Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Будуємо бомбосховище на 500 людей». Як у Бузовій відновлюють багатоповерхівки

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Три багатоповерхівки у центрі села Бузова на Київщині до повномасштабної війни виглядали як чудове місце для спокійного життя: сучасний дизайн, через дорогу – школа та стадіон, а позаду розкинулись кілька локальних озер.

У кожному з цих будинків мешкало приблизно по 200 людей. Один з них – Валерій Зіневич, що прожив у одній з п’ятиповерхівок 9 років.

Та на початку березня 2022-го росіяни розстріляли з танків та артилерії квартири людей, багато з них залишилися без житла. Той будинок, де мешкав Валерій, довелося відбудовувати майже з нуля – панельна будівля з пʼятого поверху по підвальне приміщення буквально склалася. Тепер чоловік і його сусіди мешкають у модульному містечку від польських партнерів, і щодня можуть спостерігати, як по цеглинці відбудовують їхній дім.

Про відновлення будинків та новий проєкт з протирадіаційним бомбосховищем на 500 мешканців, ШоТам розповів голова правління ОСББ у Бузовій Ігор Ткачук.

Ігор Ткачук

голова правління ОСББ у Бузовій.

Росіяни з танків стріляли по житлових будинках

28 лютого війська рф підійшли до села. До цього часу десь половина людей виїхали.

Перші дні ми проживали у своїх квартирах, але коли вже почалися обстріли на початку березня, то усі спускались до підвалів. Ми буквально ходили по квартирах і попереджали людей, що треба ховатись. 

До 4 березня у нас було світло, вода, газ, тепло. А вже наступного дня росіяни прицільно розстріляли три п’ятиповерхівки.

Росіяни зруйнували будинки у Бузовій. Фото надав Ігор Ткачук.

Два будинки зазнали значних ушкоджень, але не критичних. Частково був дах зруйнований на одному будинку, частково вигорілий – на іншому. Але ситуація з третім будинком була критичною: в нього влучили і з артилерії, і з танків. А оскільки це панельний дім, то він буквально склався. Тобто панелі з пʼятого поверху по підвальне приміщення були повалені. Того ж дня комунікації до всіх будинків знищили. 

Один з перших пострілів влучив у балконний блок, де знаходились неповнолітні діти з батьками. На жаль, в результаті вибуху хлопчик отримав легку контузію. 

Після обстрілів, ми побачили не тільки обвалені панельні перекриття та балкони, а й вигорілі квартири, розбиті уламками автівки, зруйновану котельню тощо. 

У третій багатоповерхівці обвалилися панелі. Фото: ШоТам.

Хоча всі багатоповерхові будинки були пошкоджені, та у когось житло зазнало менших руйнацій, в когось більших. Для багатьох сімей це була безвихідна ситуація. Деякі мешканці були вимушені повертатись у понівечені квартири ще навіть до того, як оголосили відбудову. Жителі та волонтери почали розчищати завали та затягувати вікна плівкою, в той час, коли ми лагодили мережі та шукали фінансування на відбудову. 

Хтось поїхав до родичів, хтось винаймає житло. Та багато людей проживають у модульному будинку, що знаходиться прямо біля нашого ОСББ. 

Валерій Зіневич та інші мешканці багатоповерхівок чекають на відбудову у модульному містечку. Фото: ШоТам.

У третьому будинку одразу закладаємо протирадіаційне укриття

Відновлювати будинки з нашого ОСББ ми почали власними силами фактично відразу після деокупації. Протягом місяця відновили усі комунікації. Тому базові умови проживання в деяких квартирах були. Деякі люди повертались і під час будівельних робіт, і, звісно, залишаються в себе вдома зараз. 

Перші роботи з відбудови за кошти місцевого та державного бюджетів почали на початку літа. Але ті сімʼї, хто мали фінансові можливості, стали власними силами робити ремонти. Інші чекали на благодійні фонди та єВідновлення.

Наразі один з трьох наших будинків відновлено на 95%, тобто ще залишились декілька нюансів: десь пофарбувати, десь щось допідключати. Інший наш будинок почав відбудовуватися за програмою UNITED24. Роботи розпочались на початку 2023 року і нині обіцяють завершити у першій половині 2024-го. 

Перший будинок вже майже відновили, другий – на початку 2024 року. Фото: ШоТам.

Третій будинок, який був зруйнований повністю, також включили до державної програми відбудови. Ми оновили і дизайнерський проєкт, і осучаснили будинок під реалії нового часу. Адже, на жаль, події лютого-березня 2022 року показали, що бомбосховища дійсно потрібні. У новому будинку заклали протирадіаційне бомбосховище на 500 осіб. Укриття матиме всі зручності для комфортного перебування: зони відпочинку, місце для приготування їжі тощо. В планах завершити цю відбудову до кінця 2024 року. І люди, які чекають, зможуть знову жити вдома.

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Коментарі

Суспільство

На Київщині встановили рекорд України за найдовший ланцюг з українських хустин (ФОТО)

Опубліковано

На Київщині встановили новий рекорд України — «Найдовший ланцюг з українських хустин». Це сталося 5 жовтня 2024 року в селі Підгірці.

Керівниця Національного Реєстру Рекордів України Лана Вєтрова повідомила, що в ланцюзі налічується 377 хустин, об’єднаних у ланцюг завдовжки 421 метр.

«Українська хустина — це наша культурна спадщина, наш оберіг. Цим рекордом ми хочемо показати всьому світу, що, незважаючи на труднощі, ми продовжуємо жити, творити та вірити у майбутнє нашої країни», — зазначила організаторка рекорду, заступниця директора Підгірцівського ліцею Надія Бевз.

Про встановлений рекорд

Кожна хустина має бірку з інформацією про її походження. Цей символічний ланцюг об’єднав усю Україну, включаючи хустини з різних регіонів — від червоних з заходу до чорних з темними візерунками, що носили жінки у важкі часи.

Читати також: Українка перемогла на Турнірі найсильніших юніорів Європи з настільного тенісу

Лана Вєтрова також поділилася враженнями:

«Під час підрахунку я не могла відвести погляд від краси візерунків на цих хустинах».

Нагадаємо, що у Києві провели перегони на вітрильниках серед ветеранів та встановили рекорд України (ФОТО).

Фото: Лана Вєтрова.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Галичина» запустила рекламу для українців за кордоном: три причини повернутися додому

Опубліковано

Молочна компанія «Галичина» створила рекламну кампанію у містах за кордоном, де їхня продукція навіть не продається.

Про це повідомляє компанія у своєму інстаграм.

Мета — нагадати українцям про дім. На плакатах зображені пляшки йогурту і три причини повернутися додому.

Фото: «Галичина»
Фото: «Галичина»

Кампанія з’явилася в Берліні, Лондоні та Торонто – містах з великою українською діаспорою.

«Плакати розміщені в людних місцях і привертають увагу. Але справжній сенс зрозуміють тільки українці», — коментують у компанії.

Нагадаємо, що у Львові пройшов перший Ярмарок ветеранського бізнесу (ФОТО).

Також ми повідомляли, що українка перемогла на Турнірі найсильніших юніорів Європи з настільного тенісу.

Фото: «Галичина».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Український розробник створив інструмент для пасивного пошуку роботи

Опубліковано

Ярослав Характерник, Golang Developer, розробив інструмент, який допомагає у пасивному пошуку роботи, особливо для фахівців з досвідом у кількох компаніях.

Про це розробник повідомив на форумі DOU.

Принцип роботи простий: ви додаєте посилання на LinkedIn-профілі компаній із США, Великобританії та ЄС, а інструмент генерує профілі українців, які працюють у цих компаніях. Вони можуть допомогти вам з рекомендаціями.

Читати також: Міноборони запровадить повістки з QR-кодом для прозорої мобілізації

Як зазначає Ярослав, важливо налагоджувати контакти заздалегідь, навіть якщо ви не шукаєте роботу активно. Рекомендації значно підвищують шанси на успіх при працевлаштуванні.

Код інструменту доступний на GitHub.

Нагадаємо, що в Україні запустили чат-бот для жінок, які хочуть приєднатися до ЗСУ.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі