Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«У Львові — кава, а в нас — варення з перців і «Курган & Agregat». Як жінка перетворила любов до своєї громади в бренд

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

«А давайте після свят уже, після Миколая? У нас така запара — 150 листів від дітей, а питань мільйон: який розмір куртки, яка зарядка до того телефона потрібна, що то за «штука, яку носять військові». Часу геть обмаль лишилося… Ввечері? Я якраз варення з перцю крутитиму… Давайте спробуємо!». Врешті Олена Шаріпова, спеціалістка Близнюківської селищної ради, мама двох дітей та засновниця бренду смаколиків «Трипівень», погоджується на інтерв’ю.

Олена розповіла ШоТам, як стала помічницею святого Миколая у своїй громаді, як колись соромилася, що вона з невеличкого селища, а тепер стала амбасадоркою рідних Близнюків, та до чого тут «Курган & Agregat».

Олена Шаріпова

спеціалістка Близнюківської селищної ради, засновниця мануфактури смаколиків «Трипівень».

Бути дружиною захисника тяжко — це бути вдома за двох

Я народилася й виросла в Близнюках на Харківщині. У школі, як і багато однолітків, мріяла поїхати звідси далеко і назавжди. Після випуску подалася до Харкова здобувати омріяний фах журналістки. Але так вийшло, що вже на останньому курсі мені запропонували посаду кореспондентки в газеті «Нове життя»…у Близнюках. Тому я повернулася додому.

Працювала в місцевій газеті, дуже любила свою роботу. А потім, у 2016 році, зі мною стався Рустам. Він сам родом з Луганської області, і з початку антитерористичної операції виконує свій громадянський обов’язок. Уже скоро буде 10 років, як він боронить Україну від російських загарбників.

А познайомилися ми на Фейсбуці. Усі кажуть, що ми з ним схожі, як брат і сестра. Може, так я й зачепилася за те його фото в соцмережі. Це була якась група для спілкування. Я побачила світлину хлопця у формі з рудим котом на руках і підпис: «Заберіть нас!». І я лишила комент жартівливий, що я, мовляв, можу забрати лише одного, бо котів не люблю. І ми почали переписуватися. Напереписувалися вже на двох дітей і на спільний побут. Ну й жартуємо, що третя дитина — наш песик.

Родина Шаріпових: Рустам, Олена та їхні діти Руслана й Ростислав. Такі фото — рідкість, адже вже 9 років Рустам боронить країну й удома буває нечасто. Фото надала Олена

Бути дружиною захисника тяжко. Це значить бути самій для себе чоловіком, бо ти виконуєш усі функції, які ви мали б ділити на двох: діти, побут, робота, ремонт. Дуже непросто самій усе це тримати під контролем. Так живу вже 7 років, але розумію, чому, і наскільки важливо те, що робить мій чоловік. Спілкуємося в месенджерах чи телефоном, тільки-но в нього є можливість.

Помічниця святого Миколая із селищної ради

Коли я вийшла з декретної відпустки по догляду за молодшим сином, мені запропонували роботу в нашій селищній раді. Я погодилася. Мої напрямки — комунікації й робота з грантовими та культурно-соціальними проєктами.

Так разом з колегами шукаю для нашої громади програми грантової підтримки. Уже маємо успіхи — залучили 1 000 000 гривень від фонду Cedos на розвиток центру спільнотворення та 20 000 євро на проєкт «Шлях стійкості» від Міжнародної організації міграції, аби реінтегрувати ветеранів у мирне життя, підтримувати родини загиблих, національних меншин і ВПО. Це дуже важливі ініціативи, і я пишаюся, що залучена до їхнього втілення. Але найбільше моя душа віддана проєкту, де я одна з помічниць святого Миколая.

Почалося все минулого року з дзвінка в Кам’янець-Подільський. Я дізналася, що там є громадська організація «Легенда Поділля», яка втілює багато крутих ініціатив, і серед них — подарунки для дітей з родин у складних обставинах. Звернулася до волонтерів з проханням допомогти із солодощами для дітей з нашої громади — хотілося якось додатково порадувати їх до Дня святого Миколая. На що Мар’яна з їхньої команди мені відповіла: «А давайте спробуємо забезпечити адресні подарунки?». І закипіла робота.

