Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як почати медитувати, якщо ніколи цього не робив? Поради від засновника banda Павла Вржеща

Опубліковано

Медитація вже давно не лише східна духовна практика, але й науково-обґрунтований інструмент, який здатен змінити роботу мозку та свідомості. Ми запитали у співзасновника креативного агентства banda Павла Вржеща, як почати медитувати, якщо ніколи цього не робив раніше.

У мене в голові завжди був шалений рій думок

Протягом життя я думав, що стрімкий потік думок в голові — це своєрідний дар. Я лежав безсонними ночами і насолоджувався блуканням думок. У мене такий активний розум: він постійно думає і планує наперед, перебирає нескінченні списки завдань. Напевно, серед цих думок будуть корисні й геніальні.

Медитація та Павло Вржещ
“Я ніколи не помічав, що 99,9% моїх думок абсолютно марні”

Я програвав внутрішні діалоги за день: “треба було сказати йому так, він би мені відповів це, а я такий йому хоп, і він би все відразу зрозумів”. Я ніколи не помічав, що 99,9% цих думок абсолютно марні і ні до чого не ведуть. А ось півночі без сну абсолютно точно призводять до важкого наступного дня.

Читайте також: Як українець запустив бізнес в кризу та став проривом року за версією Payoneer — кейс

Я сидів роздратований і думав: “Ну що за маячня!”

За запитом “медитація” в Google з’являються підтягнуті людські силуети на фоні гарного заходу сонця посеред чарівного курорту. Проте під час своєї першої медитації я так і не потрапив на курорт. Я сидів, зав’язавши ноги у вузол, як це роблять на фотографіях щасливі і здається завжди усміхнені люди. І в мене одразу почала боліти спина. А потім свербіла рука, бік, друга рука, плече, ніс… А потім щось на шиї. Тому моя перша медитація була короткою. 

У відеоінструкціях спокійним голосом нагадували, що потрібно лишатися нерухомим і не чіплятися за думки. Але ж дві хвилини тривають так довго… А від думки не думати ні про що, тільки ще більше думок про все на світі. Як тільки мозок розуміє, що потрібно побути в тиші та навмисно понудьгувати, він ще більше впадає в справжню паніку й змушує руку тягнутися до телефону.

Я сидів роздратований і думав: “Ну що за маячня!”. А ще один голос в моїй голові суперечив: “Стільки успішних людей рекомендують медитацію, це ніяк не може бути безглуздям”.

Медитація — це не про віру, а про розуміння природи розуму

Певний час я скептично ставився до медитацій і східної духовності. Мене відштовхувала ця тема і не розумів навіщо дивно сидіти, співати мантри, їсти руками, обмотуватися якимись ганчірками й ставити червону крапку на лоб. 

Беззаперечно медитація і духовність історично пов’язані зі Сходом. Вони є частиною релігійних практик. Але це не означає, що потрібно голити голову і ставати буддистом, щоб медитація працювала. І це не про віру, а про розуміння природи розуму.

Медитація та Павло Вржещ
Але це не означає, що потрібно голити голову і ставати буддистом, щоб медитація працювала

Зараз в західному світі вже зрозуміли, що езотеричність і містичність відштовхує людей від практики медитації. Тому все частіше називають і просувають її як усвідомленість. Вона дозволяє не пірнати в потік тривожних думок і краще справлятися зі стресом. А також фокусувати увагу і використовувати емоції таким чином, щоб направити енергію на те, що зараз дійсно важливо. Це як обговорити проблему з кимось, хто вміє чітко розкласти й дати правильну пораду. А цей хтось — кожен сам для себе.

За останні кілька десятиліть з’явилася величезна кількість досліджень, що пояснюють чому так відбувається. Команда Стенфордського університету говорить про те, що в результаті медитації збільшується сіра речовина в області головного мозку, що відповідає за пам’ять, навчання і творчість. І зменшується сіра речовина в областях, що відповідають за турботу, тривогу і стрес.

Почати медитувати дуже непросто 

Як тільки я почав медитувати нічого не було зрозуміло й результат зовсім не відчувався. Проте я протримався близько десяти днів, коли помітив перший результат. І хоча десять днів думати про те, щоб не думати — це прямо зовсім не просто, але того варте. Лише потім приходить відчуття: “Ах ось воно що!”.

Сумніви щодо медитації виникають через одну головну причину — немає схожого досвіду для порівняння. Наприклад, футбол — це як біг, лише з м’ячем. Тому можливо оцінити свої та чужі успіхи в ньому. А медитація — унікальна і спрямована всередину. Тренер не може потрапити в голову, щоб направити та порадити. 

Спробуйте на початку навчання медитації постаратися не дуже старатися. Не намагайтеся працювати на результат і здати все на відмінно. Розслабтеся і залишайтесь посереднім учнем. Лінуйтеся!

У мене є готове рішення, яке допоможе розслабитись та розпочати 

Я назвав цей метод комбо-меню: необхідно читати книгу Дена Харіса “Покидьок у вашій голові” і, паралельно, медитувати під додаток Headspace.

Медитація та Павло Вржещ
“У мене є свій спосіб медитувати”

У своїй книзі Ден Харріс емоційно й іноді смішно описує переживання, які відчуває кожен на початку медитацій. Це допомагає зрозуміти, що все відбувається, як треба і подібно, як в інших на початку шляху. 

Автор книги — ведучий ABC News. І перш ніж почати медитувати, він став відомим завдяки непередбачуваній ситуації в прямому ефірі: через пристрасть до наркотиків його мозок “заглючило” — він почав говорити незв’язну нісенітницю вигаданою мовою. Цю програму дивились п’ять мільйонів осіб. 

А Headspace має не лише гарний дизайн, а й корисні відео-анімації з поясненнями для початківців. А автор медитацій Headspace Енді Паддікомб має надзвичайно мелодійний голос, який супроводжує протягом медитації. Енді дозволяє сидіти на зручному стільці, а не закручувати в вузол ноги на твердій підлозі. Він також запевняє, що 5-10 хвилин протягом дня цілком достатньо.

А нещодавно BetterMe. Meditation & Sleep відкрили безкоштовний доступ до уроків медитації на період карантину.

Читайте також: Інтервальне голодування: що це таке та яку користь приносить

Яку користь я помітив після медитацій

Іноді під час медитації підхоплюється творчий потік й ідеї приходять одна за одною. Я відслідковував, що під час регулярних медитацій частіше буваю у творчому настрої. А також я нарешті навчився засинати без перегляду двох серій серіалу на ніч.

Усвідомленість допомагає послабити голос его — саме ця частина змушує кожного думати, що весь світ обертається навколо нього. І замість того, щоб надати впевненості, егоїстичне “Я” постійно знецінює, що має. Спостерігати, як думки з’являються і ховаються в голові — це вже і є медитація. Згодом, спокій розуму стає глибшим.

Спробуйте помедитувати прямо зараз. Коли на часі багато тривоги, стресу, невизначеності — ефект від медитації буде найбільш помітним. Це немов таблетка аспірину — саме в той момент, коли болить голова.

Суспільство

У Баку відбудеться благодійний фестиваль-ярмарок «Веснянка»

Опубліковано

У столиці Азербайджану 4 травня проведуть другий благодійний весняний фестиваль-ярмарок українсько-азербайджанської культури «Vesnyanka».

Про це повідомляє “Спілка українок в Азербайджані”.

«На нашому II фестивалі-ярмарку азербайджано-української культури «Vesnyanka» будуть проходити чисельні майстер-класи для дітей. А може й для дорослих, тому що наші викладачі-майстрині, як завжди, приготували для вас дещо особливе. Можемо натякнути, але повністю розкривати секрет не будемо, збережемо інтригу», – йдеться в дописі.

Читайте також: Відновлення через спорт: як лучництво допомагає ветеранам у Харкові

Культурний захід відбудеться у суботу о 12:00-20:00 за адресою: Passage 1901, 12 Nigar Rəfibəyli.

Нагадаємо, Укрпошта випускає нову марку, присвячену очищенню Чорного моря від російських кораблів.

Фото: Спілка українок в Азербайджані

Читати далі

Суспільство

Буде страшно! 10 книжок від українських авторів, які вас точно налякають

Опубліковано

Загадковість і небезпека загробного життя завжди вабили людей, відтіняючи невідому темряву містичними пристрастями та жахливими сюжетами. Жанр горрору поступово закорінюється в українській літературі, розкриваючи свою власну відмінність та багатство.

Твори українських авторів, будь то романи, збірки оповідань чи журнальні публікації, пропонують читачам захоплюючі історії з елементами жахів, психологічних трилерів та містичних загадок.

Редакція ШоТам зробила добірку, яка наповнена як нішевими позиціями, так і відомими на всю Україну творами.

“Краще не читай” Катерина Орловська

Опис:
Родина, яка втратила свій дім, знаходить пристановище на хуторі під Києвом, серед безмежних фруктових садів. Здавалося б, звичайний будинок, але він приховує багато таємниць. Для доньки настав час швидко вирости. Матері доведеться зіткнутися зі своїм страхом перед смертю, який обурюється нав’язливо.

Але найбільше випробування чекає на батька, письменника, що завжди вважав себе неудачником. Тепер він має можливість нарешті стати визначним автором, але якою ціною прийдеться заплатити за цей дар долі? Це історія пошуку опори у втраті всього. Про травму, яка ховається під маскою, поки не розкриється у момент найбільшої вразливості. Про мистецтво та про жертви, які можна зробити заради нього.

Про авторку:
Українська письменниця, яка працює у жанрі жахів, також є літературознавицею та блогеркою. Вона віддає перевагу блуканню лісами та вивченню міфології. Свої перші страшилки написала ще у третьому класі і відтоді не може зупинитися. Захистивши магістерську роботу на тему творчості Стівена Кінґа, вона сподівається, що одного разу випаде нагода поспілкуватися з ним про жахи.

“Дитяча книга” Оксана Вєліт

Опис:
Є певна іронія в тому, що діти часто зазнають досвіду, про який не можна писати у дитячих книжках. Тому збірка, яку ви тримаєте в руках, призначена тільки для дорослих. Вона нагадає про темні сторони дитинства та розповість жахливу казку про Чарівний Потяг, на квиток на який мріє кожна дитина.

“Химороди” Володимир Кузнецов

Опис:
Химороди – то дванадцять історій від похмурого минулого до химерного майбутнього. Сповиті чарами Карпати та охоплений чумою 1630-х Мілан, травень 1945-го у Берліні та Шанхай часів індустріального апокаліпсису в недалекому пост-кіберпанк майбутньому. Розорена Тридцятирічною війною Німеччина та потойбічне українське полісся часів Сагайдачного.

Про автора:
Володимир Кузнєцов, відомий своєю лавкрафтіанською космооперою “Закоłот: Невимовні культи” та темним фентезі “Вогневир”, тут відкривається як автор історичного горору. Його чекає жахливе переплетення реальних імен, місць та фактів з химерами потойбіччя.

“Тіло ТМ” Вікторія Гранецька

Опис:
У 2033 році настане альтернативний світ недалекого майбутнього, де люди перестануть старіти і померати від хвороб завдяки технології “трансплантації” свідомості. Цей світ буде належати всемогутній медичній корпорації “ТІЛО™”, що пропонує обраним вічне життя шляхом завантаження їхніх душ у молоді тіла. Це буде світ, де ви зможете бути щасливими й молодими за прийнятну ціну, або ж стати упослідженими боржниками системи, які стануть постачальниками біоматеріалу для корпорації.

Про авторку:
Вікторія Гранецька – письменниця, авторка чотирьох романів, збірки неримованих поезій “Спротив речей” та концептуальної книги оповідань “Reality Show/Magic Show”. Окремі оповідання перекладені англійською мовою, вірші – польською. Лавреатка літературного конкурсу “Коронація слова”, поетичного фестивалю “Підкова Пегаса”, літературно-мистецької премії ім. М. Коцюбинського.

“Марко Проклятий” Олекса Стороженко

Опис:
За страшні гріхи козака Марка його мати та батько прокляли його на вічне поневіряння, і тепер він блукає по світу в муках, не приймаючи ні землі, ні пекла. Цей містичний сюжет майстерно поєднує історичне минуле з фантастичними переказами запорозької старовини, захоплюючи та заставляючи читача замислюватися. Автор легко вводить нас у таємниче минуле Марка, який несе у торбі за плечима свою важку, неспокійну совість. Повість заставляє сучасного читача задуматися над життям людини та її долею. У збірку також увійшли оповідання О. Стороженка.

Про автора:
Олекса Стороженко (1805-1874) – український письменник, антрополог, етнограф і драматург, що за професією був слідчим-криміналістом та військовим. Він почав писати у 1850-х роках, а його твори часто ґрунтуються на українському фольклорі та подіях з життя українських селян. Ще за життя автора окремі його твори були перекладені німецькою та сербсько-хорватською мовами, а також виставлені в театрах.

“Я бачу, вас цікавить пітьма” Ілларіон Павлюк

Опис:
Київського кримінального психолога Андрія Гайстера відправляють у віддалене селище Буськів Сад як консультанта. Там, взимку, під час ночі, зникла маленька дівчинка. А ще у цьому селищі живе Звір – серійний маніяк, убивств якого місцеві мешканці вважають за краще не помічати…

У цьому проклятому селищі, де всі живуть по колу і не терплять свого життя, розслідування неперервно натикається на тупик. Андрій вірить, що загублена дівчинка, незважаючи на усе, жива, і він знайде її. Проте нікому, крім нього, це не здається важливим.

Про автора:
Майбутній автор кількох книг народився у Скадовську на Херсонщині, проживав на Луганщині, де у 2001 році закінчив навчання в Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля на факультеті журналістики. У 2015 році в складі добробату брав участь у війні на Сході України.

“Потойбічник” Сергій Гайдай

Опис:
Одного разу до села Ягудки, розташованого між величними князівствами Терни та широким лісостепом Вольничі, прибув мандрівник на ім’я Сірко. Селяни здавалося, чекали саме його, адже в їхніх краях творилося щось дивне, на що ніхто не мав ради. Неспокійні духи, кровожерливі сутності та інші небезпечні химери – це для Сірка була звична справа. Проте, не цього разу.

Журнал “Бабай”

Опис:
“Бабай” – це проєкт, присвячений “темному” мистецтву, що охоплює жахи, трилер, нуар, дарк-фентезі, міфологію, криваві історії та містику. В цьому фензіні зібрана різноманітна жанрова інформація: про кіно, авторів, “живі” поховання, а також моторошні оповідання, комікси і турнір найяскравіших серійних вбивць. Все це оформлено атмосферно.

“Бабай: Перший кошмар”

Опис:
Забудьте всі стереотипи, які ви чули про Бабая. Він – це розумне, безжальне і небезпечне створіння, яке не турбують компроміси. Якщо він обрав вас як свою мішень, навіть ковдра не збереже вас від його впливу. Він не має одного обличчя, що робить його втіленням страху.

Автори, чиї твори ви читаєте в цій збірці, мають одну мету – подолати ваш страх і довести, що зло існує лише на сторінках книги. Однак, читаючи, не забувайте часом озирнутися за плече: можливо, хтось стоїть позаду вас?

“Танці з кістками” Андрій Сем’янків

Опис:
Ця історія здається простою на перший погляд: патологоанатом Северин не визнають на роботі, йому платять мало, особисте життя руйнується, і самооцінка на мінімумі. Він знаходиться практично на дні, тому він відразу ж зловживає можливістю підзаробити. Пропозиція не легальна, але вона обіцяє йому забезпечене життя. Северин має взяти щось невеличке в уже мертвих людей, що їм не потрібно. Поки що вони мертві, поки що це невеличка дрібниця.

З кожним новим кроком і прийнятим рішенням патологоанатом змінюється: від зневаженого чоловіка на межі алкоголізму він перетворюється на впевнену особистість, а потім і на безпринципного і безжалісного. Скоївши один злочин, він легше вчиняє інші, і так далі. Те, що вчора було неприпустимим, стає для нього новою нормою. Чи зможе він зупинитися, і наскільки далеко зможе піти – це питання, на яке треба буде відповісти.

Про автора:
Лікар, автор блогу MED GOblin та бестселера “Медицина доказова і не дуже”, Андрій, має за плечима понад 14 років роботи в анестезіології та інтенсивній терапії. Окрім медичної практики, він брав участь у міжнародних клінічних дослідженнях та навчав як цивільних, так і військових медиків.



Читати далі

Суспільство

У Львові девʼять мозаїк позначили міжнародним охоронним знаком як обʼєкти культурної спадщини

Опубліковано

У Львові девʼять мозаїк у 2024 році позначили міжнародним охоронним знаком «Блакитний щит» як обʼєкти культурної спадщини у Львові.  Мозаїки почали позначати таким знаком, щоби комунікувати про їхню цінність і необхідність збереження. Окрім того, власникам будівель чи балансоутримувачам також пояснюють, що вони повинні зберігати ці мозаїки.

Про це пише Львівська міська рада.

Читайте також: Українські музиканти виступатимуть на фестивалі Sziget в Будапешті: хто саме

Знак «Блакитний щит» отримали вже 54 мозаїки в місті. Здебільшого вони розміщені не в будівлях-памʼятках, але однаково належать до об’єктів культурної спадщини, пояснюють у міськраді.

Водночас на деяких локаціях мозаїчні твори позначатимуть не окремо, а разом із будівлею-пам’яткою. Це, наприклад, мозаїки на фасадах храмів, у житлових будинках на вулицях Стецькій, 4, і Шота Руставелі, 36. А найближчим часом емблемою «Блакитний щит» позначать іще 24 мозаїки.

Нагадаємо, українська акторка Іванна Сахно зіграє головну роль в продовженні M3GAN.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі