Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На старті мала алергію та 100 доларів: історія про те, як розвинути виробництво косметики в карпатському селі

Опубліковано

До 30 років Яна Кермощук вважала, що щаслива родина — це все, що їй потрібно. Але, перебуваючи в другому декреті, зрозуміла, що хоче ще й власний бізнес. Вона відкрила студію краси, але мусила закрити вже за 2 роки через загострення алергії.  Нині Яні 37, і вона розвиває власний бренд доглядової косметики на карпатських травах. Креми та тоніки з «Косметичної фабрики Яни Кермощук» зберігаються лише пів року, зате жінка нарешті приборкала свій атопічний дерматит.

ШоТам поспілкувався з Яною, аби розпитати, як вона пройшла шлях від кремів у каструльках до сертифікації для ринків США.

Перше мило зварила, бо втомилася від алергії

Скільки себе пам’ятає, Яна страждала від алергічних проявів на шкірі. Змалку мала діагноз «діатез», далі його змінив «атопічний дерматит».

«Мама возила мене з Маріуполя, де ми жили, в село, бо там “екологія краща”. Прояви алергії приходили хвилями: то майже зникали зовсім, то знову йшли висипи, шкіра лущилася. На тілі з’являлися плями, які сильно свербіли, і я вночі могла все це порозчухувати до крові», — пригадує жінка.

Лікарі призначали гормональні мазі, але Яна розуміла, що це не вихід. Вона шукала причинно-наслідкові зв’язки між тим, що їсть, чим пере свій одяг, якою косметикою користується, і проявами алергії.

Яна змалку страждала від алергічних проявів на шкірі, мріяла знайти косметику, на яку її шкіра не реагуватиме подразненнями. Фото з Інстаграм-сторінки Яни Кермощук

У 20 років зварила своє перше мило — і шкіра не відповіла на нього висипами. Тоді дівчина задумалась про те, щоб готувати для себе косметику власноруч: «Я шукала інформацію на косметологічних форумах в інтернеті, шукала книги. Тоді було небагато інформації у вільному доступі, її треба було збирати по крупинках».

Але багато часу на ці пошуки не було, бо Яна працювала завідувачкою відділу у великому супермаркеті. 23-річна дівчина була там майже без вихідних і відпусток. У якийсь момент вона зрозуміла, що має щось змінити хоча б на якийсь час, і доля підкинула їй такий шанс! Через знайомих Яна дізналась, що у Ворохті — високогірному містечку-курорті в Івано-Франківській області — відкрився новий великий готель, і там оголосили набір персоналу на літній сезон.

Літо в Карпатах, яке змінило все

Дівчина вирішила, що це чудова нагода отримати перезавантаження й самій побувати в українських Карпатах. Мама раділа, що донька «побачить світ», бабуся тривожилась, що «там бандерівці», а Яна писала заяву на звільнення з супермаркету з умовою, що за 3 місяці зможе повернутися на свою посаду.

Але ні до супермаркету, ні до Маріуполя Яна вже не повернулася. Те літо 2010 року змінило все її життя.

За домовленістю Яна 3 місяці мала працювати гідом-екскурсоводкою та водити групи в гори, де ще сама жодного разу не була. «Я тоді сама вперше піднялася на Говерлу. А потім того літа ще більше 30 разів підіймалася на найвищу гору України як екскурсоводка», — пригадує Яна.  

Яна вперше приїхала у Ворохту влітку 2010 року. Планувала попрацювати екскурсоводом 3 місяці і повернутися до Маріуполя. Фото з Інстаграм-сторінки Яни Кермощук

Та Говерла була не єдиною підкореною вершиною — саме у Ворохті дівчина почала наново вивчати історію України.

«Вдома в нас говорили по-різному: мама українською, тато російською. В дитинстві я соромилась української мови, і коли приходили друзі, просила маму говорити російською. Я пам’ятаю, як у першому класі нас попросили принести від батьків довідки про національність, і я так засмутилася, коли мама сказала, що “я, звісно ж, українка”. Тоді серед дітей було таке сприйняття, що якщо ти росіянин, прізвище твоє на -ов, -ова — то це ти ніби якогось вищого класу. В мене прізвище Ушкало — козацьке. Ну, це я дізналася пізніше значно. А тоді ніби соромилася бути українкою, боялася, що будуть за це висміювати», — з таким багажем принципово російськомовна Яна приїхала до Ворохти.

Але карпатське містечко змусило її переглянути власну національну самоідентифікацію. Саме тут, серед людей, яких мала остерігатися, Яна зрозуміла, що таке українські традиції, культура.

Літо за книгами з історії та походами в гори промайнуло дуже швидко. Але дівчина вирішила залишитися, аби побачити й зимові Карпати, навчитися їздити на коні, кататися на лижах.

«Це мало бути ніби продовження канікул. На той момент я ще була впевнена, що таке життя не для мене, що розвиватись і чогось досягти можна лише у великому місті. І тут у моєму житті з’явився мій чоловік Віталій — він теж працював у сфері туризму», — розповідає жінка.

Здійснила мрію про дітей, тому з’явилася нова мета — власний бізнес

На весілля Яни та Віталія до Ворохти приїхала вся її родина з Маріуполя, а бабуся подарувала нареченій сімейну реліквію — рушник. «Моя бабуся теж знайшла своє кохання далеко від дому. Вона сама була з Чернігівської області, а вийшла заміж і переїхала до Маріуполя. І привезла з собою вишитий її мамою, моєю прабабусею, рушник: “Худо тобі на чужині, поки не звикнеш”. І, коли я виходила заміж, вона мені його передарувала», — Яна усміхається, розповідаючи про особливий подарунок.   

Як би там не було, а саме «на чужині», тобто в Карпатах, Яна зовсім забула про свій дерматит і вже гадала, що позбулася його назавжди. Але після двох вагітностей прояви алергії повернулися: знову плями, подразнення.

Віталієва тітка — професійна косметологиня — готувала для Яни креми за власними рецептами, й алергія відступала. Згодом дівчина навчилася робити їх сама. Натуральне мило вміла виготовляти ще з Маріуполя, і лиш з ним купала сина та доньку.

Яна Кермощук з родиною. Фото Надала героїня

Бажання мати якийсь власний бізнес прийшло несподівано й для самої Яни: «В юності, попри всі мої лідерські риси, найбільшою моєю мрією було вийти заміж і народити дітей. Усе. І ось є в мене і дівчинка, і хлопчик, і коханий чоловік — ніби всі галочки поставила, які хотіла. Та я зрозуміла, що хочу досягти чогось, щоб вони пишалися своєю мамою, хочу якоїсь самореалізації».

Мусила закрити успішний салон

Жінка вирішила розвиватись у сфері б’юті-послуг, пройшла навчання на візажистку й бровістку. Потім відкрила власну студію краси у Ворохті: робила святкові макіяжі, нарощувала вії. Але вже за кілька місяців жінка відчула, що постійний потік клієнток працює проти неї: що більше вона працювала, то сильніше проявлялась алергія. Реакція поширилась на дихальні шляхи, з’явився алергічний кашель.

Яна розуміла, що її організм так реагує на постійний тісний контакт з певними косметичними засобами, але зупинитись не могла: «Я ж так багато вклала в навчання, в матеріали, в оренду. І в мене виходить. Невже я маю закритися, маючи попит? Я ридала в подушку від такої несправедливості». Так тривало 2 роки.

Але коли жінка зовсім перестала спати через надривний кашель, вона таки закрила свій салон «Малина», щоб взяти паузу на відновлення здоров’я.

Суворий контроль засобів, з якими контактує, здорове харчування й загартовування протягом кількох місяців дали результат — алергія відступила. Яна хотіла повернутись у б’юті-сферу, але розуміла, що зі стандартним набором косметичних засобів працювати не зможе. На прохання подруги для її салону краси виготовила серію живильних олій для брів і нігтів: продукт сподобався клієнтам.

Ідея, яка весь час була на поверхні

«Саме та подруга підштовхнула мене до ідеї, яка, здавалося б, лежить на поверхні вже багато років, але сама я її не помічала: “А чому ти не зробиш власний бренд доглядової косметики?”, — пригадує жінка. — Знаєте, коли в тебе є якісь уміння, буває так, що ти сам їх не усвідомлюєш, як щось особливе, як щось важливе. Типу: ну вмію я приготувати крем — хіба це щось особливе? Кожен зможе! Я сама знецінювала свої вміння».

Яна вирішила спробувати. Віталій підтримав і допоміг з розробкою логотипу та стилю для етикеток. Жінка вирішила розвивати свою лінійку під власним ім’ям. Так у 2019 році з’явилаcя «Косметична фабрика Яни Кермощук».

Помилки з блогерами та дешевими цінами 

Перша інвестиція у власний бренд була $100: саме стільки складав мінімальний обсяг замовлення інгредієнтів з безкоштовною доставкою з Франції. Перші свої креми та лосьйони Яна Кермощук готувала просто на кухні.

«Коли чоловік уже не міг знайти їжу на нашій кухні, бо там було більше косметичних штук, ніж наших продуктів, ми зрозуміли, що час шукати окреме приміщення», — пригадує Яна.

Вона орендувала двоповерхову будівлю й водночас зареєструвала ФОП. Спочатку «Косметична фабрика» займала лише один поверх, а вже за пів року на другому поверсі відкрили фірмовий магазин косметики. Він мав попит, зокрема, серед туристів, які купували косметику з карпатськими травами на сувеніри.

Яна створила сторінку свого бренду в Інстаграмі. На той момент жінка не розуміла, як формувати цінову політику, і це дало їй перших клієнтів у соцмережі, бо її засоби коштували дешево в порівнянні з іншими.

Яна Кермощук за роботою на власному виробництві косметики

«Я тоді взагалі не розуміла, як це має працювати. Просто рахувала вартість компонентів, додавала ще 50% собі за роботу, і все. Не враховувала ні оренду, ні податки, ні витрати на маркетинг. Усе це прийшло з часом», — каже підприємиця.

Аби розкрутити свій бренд, Яна надсилала зразки косметики мікроблогерам. Часто не отримувала від них жодної відповіді та зрозуміла, що навмання працювати не вийде — треба вивчати, чи взагалі аудиторія блогера пересікається з цільовою аудиторією продукту та чи збігаються цінності, які транслює блогер. з цінностями бренду.

А от що продукції потрібні якісні фото для соцмереж, вона зрозуміла одразу. Спочатку виручала подруга-фотографка, а згодом Яна вже могла запрошувати фотографів за оплату — тоді ж найняла й smm-ницю. Тут, каже, теж не обійшлося без помилок: «Я вибудувала такі дружні стосунки, що коли та дівчина пішла від мене, у мене була криза. Я сприймала це як втрату подруги, а не як задачу, яку треба вирішити — просто знайти хорошу заміну».

Поки Яна шукала способи завоювати свою аудиторію в Інстаграмі, годувальником її бізнесу був офлайн-магазин. Кожному покупцю Яна вкладала також візитівку з адресами соцмереж, і потім клієнти, яким сподобався крем чи тонік, самі шукали її в мережі, аби замовити знову.

Війна підштовхнула діяти активніше

Коли почалося повномасштабне вторгнення, Яна зупинила свій бізнес. Два місяці вона не знаходила собі місця, бо не знала, що з її рідними в Маріуполі та в Запорізькій області. Коли родичі врешті змогли вибратися з окупації та приїхали до Ворохти, в Яни відкрилося друге дихання: «Коли до мене приїхали всі мої родичі, у мене наче крила виросли. Я наче повернула собі якусь силу, стала почуватися впевненіше. А ще війна й ситуація з моєю родиною дала розуміння, що життя та свої ідеї не можна відкладати».

Яна Кермощук із жінками з родини Ушкало-Кермощук

Повернутися до роботи жінку підштовхнула хвиля переселенців, які приїхали до Ворохти та навколишніх сіл. Люди бачили вивіску зачиненого магазину, знаходили його в мережі та писали Яні, що хочуть купити собі косметику. Підприємиця відкривала магазин за запитом, а коли розпродала всі запаси, знову стала готувати креми та гідролати на травах.

Гранти на власну справу

2023 рік став для бізнесу Яни Кермощук періодом зростання. Підприємиця здобула одразу два гранти: в державній грантовій програмі ЄРобота та за програмою від Міжнародної організації з міграції (МОМ). За кошти власного бізнесу зробила ремонт виробничого цеху та редизайн магазину, а за грантові закупила професійне обладнання та меблі для виробництва.

Каже, на 5 році існування бренду змогла нарешті делегувати процеси виробництва та ведення соцмереж — найняла відповідних фахівчинь. Сама ж занурилася у вивчення бізнес-процесів, аби масштабувати своє підприємство. У 2023 році обсяги продажів косметики виросли удвічі в порівнянні з 2022 роком. Яна готується до виходу на міжнародний ринок, і насамперед хоче сертифікувати свою косметику для ринку США. «Сертифікація одного продукту коштує близько 10 000 гривень. Усього ж у нас понад 50 найменувань. Хочу вивести на ринок США хоча б наші найпопулярніші засоби», — ділиться планами підприємиця.

Каже, сьогодні вже бачить багато помилок, яких можна було уникнути, але кожна з них привела її туди, де вона є: «Зараз я багато що робила б інакше. Та головне, що я зрозуміла — в кожного свій темп. Не треба порівнювати себе з конкурентами, а треба порівнювати з самим собою. Я ж порівнювала весь час: я так повільно рухаюсь, а дівчата вже он як попереду. Знаю реальні приклади людей, які в мене консультувалися, як розпочати бізнес на виробництві косметики, і вже мене обігнали. Але є також люди, які працюють у цій сфері набагато довше, ніж я, але я обігнала їх. Коли я лише починала, то боялася, що найму працівників, а вони потім підуть від мене й заберуть мої формули. Але зараз уже точно знаю, що самої лише формули недостатньо, аби прийти туди, куди я прийшла.

У кожного свій темп, у кожного свій старт. Я починала з проблем з власним здоров’ям та зі $100 на першу партію інгредієнтів. Тож хочу сказати всім підприємцям-початківцям: порівнюйте себе лише з собою учорашнім»

Суспільство

«Укрпошта» випустила марку, присвячену знищенню флоту РФ

Опубліковано

Сьогодні, 8 травня, у День пам’яті та перемоги над нацизмом «Укрпошта» відкрила продажі нової поштової марки «русскій воєнний флот – до дна!». Придбати марку можна у відділеннях, філателістичних крамницях та онлайн магазинах.

Про це повідомляє пресслужба «Укрпошти».

«Укрпошта» випустила марку присвячену знищенню флоту РФ фото 1

«Новинка продовжує легендарну серію, яку у квітні 2022-го почала поштова марка «Русскій воєнний корабль, іді… !». Авжеж, та сама, що передвістила знищення Збройними Силами України ворожого крейсера «Москва», – йдеться в повідомленні. 

Читайте також: Офіційний канал застосунку “Дія” з’явився у месенджері WhatsApp

«Укрпошта» випустила марку присвячену знищенню флоту РФ фото 2

Що відомо про нову марку:

  • Тираж –1 000 000 екземплярів.
  • Вартість аркуша – 120 грн.
  • Художник – Віктор Грудаков.
  • Шрифт – UAF Sans Дмитра Растворцева, розроблений спеціально для ЗСУ.

Нагадаємо, Швеція готує зміни для українських ВПО.

Фото: Укрпошта

Читати далі

Суспільство

У Чернівцях вчитимуть ВПО, як створити свій бізнес: деталі

Опубліковано

У Чернівцях стартує 3-тя хвиля тренінгів для ВПО та місцевих мешканців щодо розвитку підприємництва і бізнес-навичок.  Програма стартує з 21 травня.
Про це повідомляє Чернівецька міська рада.

Учасники інтенсиву отримають знання щодо:

  • започаткування власної справи;
  • планування сімейного бюджету, ведення бізнесу;
  • маркетингу та реклами у соцмережах;
  • комунікативних технік;
  • роботи з штучим інтелектом.

Тренінг проведуть у Чернівцях по вулиці Головній, 16.

Читайте також: Історик показав архівне фото батьків відомої американської акторки з українським корінням

Учасники програми отримають сертифікати та матимуть змогу потрапити на фінальний виїзний захід – психологічний ретрит в мальовничій місцевості поблизу м. Чернівці.

Як відбувались попередні програми можна глянути тут.

Для участі потрібна лиш реєстрація.

Нагадаємо, центр підготовки операторів БПЛА «Крук» запустив проєкт «На Крилах» із серією курсів для військових.

Фото: ЧМР

Читати далі

Суспільство

МВС запускає електронний кабінет постраждалого й гарячу лінію з питань соцзахисту для військових

Опубліковано

Міністерство внутрішніх справ запускає два сервіси для військовослужбовців та правоохоронців. Йдеться про електронний кабінет постраждалого і контактний центр з питань соціального захисту.

Про це повідомляє пресслужба МВС України.

Електронний кабінет постраждалого буде працювати на сайті правоохоронного відомства. Там військовослужбовці Нацгвардії, Держприкордонслужби, поліцейські та рятувальники, які мають статус постраждалих, а також члени їх родин, можуть отримати доступ до своїх облікових даних та залишити запит на медичну, психологічну, юридичну допомогу. Для цього необхідно зареєструватися в Єдиному вікні для громадян.

Читайте також: В Україні затвердили програму ГрінДіс: що це таке та як цим скористатись

Контактний центр з питань соціального захисту доступний за коротким номером 1536. Фахівці гарячої лінії з понеділка по суботу з 9:00 до 18:00 консультуватимуть щодо отримання психологічної, медичної та грошової допомоги, нарахування пільг, призначення пенсії тощо.

Нагадаємо, на вокзалі Києва відкрився пункт рекрутингу до армії.

Фото: МВС

Читати далі