Олена Шаріпова тримає лист від 10-річного Артура до Миколая. Хлопчик просить виконати його мрії про мир і власний ноутбук. Фото: ШоТам

Коли діти пишуть, що мріють про солодощі чи фломастери, я плачу

Я сконтактувалася зі старостами нашої громади щодо родин у складних життєвих обставинах і запропонувала, аби діти написали листи Миколаю та розповіли про свої бажання. Ми зібрали 163 листи від дітей. Команда ГО «Легенда Поділля» почала шукати благодійників, які могли б здійснити ці бажання. Прохання були дуже різні: планшет, навушники, солодощі, велосипед, аби закінчилася війна. 

Працювати з цими листами було дуже тяжко морально. Ну як це можна витримати — є діти, які мріють про солодощі! Одна дівчинка просила ананас, бо ніколи його навіть не бачила. Інша написала лист олівцями й просила подарувати їй фломастери. Я плачу, коли читаю ці листи. Нам вдалося здійснити всі бажання, окрім прохання про мир… Подарунки цим дітям оплачували й передавали люди не лише з України, а також з Італії, Канади. 

Цього року ми розуміємо, яке навантаження на волонтерів, але пробуємо повторити минулорічне диво, адже діти вже чекають. Маємо 150 листів. Ми з колегами із селищної ради та зі служби в справах дітей теж вирішили цього року особисто стати «Миколаями». Мене найбільше зачепив лист Оленки із села Добровілля. Вона написала, що дуже хоче в подарунок накладні нігті, аби в неї був модний манікюр. І я хочу організувати для неї похід у салон краси в Близнюках: зробимо і манікюр, і стрижку. Мене дуже вразило це прохання, бо моя донечка має це все. Я запрошую всіх, хто може й хоче створити маленьке диво хоча б для однієї дитини, приєднуватися до нас — просто напишіть мені. Ви зробите велику справу, і це добро обов’язково повернеться. Я дуже хочу, аби Близнюки й громада були місцем, де можливі такі маленькі дива.

Олена Шаріпова й Олексій, волонтер ГО «Легенда Поділля», в ролі помічників святого Миколая особисто розвозять подарунки дітям з родин у складних життєвих обставинах у Близнюківській громаді, що на Харківщині. Грудень 2022 року. Фото надала Олена

«Курган & Agregat» і півень, що співає на три області

Колись я мріяла поїхати з села та жити у великому місті. Але зараз тут ростуть мої діти, і я хочу, аби Близнюки були для них найкращим місцем на землі. Раніше молоді люди соромилися, що вони з Близнюків, і коли хтось їхав навчатися в Харків чи інше велике місто, то часто казали, що вони, наприклад, з Лозової. Бо Лозову всі знають, а про Близнюки ніхто й не чув.

Вперше про Близнюки заговорили завдяки гурту «Курган & Agregat». Аміл і Раміл Насірови та Євген Володченко — це жителі нашого селища. І саме вони першими задали тренд серед української молоді: село — це круто! Тут нині живуть їхні батьки, і я товаришую з родиною Жені — вони дуже класні та креативні люди. Саме в Близнюках, у нашому ще недоремонтованому будинку культури, відбувся допрем’єрний показ фільму «Люксембург, Люксембург» за участі всієї акторської команди й режисера Антоніо Лукіча. 

Олена з Шаріпова із сином фотографуються з учасниками гурту «Курган & Agregat» біля Близнюківського будинку культури під час допрем’єрного показу фільму Антоніо Лукіча «Люксембург, Люксембург» у Близнюках 5 квітня 2023 року. Фото надала Олена

Усі здебільшого знають Близнюки саме через цей гурт, та я хочу, аби ми разом пішли ще далі, щоб і місцеві, і туристи сприймали цю територію як унікальну. Але в нас немає якихось архітектурних цікавинок, історичних пам’яток, місцевих легенд. Наприклад, у сусідньому містечку Барвінкове є своя «легенда» — козак Іван Барвінок. І ми вирішили, що легенду свого селища створимо самі.

Близнюківська громада — сільськогосподарська: лани, степи, мало лісу, дуже посушливе літо. Люди здебільшого займаються землею, і в цьому наша особливість. Але таких «особливостей» купа в Україні. Та що в нас насправді унікальне, то це півень, який співає на три області. Що це значить? Близнюки рівновіддалені від трьох обласних центрів: Харкова, Дніпра та Донецька. Так з’явилася концепція «Трипівень», і зараз ми оголосили конкурс на розробку логотипу для неї. Взагалі винахідниця слова «трипівень» — це Людмила Каменєва-Біліченко, працівниця центру культурних послуг, яка давно вивчає історію нашої громади.

Олена Шаріпова показує голові Близнюківської селищної ради Геннадію Королю роботи, що надійшли на конкурс логотипів бренду селища Близнюки — «Трипівень». Листопад 2023 року. Фото: ШоТам

Цього року в нас уперше відбувся благодійний фестиваль «Трипівень». Його мета — збір коштів на підтримку захисників. «Наспівали» ми на 60 000 гривень. Ці кошти передали братам Насіровим, а вони вже на конкретний фонд допомоги ЗСУ. Перший фест був з гостями лише із сусідньої Барвінківської громади. На наступний рік продовжимо і плануємо вже запросити Донецьку та Дніпропетровську області.

Недитячі солодощі з ароматом степу

Коли почалося вторгнення та окупація сусідніх громад, я вивезла дітей до друзів на Волинь. Минулого року ми прожили там 7 місяців. Там дуже-дуже красиво, розкішні ліси, але повернувшись додому, я зрозуміла, що скучила за своїм «лисим» степом! Раніше не усвідомлювала, як у нас красиво та як пахне. І я зрозуміла, що знаю, як зробити так, аби неповторний смак та аромат цього краю міг спробувати кожен.

Що росте в нас у кожному дворі? Помідори та перець. Як у нас пахне влітку? Духмяними травами і медом. Почалися мої чаклування на кухні. Рецепт від куми, ідеї з інтернету, власні кулінарні фантазії, і в результаті з’явилася мануфактура ковбойських солодощів «Трипівень».

Баночка варення з червоного перцю, звареного Оленою Шаріповою для її мануфактури смаколиків з Близнюків «Трипівень». Фото надала Олена

У першу чергу це були пошуки місцевої ідентичності, чогось такого, що б людей приваблювало і запамʼятовувалося. Як у Львові є кава, у Близнюках — варення з перців. Чому «ковбойські солодощі»? Бо з вогником, з перчиком, недитячі.

Усі інгредієнти наші, близнюківські: помідори, перці, часничок, мед, духмяні трави. Ну от хіба прованські трави в рецептах не звідси. Насамперед варто спробувати варення з червоного перцю: воно солодке, але з гірчинкою, трошки полум’яне. Дуже пристрасна страва! Класно підходить до м’ясних і рибних страв, раджу спробувати всім.

Я дуже вірю в Близнюки

Моєму крафтовому виробництву лише кілька місяців. Готую у вільний час, а його, як ви розумієте, обмаль. Про прибуток говорити зарано: можу продати одну баночку на тиждень, а можу три за день. Тож іще навіть у нуль не вийшла після придбання сушарки для помідорів. Втім, мій маленький бізнес уже має благодійну складову: частину коштів від продажів я віддаю односельцям, які плетуть сітки для військових. Вони й для підрозділу мого чоловіка сплели — я дуже їм вдячна за це. Мабуть, у цьому і є секрет громади — підтримувати гарні ініціативи одне одного.

Колись Олена мріяла поїхати з Близнюків до великого міста, а тепер мріє, аби рідне селище стало найкращим місцем на землі, бо тут ростуть її діти. Олена Шаріпова з дітьми на соняшниковому полі. Фото надала героїня

Я дуже вірю в Близнюки, у нас щирі та креативні люди. Ми з початку вторгнення прийняли близько 5 000 переселенців, і всіх завжди місцеві «розбирали»: знаходили, як і де розмістити. І продовжують це робити й досі.

Але хочеться, щоб ми також стали активнішими, розуміли, що треба мріяти й діяти. Ми можемо, звісно, безкінечно нарікати на владу, на неякісні дороги, але при цьому в нас є лише одна громадська організація. То хто ж має щось міняти? Я дуже хочу, аби кожен усвідомлював, що він теж впливає та вирішує, аби люди змінили позицію з «ой, все не так, зробіть хтось щось» на «давайте разом зробимо ось так і так». І тоді цей спільний механізм буде працювати ідеально. 

