Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Борщ з карасями та желе з ромашки: шість столичних закладів української кухні

Опубліковано

Карантин потроху послаблюють і нам вже так хочеться скоріше вийти на вулицю та відвідати всі заклади, які тільки є в місті. Зізнавайтесь, засумували за смачненьким обідом і коктейлем на терасі? Але що може бути краще, ніж наша українська кухня? Кухарі настільки розвинулись, що вигадують цікаві інтерпретації звичним нам стравам. Наважились би скуштувати борщ з карасями, желейні вареники чи закуски із бджіл?

Ми підготували для вас підбірку столичних закладів української кухні, які здивують незвичайними стравами. Саме час скласти список must visit на теплі літні вечори.

1. “Klukva&Brukva” – борщ з карасями та желе з ромашки

У цьому ресторані готують лише з локальних продуктів, які вирощені в Україні. Це стосується абсолютно всього, включаючи соуси та напої. Відмінна риса кухні “Klukva & Brukva” – сезонність. Як тільки з’являється який-небудь продукт, його відразу ж вводять в меню. А ще тут кухарі самі мочать, солять і квасять овочі, коптять м’ясо рибу і чорноморські мідії, печуть хліб та пиріжки. Тут є свої чаї й лимонад з петрушки, ялівцева водиця на березовому соку, морси і квас, фірмові настоянки, варення і крафтове пиво.

У “Klukva&Brukva” можна спробувати борщ з карасями, котлету по-київськи з мармеладом з червоної капусти, желе з ромашки, копчені вільхою мідії з печеною картоплею. Як вам така інтерпретація української кухні?

Борщ з карасями від “Klukva&Brukva”

Крім того, що це ресторан, тут також і галерея, де регулярно проходять виставки українські художники. Поки ви очікуєте страву, можна помилуватись картинами і відчути себе справжнім естетом. А замовлення вам принесуть у посуді, створеному разом з українськими керамістами.

Адреса: вул. Антоновича, 16.

Ціни у закладі: салати – від 95 гривень, м’ясо та риба – від 160 гривень, українські бургери – від 160 гривень, вареники – від 120 гривень, крафтові настоянки – 150 гривень.

2. “100 років тому вперед” – заклад без стереотипів

Це ресторан, де вирішили переосмислити старовинні українські кулінарні традиції. Тут немає борщу та сала (їх подають лише під час замовлення англійською іноземним туристам), проте є галушки за полтавським рецептом із м’ясом і вишнею, салат з “українським авокадо” і смажене картопляне пюре з соусом із щавелю. На закуску – бджоли з арахісом і медом. На десерт – суфле з козячої бринзи з конфітюром із терену.

Закуска з бджіл від ресторану “100 років тому вперед”

Засновниками ресторану “100 років тому вперед” є відомий шеф-кухар Євген Клопотенко та співзасновниця “Нової пошти” Інна Поперешнюк. Клопотенко розповідає, що завдяки закладу хоче спростувати уявлення про українську кухню як про поєднання жирних і прісних страв. Навіть напис на вході про це говорить – “Залиш тут свої стереотипи”.

Читайте також: Бар для відьом та еротичне кафе: шість незвичайних київських закладів

Цікаво, що це єдиний заклад, який виклав у вільний доступ всі рецепти із меню ресторану. Будь-хто може приготувати ці страви вдома.

Адреса: вул. Володимирська, 4

Ціни у закладі: банош шаровий з бринзою та гливами – 210 гривень, соління з льоху – 110 гривень, вареники – 125 гривень.

3. Деруни під соусом бешамель у “ЛяГушка по-київськи”

Уявіть собі альтернативну історію, коли українські козаки переходять на бік Наполеона після його вторгнення в Російську імперію у 1812 році і перемагають.

В результаті утворилась супердержава – Україна-Франція. Якою була б наша кухня? У закладі “ЛяГушка по-київськи”, або як кажуть самі власники – “шинок високої кухні”, уявили, як це може бути.

Тому страви ресторану – це мікс французької та української кухонь. Наприклад, деруни під соусом бешамель, жаб’ячі лапки в паніруванні котлети по-київськи і крем-суп із київських каштанів. У салат ЛяОлів’є входить гратен і яйце пашот, а вінегрет подають з бринзою і м’ясом перепілки. На десерт вам запропонують унікальну страву – каштани в шоколаді. Ну що, як вам така альтернативна кухня?

ЛяОлів‘є по-київськи – з картопляним гратеном замість вареної картоплі, свіжими огірками, корнішонами, оливками і яйцем пашот

У алкогольному меню акцент на напоях французького та українського виробництва. У інтер’єрі простежується також мікс культур: картина з Наполеоном в образі українського гетьмана чи портрет Михайла Грушевського з французьким прапором. У плейлисті французький шансон і українська народна музика.

Адреса: вул. Саксаганського 135/13

Ціни у закладі: ЛяОлів’є – 145 гривень, жаб’ячі лапки по-київськи – 210 гривень, деруни під соусом бешамель – 95 гривень, каштани в шоколаді – 60 гривень.

4. Молекулярна кухня у “Канапа”

Канапа” – один з перших ресторанів, який запропонував гостям відмовитись від традиційного сприйняття української кухні виключно в наборі борщ-сало-горілка. Засновниками закладу є відомий ресторатор Дмитро Борисов та музикант Олег Скрипка. Ресторан вже встигли полюбити кияни та гості столиці, які із задоволенням смакують тутешні їстівні свічки (з вершкового масла та часнику), сало в шоколаді та ароматні українські наливки.

Читайте також: Мешканці Лас-Вегаса під час карантину «підсіли» на українські вареники

У закладі два меню: в одному класична українська кухня, в іншому сучасна інтерпретація традиційних рецептів з використанням технологій молекулярної кухні. Всі страви готують з локальних продуктів. Тут можна скуштувати кілька видів блюд з м’яса, риби і гарнірів. Готують печеня з кролика, качку з ячмінно-вершковою кашею, стейк з річкового судака з раковим соусом, борщ зі свинячими вушками та кропивою, голубці з козиним м’ясом. А для любителів традиційної кухні тут є звичайний борщ, щоправда, подають не у тарілці, а в порожньому качані капусти. У молекулярному меню можна спробувати мус із дунайського оселедця, холодець з зайця з гусячою печінкою та молекулярним хріном, вареники з молекулярною сметаною. А яка подача страв!

Молекулярний холодець з хріном від “Канапа”

А крім крафтових наливок у “Канапі” є український кальвадос та микулинецьке односолодове віскі.

Адреса: Андріївський узвіз, 19

Ціни у закладі: холодні закуски – від 90 гривень, основні страви – від 200 гривень, десерти – від 50 гривень.

5. Шоколадна ковбаса від “Бабка й сапка”

“Гарно нагодуємо, багато наливаємо, весело гуляємо” – так кажуть у закладі “Бабка і сапка”. Тут пропонують страви української кухні у новій інтерпретації, а також позиції інтернаціональної кухні. Меню закладу розділене за категоріями “сама вмію”, “внук навчив”, “щоб не всохло” і “шоби взєло”.

У гастробарі є коптильня на дровах. Саме тому рекомендуємо спробувати копчені креветки з часниково-цитрусовим чимічурі та сендвіч із пастрамі. Особливістю меню є борщ, який запечений у буряку з ребром та міні-голубці. А на десерт – бабусина шоколадна ковбаса.

Борщ у буряку від “Бабка й сапка”

Адреса: вул. Велика Васильківська, 44

Ціни у закладі: борщ 120 гривень, вареники — 140 гривень, не котлета по-київськи – 150 гривень, шоколадна ковбаса – 80 гривень.

6. “BARVY” – чебуреки з м’ясом косулі і котлети з дикого вепра

BARVY “- це місце культури та фудпейрінгу. Місце, де можна пізнати нові гастрономічні течії й ближче познайомитися зі старими, трохи забутими, течіями сучасного й давнього, українського мистецтва. Тут на гостей чекає нова українська кухня на основі рецептів з різних регіонів України.

У закладі можна скуштувати страви, які традиційні для Закарпаття, Галичини і Буковини, а також їжу одеської і кримськотатарської кухні. Серед них устриці, сало, хамса з одеського Привозу, чебуреки з м’ясом косулі, карпачо з дикого товстолобика з Черкащини, холодець з домашнього півня. З основних страв є гуцульські деруни, котлети по-київськи, котлета з м’яса дикого вепра, голубці з молодої капусти та м’яса кабана і дикими грибами.

Чебурек по-татарськи з м’ясом косулi та білими грибами від BARVY

Також у “BARVY”’ адаптують автентичні рецепти і активно використовують технології молекулярної кухні в приготуванні страв.

Крім того, кухарі ресторану розробили авторську карту коктейлів на основі ендемічних українських настоянок і сиропів.

Адреса: вул. Мечникова, 3

Ціни у закладі: борщ – 135 гривень, вареники – 165 гривень, чебурек по-татарськи – 135 гривень.

Суспільство

У виші Києва відкриють школу для підготовки ШІ-спеціалістів

Опубліковано

На базі Навчально-наукового інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка хочуть відкрити школу для підготовки спеціалістів у галузі штучного інтелекту.

Про це повідомив директор Інституту журналістики КНУ Юрій Бондар, передає «Укрінформ».

«Партнерами школи стануть американські меценати Шелбі й Калеб Ворд (Shelby & Сaleb Wards), які є засновниками першої у світі платформи для ШІ-сторітелерів Curious Refuge. Їхні тренінги застосовують Netflix, Pixar, Google й інші», – розповідає Бондар.

Читайте також: Український ШІ-стартап залучив $30 000 інвестицій

Безпосередньо для створення школи партнери можуть залучити до пʼяти мільйонів доларів. Наразі вивчення проблематики індустрії штучного інтелекту впроваджують у навчальні програми й модулі для студентів.

«Ринок штучного інтелекту в Україні сьогодні не досить розвинутий, спеціалісти працюють несистемно. Тож навчальні платформи, як-от школа при КНУ, дадуть можливість підготувати й обʼєднати спеціалістів», – додає Бондар.

Нагадаємо, МЗС України представило ШІ-аватара Вікторію, яка тепер коментуватиме консульську інформацію.

Фото: Укрінформ

Читати далі

Суспільство

До переліку нематеріальної культурної спадщини додали практику охорони гуцульського орнаменту

Опубліковано

Міністерство культури та інформаційної політики України додало до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України нову практику з охорони “Гуцульського орнаменту (узорів) та пов’язаного з ним культурного простору”.

Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики

Практикою з охорони нематеріальної культурної спадщини є комплекс заходів, які провадить організація для охорони елементу нематеріальної культурної спадщини або нематеріальної культурної спадщини в цілому.

Фактично нова практика – це програма, яку представляє Мала академія наук України. Вона розпочалася у 2000 році з ідеї створення підручника “Гуцульський орнамент”. Головна мета цього видання – збереження і розповсюдження знань про гуцульський орнамент, його розмаїття, людей, які його практикують, культурний та соціальний контекст побутування.

На основі досліджень розробили й програму, що передбачала залучення молоді до досліджень, популяризації проявів нематеріальної культурної спадщини, пов’язаних з гуцульською орнаменталістикою.

Читайте також: Джонсонюк, шампанське з чорнобривців, хата з Pinterest та TikTok. Українські блогерки показують чим можна займатися переїхавши у село

Це дало можливість вивчати супутні напрямки, такі як властивості деревини, математичну складову в орнаментах, хімічні властивості барвників, які використовуються у писанні писанок. Базуючись на традиційних знаннях, розвивався напрямок, який поєднує використання народних традиційних мотивів у сучасному дизайні, зокрема дизайні одягу, вкрапленні традиційних мотивів у дизайн інтер’єрів, а також використання в оздобленні просторів як міських, так і сільських, зокрема створення муралів.

Програма складається з кількох напрямків. Серед них дослідження культури гуцульського орнаменту та пов’язаного з ним простору; взаємозв’язок дереворізьблення, в якому втілюється орнамент, та впливу на нього навколишнього середовища, зокрема зміна клімату та знищення лісу.

Також зазначена програма популяризивутиме через створення ігор, написання статей, матеріалів, створення фотовиставок, розповіді про різні напрямки народного мистецтва, в яких використовується орнамент, програми про носіїв-практиків.

Також досліджуватимуть використання мотивів традиційного народного орнаменту в сучасному дизайні та мистецтві.

Ще одним напрямком є програма музейної педагогіки, яка поширюється на дослідження та популяризацію музейних колекцій, в яких є збірки, пов’язані з культурою гуцульського орнаменту.

Завдяки активній роботі в рамках програми та залученню нових слухачів знання про гуцульський орнамент поширюються серед більшої кількості людей, тому кількісні показники постійно зростають.

Нагадаємо, на Фестивалі української писанки в Києві встановили світовий рекорд.

Фото: МКІП

Читати далі

Суспільство

До Пущі-Водиці ходитиме екскурсійний трамвай-кафе

Опубліковано

Екскурсійний трамвай-кафе, що ходить до Пущі-Водиці, планує відновити свою діяльність з 18 травня.

Про це повідомляють на Facebook-сторінці “Екскурсії на трамваї по Києву”.

Про екскурсію

Перша запланована екскурсія отримала назву “Таємниці Пущі-Водиці” і її програма була розроблена на основі матеріалів відомого історика Олександра Анісімова.

Учасники екскурсії матимуть можливість відвідати перший у Києві пивоварний завод, урочище Кинь-Ґрусть та мавзолей-усипальницю, спроектовану архітектором Городецьким.

Серед варіантів програм для прогулянок до Пущі-Водиці також доступна програма під назвою “Трамваї на курорт”. Щодо екскурсій по Києву, можна обрати із таких варіантів, як “Вечірній трамвай”, “Від конки до трамваю” та “Не звичні історії на тролейбусі”. Кожна з цих програм обіцяє захоплюючі враження та цікаві відкриття для учасників.

Екскурсії тривають від однієї до трьох годин. Вартість місця в екскурсійному кафе-трамваї становить від 400 гривень. Забронювати місця можна на сайті.

Читати також: 800 мешканців громади тепер знають, як врятувати життя. На Житомирщині жінки за грант заснували освітній проєкт

Про вагон

Вагон-кафе був споруджений у 1992 році, і в 2007-му році він пройшов ремонт за кошти та зусилля “любителів транспорту” та працівників депо.

Проте, в березні 2023 року на сторінці екскурсійної агенції було оприлюднено повідомлення про загрозу зникнення трамвай-кафе. З початком воєнного стану екскурсійному трамваю було заборонено курсувати до Пущі-Водиці, незважаючи на те, що рух регулярних трамвайних маршрутів до цієї місцевості був відновлений в травні 2022 року.

Нагадаємо, що сумчанин переміг у міжнародному конкурсі шрифтів.

Також ми повідомляли, що анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Читати далі