Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як поєднати діджей-сети, табір для дорослих та відбудову? Це волонтери Repair Together, які відновлюють житло на Чернігівщині

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Київ. Ранок суботи. На парковці біля метро Палац Спорту стоять великі автобуси. Сюди приходять люди з рюкзаками, наметами, карематами. Хтось плавно підіймається з метро, а хтось проспав і мчить на таксі. Одні жваво обговорюють минулі поїздки, інші – розгублено складають речі. Видно, що прийшли сюди вперше. Автобуси заповнені й вирушають у село Лукашівка на Чернігівщині, роблячи по дорозі ще одну зупинку за пасажирами на станції Лісова. 

Це волонтери Repair Together. Про новий вид корисного відпочинку для молоді та вдячність мешканців громади, читайте у новому матеріалі ШоТам.

100+ людей на вихідних та 30+ волонтерів по буднях

Зазвичай у Лукашівку Іванівської громади їде людей 100, а буває і 150 чи навіть 200. Вони їдуть на толоки, де за бажанням розділяються на групи. Одні розчищають ділянки для будівництва – близько 30-50 людей за вихідні розбирають до фундаменту те, що залишилось від будинку після обстрілів. Інші – долучаються до будівництва нових домівок. 

Це не лише допомога жителям деокупованих сіл. Після праці волонтери купаються в озері, танцюють під техно, співають пісень у багаття, дивляться фільми під зоряним небом і багато-багато спілкуються. 

Та є люди, які готові залучатись більше, ніж на вихідні. Це волонтери інтернаціонального табору, або по-простому – інбут. Крім українців, сюди приїжджають волонтери з Австралії, Польщі, США, Німеччини та інших країн. Це близько 30-40 постійних волонтерів, які живуть у наметовому містечку. 

Координаторка Світлана любʼязно показує нам й новачкам всі принади табору. Тут все облаштовано для комфортного життя: душові з гарячою водою та пральня, кухня та чайний будиночок, місце для посиденьок за багаттям, проєкт для кіновечорів та навіть сцена для діджей-сетів. Щоб волонтери завжди були на звʼязку, тут є Starlink та генератори. А якщо забажаєте кудись поїхати, тут є і власний транспорт – велосипеди. 

Спочатку у Лукашівку приїжджали розбирати завали, а зараз у наметовому містечку живуть близько 30-40 постійних волонтерів. Фото: ШоТам.

Місцеві жінки частують волонтерів борщиком та оладками

Поки волонтери працюють на відбудові, Тамара Кривопал, власниця будинку у Лукашівці, нарізає картоплю на обід та говорить: «Хоча б раз у день хочемо дати дітям гарячу домашню їжу. А то чим вони тут харчуються? Все ж магазинне. І тут все своє, все з городу: бурячок, морква, помідори. А я от картопельки начищу, борщика наварю, салат накришу. З волонтерами ми стали вже як родина. Приїжджають здебільшого одні й ті самі люди. Тепер ми тільки вихідних і чекаємо. Бо що ми можемо з дідом самі? Щось прибираємо, складаємо, а так основна робота на молодих».

Згадувати окупацію Тамарі складно. Російськими обстрілами зруйновано їхній родинний дім, поки сімʼя з дітьми ховались у підвалі. Місця трьох прильотів показує дід Олексій, який прожив тут сорок років. 

«Як війна почалась, до нас діти з Чернігова приїхали – думали, що в селі буде безпечніше. – продовжує пані Тамара. – 8 березня було ще тихо, а 9-го на подвірʼя приїхали танки. Десятого почали розбивати хати, по нашій вгатили 12-го березня. Кажу їм: “Хто мені хату поставить? путін ваш?” Вони засміялись: “Це не ми, це все ваші”.  

Росіяни зруйнували родинний дім Тамари. Фото: ШоТам.

Ще одна мешканка села – Надія Іванівна. Вона народилась і всі 64 роки прожила у Лукашівці. Знає всіх і памʼятає всю історію села, тільки окупацію згадувати боляче. Ракети не потрапили в її будинок, та зруйнували сараї для птиці, а від вибухової хвилі дім залишився без вікон та дверей: «9 березня у наш двір заїхав БТР. Перетворив подвірʼя на майдан, а там за домом приїжджав бензовоз і заправлявся. 

Я вийшла з погребу, де з дітьми ховались, і кажу: “Чого ви прийшли? Я пенсіонерка, а ви мені от забор навіщо розбили?”. А росіянці кажуть: “Ми вас пришли асвабождать от нацистов”. Та яких нацистів? Де в нас є нацисти? “От прийдет наша власть и будет у вас работа, будуть большие пенсии”. Та у нас і так все було добре, без них». 

Пані Надія знайома з Repair Together з перших днів роботи: «Все вони зробили, з усім допомогли. Поремонтували будинок, поставили сараї, що я там могла курочок, уточок розводить. А зараз от і ворота встановили! Кажуть: “Баба Надя, скільки вам треба грошей? Хай зять заказує ворота, а ми зберемо і скинемо вам на карточку”. Я їм дуже-дуже вдячна. Без цих дітей я не знаю, скільки б ще ми ото возились». 

Пані Надія готує для волонтерів. Фото: ШоТам.

Натомість жінка готує смаколики для волонтерів: «Оладочок напечу, вареничків наліплю. І от кожен день їду до них у табір. Бо я їм дуже вдячна, і  поки матиму сили, буду благодарить, буду пекти і помогать». 


Олександр Кучинський

співзасновник та креативний директор Repair Together.

Ми з друзями просто хотіли допомогти, а тепер у нас в роботі 25 будинків

Одразу після деокупації Чернігівщини ми з друзями хотіли якось допомогти людям та приїхали сюди розбирати завали. Це була абсолютно низова ініціатива, що швидко набирала обертів: до нас долучались нові люди, друзі наших друзів, а інформація поширювалась сарафанним радіо. Як тільки ми створили сторінку в Інстаграмі, вона швидко та природно розкрутилась. Після проходу розміновувачів, ми розчищаємо руїни, прибираємо та готуємо ділянки для нового житла.

Влітку ми запустили будівництво. Прямо зараз тривають роботи на 10 обʼєктах, кожен з яких на різному ступені готовності: десь тільки залитий фундамент, а десь вже зведені стіни чи навіть вже перекритий дах. Всього в нашій роботі за час існування табору близько 25 будинків.

Волонтери стараються робити якісно, наче для себе. Фото: ШоТам.

З будівельними матеріалами нам допомагають декілька міжнародних організацій.

Це німецький фонд Help, Польська Акція Гуманітарна, чеський Коридор UA і ще декілька. Кошти на організацію культурних подій нам надають USAID.

Всі роботи виконують волонтери під пильним керівництвом нашого виконроба Оуена. Він приїхав з Ірландії на своєму джипі спеціально щоб будувати нове житло для українців. Оуен працює з самого початку табору нон-стоп, буквально 24/7. Щоранку він оновлює плани на всіх обʼєктах, розподіляє задачі по волонтерах та по суті вчить, як і що робити. 

Фінал нашої роботи – це повернення сімʼї до власного дому. В один будинок вже заселились люди, а ще два на фінальній стадії – і буквально за місяць хочемо все завершити. 

Сергій

волонтер Repair Together.

Приїхав на вихідні й повертатимусь, поки не добудуємо дім

З середини квітня я їжджу волонтерити суто вихідними. Нас було пʼятеро разом з Сергієм – професійним будівельником, а з фронту робіт був лише залитий основний фундамент. Ми настільки захопились працею, що вирішили в команді таке: будемо їздити, допоки не добудуємо будинок до кінця. 

З часом команда розрослась і зараз стабільно приїжджає 15-17 людей на допомогу. І хоча ми не професійні будівельники, ми всі стараємось робити якісно, наче для себе. Вже зведені з піноблоків стіни, накритий та утеплений дах, встановлені вікна та залита підлога – все це результат нашої роботи. 

Зараз ми робимо внутрішні роботи. Розвели всю електрику під освітлення та розетки. Проклали труби для сантехніки, бойлеру та котлу. В одній кімнаті будемо штукатурити. На кухні волонтери завершують роботи і кластимуть плитку. 

Взимку для волонтерів планують поставити буржуйку та працювати над внутрішніми роботами. Фото: ШоТам.

Ми хочемо закінчити все якнайшвидше, аби люди повернулись вже повноцінно у свій дім. Та щоб сімʼя не жила у сараї, ми завершили чорнові роботи та пофарбували стіни в одній з кімнат. Може власники захочуть згодом шпалери поклеїти чи зробити фактурну штукатурку, але жити можна вже і так. 


Роботи ще багато

В Іванівській громаді ще дуже багато руйнувань, та ні місцева влада, ні волонтери руки не опускають. Більш того, Олександр з командою обережно будують плани на зимовий та наступний теплий сезон:

«Ми хочемо організувати роботу для волонтерів і взимку. Поки це лише концепція, та може ми займемось відновленням хоча б одного соціально-важливого об’єкта в громаді як от школа чи лікарня. Там, де ми можемо поставити буржуйку та працювати над внутрішніми роботами. А волонтерів поселяти у хати до людей»

Ще більш грандіозні плани – на наступний сезон. Крім вже напрацьованого місця на Чернігівщині, організатори Repair Together мріють створювати осередки на Харківщині та Херсонщині: «Це складно організувати логістично, але ми відчуваємо, що люди готові їхати. Тому і думаємо, як допомогти волонтерам допомагати людям».

Розклад майбутніх заїздів можна подивитися в Інстаграмі волонтерів.

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Суспільство

Alyona Alyona і Jerry Heil встановили рекорд на Євробаченні 2024

Опубліковано

Вчора, 7 травня, Jerry Heil та alyona alyona з композицією “Teresa & Maria” встановили рекорд на “Євробаченні-2024”, увійшовши до фіналу. Вже 17-й раз представники від України потрапляють до фіналу пісенного конкурсу, що є рекордом в історії Євробачення.

Про це повідомляє Детектор Медіа.

Відтак Україна стала єдиною країною, яка завжди проходить у фінал конкурсу. Свою позицію Україна тримає з 2004 року.

Нагадаємо, місті Мальме, Швеція, пройшов перший півфінал Євробачення 2024, де виступили 15 країн-конкуренток. Цього року Україну представляє alyona alyona та Jerry Heil. 

alyona alyona та Jerry Heil виступили під номером 5. Номер співачкам ставила талановита українська режисерка Таня Муіньо, яка до того працювала з Кеті Пері, Дженніфер Лопес, Harry Styles, Post Malone, The Weeknd та іншими світовими зірками.

Читайте також: Цифровізація освіти: у Мінцифри розповіли про розвиток цифрових навичок

У півфіналах могли голосувати лише глядачі тих країн, які беруть участь у відповідному півфіналі. Тобто в Україні можна віддати свої голоси лише 7 травня. У першому півфіналі зможуть проголосувати глядачі з Німеччини, Швеції та Великої Британії, а у другому — з Франції, Італії та Іспанії.

Фінал пісенного конкурсу відбудеться у суботу, 9 травня.

Фото: ДМ

Читати далі

Суспільство

Активісти розпочали реставрацію історичної вивіски “Перукарня” на Подолі

Опубліковано

Благодійна організація “Має значення” розпочала відновлення історичної вивіски “Перукарня” на Подолі, на вулиці Почайнинська, 57/59. Демонтаж вивіски розпочали ще вчора, 7 травня, він виявився непростим, і потребував участі 3-х людей.

Про це активісти розповіли на своїй сторінці. 

“Пластикові літери буквально розсипалися в руках, і ми по-справжньому злякалися того, що затягнули з порятунком і як би не було занадто пізно. У майстерні нас утішив реставратор, пообіцявши задіяти італійські розчини і фарби, які продовжать життя вивіски. Щиро віримо, що її відродження вдасться і оновленою вона повернеться на своє первісне місце, де висіла з 1977 року, рекламуючи все ще діючу перукарню на Подолі” — йдеться у дописі.

Серед запланованих реставраційних робіт на цей тиждень: 

  • Очищення від залишків фарби; 
  • Шліфування;
  • Визначення історичних кольорів. 

Читайте також: Які гранти для українського бізнесу доступні в травні: пропозиції для підприємців

Активісти також нагадали про те, що досі триває збір на відновлення вивіски.

“Має значення” розпочали відновлення історичної вивіски “Перукарня” на Подолі, на вулиці Почайнинська, 57/59

Нагадаємо, у Києві відкривається виставка робіт студентів академії імені Бойчука.

Фото: “Має значення”

Читати далі

Суспільство

Вивезла 159 собак із Бахмута: історія вчительки, яка вже вдруге будує притулок для безхатніх тварин

Опубліковано

Кожен день вчительки іноземних мов Марини Шажко розпочинається о 5 ранку. Вона веде на прогулянку двох своїх собак — Тару та Муху, декілька годин працює, а потім поспішає на автобусну зупинку, адже на неї чекають ще дві сотні собак у притулку.

По дорозі треба забігти в аптеку та до магазина: «Щодня мені треба купити щонайменше 12 палок ковбаси. І це тільки щоб дати всім собакам ліки». Маршрутка везе її за місто. Від зупинки з повними пакетами треба пройти ще 2 кілометри. Але радісне гавкання, яким її незмінно зустрічають мешканці притулку «Лада», вартує цього шляху.

Марина повертається додому вже надвечір, гуляє з собаками та займається онлайн з учнями. Деякі з них навіть не здогадуються, що їхня вчителька врятувала з Бахмута 159 собак.

Марина Шажко

керівниця Бахмутського товариства захисту тварин та притулку «Лада»

Вони наче самі мене знаходять

Змалку я бачила, як мої мама й тато підгодовували на вулиці собак і котів, але додому мені брати нікого не дозволяли.

Перший домашній улюбленець у мене з’явився лише у 16 років, і то випадково — у розчинене вікно моєї кімнати залетів папужка. Він залишився жити з нами. Моя бабуся навчила його говорити: «Маришко, вчи урочки!».

Наступним «поповненням» у родині був котик. Він прибився до нашого під’їзду й сидів такий сумний, що я не витримала — притисла його до грудей і занесла додому. Мама була в  шоці: «Що це?»«Котик! Він буде жити з нами!». Тімошка прожив у нас 16 щасливих років.

У 2009 році, коли я вже працювала в школі вчителькою, у дворі будинку з’явилося цуценя. Геть лисеньке, шерсті нема — це була любов з першого погляду. Я почала його лікувати, приводила лікарів прямо у двір і таки вилікувала. Собачка зміцнів, відростив красиву руду шерстку. Усі сусіди його любили та підгодовували. Назвали Бобочкою.

Марина Шажко зі своєю собакою Тарою. Тара — собака з вулиці, вона мала серйозні шкірні проблеми, але Марина вилікувала її. Фото надала героїня

На 8:00 мені на роботу, а до 6 ранку я пильнувала мисливців на вулицях

У 2010 році в Бахмуті стартувала кривава кампанія з відстрілу бездомних тварин для контролю чисельності собак на вулицях міста. Ці жахливі рейди мали свій графік: відстріл проводили вночі щопонеділка й щочетверга, поки більша частина міста ще спала.

На 8:00 мені на роботу в школу, а з 4 до 6 ранку в ці дні я патрулювала свій мікрорайон — спочатку лише нашу Бобочку.

Одного разу я визирнула у вікно й побачила, що та комунальна машина вже їде нашою вулицею. Я вискочила на вулицю, в чому була. Вибігла напереріз машині, почала кричати. Разом зі мною вибігли ще жінки з сусідніх будинків. Ми відбили Бобочку, і машина поїхала ні з чим. Але я вже не могла залишати собаку на вулиці — а що, як мисливці повернуться? І я принесла нашого дворового собаку додому.

Це був переламний момент, коли я зрозуміла — не можу нічого не робити з тим, що коїться в місті стосовно безпритульних тварин. Разом з подругою Ольгою Литовченко у 2011 році ми зареєстрували громадську організацію Бахмутське товариство захисту тварин «Лада». Трохи пізніше незамінною в нашому дрім-тімі стала також Людмила Булавка.

Волонтерки проти бюрократії

До нас долучалися люди. Ми давали оголошення в пресі, розповідали про нашу позицію — місту потрібен притулок і кампанія зі стерилізації, а не відстрілу тварин. Були ті, хто нас підтримував, але були й хейтери.

Ми шукали можливостей скрізь. Знайшли грантову програму, яка могла підтримати роботу стерилізаційного майданчика, подали заявку й виграли. Звернулися до місцевої влади, і нам виділили покинуту комунальну будівлю. Ми закупили клітки, деяке обладнання й облаштували стерилізаційний майданчик, де б могли працювати лікарі.

За умовами гранту, орендна плата становила 1 гривню на рік, а з місцевого бюджету мали виділяти кошти на стерилізацію тварин. Але тоді в міськраді нам сказали, що нібито можуть виділяти гроші лише на відлов. Це вже зараз ми розуміємо, що влада скористалася нашою необізнаністю, а тоді ми просто зітхнули й почали самі збирати кошти на перші операції — у соцмережах, на базарі.

Місцева ветеринарка погодилася оперувати безпритульних тварин безкоштовно, і ми сплачували тільки вартість медикаментів.

Тим часом на базі стерилізаційного майданчика в нас організувався притулок — ми залишали там після лікування та стерилізації тих тварин, у яких було дуже мало шансів вижити на вулиці через вік чи стан здоров’я. Стерилізованих і здорових намагалися прилаштувати в родини.

Кожна з волонтерок мала власну роботу, і до тварин у притулку ми могли приходити лише в позаробочий час. Тож вирішили найняти доглядальницю, і на зарплату збирали в нашій спільноті в соцмережах та скидалися з власних невеликих зарплат: я — з учительської, Ольга — з бібліотекарської.

Волонтерки притулку для безхатніх тварин «Лада»: Ольга Литовченко, Марина Шажко та Людмила Булавка. Фото надала Марина

Мусила привезти собак під мерію

Наприкінці 2014 року нас чекало ще одне випробування — ми залишилися без світла, бо територію, де розташований притулок, відрізали від мережі. Три роки ми проводили вечірні годування, перев’язки й уколи з ліхтариками. Але в кінці 2017 терпець урвався, і я оголосила в наших соцмережах про проведення масштабного пікету під міськрадою.

Я написала, що у зв’язку з тим, що в притулку досі немає світла, всі 100 тварин звідти переїжджають жити… у мерію. «Переїзд» оголосила на 27 грудня, а вимоги — повернути світло в притулок і закласти кошти на стерилізацію безхатніх тварин у місті в бюджет на 2018 рік.

Напередодні анонсованого пікету директору приватного ліцею, де я тоді працювала, зателефонували з мерії та поскаржилися на мене. Мовляв, не тим ваша викладачка займається, зробіть щось. На що мій керівник відповів, що свою викладацьку роботу я виконую чудово, а моя громадська діяльність його не стосується.

Волонтери вивантажують клітки з собаками з притулку для пікету під міськрадою. Бахмут, 2017 рік. Фото надала Марина Шажко

27 грудня 2017 року ми рушили під міськраду разом з нашими собаками. Нас прийшли підтримати багато людей. Буквально за годину від початку збору — ще навіть офіційно не почався пікет — у притулку з’явилося світло.

Так почався новий етап нашої співпраці з місцевою владою, нарешті двосторонній: місто виділило кошти на стерилізацію безхатніх тварин.

Куди виїхати, коли в тебе 160 собак?

Я дуже добре пам’ятаю 24 лютого 2022 року. Я прокинулась о 5 ранку й почала читати новинну стрічку. На той момент у нас під опікою було 160 тварин. Евакуацію я навіть не розглядала: без них нікуди не поїду, а з ними куди? Як? Взялася робити запаси круп, кормів. Десь до початку травня в нас було відносно спокійно, і я сподівалася, що так буде й далі. Ми навіть ділилися своїми запасами з Лисичанськом, Сєвєродонецьком, де було вже гаряче.

Із середини травня 2022-го по Бахмуту почало сильно прилітати. Наш притулок опинився на лінії вогню. 1 серпня стався перший приліт на нашу територію. Того дня до нас якраз приїхали волонтери — привезли корми для тварин, і десь за годину, як тільки поїхали, бабахнуло. Пошкодило будівлю та вольєри, 2 собаки були поранені.

Це стало для мене поштовхом — треба діяти. Коли ти сам за себе — це одне, а коли від тебе залежать життя тварин, що не можуть ухвалювати рішення — це змушує діяти.

Загибель Лади стала останньою краплею

Я почала шукати, куди ми могли б виїхати, обдзвонила різні фонди з проханням допомогти нам знайти якусь територію, хоча б за гроші. Ми одразу орієнтувалися на Дніпропетровщину, бо розуміли, що далеко наші собаки просто не доїдуть — більшість з них після серйозних травм чи хвороб, багато стареньких.

Ми знайшли один варіант — стара ферма в селі Вільне Дніпропетровської області. Але її оренда коштувала 15 000 гривень на місяць. Наш притулок живе на благодійні внески, тому збирати додаткові кошти, коли в країні війна, здавалося неможливим. Вирішили шукати ще.

30 серпня вночі був другий приліт — касетна бомба. Тоді загинула одна з наших старожилок — собачка Лада, ім’я якої носить наша ГО та створений нами притулок.

Це стало останньою краплею. Я вирішила, що це знак, що нам треба терміново виїжджати з Бахмута. Вранці я подзвонила власнику ферми та сказала, що ми згодні на 15 тисяч.

Так виглядав притулок для безхатніх тварин «Лада» в Бахмуті після «прильоту» в серпні 2022 року. Фото надала Марина Шажко

Переїзд на межі нервового зриву

До перевезення треба було підготувати хоча б якусь кількість вольєрів і будок. З цим мені допоміг один волонтер, він написав у себе на телеграм-каналі пост про нас і зібрав 100 000 гривень.

Аби перевезти тварин з Бахмута на Дніпропетровщину, разом працювали два фонди: «Порятунок тварин Харків» та Breaking The Chains, а також група волонтерів з Києва. Зробити все треба було за день, бо ми помітили, що щойно до нас приїздить якесь авто, потім на територію «прилітає». Мабуть, стежили.

28 вересня ми переїжджали. Того дня в місті було незвично тихо — наче сам Бог нам допомагав. Тим не менш, щохвилини очікували на обстріл.

Вантажили собак на межі нервового зриву. Але нам вдалося — ми вивезли усіх 159 тварин з Бахмута.

28 вересня 2022 року. Волонтерки евакуюють 160 собак з Бахмута на Дніпропетровщину. Фото надала Марина Шажко

Не було навіть мисок для собак — з усім допомагають люди

Коли ми привезли собак до Вільного, не всі вольєри ще були готові. На новому місці в нас не було навіть з чого годувати тварин, бо ми нічого з собою не могли взяти — машини ледь вмістили клітки з собаками. Місцеві жителі дуже нам допомагали: приносили старий посуд, якісь простирадла. Саме завдяки підтримці місцевої громади ми вижили в перші два найтяжчі місяці після переїзду.

Я разом зі стареньким батьком винайняла квартиру в місті Новомосковськ, що недалеко від Вільного. Дуже вдячна власниці квартири, що вона дозволила, аби дві мої собаки жили зі мною. Коли я чую ці розмови, що нібито до переселенців з Донбасу якось не так десь ставляться, я усміхаюсь — у нас зовсім інший досвід.

І далі нам продовжують допомагати небайдужі люди: благодійні фонди надають корми, фонд Happy Paw допоміг перекрити дах на старій фермі й добудувати вольєри.

Плануємо збудувати й облаштувати ветеринарний кабінет, щоб мати можливість лікувати й стерилізувати тварин тут. Наша волонтерка Людмила зараз навчається в місцевому ветеринарному коледжі — нам необхідний власний лікар у команді.

Евакуаційна машина, завантажена клітками та переносками з тваринами. Не було куди навіть забрати собачі миски. Фото надала Марина Шажко

Продовжуємо рятувати тварин з-під обстрілів

Ми теж як можемо допомагаємо іншим зоозахисникам. Щомісяця до нас привозять кілька тон кормів, а ми їх розвантажуємо й потім надсилаємо Новою поштою чи з волонтерами до міст і сіл Донеччини.

А ще ми, притулок-переселенець, прийняли до себе уже понад 60 тварин із зони активних бойових дій — Часового Яру, Красногорівки, Мар’їнки, Торецька. Багато тварин з контузіями, осколковими пораненнями. Ми їх лікуємо та стараємось прилаштувати в родини. Нещодавній наш щасливий «випускник» — це Мартинчик, пес із Бахмута. Він жив у притулку 4 роки, й ось уже тут, на Дніпропетровщині, знайшов свою родину. Ті люди шукали собі маленьке цуценя, але Мартинчик їх підкорив з першої зустрічі. Тепер живе наш бахмутський пес, що переніс поранення під час обстрілу, просто в шикарних умовах, а головне — в любові.

Притулок «Лада» існував у Бахмуті, переїхав на Дніпропетровщину та продовжує працювати тут завдяки небайдужим людям — це й офіційні організації, і просто випадкові відвідувачі наших сторінок у соцмережах.

Зараз у нас у притулку 208 тварин. Втрьох нам ніяк не впоратись, тож наймаємо помічників: 4 доглядальниць і двох охоронців. Помічниці приходять на кілька годин щодня, доки ми на роботах, охоронці працюють позмінно. На зарплатню цим людям ми збираємо кошти в соцмережах.

Часто люди соромляться донатити маленькі суми, але саме невеличкі донати вирішують усе. Наприклад, у нашій спільноті на Фейсбуці 4000 підписників. Аби кожен з учасників раз на місяць переказував 20 гривень, ми б без проблем закривали всі питання з ліками, операціями, кормами та зарплатою для помічників.

Зооволонтерка Марина Шажко чухає новеньку мешканку вольєра. Власник собаки зараз на війні, тож Бетті чекає на його повернення в притулку «Лада». На фоні — вольєри, які допомогли збудувати благодійники. Фото надала Марина Шажко

Так, нам непросто. Я не раз озиралась на своє життя — а що, якби я могла повернутися назад? І в мене одна відповідь: я б точно робила те саме — рятувала тварин. Тільки тепер стукала б в усі двері кабінетів і серця людей ще наполегливіше.

Читати далі