Суспільство
Аеропорт Львів знову відкриває старий термінал: для чого?
Львівський аеропорт вирішив використовувати старий термінал А для обслуговування чартерних і спеціальних рейсів, які виконуються малою бізнес-авіацією. Про це пише ЦТC.
Першою авіакомпанією, яка погодилася обслуговувати рейси на приліт у приміщенні старого терміналу, стала “Мотор Січ”.
Про призначення терміналу A
“Ми давно планували використовувати старий термінал за призначенням. І зараз він нам прекрасно став у нагоді для полегшення роботи в період пікових навантажень, обслуговування чартерних (почнемо через дві-три тижні) і спеціальних рейсів, виконуваних малої бізнес-авіацією”, – сказала генеральна директорка аеропорту Тетяна Романовська.
Зараз старий термінал аеропорту використовується для обслуговування спеціальних і віп-рейсів. У той же час він переобладнаний для роботи з внутрішніми перевезеннями, перші з яких, власне, стартують з наступного понеділка. Також уже за два-три тижні він буде залучений для роботи з чартерними рейсами.
Читайте також: Український авіаперевізник анонсує сполучення Львів – Афіни
Які подальші плани розвитку?
Рішення про використання приміщення старого терміналу було прийнято у зв’язку з перевантаженням зони прибуття нового терміналу в період пікового пасажиропотоку, який у літній сезон триває фактично кожен день з 11 до 17 годин.
“На даний момент в новому терміналі А є тільки дві стрічки для видачі багажу: по одній для міжнародних і внутрішніх рейсів. Таким чином, перемістивши частину пасажиропотоку в старий термінал, вдасться використовувати обидві з них для обслуговування міжнародного сполучення”, – відзначають в аеропорту.
Крім цього, аеропорт Львів почав роботу над запуском ще однієї багажної стрічки і збільшенням довжини двох дійсних у новому терміналі. Розробки знаходяться на стадії проектування і формування технічних завдань.
Нагадаємо, у Львові знову курсуватиме автобус від залізничного вокзалу до аеропорту.
Суспільство
У столиці з 16 січня почнуть прибирати покинуті автомобілі, які постраждали через влучання російських ракет та дронів.
Про це повідомив очільник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко.
За словами начальника адміністрації, багато із цих автівок створюють проблеми для міста, зокрема звужують проїзд для рятувальної техніки та псують вигляд вулиць і дворів.
«На найближчому засіданні Ради оборони спільно з відповідними службами напрацюємо ефективний механізм, який дозволить оперативно прибирати пошкоджені авто в майбутньому»‚ — написав Ткаченко.
Читайте також: У київському парку встановили перший будинок для комах: для чого він потрібен
Нагадаємо, що в Києві збудували унікальний параметричний міст із криволінійним дизайном (ФОТО).
Фото обкладинки: Unsplash
Суспільство
Будиночок у парку «Перемога» створили працівники комунального підприємства з утримання зелених насаджень Дніпровського району. Це перший подібний об’єкт на території парку.
Про це повідомили представники підприємства.
Об’єкт встановили для того, аби допомагати комахам в умовах міста. У будиночку вони зможуть зимувати та гніздувати, аби влітку запилювати рослини і вберігати їх від шкідників.
Для захисту від птахів будинок закрили сіткою.
Нагадаємо, що у Києві створили мобільну школу для навчання керуванню FPV-дронами (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка КП по УЗН Дніпровського району
Суспільство
Французька компанія Saarstahl Rail SAS передала «Укрзалізниці» понад тисячу тонн рейок. У межах міжурядової угоди УЗ отримає загалом 19 тисяч тонн рейок, які планують передати до початку осені.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Де залучать нові рейки
Голова правління АТ «Укрзалізниця» Олександр Перцовський зазначив, що рейками з першої партії капітально відремонтують колії на дільницях Війтівці – Волочиськ та Фастів-2 – Устинівка. Цими коліями їздять зокрема швидкісні потяги до Львова та Дніпра. Роботи над відновленням планують виконати у березні-квітні цього року.
Завдяки усім 19 тонам рейок залізничники зможуть збудувати та відремонтувати близько 145 кілометрів колій. Капітальні ремонти проведуть на таких напрямках:
- Львів – Ужгород;
- Київ – Львів – кордон ЄС;
- Київ – Одеса;
- Київ – Дніпро;
- Київ – Харків.
«Після окупації Маріуполя ми втратили єдиного українського виробника рейок – металургійний комбінат “Азовсталь”. І саме завдяки нашим міжнародним партнерам ми отримуємо цю дефіцитну продукцію та продовжуємо відновлювати та підтримувати залізничну інфраструктуру», — сказав Олександр Перцовський.
Читайте також: Українські школярі отримали 50 тисяч доларів на соціальні проєкти: які саме
Угода між Україною та Францією
Проєкт із відновлення залізничих колій УЗ реалізує разом із Кабінетом міністрів України, Міністерством розвитку громад та територій та Міністерством фінансів спільно з французькими партнерами.
У межах угоди компанія отримала пільговий кредит на суму 37,6 мільйона євро на 35 років під 0,0161% річних. Перші 14 років УЗ не сплачуватиме це кредит. Для компанії це перший досвід такого кредитування.
«Завдяки постачанню рейок широкої колії ми зможемо швидко відновлювати пошкодження залізничних шляхів внаслідок бойових дій, забезпечувати безпеку руху, сталу логістику та життєво важливі зв’язки між регіонами в умовах війни», — сказала заступниця міністра розвитку громад та територій Марина Денисюк.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» запускає оновлену програму лояльності: що додали.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