Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Будуємо бомбосховище на 500 людей». Як у Бузовій відновлюють багатоповерхівки

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Три багатоповерхівки у центрі села Бузова на Київщині до повномасштабної війни виглядали як чудове місце для спокійного життя: сучасний дизайн, через дорогу – школа та стадіон, а позаду розкинулись кілька локальних озер.

У кожному з цих будинків мешкало приблизно по 200 людей. Один з них – Валерій Зіневич, що прожив у одній з п’ятиповерхівок 9 років.

Та на початку березня 2022-го росіяни розстріляли з танків та артилерії квартири людей, багато з них залишилися без житла. Той будинок, де мешкав Валерій, довелося відбудовувати майже з нуля – панельна будівля з пʼятого поверху по підвальне приміщення буквально склалася. Тепер чоловік і його сусіди мешкають у модульному містечку від польських партнерів, і щодня можуть спостерігати, як по цеглинці відбудовують їхній дім.

Про відновлення будинків та новий проєкт з протирадіаційним бомбосховищем на 500 мешканців, ШоТам розповів голова правління ОСББ у Бузовій Ігор Ткачук.

Ігор Ткачук

голова правління ОСББ у Бузовій.

Росіяни з танків стріляли по житлових будинках

28 лютого війська рф підійшли до села. До цього часу десь половина людей виїхали.

Перші дні ми проживали у своїх квартирах, але коли вже почалися обстріли на початку березня, то усі спускались до підвалів. Ми буквально ходили по квартирах і попереджали людей, що треба ховатись. 

До 4 березня у нас було світло, вода, газ, тепло. А вже наступного дня росіяни прицільно розстріляли три п’ятиповерхівки.

Росіяни зруйнували будинки у Бузовій. Фото надав Ігор Ткачук.

Два будинки зазнали значних ушкоджень, але не критичних. Частково був дах зруйнований на одному будинку, частково вигорілий – на іншому. Але ситуація з третім будинком була критичною: в нього влучили і з артилерії, і з танків. А оскільки це панельний дім, то він буквально склався. Тобто панелі з пʼятого поверху по підвальне приміщення були повалені. Того ж дня комунікації до всіх будинків знищили. 

Один з перших пострілів влучив у балконний блок, де знаходились неповнолітні діти з батьками. На жаль, в результаті вибуху хлопчик отримав легку контузію. 

Після обстрілів, ми побачили не тільки обвалені панельні перекриття та балкони, а й вигорілі квартири, розбиті уламками автівки, зруйновану котельню тощо. 

У третій багатоповерхівці обвалилися панелі. Фото: ШоТам.

Хоча всі багатоповерхові будинки були пошкоджені, та у когось житло зазнало менших руйнацій, в когось більших. Для багатьох сімей це була безвихідна ситуація. Деякі мешканці були вимушені повертатись у понівечені квартири ще навіть до того, як оголосили відбудову. Жителі та волонтери почали розчищати завали та затягувати вікна плівкою, в той час, коли ми лагодили мережі та шукали фінансування на відбудову. 

Хтось поїхав до родичів, хтось винаймає житло. Та багато людей проживають у модульному будинку, що знаходиться прямо біля нашого ОСББ. 

Валерій Зіневич та інші мешканці багатоповерхівок чекають на відбудову у модульному містечку. Фото: ШоТам.

У третьому будинку одразу закладаємо протирадіаційне укриття

Відновлювати будинки з нашого ОСББ ми почали власними силами фактично відразу після деокупації. Протягом місяця відновили усі комунікації. Тому базові умови проживання в деяких квартирах були. Деякі люди повертались і під час будівельних робіт, і, звісно, залишаються в себе вдома зараз. 

Перші роботи з відбудови за кошти місцевого та державного бюджетів почали на початку літа. Але ті сімʼї, хто мали фінансові можливості, стали власними силами робити ремонти. Інші чекали на благодійні фонди та єВідновлення.

Наразі один з трьох наших будинків відновлено на 95%, тобто ще залишились декілька нюансів: десь пофарбувати, десь щось допідключати. Інший наш будинок почав відбудовуватися за програмою UNITED24. Роботи розпочались на початку 2023 року і нині обіцяють завершити у першій половині 2024-го. 

Перший будинок вже майже відновили, другий – на початку 2024 року. Фото: ШоТам.

Третій будинок, який був зруйнований повністю, також включили до державної програми відбудови. Ми оновили і дизайнерський проєкт, і осучаснили будинок під реалії нового часу. Адже, на жаль, події лютого-березня 2022 року показали, що бомбосховища дійсно потрібні. У новому будинку заклали протирадіаційне бомбосховище на 500 осіб. Укриття матиме всі зручності для комфортного перебування: зони відпочинку, місце для приготування їжі тощо. В планах завершити цю відбудову до кінця 2024 року. І люди, які чекають, зможуть знову жити вдома.

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Суспільство

Укрнафта запустила на Львівщині нову високодебітну свердловину

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

ПАТ Укрнафта запустила в роботу нову свердловину з початковим добовим дебітом нафти 25-30 тонн.

Про це повідомила пресслужба компанії.

Зазначається, що ціллю буріння свердловини стала розвідка запасів у стрийських відкладах на Львівщині. Роботи провели в стислі терміни: стовбур загальною протяжністю 1244 метри пробурили всього за 32 доби.

«У процесі будівництва об’єкту відкрили проєктний горизонт та за допомогою геофізичних досліджень встановили його перспективність в плані нафтовидобутку», — зазначив директор Укрнафти Сергій Корецький.

Наразі здійснили перфорацію покладів в інтервалі 1085-1122 метрів, це близько 30% від загальної товщі нафтонасичених пластів стрийських відкладів.

Читайте також: «Усі овочі вирощують звичайні жителі півдня». Шеф-кухар з Одещини відроджує традиційні спеції Бессарабії. Як це працює

Відбувається процес освоєння. Початковий дебіт нафти – 25-30 тонн на добу.

В Укрнафті зазначили, що це вже третя свердловина, пробурена компанією у 2023 році в межах одного конкретного родовища, і друга з них створена в партнерстві з ТОВ БК Горизонти. До кінця року на цьому ж родовищі мають бути побудовані ще три свердловини.

Довідка

ПАТ «Укрнафта» — найбільша нафтовидобувна компанія України, видобуває понад 86% нафти, 28% газового конденсату та 16% газу від загального видобутку вуглеводнів в Україні. Розробляє родовища вуглеводнів на території двох нафтогазоносних регіонів України.

Нагадаємо, Укрнафта планує відновити видобуток на своїх ліквідованих свердловинах та брати в оренду ліквідовані свердловини інших компаній.

До того ж в Україні планують створити мінімальні запаси нафтопродуктів, які зможуть забезпечити потреби населення в разі виникнення кризової ситуації.

Фото: ukrnafta.com.

Читати далі

Суспільство

Знищено 10 із 17 «шахедів» за ніч — Повітряні сили

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Протиповітряна оборона Україні уночі збила 10 ворожих безпілотників.

Про це повідомили у пресцентрі Командування Повітряних сил.

Зазначається, що у ніч на 5 грудня 2023 року росіяни атакували ударними безпілотниками Shahed-136/131 з двох напрямків — з Курської області та російського міста Приморсько-Ахтарськ, а також — зенітними керованими ракетами С-300, які спрямували по цивільних об’єктах Донеччини та Херсонщини.

Усього в ударі зафіксовано 17 ударних БпЛА типу «шахед».

«В результаті бойової роботи знищено 10 ударних БпЛА в різних регіонах України», — йдеться у повідомленні.

Читайте такожКапітанка Марія Павлівна. Мати загиблого захисника збудувала на Рівненщині спортивно-розважальний комплекс для дітей

До відбиття повітряного нападу противника залучено винищувальну авіацію, зенітні ракетні підрозділи та мобільні вогневі групи Повітряних Сил та Сил оборони України.

Про Повітряні Сили

Повітряні сили ЗСУ — вид збройних сил, який має на озброєнні винищувальну, бомбардувальну і транспортну авіацію, а також зенітні ракетні війська і радіотехнічні війська. Повітряні сили у цьому вигляді були створені у 2004 році шляхом об’єднання двох видів: Військово-повітряних сил та Військ протиповітряної оборони України.

Нагадаємо, напередодні українська ППО знищила 18 ворожих дронів та авіаційну ракету.

Фото: Повітряні Сили.

Читати далі

Суспільство

Одна з країн НАТО замовила для України партію снарядів на 140 млн євро

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Німецький оборонний концерн Rheinmetall отримав замовлення на виготовлення 155 мм артилерійських снарядів для України.

Про це йдеться у заяві, опублікованій на офіційному сайті компанії.

Зазначається, що загальна сума контракту становить близько 142 млн євро. Замовником є неназвана країна НАТО, «чиїм заявленим наміром є підтримка України у її оборонній боротьбі за допомогою ефективної довгострокової військової допомоги».

Замовлення передбачає постачання «десятків тисяч комплектних 155-мм артилерійських снарядів». Боєприпаси будуть доставлені у 2025 році.

Читайте такожОзброюємо, навчаємо та одягаємо. Як фонд Markus Foundation забезпечує необхідним тисячі бійців 47-го штурмового полку

У Rheinmetall також повідомили, що компанія планує у 2024 році значно збільшити потужності з виробництва боєприпасів на своїх заводах у Німеччині, Іспанії, Південній Африці та Австралії, довівши річну виробничу потужність приблизно до 700 тисяч одиниць.

Нагадаємо, 3 грудня Німеччина надала Україні новий пакет військової допомоги.

Раніше ми повідомляли, що В Україні створили компактну систему радіоелектронної розвідки ЕТЕР.

Фото: Rheinmetall.

Читати далі