Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Усе розкупили, приймаю передзамовлення». Як стати підприємцем у 12 років? Історія школяра, який створив екоферму на підвіконні

Опубліковано

Заснувати бізнес у шкільному віці? Чому б і ні! Святославу 12 років, але він вже має невеличку екоферму, на якій вирощує цибулю, руколу та мікрогрін. Із замовленнями проблем також немає – за кілька днів його телеграм-канал набув такої популярності, що клієнтам доводиться бронювати продукцію на наступний місяць.

У планах юного підприємця – розширення власної справи та вихід за межі родинної квартири. Для цього Свят планує «орендувати» город бабусі та навідатися на дачу, яку торік розграбували окупанти. Про перший успіх, невдачі та стратегію майбутнього розвитку Свят розповів ШоТам.

Святослав Лавриненко

учень 6 класу, мріє створити власну екоферму 

Замість омріяного мотоцикла – створення екоферми

Вирощувати органічну зелень я почав близько двох місяців тому, коли вчителька біології дала нам домашнє завдання – проростити квасолю. Удома мені вдалося виростити не лише корінь, а й стебло, за що отримав найвищу оцінку в класі. Тоді у виникла ідея посадити ще й цибулю, якою ми зможемо смакувати всією родиною.

Три роки я збирав гроші, які мені дарували на день народження, щоб купити власний мотоцикл. Проте, коли у мене з’явилося бажання вирощувати більше зелені, вирішив витратити ці кошти на розширення виробництва. Адже це захоплює мене все більше, та й покупців маю тепер багацько. Я розумію: якщо зараз інвестувати в розширення обсягів, то в майбутньому я зможу швидше і більше заробляти. А отже, і накопичувати. 

Разом із дідусем ми поїхали до господарського магазину, де я витратив практично всі кошти на ґрунт та формочки для вирощування. А на ринку ми з мамою купили цибулини для посіву. Так і розпочалося історія мініекоферми, яку я розмістив на підвіконні своєї кімнати та в коридорі квартири. 

як стати підприємцем

Що будемо садити? Вирішують підписники

Для удобрення землі я використовую відходи з фруктів, наприклад, шкурки бананів, яблук та овочів. Я збираю їх у спеціальний горщик, де вони гниють, а потім перемішую із землею, тобто готую ґрунт до посіву. Спочатку роблю в горщику отвори, щоб вода могла витікати, а потім – засипаю землю та кидаю насіння. 

Поступово я почав замислюватися, як продавати свою зелень, тож створив телеграм-канал «Стручок», де тепер не лише звітую про етапи вирощування, але й збираю замовлення. Здивувавшись кількості покупців, я влаштував опитування, аби з’ясувати, яку зелень вони хочуть у мене купувати. Підписники запропонували вирощувати петрушку, кріп, кінзу та часник. Тож дещо з цього я вже посадив. 

Продаю вдвічі дешевше, ніж супермаркети

Ціни на свою продукцію я формую, зважаючи на вартість аналогічної зелені в магазинах. Наприклад, якщо в супермаркеті пучок цибулі коштує 40 грн, то я продаю свою за 20 грн. Це вдвічі дешевше, але все одно гарантує прибуток.

Дивіться, я купив на ринку 4 кг цибулі-сіянки за 600 грн і посадив. Із цієї кількості вийшло 8 горщиків, кожен містить 20 пучків. І якщо я продам всю цю зелень, то зароблю близько 400 грн. 

Читайте також: У захваті навіть Клопотенко. Львівська «Майстерня мрії» створює чай і допомагає молоді з аутизмом. Як це працює

Крім того, я веду список доходів від продажу. Наразі на замовленнях вже вдалося заробити близько 1000 грн. Дехто з моїх покупців навіть надсилає донати, щоб допомогти розвитку екоферми. Утім я вже знаю, як це – накопичувати кошти, вкладати їх та отримувати з цього значно більше. 

Моєю першою клієнткою стала знайома нашої родини. Вона ж і зробила рекламу екофермі, опублікувавши допис у фейсбуці. Після цього я почав отримувати ще більше замовлень, але згодом зрозумів, що моя ферма занадто маленька, аби вирощувати достатньо зелені. Наразі приймаю передзамовлення – на кінець квітня, адже вже всю готову продукцію вже розкупили. До того ж мої покупці вже забронювали цибулю, часник та кріп. 

Прибуток планую інвестувати у розвиток екоферми

Моя мрія – створити великий екобізнес. З якого, по-перше, я точно матиму що їсти. А по-друге, забезпечу людей здоровою та смачною їжею, доступною не тільки в селі, а й у великому місті. Одна клієнтка сказала, що моя цибуля більш запашна ніж та, що продається в магазині. Тому я хочу й надалі робити так, аби моя продукція вражала.

Улітку планую переїхати на дачу, де буду засаджувати власний город. Там я зможу вирощувати ще більше зелені, а отже, більше заробляти. Також у моїх планах побудувати мінітеплиці – щоб вирощувати помідори черрі, солодкий перець, брюсельську капусту, шпинат та базилік. Навіть зараз в мене замовляють розсаду, тож це також стане частиною заробітку. 

Святослав Лавриненко

Свою продукцію я доставляю особисто, домовляюся з покупцями про зустріч біля метро або ж відправляю замовлення поштою. Більшість зароблених коштів планую інвестувати у свій бізнес. І, звісно, частину грошей я виділяю на подарунки для своїх трьох вередливих сестер.

Наразі юний підприємець планує подальшу роботу, адже кількість замовлень перевищила будь-які очікування. Мама Свята переконана: усі виклики хлопчик має вирішувати самостійно, адже екоферма – це його рішення, а отже, і його відповідальність. Далі – пряма мова.

Війна зробила наших дітей дорослими 

Святослав разом із сестричками виріс у сільській місцевості та змалку цікавився рослинами, адже ми маємо сад та город біля будинку. Останній рік ми мешкаємо в Києві, оскільки наше село Новобогданівка потрапило під окупацію, а будинок розікрали окупанти. Його стан зараз дуже песимістичний, тому навіть не їздимо туди. Однак син вже поставив мене перед фактом, що планує засадити там невеликий клаптик землі. А ще домовився з бабусею, в якої хоче взяти город в «оренду».

За час повномасштабної війни наші діти подорослішали не на свій вік, але в цьому є й позитивні моменти. Адже син замислився над тим, що робити, якщо доведеться самостійно дбати про себе та сестер. Як діяти, якщо батьки з якихось причин не зможуть допомогти.

Як стати підприємцем: досвід школяра

Я дивлюсь на Святослава і розумію, що він вже має плани на майбутнє. Як мама, звісно, радію його першому успіху, бо він розкривається як чоловік, який має власну справу. І від цих дорослих думок у нього проявився підприємницький хист, який приносить не тільки гроші, а й задоволення та перспективи.

Перша проблема – попит перевищив пропозицію

Я намагаюся підтримувати його підприємницький дух і нагадую, що важливо бути професіоналом у своїй галузі. Також попередила, що можуть бути різні етапи в бізнесі: від успіху до розчарування. І він уже зіштовхнувся з першою проблемою – кризою росту, коли його успіх виявився занадто високим для його можливостей. 

Сьогодні попит перевищує його пропозицію. Тому син попросив допомогти зі складанням бізнес-плану, адже хоче розробити стратегію розвитку та збільшити виробництво. А ще запитав, чи я можу дати йому «кредит» для посіву городу та де можна підшукати шматок землі. 

зелень від школяра

Наразі у Свята є кілька стратегій розвитку. Перша – вирощувати самотужки у невеликій кількості, однак це не принесе великого заробітку і залишатиметься на рівні хобі. Друга стратегія – він вирощує зелень, клієнти бронюють замовлення наперед, а поки зелень підростає, Святослав розповідає на своєму каналі про розвиток продукції. Третя стратегія – використати свій телеграм-канал для перепродажу зелені від інших фермерів – поки його продукція підростає. 

Утім найбільше син схиляється до четвертого варіанту – засадити город у бабусі та на дачі. Але йому слід розуміти, що все літо доведеться працювати. Я підтримаю будь-яке його рішення та не буду втручатися. Адже Святослав має самостійно пройти через помилки та зробити власні висновки.

Усі фото надані ШоТам.

Суспільство

У Києві біля станції метро провели масштабний демонтаж МАФів

Опубліковано

На проспекті Академіка Палладіна, неподалік від станції метро “Академмістечко”, триває розбирання масштабних торгових павільйонів, які відомі як МАФи.

Про це повідомляє Департамент територіального контролю Києва.  

фото: Департамент територіального контролю Києва

Фахівці КП “Київблагоустрій” активно проводять процес демонтажу близько 150 малих архітектурних форм (МАФів) на вулиці.

Раніше місцеві мешканці надсилали скарги, вказуючи на те, що ці об’єкти ускладнюють рух та займають значну частину громадського простору. Представники департаменту пояснюють, що додатковою причиною для демонтажу є відсутність дозвільних документів у власників МАФів, а також завершення терміну дії їхніх договорів.

фото: Департамент територіального контролю Києва

Читати також: У Києві оцифрували фасад садиби Терещенків: як він виглядає

Раніше, у квітні 2024 року розпочався масштабний процес демонтажу тимчасових споруд на проспекті Володимира Івасюка на Оболоні. Зокрема, там знесли 50 малих архітектурних форм (МАФів), і на їхньому місці збудувати тротуари й велодоріжки.

Нагадаємо, що в Київські школи можна буде подавати документи онлайн.

Фото: Департамент територіального контролю Києва

Читати далі

Суспільство

У Баку відбудеться благодійний фестиваль-ярмарок «Веснянка»

Опубліковано

У столиці Азербайджану 4 травня проведуть другий благодійний весняний фестиваль-ярмарок українсько-азербайджанської культури «Vesnyanka».

Про це повідомляє “Спілка українок в Азербайджані”.

«На нашому II фестивалі-ярмарку азербайджано-української культури «Vesnyanka» будуть проходити чисельні майстер-класи для дітей. А може й для дорослих, тому що наші викладачі-майстрині, як завжди, приготували для вас дещо особливе. Можемо натякнути, але повністю розкривати секрет не будемо, збережемо інтригу», – йдеться в дописі.

Читайте також: Відновлення через спорт: як лучництво допомагає ветеранам у Харкові

Культурний захід відбудеться у суботу о 12:00-20:00 за адресою: Passage 1901, 12 Nigar Rəfibəyli.

Нагадаємо, Укрпошта випускає нову марку, присвячену очищенню Чорного моря від російських кораблів.

Фото: Спілка українок в Азербайджані

Читати далі

Суспільство

Буде страшно! 10 книжок від українських авторів, які вас точно налякають

Опубліковано

Загадковість і небезпека загробного життя завжди вабили людей, відтіняючи невідому темряву містичними пристрастями та жахливими сюжетами. Жанр горрору поступово закорінюється в українській літературі, розкриваючи свою власну відмінність та багатство.

Твори українських авторів, будь то романи, збірки оповідань чи журнальні публікації, пропонують читачам захоплюючі історії з елементами жахів, психологічних трилерів та містичних загадок.

Редакція ШоТам зробила добірку, яка наповнена як нішевими позиціями, так і відомими на всю Україну творами.

“Краще не читай” Катерина Орловська

Опис:
Родина, яка втратила свій дім, знаходить пристановище на хуторі під Києвом, серед безмежних фруктових садів. Здавалося б, звичайний будинок, але він приховує багато таємниць. Для доньки настав час швидко вирости. Матері доведеться зіткнутися зі своїм страхом перед смертю, який обурюється нав’язливо.

Але найбільше випробування чекає на батька, письменника, що завжди вважав себе неудачником. Тепер він має можливість нарешті стати визначним автором, але якою ціною прийдеться заплатити за цей дар долі? Це історія пошуку опори у втраті всього. Про травму, яка ховається під маскою, поки не розкриється у момент найбільшої вразливості. Про мистецтво та про жертви, які можна зробити заради нього.

Про авторку:
Українська письменниця, яка працює у жанрі жахів, також є літературознавицею та блогеркою. Вона віддає перевагу блуканню лісами та вивченню міфології. Свої перші страшилки написала ще у третьому класі і відтоді не може зупинитися. Захистивши магістерську роботу на тему творчості Стівена Кінґа, вона сподівається, що одного разу випаде нагода поспілкуватися з ним про жахи.

“Дитяча книга” Оксана Вєліт

Опис:
Є певна іронія в тому, що діти часто зазнають досвіду, про який не можна писати у дитячих книжках. Тому збірка, яку ви тримаєте в руках, призначена тільки для дорослих. Вона нагадає про темні сторони дитинства та розповість жахливу казку про Чарівний Потяг, на квиток на який мріє кожна дитина.

“Химороди” Володимир Кузнецов

Опис:
Химороди – то дванадцять історій від похмурого минулого до химерного майбутнього. Сповиті чарами Карпати та охоплений чумою 1630-х Мілан, травень 1945-го у Берліні та Шанхай часів індустріального апокаліпсису в недалекому пост-кіберпанк майбутньому. Розорена Тридцятирічною війною Німеччина та потойбічне українське полісся часів Сагайдачного.

Про автора:
Володимир Кузнєцов, відомий своєю лавкрафтіанською космооперою “Закоłот: Невимовні культи” та темним фентезі “Вогневир”, тут відкривається як автор історичного горору. Його чекає жахливе переплетення реальних імен, місць та фактів з химерами потойбіччя.

“Тіло ТМ” Вікторія Гранецька

Опис:
У 2033 році настане альтернативний світ недалекого майбутнього, де люди перестануть старіти і померати від хвороб завдяки технології “трансплантації” свідомості. Цей світ буде належати всемогутній медичній корпорації “ТІЛО™”, що пропонує обраним вічне життя шляхом завантаження їхніх душ у молоді тіла. Це буде світ, де ви зможете бути щасливими й молодими за прийнятну ціну, або ж стати упослідженими боржниками системи, які стануть постачальниками біоматеріалу для корпорації.

Про авторку:
Вікторія Гранецька – письменниця, авторка чотирьох романів, збірки неримованих поезій “Спротив речей” та концептуальної книги оповідань “Reality Show/Magic Show”. Окремі оповідання перекладені англійською мовою, вірші – польською. Лавреатка літературного конкурсу “Коронація слова”, поетичного фестивалю “Підкова Пегаса”, літературно-мистецької премії ім. М. Коцюбинського.

“Марко Проклятий” Олекса Стороженко

Опис:
За страшні гріхи козака Марка його мати та батько прокляли його на вічне поневіряння, і тепер він блукає по світу в муках, не приймаючи ні землі, ні пекла. Цей містичний сюжет майстерно поєднує історичне минуле з фантастичними переказами запорозької старовини, захоплюючи та заставляючи читача замислюватися. Автор легко вводить нас у таємниче минуле Марка, який несе у торбі за плечима свою важку, неспокійну совість. Повість заставляє сучасного читача задуматися над життям людини та її долею. У збірку також увійшли оповідання О. Стороженка.

Про автора:
Олекса Стороженко (1805-1874) – український письменник, антрополог, етнограф і драматург, що за професією був слідчим-криміналістом та військовим. Він почав писати у 1850-х роках, а його твори часто ґрунтуються на українському фольклорі та подіях з життя українських селян. Ще за життя автора окремі його твори були перекладені німецькою та сербсько-хорватською мовами, а також виставлені в театрах.

“Я бачу, вас цікавить пітьма” Ілларіон Павлюк

Опис:
Київського кримінального психолога Андрія Гайстера відправляють у віддалене селище Буськів Сад як консультанта. Там, взимку, під час ночі, зникла маленька дівчинка. А ще у цьому селищі живе Звір – серійний маніяк, убивств якого місцеві мешканці вважають за краще не помічати…

У цьому проклятому селищі, де всі живуть по колу і не терплять свого життя, розслідування неперервно натикається на тупик. Андрій вірить, що загублена дівчинка, незважаючи на усе, жива, і він знайде її. Проте нікому, крім нього, це не здається важливим.

Про автора:
Майбутній автор кількох книг народився у Скадовську на Херсонщині, проживав на Луганщині, де у 2001 році закінчив навчання в Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля на факультеті журналістики. У 2015 році в складі добробату брав участь у війні на Сході України.

“Потойбічник” Сергій Гайдай

Опис:
Одного разу до села Ягудки, розташованого між величними князівствами Терни та широким лісостепом Вольничі, прибув мандрівник на ім’я Сірко. Селяни здавалося, чекали саме його, адже в їхніх краях творилося щось дивне, на що ніхто не мав ради. Неспокійні духи, кровожерливі сутності та інші небезпечні химери – це для Сірка була звична справа. Проте, не цього разу.

Журнал “Бабай”

Опис:
“Бабай” – це проєкт, присвячений “темному” мистецтву, що охоплює жахи, трилер, нуар, дарк-фентезі, міфологію, криваві історії та містику. В цьому фензіні зібрана різноманітна жанрова інформація: про кіно, авторів, “живі” поховання, а також моторошні оповідання, комікси і турнір найяскравіших серійних вбивць. Все це оформлено атмосферно.

“Бабай: Перший кошмар”

Опис:
Забудьте всі стереотипи, які ви чули про Бабая. Він – це розумне, безжальне і небезпечне створіння, яке не турбують компроміси. Якщо він обрав вас як свою мішень, навіть ковдра не збереже вас від його впливу. Він не має одного обличчя, що робить його втіленням страху.

Автори, чиї твори ви читаєте в цій збірці, мають одну мету – подолати ваш страх і довести, що зло існує лише на сторінках книги. Однак, читаючи, не забувайте часом озирнутися за плече: можливо, хтось стоїть позаду вас?

“Танці з кістками” Андрій Сем’янків

Опис:
Ця історія здається простою на перший погляд: патологоанатом Северин не визнають на роботі, йому платять мало, особисте життя руйнується, і самооцінка на мінімумі. Він знаходиться практично на дні, тому він відразу ж зловживає можливістю підзаробити. Пропозиція не легальна, але вона обіцяє йому забезпечене життя. Северин має взяти щось невеличке в уже мертвих людей, що їм не потрібно. Поки що вони мертві, поки що це невеличка дрібниця.

З кожним новим кроком і прийнятим рішенням патологоанатом змінюється: від зневаженого чоловіка на межі алкоголізму він перетворюється на впевнену особистість, а потім і на безпринципного і безжалісного. Скоївши один злочин, він легше вчиняє інші, і так далі. Те, що вчора було неприпустимим, стає для нього новою нормою. Чи зможе він зупинитися, і наскільки далеко зможе піти – це питання, на яке треба буде відповісти.

Про автора:
Лікар, автор блогу MED GOblin та бестселера “Медицина доказова і не дуже”, Андрій, має за плечима понад 14 років роботи в анестезіології та інтенсивній терапії. Окрім медичної практики, він брав участь у міжнародних клінічних дослідженнях та навчав як цивільних, так і військових медиків.



Читати далі