Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
imgonline com ua Resize Z6clG0XbgLu imgonline com ua Resize Z6clG0XbgLu

Суспільство

Бізнес на закрутках, або як підкорити діаспору консервованим борщем

Опубліковано

Ян Островський з Первомайська займається консервацією екзотичних овочів, а його борщ в банках літрами купують в Європі. Підприємцю вдалось налагодити повний цикл органічного виробництва консервів з екзотичних овочів – бамії, трюфельної картоплі  та фізалісу. 

А все почалось з волонтерської роботи, коли Ян виготовляв для бійців АТО консервований борщ та сало. А зараз його бізнес “Стодола – щира їжа” має замовлень на рік вперед.

 Ян Островський

Ян Островський

Ян Островський спочатку навчався на перекладача, а згодом закінчив КНУ ім. Т. Шевченка за спеціальністю «Міжнародний бізнес». Близько семи років працював у сфері міжнародної торгівлі. Але у 2014 році, коли розпочався Майдан, а потім і АТО, чоловік зайнявся волонтерством. Неочікувано для нього самого волонтерство згодом переросло в бізнес.

Екзотика в банках

З самого початку я прагнув робити правильні закрутки і прорахував, що найбільш оптимальним варіантом стане овочівництво повного циклу та консервація. 

Мені не хотілось консервувати звичайні огірки-помідори, бо цього вистачає не лише на полицях магазинів, а й у багатьох погрібах домогосподарок. 

Тому ми вирощуємо те, чого немає на ринку України. Наприклад, робимо консерви з цукіні, патисонів, спаржевої квасолі.

Читайте також: Як карпатська бабуся зробила з хати музей-готель і заманює іноземців

Фішкою є овочеві мікси, італійська джардіньєра, французький рататуй, американський реліш. При цьому, такі незвичні страви ми підлаштовуємо під смак українця, бо, наприклад, джардіньєра дуже оцтова для наших людей. 

Частина продукції “Стодола – щира їжа”

Консервуємо бамію (це екзотичний африканський плід, за смаком схожий на кабачок, спаржу, баклажан та стручкову квасолю), фізаліс (нагадує наш жовтий помідор), мелотрия (мексиканський огірок, схожий на кавун).  

На наших грядках можна знайти і молочний патісон розміром два сантиметри. Це дуже велика рідкість для підприємців, адже він швидко росте і щоб його зібрати потрібно два рази на день проходити поле. 

“Патріотичний борщ” став брендом

Я “варюсь” в цій ніші вже три роки. Ми з волонтерами робили консервацію для воїнів АТО: борщ, сало з часником, протизастудні закрутки. На баночки клеїли патріотичні стікери, аби підтримувати хлопців. 

На баночки з консервацією для воїнів АТО клеїли патріотичні стікери, аби підтримувати хлопців

Потім мене почали впізнавати та питати чи це я передавав борщ в АТО. Консерви ставали все популярнішими, почала цікавитись і українська діаспора за кордоном. А потім про нас заговорило телебачення. Друзі замовляли такі баночки і я зрозумів, що це може перерости у бізнес.

Читайте також: Святі на сушеній рибі. Як херсонці відродили чумацький іконопис

Тоді ж почав робити перші кроки вирощування овочів. Одразу поставив ставку на екзотичність та “табу” хімії. Ми не обробляємо овочі нітратами та хімікатами, а це означає, що людина може бути впевненою за якість та безпечність продуктів. 

Відмовляли клієнтам через … попит

У 2017 році ми почали виїжджати зі своєю продукцією на фестивалі їжі.  Адже основне просування – це дегустація. Людина коштує і розуміє, що ми відрізняємось від інших.

Ще на етапі виробництва продукція була або вже продана, або зарезервована. Довелось навіть відмовити покупцям з Німеччини, які хотіли придбати нашу консервацію. Тоді ми виготовляли 50-60 тисяч банок за сезон. Але зараз будемо значно розширювати виробництво.  

Зараз у нас невеличке поле –  2 га. Є люди, які мають органічну землю і також вирощують для нас овочі. Ми плануємо розширятись до 10 га.

Скільки вклав

На початку я не ризикував вкладати великі гроші, бо не був впевнений, чи зайде товар. У перший рік витратив приблизно 5 тисяч доларів. Кошти пішли на закупівлю насіння, тари та зарплату. 

Найбільші суми йдуть на закупівлю тари. Лише минулого року ми витратили 10 тисяч доларів на це. Купили і промисловий автоклав для стерилізації овочів, овочерізку та машину, яка накладає етикетки на банки. 

Мені й зараз важко сказати, скільки точно я вклав, бо весь прибуток йде з сезону в сезон. Поки що гроші з бізнесу я не витягую, сподіваюсь, що за кілька років вийдемо в плюс. 

У цьому році ми запускаємо новий цех, який буде сертифікований за всіма європейськими формами, щодо якості та безпеки продуктів. Це вже буде новий рівень. 

В сезон у нас працює в цеху до 20-ти людей, а на полі – до 10-ти. Але плануємо розширюватись і наймати робітників на цілий рік.

Хто та за скільки купує?

Зараз ми працюємо і з відносно дрібними магазинами і з великими, такими як GoodWine, Сільпо, WINETIME. Цієї осені ми з’явимось і в мережі супермаркетів “Ашан”. Для продажу фасуємо продукцію в тару ємністю 0,66 і 0,88 літри. 

Ціна стартує від 70 до 100 гривень за банку. Кожного року ми намагаємось знизити собівартість та ціни на товар, щоб бути доступним кожному.

Борщ для Європи та Азії

Люди хочуть наш товар не тільки в Україні, але поки експорт “Стодоли” лише 1-2%. Плануємо збільшити цей показник до 80%. 

Наші клієнти там, де люди готові платити за органіку. Це Китай, Німеччина, Скандинавія, ОАЕ. Зараз ми маємо попередні домовленості з двома німецькими дистриб’юторами, а також з ОАЕ.  Наш консервований борщ плануємо виводити на міжнародний ринок. 

Українська діаспора за кордоном дуже любить нашу продукцію, особливо сало. Часто в Париж замовляють борщ

Поки не маємо сертифікації та офіційних контрактів –  передаємо за кордон товар знайомими, або автобусами. Шукаємо способи, як передати привіт з Батьківщини. 

Гугл не допоможе створити бізнес

Не було інформації та досвіду. У гуглі не введеш “як на півдні України виростити мексиканський огірок”. Ми не знали як правильно вирощувати, як боротись з комахами. 

Не знали і як консервувати. Десь перетримали продукт в автоклаві – він розвалився. Зробили неправильні пропорції – маринад вийшов не такий. Бувало таке, що деякі овочі я навіть не збирав з поля, бо вони не виросли і не дали своїх плодів. 

Читайте також: Іграшки з Дружківки підкорили Італію та потужні корпорації. Історія бренду “Denata Toys”

Перший рік взагалі не розуміли, що ми робимо. Ми могли продавати продукт, питання лише у правильності виробництва. 

Допомогли міжнародні форуми овочеводів. Я спілкувався з кулінарами, та людьми. які займаються консервацією. Так і набрався досвіду. Так методом проб і помилок вийшли на гідний рівень.

Суспільство

«Спротив триває»: активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО)

Опубліковано

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.

Про це повідомили у «Жовтій стрічці».

«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).

Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).

Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»

Читати далі

Суспільство

«Укрпошта» продовжує серію марок, започатковану у 2009 році (ФОТО)

Опубліковано

«Укрпошта» випускає новий набір марок із зображеннями шести українських маяків. Серію «Маяки України» започаткували у 2009 році та продовжували у 2010 та 2020 роках.

Про це повідомили в компанії.

На марках зобразили маяки Чорного та Азовського морів:

  • Ай-Тодорський та Чаудинський у Криму;
  • Шаганський маяк, що на Одещині;
  • Білосарайський та Бердянський Верхній маяки;
  • Руський Задній — маяк Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу в Миколаївській області.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

«Українські дороговкази — це більше, ніж просто проблиск світла. Вони символізують прибуття з далеких країв додому. Вони втілюють у собі силу, що допомагає не піддатися стихії та не заблукати в бурхливих хвилях, а повернутися в рідну спокійну гавань»‚ — написали в «Укрпошті».

Автором фото на марках став Олександр Заклецький, дизайн блока, листівок та конверта розробила Оксана Шуклінова. Тираж поштового набору — 50 тисяч примірників.

Нагадаємо, що «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка «Укрпошти»

Читати далі

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі