

Суспільство
Антисептик: де купити та як зробити в домашніх умовах
Щоб захистити себе від вірусів і мікробів важливо регулярно обробляти руки антисептичними засобами. І не лише в період поширення COVID-19. Проте, зараз полиці магазинів та аптек пустують. А мозговиті бізнесмени продають їх утридорога, або запускають акції “купи у нас один товар і отримай антисептик у подарунок”. Щоб ви не витрачали купу грошей, ми розкажемо вам про українських виробників антисептиків і про те, як зекономити та зробити антисептик у домашніх умовах.
Як правильно користуватись антисептиком?
Антисептик — це засіб, який обов’язково повинен бути в сумці чи рюкзаку кожної людини. Адже це чудовий варіант очистити руки, коли поблизу немає мила з водою. Проте, більшість нехтують таким елементарним засобом гігієни, а б’ють на сполох, коли по світу розповсюджуються віруси.
Уляна Супрун на своїй сторінці в Фейсбук поділилась, як правильно користуватись антисептиком, адже просто потерти руки 3 секунди не допомагає.
Центр громадського здоров’я України дає такі рекомендації для вибору та користування антисептиком:
- Не кожен антисептик, який продають майже на кожній касі в супермаркеті, впорається зі збудниками. Обирайте той, який містить від 60–80% спирту або містить 2% хлоргексидину.
- Антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук. Для цього слід використовувати 3 мл розчину, а це не менше 24–27 “пшиків” кишеньковим диспансером (це той, що з дозатором). Якщо у вас такий, то просто відкрутіть дозатор та вилийте на руки не менш 3 мл. До речі, правильну кількість антисептика зазвичай вказують на інструкції до виробу.
- Обробляти руки слід не менше 30 секунд. Це справді важливо, інакше небезпечні мікроби можуть вижити.
- Багато бруду збирається під нігтями, тож особливу увагу варто приділити їхньому очищенню.
- Якщо часто користуйтесь антисептиком, то застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри.
- Тримайте антисептик якомога далі від маленьких дітей. Ці симпатичні баночки дуже притягують малечу, але спирт, який є в антисептику, дуже токсичний.
Антисептики засоби на основі спирту можуть швидко зменшити кількість мікробів на руках у деяких ситуаціях, але вони не панацея від усіх видів мікробів. Для видалення деяких з них ефективніші старі добрі мило та вода. Тому не нехтуйте цими видами гігієни, якщо вони доступні. Особливо віддавайте перевагу милу та воді, якщо:
- Руки помітно брудні або жирні.
- На шкіру потрапили шкідливі хімічні речовини, пестициди та важкі метали.
Як зробити антисептик в домашніх умовах?
Полиці супермаркетів та аптек пустують на наявність антисептиків, а хтось продає їх втричі дорожче. Тому, рекомендуємо зробити антисептик в домашніх умовах. Не хвилюйтесь, інгредієнти доступні для кожного і купити їх можна у будь-якій аптеці. ВООЗ дала свій простий рецепт. Щоправда, тут рецепт антисептика на 10 літрів, але ми поки обійдемось літровим.
Рецепт №1
Отже, для приготування антисептика вам знадобиться:
- етиловий спирт 96% (833 мл)
- перекис водню 3% (42 мл)
- гліцерин 98% (15 мл)
Спирт, який призначений для виготовлення антисептика, налийте у тару до градуйованої відмітки. Після цього додайте перекис водню і гліцерин. Для цього використовуйте мірну ємність.
Потім додайте трохи дистильованої чи просто кип’яченої води. Щоб уникнути випаровування, одразу закрийте посудину з антисептиком кришкою чи корком. Розчин краще змішати, а потім розлити в невеликі ємності, які зручно буде носити з собою. Готові герметично закриті пляшечки потрібно відкласти на 72 години. За ці три дні бактеріальні спори, які могли бути у посуді чи в спирті, загинуть і антисептик повноцінно буде виконувати свою функцію

Рецепт №2
Є ще один простий рецепт як приготувати антисептик в домашніх умовах.
- Медичний спирт 90% (50 мл)
- Гліцерин (30 мл)
- Ефірна олія (апельсинова, ванільна, м’ятна)
Ретельно змішайте всі компоненти та перелийте у потрібну вам ємність, яку зручно брати з собою. Ефірна олія в антисептику переб’є різкий запах спирту, тому обирайте на власний смак.
Усі компоненти вказані пропорційно. На вказану кількість вийде близько 85-90 мл антисептику.

Рецепт №3
- Спирт (3 частини)
- Гель алое вера (1 частина)
- Ефірна олія
Змішайте всі інгредієнти між собою та розлийте у потрібну ємність. До речі, деякі олії мають протимікробну активність проти вірусів, тому можна обрати лаванду, чебрець, чайне дерево, евкаліпт чи вашу улюблену. Компоненти вказані пропорційно. Наприклад, 30 мл спирту + 10 мл гелю алое вера + пару крапель ефірної олії. Такої кількості вистачить для звичайного фракончика (50 мл) з антисептиком.

Українські виробники антисептичних засобів

В Україні є чимало виробників антисептичних засобів, тому не обов’язково закуповувати їх з-за кордону. І поки уряд пообіцяв нам розв’язати проблеми виробників, ми вирішили розказати про деякі з них.
УкрДез
ТОВ “УкрДез” — це виробник миючих, дезинфікуючих та антисептичних засобів нового покоління на ринку України.
Компанія займається розробкою, виробництвом, реалізацією професійних миючих та дезінфікуючих засобів широкого антимікробного спектра дії. Продукції “УкрДез” немає на полицях мас-маркетів, але замовити дезінфікуючі засоби можна через сайт, або за номером телефону.
Тут продаються антисептичні та дезінфікуючі засоби у великих тарах, тому запасів вистачить надовго. Літр антисептика коштує, в середньому, 225 гривень.
Біоцид
Компанія виготовляє антисептики та дезинфікуючі засоби з хлором та без, а також тести на визначення концентрації реагента “Акватон-10” в воді.
Українська група компаній “Біоцид”, в яку входять НТЦ “УКРВОДБЕЗПЕКА”, НВП “Біоцид” і НТЦ “Вербена”, розробляє, виготовляє і впроваджує сучасні засоби дезінфекції, антисептики та реагенти, які застосовують на виробництві та в місцях громадського користування, у сфері громадського харчування та в спортивних організаціях, для побутових повсякденних потреб і в дитячих установах.
Замовлення можна зробити на сайті, або інтернет-магазинах. Коштує антисептик, в середньому, 75 гривень (флакон 100 мл).
Saaniti
Український бренд Saaniti розробляє антибактеріальні гелі для рук для гігієнічної обробки долонь. Він ефективно дезінфікує, освіжає і залишає приємний аромат. У складі антисептику є рослинна олія жожоба, яке пом’якшує шкіру рук.
Купити антисептичний гель від цього виробника можна у них на сторінці, або у мас-маркетах (“Червоний маркет”, “СвітХім”, “Копійочка”). Коштує від 30 гривень.
Крім цього, бренд проводить колаборації з блогерами, тому на етикетці санітайзеру можна побачити улюбленого українського інфлюенсера.
Вік-А
Антисептики від цієї фірми ви точно бачили на касах супермаркетів чи невеликих магазинчиків під торговою маркою “Манорм”. “Вік-А” – торгова марка засобів особистої гігієни, яка заснована у 2010 році. Основним направленням компанії є виробництво антисептиків, мила та піни для рук.
Дезинфікуючі засоби компанії призначені для всього спектру дезінфекційних заходів – від поточної, профілактичної, швидкої дезінфекції поверхонь, стерилізації інструментів та виробів.
Коштують антисептики, в середньому, 60 гривень. Купити можна в аптеках вашого міста, мас-маркетах та інтернет-магазинах.
A. SEPT
Ефективність та безпечність продукції цього виробника підтверджена МОЗ України. Компанія A.Sept заснована у 2006 році спільно з німецькими та голландськими партнерами та є підприємством, що виробляє антибактеріальну продукцію, що захищає населення від вірусів, бактерій і грибків.
Кожен продукт створюється за рецептурою провідних європейських компаній. Мікробіологічна лабораторія, акредитована COFRAC, тестує продукцію на ефективність щодо захисту проти всіх відомим штамів мікробів, бактерій і вірусів.
Невеличкий флакончик антисептика коштує 152 гривні. Замовити можна на сайті.
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel