Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Алгебра, фізика…власна справа. Школярі з Полтавщини запустили бізнес просто в ліцеї

Опубліковано

Фізика, алгебра, українська мова та… основи бізнесу? Чому б і ні! Ліцей із Полтавщини запустив унікальний проєкт соціального підприємництва, завдяки якому школярі, вчителі та жителі громади можуть познайомитися із особливостями запуску власної справи та долучитися до вже сформованих команд.

Наразі у Пирятинському ліцеї вже працюють два коворкінги: клінарний та швейний. Тут учні випробовують власні навички, приймають перші замовлення та заробляють власні кошти. ШоТам поспілкувався з директором навчального закладу та дізнався, як нововведення змінили життя ліцею, якою була реакція школярів та чому навчати дітей бізнесу — гарна ідея.

Микола Василенко

директор Пирятинського ліцею №6

Грант на розвиток

Ми виграли грант від Європейського Союзу спільно з Пирятинською міською радою за підтримки ГО «Інститут Громадянського Суспільства». Він має назву «Розбудова ланцюжків доданої вартості у молочному та ягідному кластерах Пирятинської громади для розширення економічних можливостей молоді і сільських жителів та еко-орієнтованого зростання». 

Один із модулів — розвиток соціального підприємництва у навчальних закладах. У нашій громаді зараз започатковано п’ять коворкінгів у межах цього проєкту, два з них працюють на базі Пирятинського ліцею №6.

Це кулінарний і артшвейний коворкінг. Чому вирішили цим зайнятися? Думаю, розвиток вмінь та здібностей учнів бути фінансово грамотними і вчитися заробляти кошти ще зі шкільних років — це гарна ідея. Я одразу захопився нею, тож реалізуємо у себе.

Грантова програма розрахована на три роки. Перший рік присвячений навчанню, другий — спостереженню за тим, що виходить, а третій — підбиттю підсумків шкільного соціального підприємництва. Для нас уже почався другий рік програми, ми вже встигли адаптуватися і навчитися працювати з новою для нашого закладу діяльністю. Запитань дуже багато, але добре, що ми можемо пробувати і розвиватися.

Читайте також: «Б’юті-індустрія? Я викувала сокиру для Залужного». Ковалька з Чернігівщини відновила справу чоловіка-військового і руйнує стереотипи

Кожен коворкінг має керівників, у артшвейному — Анжела Васько, у кулінарному — Тетяна Гавриленко. Саме вони допомагають зорієнтуватися тим, хто вперше ознайомлюється зі швейними машинками чи ніколи в житті не готував торт. Майстер-класи проводять для учнів, батьків, жителів громади, які мають бажання спробувати щось нове. І звісно, діти залучаються під час уроків трудового навчання і в позаурочний час до шиття або приготування страв. Далі — шукають ринки збуту, реалізують те, що виготовили самі і заробляють перші кошти. 

Ми завжди відкриті до спілкування та співпраці, тому раді будь-кому, хто захоче завітати у наші коворкінги. 

«Швейка»: шити, в’язати, вишивати і друкувати на тканині

Артшвейний коворкінг «Швейка» у Пирятинському ліцеї №6 допоможе охочим створити класну футболку з принтом, пошити собі щось і навчитися професійних процесів швейного виробництва. Приходити на майстер-класи можуть жителі громади різного віку.

Що маємо з техніки? Дві вишивальні машинки, оверлок, розпошивальну машинку, вісім швейних машинок, принтер прямого друку на тканині, термопрес, якісний фотопринтер, який дає змогу друкувати фотографії, картинки тощо. А також розкрійний і професійний прасувальний стіл.

У «Швейці» справді можна не тільки пошити якусь річ, а й надрукувати свою ілюстрацію чи логотип на тканині. На принтері для прямого друку на тканині можна втілити свої дизайнерські малюнки і отримати унікальну річ. Зараз діти друкують лого місцевих підприємців на фартухах і футболках — тож отримують прибуток. Ліцеїсти самі визначають, як його використати — покращують умови самого коворкінгу, докуповуючи необхідне, а також відкладають гроші на спільну поїздку, щоб отримати нові враження від подорожей. 

Бізнес у школі: швейний артковоркінг

Крім цього, постійно беруть участь у різних ярмарках, виставках — показують свої вироби і шукають нові ідеї. 

Вистачає і запитів від військових — шили для них балаклави, подушечки для прикладів, прапори України та червоно-чорні стяги УПА. Також хочемо налагодити виробництво шевронів — така потреба також є. Це для нас доволі нова сфера, але будемо пробувати. 

Крім шиття і друку, діти опановують і інші види рукоділля — нещодавно з’явилися аксесуари, які можна придбати. Наприклад, в’язані гачком брелоки з бойовими українськими варениками, синьо-жовтими серцями чи квітами.

Бійці ЗСУ із прапорами України

А з 1 вересня ми спробуємо набрати оборотів і розширити виробництво. Наприклад, плануємо організувати сублімаційний друк на футболках, кепках тощо. А також виготовляти власну сувенірну продукцію, у планах зокрема магніти з нашим містом, з його прекрасними краєвидами. 

«Швейка» співпрацює з іншими коворкінгами, наприклад, виготовляють нарукавники для зручної роботи, а для кулінарного коворкінгу пошили робочі фартухи.

«Просто смачно»: борщ, салати, тістечка і торти

У кулінарному коворкінгу «Просто смачно» діти, батьки та вчителі можуть опанувати новий рецепт і взагалі побачити, як працює професійна кухня. Тут готують страви народів світу — наприклад, угорський бограч чи український борщ. Не оминають увагою і різноманітну випічку — торти, тістечка, кекси. Юні кулінари з радістю розігрують десерти у аукціонах для допомоги ЗСУ — можна купити номерок і виграти смаколик. Усі зібрані кошти передають нашим воїнам. Також виставляють свою продукцію на благодійних ярмарках, акціях. 

Як і для швейного коворкінгу, за кошти гранту облаштували приміщення і закупили обладнання — це електроприлади, м’ясорубки, кавомашина, морозильники, мікрохвильовка. І весь необхідний посуд та кухонне начиння теж.

На уроках трудового навчання діти мають змогу спробувати різні техніки приготування страв — і нарізання салатів, і випікання кексів, наприклад. Поза уроками у коворкінгу ліцеїсти приходять на гуртки, де можуть дізнатися нові рецепти і процеси. 

Працівники кулінарного коворкінгу запрошують на майстер-класи всіх охочих. Уже вдалося провести такі заняття з приготування полтавських галушок чи різних мусових десертів. Також у «Просто смачно» можна замовити страви.

Читайте також: «Маєте мінус на карті? У мене 85 тисяч». Як закрити борги за допомогою фінансової грамотності і тік-току? Ділюся власним досвідом

У травні розпочали цікавий конкурс — «Створення рецептурної книги кулінарних традицій Пирятинської громади та субрегіону». Це допоможе зібрати стародавні родинні рецепти краю і популяризувати наші пирятинські страви серед туристів, наприклад. І загалом зберегти смачні традиції. Адже за результатами конкурсу, журі обере найкращі рецепти, які увійдуть у кулінарну книжку. 

Діти запустили соціальний бізнес у школі

Щирий захват і експерименти

Після початку роботи обох коворкінгів, помітив багато змін. Діти з радістю відвідують уроки — на новій техніці вчаться шити фартухи, торбинки, прихватки. Крім самих коворкінгів, започаткували також відповідні профілі навчання у закладі. Наприклад, цього року в 10 класі вперше був відкритий кулінарний профіль. Ліцеїсти з цікавістю підходять до цих занять, готують, експериментують, вивчають нове. А головне — пробують на практиці.

Але не тільки старшокласники встигли оцінити переваги нововведень. Мабуть, найбільш активні учасники коворкінгів — наші першокласники. Вони допитливі й спраглі вражень, пробують себе у нових ролях — кулінарів чи швейних майстрів. 

Бізнес у школі: пошиття прапорів

Також організували співробітництво з іншими навчальними закладами нашої громади, школярі можуть приїжджати до нас і на обладнанні коворкінгів готувати чи шити. Керівники їм у цьому з радістю допомагають. 

Кожного дня дуже цікаво спостерігати за дітьми: як вони розвиваються, як навчаються, як радіють своїм успіхам. Знаєте, коли дитина приходить вперше у коворкінг і швейну машинку не бачила взагалі, а потім шиє собі торбинку і з щирим захватом біжить додому показати батькам, що зробила своїми руками перший власний виріб. Це такий позитив! Це надихає дітей і дає їм можливості розвитку.

І надихає також нас, дорослих, робити ще більше. Плани на розширення соціального підприємництва є, мені б хотілося займатися цим у нашому ліцеї і надалі. Але поки не озвучуватиму їх. Будемо працювати над реалізацією! 

Бізнес у школі: швейний коворкінг

Суспільство

«Навіть якщо є лише одна рука, другою буде моя»: керамістка з Херсона ліпить разом із пораненими військовими

Опубліковано

У Василя з позивним Метелик проблеми з моторикою. В нього не вистачає кількох пальців на руці, але він ліпить маски з глини. Василь часом злиться, що вони виходять не такі, як він хоче. Керамістка Дар’я Диба заспокоює військового — саме через ці вироби й видно прогрес його моторики.

Дівчина волонтерить у центрі Unbroken у Львові. Дар’я знає, як це — шукати себе в нових умовах. Раніше була архітекторкою: проєктувала й облаштовувала будівлі, які після 24 лютого нищили росіяни. Тепер Дар’я будує нову справу — гончарну, — і не лише втілює свої ідеї, а й допомагає пораненим військовим відновлюватися. 

Дар’я Диба

керамістка, волонтерка в центрі Unbroken у Львові 

Дивитися, як твоє креслення оживає — неймовірно

Я з Херсону, і провела більшу частину свого життя там. Мій батько — інженер, а тітка була головною архітекторкою в місті, тож у мене було уявлення, що архітектура — це хороша професія, і гроші приносить. 

Для навчання обрала Польщу — якраз їхала в Гданськ, щоб відвідати політехніку. Проїжджали повз Львів, і мені він так сподобався! Я відчула спокій і захотіла повернутися. Так власне й сталося, адже на архітекторку я пішла вчитися саме туди. 

Завжди хотіла говорити українською, але росла в російськомовному середовищі, тож було складно. Досі пам’ятаю, як бабуся мене називала «наша бандерівочка». Коли переїхала, одразу перейшла на українську. Зараз і речення російською, мабуть, сформулювати не зможу. 

Коли я пішла навчатись, майже одразу почала працювати, щоб здобувати досвід. Мені таке подобається — ти спочатку все креслиш, розбираєшся в деталях, а потім приїжджаєш на будову і бачиш, як твоє креслення оживає, вибудовується. Це неймовірні відчуття. 

Пам’ятаю першу зруйновану будівлю

Мій брат — військовий, його поранили ще в часи АТО. Тому наша сім’я розуміла, що повномасштабне вторгнення буде. Батьки сиділи на сумках, бо мусили виїжджати з Херсона. І от ми всі опинилися у Львові. Я втратила роботу, бо кому ж навесні 2022-го потрібно будувати щось чи робити дизайнерські ремонти? 

Пам’ятаю першу зруйновану будівлю, над якою я працювала. Цілий рік ми облаштовували офіс на 8 тисяч квадратних метрів — я робила технічні креслення від електрики до сантехніки. Уже все було майже готове — якраз запускали фітостіни. Але туди прилетіло — скло повилітало й роботу зупинили. 

Ще рік тому це була болюча для мене тема, але зараз я прийняла ситуацію, і це дозволило мені змінитися. 

Спочатку прийшло усвідомлення, що те, чим я займалася кілька років, стало неважливим. Було складно. Я шукала, що можу робити. Так згадала, як іще кілька років тому ми з чоловіком були на майстер-класі з гончарства. То чому б не спробувати?

Я знову пішла на майстер-клас. Потім почала вдома ліпити з глини, а згодом орендувала студію з пічкою, з гончарним колом. Я роблю посуд керамічний і його розписую — я практична людина, і мені важливо, аби виріб не просто стояв на полиці, а щоб його використовували. Зараз працюю над колекцією про Херсон — наприклад, про Хабловський маяк, який знищили росіяни. Мені важливо нагадувати про свій дім. 

Хабловський маяк Дар’я відтворила на горнятку. Фото надала героїня

Я раніше працювала більше з технічною стороною, але й творча робота мені подобається. Такий перехід не давався мені складно: хоч глина вважається брудною і холодною, але мені подобається. Я знайшла спокій: не було постійної напруги, відповідальності. Але все ще чогось бракувало — відчувала, що недостатньо роблю для країни.

Ліплять і відволікаються від болю

Мій близький знайомий лікується після поранення в Unbroken. Якось він виклав історію про це в соцмережах. Я глянула — там всі малюють. Ага, бачу, є піч і гончарне коло, але з глини ніхто не ліпить, тож я написала засновниці, що готова волонтерити. У грудні 2024 року почала приходити в майстерню в центрі. 

Дар’я в майстерні Unbroken, де допомагає пораненим відновлюватися через гончарство. Фото надала героїня

Мені хочеться, щоб ліплення з глини, а потім і вироби з неї нагадували про певні моменти, стан, коли ти це робив, особливо якщо це відбувається в терапії. Що ж ми робимо? Ми не сидимо над кожним і не питаємо, що вони відчувають під час роботи — військові приходять переважно або дуже втомлені, або натхненні. Втома й біль — те, що їх супроводжує протягом усього часу. Вони можуть і не ліпити, а просто поговорити між собою, випити кави. За день близько 20-30 людей приходять.

Атмосфера майстерні, де військові можуть спробувати свої сили в гончарстві. Фото надала героїня

Якщо ж беруться ліпити з глини щось, я дуже радію, бо це справді відволікає. Вони намагаються реалізувати свою ідею і вже не думають про те, що минуло дві години без знеболювального. Їх не турбує нічого, не злить. 

Я знайшла в «Незламних» свою сім’ю, своїх друзів, з якими мені комфортно й приємно перебувати. Тепер я точно знаю, що військові з пораненнями не люблять, коли з них роблять якихось особливих людей. У нас у майстерні самообслуговування — люди самі за собою прибирають, хіба що й справді потрібна допомога. Але й тоді не роблю все за них, бо вони можуть і самостійно впоратися.

Ліпше усміхнутися, ніж відвернути погляд

Деякі поранені переживають, що в них, наприклад, ампутація руки, і що вони не зможуть ліпити з глини. Я ж завжди кажу: «Навіть якщо є лише одна рука, це не проблема — другою буде моя». Я допоможу, притримаю глину, знайду підвищення, щоб людині на кріслі колісному було зручно працювати. Головне, аби ця робота з глиною їм допомагала.

Дар’я допомагає одному з військових ліпити з глини. Фото надала героїня

От Костя, наприклад, ніколи раніше не ліпив з глини, а зараз робить такі неймовірні речі! Починав з горнятка, навіть накреслив собі на листку схему. А тепер робить і вазу у формі людського серця, й втілює інші неймовірні ідеї, хоч приходить на ліплення після операцій з жахливими болями. 

Також є Ігор — він не дуже часто приходить, але старається. У нього було поранення голови, проблеми з мовленням і моторикою. Спочатку було складно порозумітися, адже він не міг сфокусувати на мені погляд, але він зліпив таке рівненьке та гарне горнятко! Бачу, як йому подобається глина.

В Ігоря й інших військових є ампутація рук. Зараз я стаю для них другою рукою, але також думаємо над розробкою спеціального тримача, бо поки аналогів не зустрічали.

Важливо говорити й пояснювати — як дітям, так і дорослим, — що зараз дуже багато людей з пораненнями. З ними все окей — з ними можна говорити й усміхатися. 
Не раз бачила, як люди відвертають погляд від військових, що вчаться ходити на протезах. Тим це неприємно. Я розумію, що це часто через незнання, а іноді навіть і невпевненість, що усмішка зараз доречна. Та насправді ліпше усміхнутись, ніж відвернути погляд.

Читати далі

Суспільство

«Тримаюся далі»: як багатодітна мама з Києва передала 240 тонн допомоги за рік

Опубліковано

Наталія Комаренко — волонтерка з Києва, яка з 2014 року допомагає українським військовим та підтримує дітей з інвалідністю. Вона є засновницею фонду «З теплом у серці», який цьогоріч здобув відзнаку «Варті» від «Нової пошти».

Про це повідомили в «Новій пошті».

Заснування власного фонду

Поштовхом до створення власного фонду став особистий досвід — середня дитина Наталії має рідкісне генетичне захворювання. Організація «З теплом у серці» стала платформою для взаємодії батьків, обміну досвідом і підтримки дітей.

Спочатку фонд проводив невеликі безплатні заходи для дітей: походи до кав’ярень, зоопарків, кінотеатрів тощо. З часом спільнота розрослась — нині вона об’єднує понад 1500 родин. Учасники отримують гуманітарну підтримку, консультації, можливість спілкуватися й організовувати спільні активності.

Щоденна допомога армії

З початком війни у 2014 році Наталія долучилась до допомоги армії. Сьогодні вона щоденно займається волонтерською логістикою: закуповує, збирає та відправляє техніку, обладнання, автівки та інші необхідні речі для військових.

«Волонтером бути непросто. Я щоранку подумки кидаю цю справу, а вдень вже викладаю допис про збір чи пошук необхідного. Я роблю це для тих, хто мене захищає. Для тих, хто пише теплі слова подяки. Хоча дякувати маємо ми», — розповіла Наталія Комаренко.

Упродовж останніх трьох років вона організувала збори на різні потреби: від засобів особистої гігієни до FPV-дронів, зарядних станцій і акумуляторів для техніки. Підтримку надсилають не лише українці, а й друзі з-за кордону, зокрема волонтери з Ірландії, які передали п’ять машин швидкої допомоги та сім інших автівок.

Наталія Комаренко з ірландськими волонтерами

Читайте також: Учасники забігу MHP Run4Victory зібрали понад 700 тисяч грн на дрони для фронту

Комунікація з військовими

Наталія підтримує зв’язок із військовими переважно онлайн, але також приїжджає на вокзали, коли бійці вирушають на фронт чи повертаються з нього. Вона каже, що в такі моменти простий контакт, присутність і кілька слів підтримки мають велике значення.

«Мені пишуть — потяг о 22-й, чи могла б приїхати? Звісно, я приїду. Розумію, що їм у цей час треба підтримка. Тому я кидаю все й лечу. Людина їде на війну або щойно звідти. Наші захисники мають відчувати, що вони не самі», — поділилася Наталія.

Найскладнішими залишаються випадки, коли вона дізнається про загибель адресата вже після відправки посилки. У таких ситуаціях волонтерка переадресовує допомогу іншим.

Як справляється з навантаженням

Волонтерка розповіла, що емоційне виснаження трапляється регулярно. Іноді її підтримують самі військові: один із них переказав 25 тисяч гривень і сам закрив збір для своєї бригади. Також вона додала, що одного разу отримала переказ на 60 тисяч гривень від анонімного відправника. Тоді Наталія закрила кілька зборів.

Щоб відновити ресурс, Наталія разом з іншими мамами дітей з інвалідністю організовує «перезавантаження» — короткі поїздки, прогулянки, неформальні зустрічі.

Попри всі труднощі, вона продовжує допомагати, виховує трьох дітей і розвиває фонд, який став точкою опори для багатьох українських родин.

Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень

Отримання відзнаки «Варті»

Цьогоріч фонд «З теплом у серці» отримав відзнаку «Варті» від «Нової пошти» в номінації «Допомога людям з інвалідністю». Переможців обрали шляхом відкритого голосування та за обсягами перевезень. Фонд Наталії за 2024 рік відправив 240 тонн гуманітарного вантажу, скориставшись безоплатними послугами «Гуманітарної Нової пошти».

Нагадаємо, що «Нова пошта» нагородила українських волонтерів: хто отримав відзнаку «Варті».

Фото: Наталія Комаренко

Читати далі

Суспільство

Учасники забігу MHP Run4Victory зібрали понад 700 тисяч грн на дрони для фронту

Опубліковано

Учасники черкаського забігу MHP Run4Victory зібрали 718 602 гривні під час реєстрації на подію. Усі кошти передадуть на закупівлю дронів для 118-ї бригади територіальної оборони, яка нині виконує бойові завдання на кількох напрямках фронту.

Про це повідомили організатори забігу.

Мета благодійного забігу

Подію організовували компанія МХП, БФ «МХП — Громаді» та спортивний партнер NewRun. Забіг мав відбутися 6 квітня, але його скасували через національну жалобу за загиблими у Кривому Розі та обстріли українських міст.

«Ми планували провести благодійний забіг, щоб об’єднати людей навколо допомоги військовим. Але з огляду на національну жалобу за загиблими в Кривому Розі та ранкові ворожі обстріли, ми ухвалили непросте, але правильне рішення — скасувати масовий захід. Натомість ми не скасували головне — підтримку наших захисників. Усі кошти передаємо 118-й бригаді, яка сьогодні на передовій. Щиро дякуємо кожному учаснику. Разом — ми сила», — сказав директор БФ «МХП — Громаді» Олександр Пахолюк.

Загалом на подію зареєструвалися 1414 учасників. Понад 718 тисяч гривень спрямують на закупівлю дронів для військових 118-ї бригади, які захищали Україну в Попасній, Бахмуті, Вугледарі, та Кураховому, а зараз виконують бойові завдання на Запорізькому напрямку, північному кордоні та Курщині.

Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)

«Підтримка від цивільних і благодійних ініціатив, таких як забіг MHP Run4Victory, є неймовірно важливою для нашої бригади. Вона не лише матеріально-технічно підсилює нас, але й додає моральної сили. Кожен такий захід надихає нас робити все можливе задля перемоги», — зазначив комбриг Ярослав Попко.

Організатори закликали всіх учасників звернутися на [email protected], щоб отримати свої медалі поштою.

Наступний забіг

Серію благодійних забігів MHP Run4Victory 2025 року продовжуватимуть. Наступна подія відбудеться 18 травня у Києві. Кошти спрямують на підтримку 13-ї бригади НГУ «Хартія». Зареєструватися на забіг можна за посиланням.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.

Фото обкладинки: 118 бригада Сил територіальної оборони ЗСУ

Читати далі