Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Алгебра, фізика…власна справа. Школярі з Полтавщини запустили бізнес просто в ліцеї

Опубліковано

Фізика, алгебра, українська мова та… основи бізнесу? Чому б і ні! Ліцей із Полтавщини запустив унікальний проєкт соціального підприємництва, завдяки якому школярі, вчителі та жителі громади можуть познайомитися із особливостями запуску власної справи та долучитися до вже сформованих команд.

Наразі у Пирятинському ліцеї вже працюють два коворкінги: клінарний та швейний. Тут учні випробовують власні навички, приймають перші замовлення та заробляють власні кошти. ШоТам поспілкувався з директором навчального закладу та дізнався, як нововведення змінили життя ліцею, якою була реакція школярів та чому навчати дітей бізнесу — гарна ідея.

Микола Василенко

директор Пирятинського ліцею №6

Грант на розвиток

Ми виграли грант від Європейського Союзу спільно з Пирятинською міською радою за підтримки ГО «Інститут Громадянського Суспільства». Він має назву «Розбудова ланцюжків доданої вартості у молочному та ягідному кластерах Пирятинської громади для розширення економічних можливостей молоді і сільських жителів та еко-орієнтованого зростання». 

Один із модулів — розвиток соціального підприємництва у навчальних закладах. У нашій громаді зараз започатковано п’ять коворкінгів у межах цього проєкту, два з них працюють на базі Пирятинського ліцею №6.

Це кулінарний і артшвейний коворкінг. Чому вирішили цим зайнятися? Думаю, розвиток вмінь та здібностей учнів бути фінансово грамотними і вчитися заробляти кошти ще зі шкільних років — це гарна ідея. Я одразу захопився нею, тож реалізуємо у себе.

Грантова програма розрахована на три роки. Перший рік присвячений навчанню, другий — спостереженню за тим, що виходить, а третій — підбиттю підсумків шкільного соціального підприємництва. Для нас уже почався другий рік програми, ми вже встигли адаптуватися і навчитися працювати з новою для нашого закладу діяльністю. Запитань дуже багато, але добре, що ми можемо пробувати і розвиватися.

Читайте також: «Б’юті-індустрія? Я викувала сокиру для Залужного». Ковалька з Чернігівщини відновила справу чоловіка-військового і руйнує стереотипи

Кожен коворкінг має керівників, у артшвейному — Анжела Васько, у кулінарному — Тетяна Гавриленко. Саме вони допомагають зорієнтуватися тим, хто вперше ознайомлюється зі швейними машинками чи ніколи в житті не готував торт. Майстер-класи проводять для учнів, батьків, жителів громади, які мають бажання спробувати щось нове. І звісно, діти залучаються під час уроків трудового навчання і в позаурочний час до шиття або приготування страв. Далі — шукають ринки збуту, реалізують те, що виготовили самі і заробляють перші кошти. 

Ми завжди відкриті до спілкування та співпраці, тому раді будь-кому, хто захоче завітати у наші коворкінги. 

«Швейка»: шити, в’язати, вишивати і друкувати на тканині

Артшвейний коворкінг «Швейка» у Пирятинському ліцеї №6 допоможе охочим створити класну футболку з принтом, пошити собі щось і навчитися професійних процесів швейного виробництва. Приходити на майстер-класи можуть жителі громади різного віку.

Що маємо з техніки? Дві вишивальні машинки, оверлок, розпошивальну машинку, вісім швейних машинок, принтер прямого друку на тканині, термопрес, якісний фотопринтер, який дає змогу друкувати фотографії, картинки тощо. А також розкрійний і професійний прасувальний стіл.

У «Швейці» справді можна не тільки пошити якусь річ, а й надрукувати свою ілюстрацію чи логотип на тканині. На принтері для прямого друку на тканині можна втілити свої дизайнерські малюнки і отримати унікальну річ. Зараз діти друкують лого місцевих підприємців на фартухах і футболках — тож отримують прибуток. Ліцеїсти самі визначають, як його використати — покращують умови самого коворкінгу, докуповуючи необхідне, а також відкладають гроші на спільну поїздку, щоб отримати нові враження від подорожей. 

Бізнес у школі: швейний артковоркінг

Крім цього, постійно беруть участь у різних ярмарках, виставках — показують свої вироби і шукають нові ідеї. 

Вистачає і запитів від військових — шили для них балаклави, подушечки для прикладів, прапори України та червоно-чорні стяги УПА. Також хочемо налагодити виробництво шевронів — така потреба також є. Це для нас доволі нова сфера, але будемо пробувати. 

Крім шиття і друку, діти опановують і інші види рукоділля — нещодавно з’явилися аксесуари, які можна придбати. Наприклад, в’язані гачком брелоки з бойовими українськими варениками, синьо-жовтими серцями чи квітами.

Бійці ЗСУ із прапорами України

А з 1 вересня ми спробуємо набрати оборотів і розширити виробництво. Наприклад, плануємо організувати сублімаційний друк на футболках, кепках тощо. А також виготовляти власну сувенірну продукцію, у планах зокрема магніти з нашим містом, з його прекрасними краєвидами. 

«Швейка» співпрацює з іншими коворкінгами, наприклад, виготовляють нарукавники для зручної роботи, а для кулінарного коворкінгу пошили робочі фартухи.

«Просто смачно»: борщ, салати, тістечка і торти

У кулінарному коворкінгу «Просто смачно» діти, батьки та вчителі можуть опанувати новий рецепт і взагалі побачити, як працює професійна кухня. Тут готують страви народів світу — наприклад, угорський бограч чи український борщ. Не оминають увагою і різноманітну випічку — торти, тістечка, кекси. Юні кулінари з радістю розігрують десерти у аукціонах для допомоги ЗСУ — можна купити номерок і виграти смаколик. Усі зібрані кошти передають нашим воїнам. Також виставляють свою продукцію на благодійних ярмарках, акціях. 

Як і для швейного коворкінгу, за кошти гранту облаштували приміщення і закупили обладнання — це електроприлади, м’ясорубки, кавомашина, морозильники, мікрохвильовка. І весь необхідний посуд та кухонне начиння теж.

На уроках трудового навчання діти мають змогу спробувати різні техніки приготування страв — і нарізання салатів, і випікання кексів, наприклад. Поза уроками у коворкінгу ліцеїсти приходять на гуртки, де можуть дізнатися нові рецепти і процеси. 

Працівники кулінарного коворкінгу запрошують на майстер-класи всіх охочих. Уже вдалося провести такі заняття з приготування полтавських галушок чи різних мусових десертів. Також у «Просто смачно» можна замовити страви.

Читайте також: «Маєте мінус на карті? У мене 85 тисяч». Як закрити борги за допомогою фінансової грамотності і тік-току? Ділюся власним досвідом

У травні розпочали цікавий конкурс — «Створення рецептурної книги кулінарних традицій Пирятинської громади та субрегіону». Це допоможе зібрати стародавні родинні рецепти краю і популяризувати наші пирятинські страви серед туристів, наприклад. І загалом зберегти смачні традиції. Адже за результатами конкурсу, журі обере найкращі рецепти, які увійдуть у кулінарну книжку. 

Діти запустили соціальний бізнес у школі

Щирий захват і експерименти

Після початку роботи обох коворкінгів, помітив багато змін. Діти з радістю відвідують уроки — на новій техніці вчаться шити фартухи, торбинки, прихватки. Крім самих коворкінгів, започаткували також відповідні профілі навчання у закладі. Наприклад, цього року в 10 класі вперше був відкритий кулінарний профіль. Ліцеїсти з цікавістю підходять до цих занять, готують, експериментують, вивчають нове. А головне — пробують на практиці.

Але не тільки старшокласники встигли оцінити переваги нововведень. Мабуть, найбільш активні учасники коворкінгів — наші першокласники. Вони допитливі й спраглі вражень, пробують себе у нових ролях — кулінарів чи швейних майстрів. 

Бізнес у школі: пошиття прапорів

Також організували співробітництво з іншими навчальними закладами нашої громади, школярі можуть приїжджати до нас і на обладнанні коворкінгів готувати чи шити. Керівники їм у цьому з радістю допомагають. 

Кожного дня дуже цікаво спостерігати за дітьми: як вони розвиваються, як навчаються, як радіють своїм успіхам. Знаєте, коли дитина приходить вперше у коворкінг і швейну машинку не бачила взагалі, а потім шиє собі торбинку і з щирим захватом біжить додому показати батькам, що зробила своїми руками перший власний виріб. Це такий позитив! Це надихає дітей і дає їм можливості розвитку.

І надихає також нас, дорослих, робити ще більше. Плани на розширення соціального підприємництва є, мені б хотілося займатися цим у нашому ліцеї і надалі. Але поки не озвучуватиму їх. Будемо працювати над реалізацією! 

Бізнес у школі: швейний коворкінг

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі