Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Краудфандинг в Україні: чи легко проекту зібрати гроші на Kickstarter

Опубліковано

У вас є ідея для запуску, але немає стартового капіталу? Звісно, можна спробувати витратити час на пошук інвесторів, а можна отримати ці кошти через всесвітньо відому краудфандингову платформу Kickstarter. Він викликає найбільшу довіру бекерів (ті, хто дає гроші)  і має найвищі показники відвідування та підтримки проектів.

Kickstarter це:

  • 1,5 млн бекерів з усього світу;
  • 145 тисяч проектів; 
  • $3,7 млрд зборів коштів успішними проектами 

Ми розпитали експерта з запуску проектів на Kickstarter Володимира Куксіна про всі особливості платформи та в чому секрет успішності проектів. 

Володимир Куксін

 Експерт з краудфандингу та просування стартапів. Організував понад 79 успішних краудфандингових кампаній на Kickstarter, серед яких Ugears, WOODEN.CITY, RIDER1991.

Як працює Kickstarter?

Kickstarter – це онлайн-платформа для залучення фінансування на запуск проектів за принципом краудфандинга, тобто добровільних внесків.

Читайте також: Від годинників до салатників. П’ять українських брендів, які роблять магічні вироби з дерева

Як це виглядає? У вас є ідея, яку ви розміщуєте на Kickstarter. Разом з тим, ви зазначаєте термін та мінімальну кількість коштів, яку необхідно зібрати. Якщо ваша ідея сподобається бекерам, то, замість заявленої вами суми, отримаєте вдесятеро більше. Для прикладу, годинник Pebble залучив більше $10 млн, хоча спершу планувалось $100 000.

Переваги Kickstarter: 

  • Окрім збору коштів, платформа дозволяє вивчити попит на ваш продукт і чи сподобається він аудиторії
  • Якщо ваш продукт цікавий, то ви отримаєте безкоштовне висвітлення у ЗМІ, переважно, світового рівня. Тому ваш продукт буде чудово пропіарений.
  • Дуже багато інвесторів та інвестфондів виходять на Kickstarter, шукають цікаві проекти та пропонують вкласти кошти. 

Як запустити проект на Kickstarter?

Крок 1. Зрозумійте, чи цікавий ваш продукт і чи не заборонений на Kickstarter.

Якою чудовою не була б ваша ідея, вона не має ніякого значення, поки у вас не буде фізичного продукту. Тому обов’язково потрібно мати прототип. Kickstarter дозволяє зібрати гроші тільки для тих проектів, які мають остаточну мету і які приведуть до кінцевого продукту.

Читайте також: Ейнштейн чи Будда з квітами у голові: як одесит створює незвичайні вазони

Варто детально вивчити правила платформи, подивитись, які проекти вже були успішними. Також раджу звернути увагу на коментарі.

Ваш проект повинен відповідати одній з категорій Kickstarter (мистецтво, комікси, танець, дизайн, мода, кіно, їжа, ігри, музика, фотографія, видавництво, технології і театр). На платформі 70% бекерів – це американці, які частіше за все хочуть бачити якісь інноваційні проекти. 

Крім того, ви не можете збирати гроші на благодійність, веб-сайти, зброю, медичні препарати та рекламу.

70% успіху – це продукт, який має три складові – функціонал, дизайн і ціна. 

Крок 2. Знайти партнера – посередника

На Kickstarter можуть податись різні проекти: від поліграфії до відеоігор. Основна вимога – продукт повинен мати робочий прототип. На платформу можуть подати свої проекти лише громадяни 22 країн: США, країни Євросоюзу, Канада, Австралія, Нова Зеландія, Японія. України в цьому списку немає. Тоді питання: а як же виставити свій проект на платформу? 

Через те, що не можна податись напряму – потрібен посередник. Він є учасником проекту, несе за нього відповідальність і дає свій банківський рахунок та податковий номер. Ви можете знайти посередника через своїх друзів чи знайомих, які є громадянами дозволених країн.

Тому в цьому і мінус для українців, адже для нас платформа обходиться трохи дорожче.

Крок 3. Визначте цільову суму

Суть моделі Kickstarter в тому, що ви отримуєте заявлену вами сумму, або більше, або взагалі нічого. На платформі варто ставити реальну мету щодо залучення коштів та реальні терміни. На виконання проекту вам дається 60 днів. 84% – це ті проекти, які збирають до $10 000.

Якщо проект не зібрав необхідної суми – ви не отримаєте коштів. На Kickstarter одразу не знімають гроші з бекерів, тільки після закінчення терміну проекту.

Багато проектів занижують ціни. Наприклад, вам потрібно $100 тисяч, а ви ставите $20. Але тут треба все продумати, бо якщо ви зберете заявлену суму, але не доберете до $100 тис, то чи буде можливість залучити додаткові кошти?

Якщо проект виконано успішно, то гроші приходять єдиним платежем за два тижні. 5% від суми забирає платформа і приблизно 3% – платіжна система. Лише після цього, відповідно до договору з посередником, гроші можуть бути нараховані на ваш рахунок.

Крок 4. Підготовка презентації

Бекерам необхідно точно знати цілі проекту та очікувані результати. Поясніть, яку користь особисто їм принесе продукт, розкажіть про бізнес-ідеї.

Оформлення грає важливу роль, щоб люди могли одразу зрозуміти, про що цей проект, навіть не читаючи опису. Використовуйте мінімум тексту. 

Часто автори вкладають шалені гроші саме у відео. У мене були такі клієнти, які витрачали $80 тис, а проект не збирав необхідну суму. По-перше, відео дивляться не всі. А по-друге, тільки 55% бекерів додивлюються його до кінця. Починайте з найцікавішого у відео. Бо, якщо не зацікавили користувача за 6-10 секунд – ніхто не дивитиметься ролик. Краще вкласти гроші у більш якісні фото, бо це перше, що впадає в око і може зацікавити аудиторію. 

Крок 5. Подумайте про подарунок бекерам

Унікальний подарунок збільшить шанси на успіх. Автори виставляють подарунки, які стосуються саме проекту. Є три типи подарунків: 

  1. роздаються всім безкоштовно після досягнення цілі (наприклад, ви досягли 20 тисяч і на свій продукт і всім попронуєте якийсь додатковий колір продукту);
  2. матеріальні подарунки (чашка чи футболка з логотипом);
  3. подарунки, які роздають тим, хто заплатив більше $100, і коли вам пропонують за низькою ціною додати до своєї покупки ще й подарунок. 

Крок 6. Просування компанії

Однією з помилок, які допускають автори проектів, є те, що вони розраховують на продажі після реклами у блогерів чи ЗМІ. Але зараз уже неохоче пишуть про Kickstarter. Тому потрібно закладати кошти на рекламу – мінімум $1000. І я раджу запускати рекламу разом зі стартом проекту на платформі.

Крок 7. Пам’ятайте про зобов’язання перед бекерами

Якщо ви думаєте, що, зібравши необхідну суму на Kickstarter, зможете розпоряджатись нею вільно – помиляєтесь. Зібрані кошти – це зобов’язання перед бекерами. Вони заплатили за сам продукт і його транспортування. Але, якщо у вас не вийшло виконати проект, і ви не витратили гроші на особисті потреби – відповідальності з вас ніякої. Kickstarter одразу попереджає бекерів про те, що вони на свій страх та ризик підтримують той чи інший проект. 

Огляд покупців Kickstarter – хто вони?

Kickstarter потрібно розглядати зі сторони бекерів, так буде простіше продати свій продукт. Перш за все, важливі чотири показника: стать, вік, місце проживання та уподобання.

  • Стать. На Kickstarter 76% аудиторії – чоловіки. Чому це важливо? Бо чоловіки і жінки по різному роблять покупки. У чоловіків бажання купити виникає одразу, а жінки ще довго роздумують. Тому на це також варто зважати. 
  • Вік. Найбільше користувачів на Kickstarter 30-49 років – 62%. Я раджу завжди ставити категорію 25-45 років, бо це найбільш працездатна аудиторія і на них реклама працює ефективніше. 
  • Місце проживання. Ми вже розібрались, що більшість аудиторії – американці.  У Америці по різним штатам різний дохід на сім’ю. Тому це також варто врахувати. Основні покупці – це люди з великих міст (Нью Йорк, Маямі, Сан-Франциско, Каліфорнія)
  • Уподобання. Є розділи проектів на Kickstarter, які збирають більше всього коштів: дизайн, технології та ігри. Рекомендую звернути увагу саме на останні, бо Америка з усіх настільних ігор у світі купує 33%. 

Читайте також: Українець заснував стартап, що перетворює голосові нотатки у текст

Як бекери дивляться на проекти?

Проаналізувавши покупців на Kickstarter, я виніс таку статистику, як бекери переглядають проекти. 

  1. 63% бекерів дивляться Kickstarter саме на роботі. Тому тут важливо врахувати час розміщення інформації. 
  2. 56% користувачів переглядають платформу через комп’ютер. Але не забувайте і про інші 44%. Не перевантажуйте сторінку, бо вона буде довго завантажуватись і бекер може просто не подивитись. 
  3. Щоденний час проведення на сайті – 3:42 хв. Що можна переглянути на одному проекті менше, ніж за хвилину? Фото!  Якщо по ним все сподобалось, тоді користувач починає більше вивчати проект. Тому я і раджу більше коштів вкласти у якісні фото, ніж відео. 

Читайте також: 360° та більше: українець зібрав на Kickstarter $9 000 на унікальний пристрій для екшн-камер

Рекомендації, як продати ідею американцям

  • Продукт повинен бути матеріальним. Люди на Kickstarter вже три роки як не готові підтримувати програми для мобільного чи відеоігри. 
  • Успішному підприємцю на Kickstarter повірять швидше. Якщо підприємець вже вивів один проект, наступний матиме чималі шанси на успіх.
  • Треба добре підготувати промо-кампанію, продумати PR поза Kickstarter. Це дозволить залучити людей, які не є користувачами платформи. 
  • Перед виходом на Kickstarter спитайте думку сторонніх людей. Можна виставити інформацію про продукт на Фейсбуці і подивитись відгуки. 
  • Перевірте ціни на аналогічний продукт. 
  • Не закохуйтесь у свій продукт. Так, це складно, але ви маєте адекватно бачити недоліки продукту і виправляти їх.

Суспільство

Книга “Дім для дома” Вікторії Амеліної зʼявилась в аудіоформаті

Опубліковано

Абук додали аудіоверсію “Дім для Дома” Вікторії Амеліної.

Про це повідомляють на сайті додатку.

Про книгу

Це щемка історія про пошуки дому, розказана пуделем на ім’я Домінік. Історія старого полковника та кількох поколінь жінок, яких зачіпають усі значущі події ХХ століття – від Голодомору до Скнилівської трагедії.

Всі кошти від реалізації передадуть сім’ї Вікторії.

Прослухати книгу можна тут.

Читати також: УКУ анонсував навчальний курс для ветеранів про перші кроки в ІТ

Про Вікторію Амеліну

Вікторія Амеліна – українська письменниця, авторка романів “Синдром листопаду, або Homo Compatiens”, “Дім для Дома” та книжок для дітей. Була волонтеркою, громадською діячкою. Від початку російсько-української війни здійснювала волонтерські поїздки на деокуповані території Україні.

Також ми повідомляли, що переселенка із Сєвєродонецька відкрила сучасну клініку в Києві, де працюють тільки ВПО.

Фото: ВСЛ

Читати далі

Суспільство

Рідні загиблого капітана втілили його мрію

Опубліковано

На його честь було названо корабль, а доньки в памʼять про нього заснували та розвивають ферму у рідному місті.

Капітан І рангу Юрій Олефіренко хотів займатися власним сільським господарством. А коли у 2014 росія напала на Україну, став на захист Батьківщини та віддав за неї своє життя у битві за Маріуполь… Після загибелі капітана його ім’я присвоїли десантному кораблю, який від початку повномасштабної війни давав відсіч окупантам!

Історія Юрія Олефіренко

Капітан І рангу Юрій Олефіренко був командиром 73-го морського центру спецпризначення. Коли у 2014 росія напала на Україну, він вже 1,5 року як був на пенсії, але повернувся.

“Я кажу: “Куди ти йдеш”?” Я йду за рідну країну, за Україну, за український народ”, – розповідає дружина героя.

16 січня 2015 Юрій давав відсіч навалі окупантів під Маріуполем та отримав тяжкі поранення. Він закрив собою та врятував трьох бійців, однак сам загинув…Посмертно Юрія нагородили відзнакою “Народний герой України”. А на його честь назвали флагман українського флоту – десантний корабель “Юрій Олефіренко”.

Фермерська справа – на честь батька

Після загибелі капітана родині виділили земельну ділянку на ведення сільського господарства. І його доньки вирішили втілити його давню мрію та відкрити власну ферму.

“Десь у цих краях працювала бабуся, тому що вона була передовою дояркою. Ія знаю, що ще маленьким хлопчиком він прибігав туди, до неї. Він був людиною ерудованою, дуже розвиненою, знав багато мов, але не боявся такої роботи: він брав і орав город”, – ділиться Олеся Олефіренка, донька Юрія.

Через рік в Ольги було вже 50 телят, і, здавалося, на ферму чекає велике майбутне. Та через рік ресурсів на її утримання почало не вистачати і ферма припинила своє існування.

Читати також: Саша Махов. Історія журналіста і воїна з Луганська

Подолання кризи

Однак рік тому завдяки конкурсу #Варто “РобитИ” Оля отримала можливість відродити справу. А рідні підтримали та допомогли їй почати з нуля.

Зараз на фермі Олефіренків вже 28 свиней та 45 поросят – завдяки гранту справа рухається вперед. Родина покращує умови утримання та планує збільшити поголівʼя худоби. Справа, про яку мріяв капітан, продовжує жити та розвиватись завдяки його донькам.

Нагадаємо, що переселенка із Сєвєродонецька відкрила сучасну клініку в Києві, де працюють тільки ВПО.

Також ми повідомляли, що в “Київ Мілітарі Хаб” відкрили безоплатний спортзал для реабілізації ветеранів

Читати далі

Суспільство

На одній зі станцій метро в Харкові зняли таблички зі старою назвою

Опубліковано

На станції метро Пушкінська в Харкові зняли таблички зі старою назвою, тепер вона носить назву: станція Ярослава Мудрого.

Про це повідомляють Bykvu.

Про зміну назви

Унаслідок ударів армії РФ по Харкову 23 січня 2024 року, місцева влада прийняла рішення перейменувати кілька вулиць, включаючи вулицю Пушкінську, яку перейменували на вулицю Григорія Сковороди.

Читати також: У “Київ Мілітарі Хаб” відкрили безоплатний спортзал для реабілізації ветеранів

Також було вирішено змінити назву станції метро, що раніше мала аналогічну назву. 26 квітня 2024 року топонімічна комісія вибрала нову назву – Ярослава Мудрого, обравши її серед двох пропозицій.

Загалом, 26 січня 2024 року в Харкові перейменовано 65 топонімів, повʼязаних з Росією. 

Також ми повідомляли, що Естонський депутат вирушив у велопробіг за Україну: 1700 кілометрів за 6 днів.

Нагадаємо, що з онлайн-продажу вдалося вилучити 700 російських книжок.

Фото: Вікіпедія

Читати далі