світла багато хто з нас шукає спосіб відволіктися та знайти спокій. Ідеальним рішенням можуть стати книги, які дозволяють зануритися у світ літератури, подивитися на ситуацію з іншого боку та розважитися.

Редакція ШоТам склала добірку творів, які варто мати під рукою в «темні» часи.

«Спитайте Мієчку» Євгенія Кузнєцова

фото: ВСЛ

Опис

Сестри, що розгублені в великому місті, можуть відчувати потребу відпочити від міської метушні. Вони можуть зробити відпустку до свого рідного місця, де бабуся Тея завжди поруч. Це може стати часом для відновлення спокою і з’єднання з родинними традиціями.

Розгублені сестри можуть відчувати, що вони втрачають свої ідентичність і потребують часу для самовідновлення. Подорож до дитинства допомагає їм знову з’єднатися з їхніми коріннями і зміцнює їхню внутрішню силу.

«Перші» Марія Олекса

фото: Віхола

Опис

Це роман, написаний журналісткою Марією Олексою, що розповідає про світлу історію перших досвідів, які назавжди залишаються в пам’яті — перші поцілунки, перше кохання, безмежні мрії і майбутні плани. Це оповідь про Равлика та Влу, двох молодих людей, які зустрілися надто рано, аби зрозуміти, ким вони можуть стати одне для одного.

Вони зустрілися на літньому таборі, в незабутній атмосфері з помаранчевим светром, провели час на прогулянках старим Києвом та обмінювались листами. Для них 68 червня став миттєвістю, яка могла тривати вічно, але життя принесло зміни.

«Записки українського самашедшого» Ліна Костенко

фото: Абабагаламага

Опис

Роман написано від імені 35-річного програміста, який на тлі особистої драми прискіпливо, глибоко й болісно сканує усі наш глобалізований час.

У світі надмірної (дез)інформації і тотального відчуження він — заручник світових абсурдів — прагне подолати комунікативну прірву між чоловіком і жінкою, між родиною і професією, між Україною і світом.

«Катананхе» Софія Андрухович

фото: Komobook

Опис

Леся, Олекса, їхня донька Тая і собака Діна живуть у звичайній київській панельці з клумбами і тісними балконами. Їхнє звичайне життя змінюється, коли надмірна пристрасть загрожує зруйнувати всі усталені звички й почуття. Софія Андрухович розповідає історію, яка з кожним абзацом стає напруженішою, захоплюючою та майстерною, перетворюючись на лавину подій, що зачаровує читача.

«Майже хороші хлопці» Дар’я Чайка

фото: Видавництво

Опис

«Майже хороші хлопці» – це підлітковий роман, який крутиться навколо ЛГБТ-тематики. В оповідача цієї книжки був найближчий друг Кім. Проте цього літа хтось злив в інтернет особисте листування Кіма, і так вся школа з’ясувала, що він – гей. Тепер він опинився в центрі уваги абсолютно всіх, і це не та увага, якої йому хотілося б.

Хлопець з неочевидних причин віддалився від свого найближчого друга, і тепер всі навколо пліткують про Кіма, висловлюючи всі свої упередження. Як впоратись з гомофобними стереотипами в старшій школі? Як визначитись зі своїми бажаннями й потребами, коли ти проходиш підлітковий вік?

«Майстер Корабля» Юрій Яновський

фото: Pabulum

Опис

Події роману відбуваються в Одесі і читач відразу поринає в атмосферу виробництва фільмів з усіма його особливостями, де режисери сваряться зі сценаристами, де монтуються найкращі кадри, за якими до того йде ціле полювання. В сюжеті легко впізнається мистецька богема того часу: режисер Олександр Довженко, видатний маляр-пейзажист Василь Кричевський, директор Одеської й Київської кінофабрик Павло Нечеса,  артистка Іда Пензо.

Це багатоплановий, дещо експериментальний, роман, який описує різні часові й просторові площини та побудований на переплетенні багатьох сюжетів. Але при цьому читається легко і захопливо.

«Там, де заходить сонце» Олена Пшенична

фото: Лабораторія

Опис

Це оповідь про Віру Тиху, колишню вчителку української мови, яка опинилася у Будинку для літніх людей після того, як її син волонтерить, а невістка з дітьми евакуювалася за кордон. Віра знаходиться серед стареньких людей, які дивляться, як їхнє життя повільно втрачає сяйво. Книга відкриває самотні старечі серця, їхні таємниці і труднощі, з якими зіштовхується материнське серце.

«Абрикоси зацвітають уночі» Оля Русіна

фото: ВСЛ

Опис

Високо в небі над Донбасом літав безпілотник, а потім він зустрів хлопчика Устима і його собаку Жменьку. Життя поблизу окупованих територій, де живе хлопчик, — незвичне, але й там можна зустріти справжнього друга, побачити світ іншими очима і знати, що на твоїй вулиці неодмінно цвістимуть абрикоси.

У цій книжці багато такого, що може здатися казкою, але вона про справжніх людей і безпілотників, які досі літа­ють й охороняють українські землі, а ще — мріють. Тому, коли закінчиться війна…

«Шалені авторки» збірка малої прози українських письменниць

фото: Віхола

Опис

Це мандрівка крізь двісті років української літератури під час відкривається досвід життя і творчості різних авторок. У них різний стиль та естетика, але вони яскраво і точно змальовують усю множинність і складність жіночого досвіду. Від персонажок Ольги Кобилянської, екзотичних героїнь Софії Яблонської і рішучих бунтарок Ірини Вільде до сучасних текстів Оксани Забужко і Людмили Таран. 

«Доця» Тамара Горіха

фото: Білка

Опис

Події роману відбуваються навесні та влітку 2014 року у Донецьку. Донбас стає місцем обнуління та віднайдення сили, де пролунають найважливіші запитання та заховані відповіді. Тут, де все почалося, тут і завершиться, коли історія пройде чергове коло, а вічний змій Уроборос знову вкусить себе за хвіст.

Головна героїня втрачає родину, дім, роботу та ілюзії, але саме тут збирає уламки свого життя заново, знаходячи новий сенс і опору. Крок за кроком читач спостерігає за її трансформацією та переродженням з гречкосія у воїна.

Суспільство

«Пам’ять у наших руках»: як мама та донька створили кондитерську на честь загиблого батька-військового 

Опубліковано

Після загибелі свого чоловіка-військового Михайла киянка Наталя Реуцька не могла змусити себе бодай спробувати спекти щось смачненьке: це була її віддушина довгі роки, але тут як відрізало.

Донька Катерина знайшла спосіб повернути мамі улюблене заняття і вшанувати пам’ять батька. Так відкрилася затишна кондитерська «Тихий куточок»

ШоТам розповідає історію сім’ї, що втратила найцінніше, але продовжує нести пам’ять про свого тата й чоловіка.

Катерина Реуцька

донька загиблого Героя України Михайла Реуцького, співзасновниця «Тихого куточка»

Думали, що смерть його обійде

Моя мама вже досить давно займається випічкою. Пам’ятаю, що ще з 2014 року проходила різні курси, випікала вдома — ми з братом були менші, тож на роботу вона не ходила. Завжди робила тортики на свята, інколи пекла щось і на замовлення, але переважно для друзів чи знайомих.

Але потім мама пішла на роботу, і часу на хобі не завжди вистачало. Як почалось повномасштабне вторгнення, взагалі не до того було.

24 лютого вночі мені не спалось, і я побачила новини, що в нас почали закриватися аеропорти. Тато теж не спав, тож я побігла обговорити це з ним. Він казав, що от-от почнеться війна. Я повернулася до своєї кімнати й почула вибух — у новинах одразу посипалися повідомлення про обстріли по всій Україні. Я знову побігла до нього: «Тату, війна! Стріляють!». Я плакала, тато мене заспокоював.

За хвилин 20 йому подзвонили побратими: «Тихий, кулею до нас! Йдемо воювати!», і за 5 хвилин він пішов на війну — боронити Київ.

Михайло Реуцький на службі. Фото надала героїня

Далі було звільнення Київщини, Харківщини, околиці Бахмуту й Соледар. Тато кілька разів отримував поранення, але повертався до своїх. І ось 18 лютого 2023 року його вбили під Бахмутом. У червні він став Героєм України. Посмертно. 

Мені б хотілося, щоб він цю нагороду потримав у руках, адже інші свої відзнаки він дуже беріг: не раз ми гуглили, як їх правильно розмістити на кітелі. Тато вдягався і задоволено показував мені. 

Тож, маючи такого батька, просто неможливо опускати руки й нічого не робити. Ми робимо все, щоб його не забули, — нас це тримає на ногах. Нам хочеться бути вартими його.

Тихий — бо такий був наш тато

Втрата батька для нас дуже складна. Він на війні з 2014 року, і чесно, ми не очікували, що може так статися — чомусь була думка, що його точно смерть обійде, бо так було вже тисячі разів.

Після загибелі тата мама продовжила працювати на своїй роботі — контролеркою якості в мережі магазинів, — але з кожним днем ставало тяжче. Вона почала зіштовхуватися з нерозумінням від колег, при ній жартували на тему ухиляння від армії, казали: «Хай воюють бідні», хоч про її втрату знали всі. Мама щоразу приходила додому в сльозах, а я її вмовляла звільнитись. Вона ж боялася втратити стабільність.

Description for this block. Use this space for describing your block. Any text will do. Description for this block. You can use this space for describing your block.

Останньою краплею стали слова керівника, мовляв, «досить цього горя — відпусти, треба на корпоратив прийти й веселитися». Мама звільнилась, а я запропонувала створити таке місце, де ми зможемо вшанувати пам’ять про тата.

І от у перший день після маминого звільнення, в жовтні 2024 року, ми придумали назву та саму концепцію кондитерської. Поїхали з мамою на Хрещатик, в КМДА, бо якраз активно займались перейменуванням парку та вулиці на честь тата. А тоді зайшли в кав’ярню, замовили какао і багато говорили. 

Я сказала, що мені б хотілося мати таку назву, яка буде асоціюватися з татом, але при цьому говорити не тільки про нього. Позивний нашого тата — Тихий: він і справді завжди був таким спокійним, затишним. Тож ідея прийшла миттєво — «Тихий куточок», адже це й про нього, і про тепло та домівку. Задум було не спинити — я дуже загорілася, взялась продумувати, як усе буде. Мама ж була більш приземлена. 

Коли тато загинув, вона до випічки зовсім не бралася. Казала, що для того, аби готувати, треба мати певний настрій, хороші думки — тоді все смачно й виходить. Але 12 листопада 2024 року вона приготувала перший смаколик після втрати — брауні. У той же день я намалювала логотип — мамин образ і постать тата, який стоїть за нею, — та запустила сторінки в соцмережах.

Логотип кондитерської підкреслює те, що тато завжди поруч. Фото надала героїня 

Боялися, що в нас купують з жалості

Так почалась історія нашої маленької справи. Мама пробувала нові рецепти, знаходила свої старі записи, тож асортимент ріс. Кожен смаколик вона детально пропрацьовувала кілька разів, а до перших замовлень ще й готувала мінікопію виробу, щоб спробувати й зрозуміти, чи все вдалося.

Готуємо ми не вдома, а на окремій квартирі. Там же й пакуємо, і я бігаю на пошту. Зараз у нас в середньому щодня близько 10 замовлень. Щоб доставка була зручною, ми вигадали наші тортики в коробочках, а в теплу пору додаємо акумулятори холоду, щоб точно все доїхало. У Києві ж можна забрати випічку особисто

Ось такі тортики в коробочках роблять у «Тихому куточку» — придбати їх можна за 320 гривень. Фото надала героїня 

Якщо чесно, спочатку нам здавалося, що в нас замовляють десерти з жалості, наче хочуть просто допомогти. Але клієнти й досі повертаються за наступним замовленням, пишуть багато приємних слів про смак брауні та сінабонів.

Я веду наші соцмережі, налаштовую рекламу, тож радію, що ми зібрали таку свідому спільноту: я заходжу на сторінки підписників, і майже в кожного є, наприклад, збори для воїнів. 

Одна пані, яка нещодавно втратила коханого на війні, робила в нас замовлення — ми й поговорили про її втрату, і надіслали смаколики з невеличким подарунком. То вона відписала, що ми її надихнули трошки стати на ноги. Це якраз те, чого нам хочеться, — щоб у людей з’являлися сили. Сили на те, щоб пам’ятати, вчитися жити далі.

Набір брауні в кондитерській можна придбати за 950 гривень. Фото надала героїня

Коли бачиш такі відгуки й від військових, що ось «я приїхав з бойового виїзду й забрав ваші смаколики. Вони мені так підняли настрій, і ми з побратимами ледь не побилися за останній шматочок рулетика», то це дуже тішить, бо для нас із мамою це теж можливість проживати горе. Робота нас відволікає, вона нас рятує — ми відчуваємо себе потрібними. Кондитерська приносить саме ті емоції, яких нам не вистачало ці два роки — чогось легкого, доброго й позитивного, адже зрозуміло, що ми сумні через втрату. А коли виходить подарувати радість людям зі спільними думками та позицією, то це чудово.  

Військовий надіслав свій відгук на смаколики «Тихого куточка». Фото надала героїня 

Коли мама готує, а я пакую замовлення, ми постійно згадуємо тата — вигадуємо, як би він реагував на те, чим ми займаємось, як би прибігав на кухню та нишком крав якийсь смаколик, як телефонував би й радів нашим успіхам. 

Водночас це й тужливо, бо розуміємо, що цього всього більше ніколи не буде, але нашою справою ми створюємо для себе образ того, що він поруч з нами. Ми завдяки «Тихому куточку» немов воскресили його частинку. Для нас це вшанування його пам’яті, але не такої тягучої та болісної, а саме світлої — коли ти дивишся на небо й усміхаєшся.

Наталя та Михайло Реуцькі. Фото надала героїня

Свій біль конвертую в дію

Ми хочемо, аби в нашому куточку не забували про те, що йде війна. Щоб пам’ятали про це щодня, але й не поринали в суцільне горе, а знаходили сили та підтримку одне в одному. Мій тато мені завжди казав, що треба триматися поруч з однодумцями, з тими, з ким у нас спільний шлях — це я й роблю зараз.

Читайте також: 10 справ полеглих воїнів, які продовжують або започаткували близькі на їхню честь

Мріємо і про фізичну точку, куди можна буде зайти. Я вже теж багато думала про такий простір — там точно буде окремий столик у куточку, завжди зарезервований для безвісті зниклих, загиблих і полонених. Туди ми будемо запрошувати психологів, робити майстер-класи. Там, окрім смаколиків та кави, буде ще й альбом, у який рідні зможуть вклеїти фотографію свого загиблого й розповісти про нього, — це така книжка «клієнтів», які не зможуть до нас прийти, але завжди будуть у нашому серці.

Чесно, люди не дуже звикли до таких місць і досі виривають пам’ятні таблички з татовим ім’ям чи ті, що нагадують про полонених. Але в мене поки є сили боротися — зокрема, завдяки «Тихому куточку». 

Я вважаю, що наших людей потрібно привчати до культури пам’яті й робити це прямо зараз, не чекаючи на закінчення війни, адже спогади про загиблого лежать тільки в руках його родини. Це вони будуть його пам’ятати, але якщо робитимуть ще щось, про нього знатимуть й інші. Тому я свій біль конвертую в дію — мені так простіше. Треба брати цю пам’ять у руки й нести її іншим. 

Чому це важливо? Люди думають, що наші втрати — це новини з Генштабу в цифрах. Але кожне число — це людина, історія, обличчя, ім’я, і нам потрібно, аби ці цифри перетворювалися в людей. 

Читати далі

Суспільство

Завдяки розіграшу футболок із фразою Зеленського зібрали понад 40 млн гривень

Опубліковано

Фандрейзингова платформа UNITED24 1 березня 2025 запустила розіграш 100 футболок із фразою про костюм, яку Володимир Зеленський сказав у Білому домі. За менше ніж два тижні благодійники з усього світу мільйон доларів на евакуаційні машини.

Про це повідомили в UNITED24.

Чорні футболки з надписом «Я вдягну костюм, коли закінчиться війна» та логотипом платформи розігрували за внески від 24 доларів. За зібрані кошти вдасться придбати майже три медичні евакуаційні машини для порятунку військових.

В UNITED24 подякували за внески благодійників та зазначили, що невдовзі зв’яжуться з переможцями розіграшу.

Читайте також: Співзасновник Netflix задонатив 2 млн доларів для українських медиків на фронті

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що вокалістка гурту Within Temptation закликала донатити українським фондам (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

Співзасновник Netflix задонатив 2 млн доларів для українських медиків на фронті

Опубліковано

Американський бізнесмен, меценат та співзасновник платформи Netflix Рід Гастінгс передав українському фонду White Stork два мільйони доларів. Організація допомагає українським медикам на передовій.

Про це повідомили у виданні Deadline.

Благодійний фонд співпрацює з постачальниками в США, Європі та України без посередників.

У США організація офіційно зареєструвала фонд White Stork, який очолюють американські ветерани. В Україні вона діє як благодійна організація «БФ Лелека-Україна».

Читайте також: Американська акторка Віра Ферміґа заспівала «Червону руту» на концерті в Нью-Йорку (ВІДЕО)

Благодійники забезпечують медиків транспортом, турнікетами, аптечками, засобами РЕБ, рюкзаками та іншими необхідними речима.

Раніше Рід Гастінгс уже передавав українському благодійному фонду Razom for Ukraine мільйон доларів.

Нагадаємо, що вокалістка гурту Within Temptation закликала донатити українським фондам (ВІДЕО).

Фото обкладинки: Getty Images

Читати далі

Шопочитати

Суспільство9 години тому

«Пам’ять у наших руках»: як мама та донька створили кондитерську на честь загиблого батька-військового 

Після загибелі свого чоловіка-військового Михайла киянка Наталя Реуцька не могла змусити себе бодай спробувати спекти...

Культура2 дні тому

Народні співи біля моря. Ці жінки відроджують українські традиції в Одесі

Стереотип про те, що всі в Одесі мають певну «культурну автономність» спростовують одеситки з гурту...

Економіка і бізнес6 днів тому

З чоловічого піджака в жіночий: як українка зробила бізнес на переробці старих речей

Поки міжнародні фешн-ритейлери щороку нарощують виробництво, вони дають нове життя одягу українських брендів. Жінки з...

Суспільство1 тиждень тому

Вибрали не здаватися: ветеран, що втратив обидві руки, разом з дружиною відкрив заклад у Львові

«Не знаю, яким дивом він вижив», — говорить дружина ветерана Анна Петченко. Сергій пройшов тяжкі...