Суспільство

“Дію” зв’яжуть з mObywatel: українці в Польщі зможуть отримати нові послуги

Опубліковано

Віце-прем’єр-міністр – міністр цифровізації у новому правительстві Дональда Туска Кшиштоф Гавковський повідомив, що Польща активно співпрацює з Україною у сфері надання цифрових послуг.

Про це інформує Хвиля.

Так, одним із напрямів співробітництва, що увійшли до підписаного меморандуму з міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим, є розміщення в Польщі датацентрів українських відомств.

При цьому видання зазначило, що Гавковський не сказав, які реєстри зберігатимуться у Польщі. Тим часом у Мінцифрі зазначили, що там функціонує датацентр Державної податкової служби України, який сусідня держава збудувала на пільгових умовах.

Також на території Польщі є резервний центр обробки даних щодо розміщення систем Міністерства юстиції України.

Читайте також: Офіційний канал застосунку “Дія” з’явився у месенджері WhatsApp

Крім того, принесла плоди українсько-польська співпраця за погодженням роботи додатків “Дія” та mObywatel. Завдяки “Дії” українці мають автоматичне підтвердження легальності перебування у Польщі. Вона також збільшує можливість їхнього пересування у Європейському Союзі, оскільки визнається у всіх країнах блоку.

До того ж у травні набудуть чинності зміни до законодавства Євросоюзу щодо eIDAS (електронна ідентифікація та довірчі послуги), що зможе вивести польсько-українську співпрацю у цьому сегменті на новий рівень.

До того ж польське міністерство, як і українське, кілька років працює над своїм додатком. Зокрема, у липні 2023 року вийшов mObywatel 2.0, який прирівняв польський Digital ID до пластикових карток. “єДокумент” у “Дія” має таку саму силу в Україні. Таким чином, “Дія” і mObywatel можна сприймати як брата і сестру.

Нагадаємо, у Дії пояснили, як користуватися чатом єВорог.

Фото: Дія

Читати далі

Суспільство

У столиці декомунізували та реставрували стелу, присвячену героям КПІ

Опубліковано

У столиці декомунізували та реставрували стелу, присвячену героям Київського політехнічного інституту. Стела знаходиться на території вишу, роботи з її реставрації розпочались ще в серпні 2022 року, втім, на певний час припинялись.

Про це розповіли на сторінці спільноти Солом’янського району “LOS SOLOMAS”.

У Києві декомунізували стелу героїв КПІ: зняли радянську символіку, перефарбували та відредагували напис-присвяту

Читайте також: До Європейської кіноакадемії увійшли 24 українці

Зі стели зняли радянський герб і розмістили герб КПІ, перефарбували та відредагували напис-присвяту: “Київським політехнікам: студентам, викладачам, працівникам, полеглим в боях за волю України на фронтах Другої світової війни 1939-1945 років”.

Нагадаємо, Нацбанк випустив нову пам’ятну монету “День Європи”.

Фото: “LOS SOLOMAS”

Читати далі

Суспільство

На кордоні з Румунією запрацювала єЧерга для автобусів: у чому особливість

Опубліковано

На кордоні з Румунією пасажирським перевізникам буде доступна можливість обирати час перетину кордону. Для цього у рамках послуги єЧерга міжнародні перевізники зможуть обирати час перетину кордону для автобусу. Йдеться як про регулярні, так і нерегулярні маршрути.

Про це повідомляє Міністерство відновлення України.

З 10 травня послуга реєстрація на конкретний час перетину кордону відповідно до розкладу руху стане доступною на чотирьох пунктах пропуску з Румунією. А саме: «Дякове – Халмеу», «Красноїльск – Вікову де Сус», «Дяківці – Раковець», «Орлівка – Ісакча».

Читайте також: На українсько-молдавському кордоні запрацювала «єЧерга» для автобусів: що треба знати перевізникам

Реєстрація у новий тип черги, яка має назву «За розкладом» для вказаних пунктів пропуску починається з 10 травня о 12:00. Безпосередньо рух автобусів за новим записом стартує 11 травня о 12:00.

Нагадаємо, українці можуть «купити» страховий стаж.

Фото: Мінвідновлення

Читати далі