Суспільство
Бойківська чи подільська? А може, кримська? Спробуйте вгадати походження вишиванки за орнаментом та кольорами (ТЕСТ)
Про традиції та історію українських вишиванок ШоТам розповідав у попередньому тесті. Цього разу пропонуємо перевірити, чи зможете ви вгадати походження вишиванки за описом, орнаментом та кольорами. Спойлер: деякі питання здаються легкими лише на перший погляд.
Почнемо з, напевно, найвідоміших українських сорочок. Що за вишиванки на цьому фото?
Про борщівські вишиванки є чимало легенд. Найпопулярніша з них свідчить, що чорний колір – це знак жалоби за вбитими та поневоленими чоловіками. Утім історик Володимир Щибря запевняє: ця легенда не має нічого спільного з правдою. Адже чорний – колір родючої землі та достатку. Крім того, для такої вишивки можна було обійтися без фарб. Чорні нитки отримували з шерсті чорних овець. За спростування легенди про «траурність» борщівських вишиванок виступає й етнологиня Оксана Косміна.
Білими нитками на білій тканині. Де вишивають «білосніжні» сорочки?
Білими нитками на білій тканині сорочки вишивають на Полтавщині. А в 2017-2018 роках технологію вишивки «білим по білому» з Полтавщини навіть внесли до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини.
Добре, а яку вишиванку зображено на цьому фото?
Так, це бойківська вишивка. На світлині – фрагмент святкової сорочки з села Верхня Яблунька на Турківщині.
У цьому регіоні сорочки вишивали товстою ниткою, що дозволяло зробити орнамент більш об’ємним та рельєфним. Особливість вишиванок - поліхромні візерунки, виконані хрестиком чи напів хрестиком. А ось із кольорами майстри й майстрині могли експериментувати, тож «основні» виділити вкрай складно. Про яку область йдеться?
Характерний для Харківщини мотив вишивки — «Дерево життя». Під мотивом «Дерева» знаходився або зигзагоподібний орнамент (меандр), що символізував підземну воду, або квіти, перевернуті голівками донизу, котрі символізували підземний світ.
Тепер трохи складніше. Знову чорна вишивка. Вгадаєте, з якого регіону?
Це сокальська вишиванка, доволі нетипова для регіону. Адже місцеві кольори - насамперед червоні. Утім майстрині із Сокальщини вишивали чорні сорочки із хрестиковими галузками та геометричною композицією.
Для вишиванок із цієї області характерні дрібний хрестик та «занизування» (шви, що імітують ткання). На сорочках найчастіше можна помітити ламані лінії, розетки, восьмикутні зірки, ромби, а з кольорів - червоний із чорним або синім. Яка це область?
Так, це вишиванки з Житомирщини. Водночас у регіоні не меншою популярністю користуються й квітково-рослинні орнаменти: барвінок і берізка, хміль, виноград, яблука тощо.
А знаєте, які сорочки раніше називали «жидівками»?
За словами етнологині Христини Федечко,унікальними для Полтавщини були сорочки, які вишивали нитками кольору індиго. Такі нитки можна було придбати на базарах Гадяча. Сьогодні такі сорочки знавці давнього одягу називають «гадяцькими». Однак колись їх знали за зовсім іншою назвою – «жидівки». Барвники індиго з Індії привозили єврейські купці, тому жителі Гадяччини почали називати свої сорочки «жидівками», а нитки – «жидівськими».
Кілька років тому письменник та краєзнавець Олександр Солодар опублікував рідкісні світлини українців у вишитих сорочках. Представники якої області на фото?
Саме так, на фото - мешканці сіл Чигиринського району Черкаської області. «На світлинах виявив особливості чигиринської вишиванки. Закономірностей дуже багато. По-перше, регіональні відмінності у вишивці Побережжя Дніпра і лісової зони Холодного Яру. По-друге, особливості вишивки окремих елементів одягу, рушників тощо», - зазначив Солодар у коментарі місцевим журналістам.
Вишиті сорочки у цій області мають характерні пухлики - зібрану на рукаві тканину, що надає пишності та об’єму. Комірець майстри збирали у дрібні «зморшки» та проходилися тоненьким рубчиком. Нижню частину вишиванки часто прикрашали геометрично-рослинним візерунком у техніці хрестика. Серед кольорів найчастіше використовували червоний, чорний, синій та жовтий. Вгадайте область
Цікаво, що одеські сорочки здебільшого шили з білого бавовняного полотна, на відміну від, скажімо, Рівненської області, де використовували небілений льон. Крім того, часом у візерунках одеських вишиванок можна помітити рослинні мотиви, натомість стилізовані зображення тварин майстрині використовували дуже рідко
А де можна зустріти таку, доволі «нетипову» для України, вишивку?
Так, кримська вишивка дещо відрізняється від інших регіонів України. Тут майстри та майстрині надають перевагу контрастам, часто використовують квітчасті орнаменти з ніжними кольорами. На сорочках можна знайти жіночій знак – вигнуту гілку (егрі дал), що означає мінливість, динамічність, розвиток, чоловічий – родове дерево, яке символізує надійність, стійкість та силу. Крім того, на вишиванках зустрічається гвоздика – образ людини третього віку. Тюльпани символізують молодих хлопчаків, а рози – жінок. Є також символ «марам» – «дерево життя».
Вгагадаєте, яка з цих вишиванок «родом» із Київщини?
Дійсно, перша сорочка – з Київщини. Друга – з Чернігівщини, а третя – сорочка з Луганської області.
Поділіться своїми результатами:
Суспільство
Які діти отримають подарунки?
Про цьогорічну акцію
Коментарі
Суспільство
Що пропонує «Litokryl»?
- індивідуальні й групові консультації психологів;
- арт-терапія, творчі майстер-класи;
- зоотерапія;
- розвиваючі заняття;
- уроки акторської майстерності.
Кольорові птахи як символ
Як записатися?
Коментарі
Суспільство
Хто і що зробив
- Встановлено сендвіч-панелі у пошкоджені віконні та дверні прорізи, які дозволяють обробляти поверхні антисептиками, забезпечуючи належні умови для лікування.
- Ізольовано частину приміщень тимчасовими конструкціями для захисту від зовнішніх впливів.
- Демонтовано небезпечну пошкоджену плитку з фасаду.
- Утеплено стіни мінеральною ватою, інженерні мережі, а також частково замінено пошкоджені елементи, які контактували із зовнішнім середовищем.
Що це дає пацієнтам
- Приймати на 15% більше пацієнтів, ніж до аварії.
- Забезпечити якісні умови лікування для дітей.
- Стабільно працювати під час опалювального сезону.
Коментарі