Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«У податковій про це вперше почули від мене». Як потрапити в реєстр волонтерів: інструкція від першопрохідця

Опубліковано

Дмитро Тіщенко – волонтер з багаторічним досвідом, який займається допомогою українському війську ще з 2014 року. Тоді разом із однодумцями вони заснували Благодійну організацію «Громадський фонд «Суми» та почали опікуватися побутом бійців. Активна робота тривала до 2018-го – допоки держава не змогла самостійно закривати базові потреби військових.

До волонтерства команда повернулася 24 лютого – практично з першими вибухами. Відтоді їм вдалося залучити понад 16 мільйонів гривень, а Дмитро став одним із перших у місті, хто потрапив до реєстру волонтерів. Для цього йому довелося не лише зібрати пакет документів, а й пояснити місцевим держслужбовцям, про що взагалі йдеться. Покроковою інструкцією співзасновник Громадського фонду «Суми» поділився із ШоТам.

 24-го фонд відродився як фенікс

Пригадую, коли благодійна організація лише починала своє існування, ми збирали кошти доволі аналоговими методами. А якщо бути точним, через реквізити та готівкою. На той час це було абсолютно логічним та більш-менш зручним рішенням для нас. Тоді ми ще не знали, як до рахунку «Громадського фонду» прикрутити той самий LiqPay чи щось інше.

Утім Фонду цього було достатньо, щоб збирати необхідні суми, але на рахунки благодійної організації. У 2018-му році фонд фактично призупинив свою роботу. Це було пов’язано з тим, що українська армія почала значно краще забезпечувати потреби бійців, якими до цього опікувалися волонтери. 

Для команди це стало, як з’ясувалося згодом, своєрідним відпочинком – до лютого 2022 року. 24-го числа фонд, майже як фенікс, зродився з попелу та люті до ворога і майже миттєво відновив свою роботу. Оскільки досвід, алгоритми робити, та знання, як і що потрібно робити, вже були – система налагодилася доволі швидко.

реєстр волонтерів: як потрапити

Коли війна стукає у двері, стає байдуже на податкову

Після початку повномасштабного вторгнення місцева ІТ-компанія допомогла нам розробити більш зручний та доступний сайт з реквізитами благодійної організації. Вже, здається, 7-го березня він почав функціонувати. Крім того, ми почали вказувати й особисті рахунки, аби максимально спростити збори коштів для забезпечення українських військових. Адже на цей момент історія українських банків стала більш зрозумілою та комфортною.

І людям, як з’ясувалося, зручніше скинути гроші через телефон, аніж йти на сайт, розбиратися і вводити номер своєї картки. Хоча ще до того, як у «Монобанку» з’явилася опція «Відкрити банку», нам вдалося зібрати далеко не один мільйон гривень саме за допомогою сайту благодійної організації.

На рахунках «Громадського фонду», включно з особистими картками, які ми фактично асоціювали з діяльністю Фонду, за час повномасштабної війни було зібрано орієнтовно 16 мільйонів гривень. Тож мої особисті рахунки побачили суму приблизно у п’ять мільйонів. А це майже третина від усіх зборів.

Читайте також: «Замовити Starlink – просто, але є нюанс». Як купити та налаштувати «коробку з космосу» від Маска

Звісно, коли війна буквально стукає у твої двері, стає абсолютно байдуже на будь-яку податкову та можливі фінансові наслідки. Та й особистого тригера щодо податкової у мене не було. Зізнаюся, мені завжди було цікаво випробовувати на собі якісь певні цікаві процеси, якими мало хто цікавиться. Наприклад, у 2015-му році у Сумах я був ледь не одним з перших, хто онлайн зареєстрував ФОП. Тоді у чергах на мене дивилися доволі дивно, бо я приходив і казав: «Дайте мені виписку, бо я зареєструвався онлайн».

Щодо реєстру і потенційних перевірок – я не очікую і не прогнозую якихось великих проблем у волонтерів, які збирали кошти публічно. Але мені стало цікаво, і тому я вирішив спробувати потрапити до реєстру волонтерів і подивитися, що ж з цього буде і наскільки це корисно у наших реаліях.

готівкова монобанка

До податкової доведеться йти особисто

І, як з’ясувалося практичним шляхом, – це зробити зовсім не складно. Один з нюансів полягав у тому, що «гугл» знає закон про реєстр волонтерів, але не розповідає зрозумілою мовою, як туди потрапити і що для цього потрібно. Наступний мінус – до податкової потрібно прийти. Ну і третій, так би мовити, заключний – податкова у Сумах мало знала про те, що в Україні реєстр волонтерів існує ще з перших років війни на сході.

Та оскільки я звик бути першопрохідцем, то просто питав, хто може мені допомогти, показував інформацію про цей реєстр волонтерів і пояснював, чому хочу там опинитися. Зрештою мені довелося спілкуватися практично з керівництвом місцевої податкової, яке було в курсі існування цього реєстру. Адже тих, хто розумівся на цьому, серед працівників, що приймають документи, практично не було. Водночас я впевнений: якщо ви захочете зареєструватися, і перед вами вже були волонтери у податковій, то все відбуватиметься значно швидше і зрозуміліше.

Звісно, врешті-решт мені все вдалося, і я опинився у реєстрі волонтерів разом зі своїми рахунками. Тому можу точно розповідати, які документи для цього справді потрібні і де ж їх взяти.

витяг з реєстру волонтерів

Візьміть із собою копії усіх документів

1. Довідка з банку (якщо він у вас один) або ж банків (якщо ви користуєтеся декількома). Форма довідки 4-РВ. Українські банки, на щастя, знають, що це таке. Наприклад, у Приваті ця форма є просто у додатку, а Монобанк робить її максимально швидко – потрібно лише звернутися до підтримки.

2. Обов’язково захопіть із собою копію паспорта чи ID-картки, копію прописки та ІПН (індивідуальний податковий номер).

3. Заява за формою 1-РВ – її легко можна знайти у вільному доступі. Про всяк випадок раджу брати з собою принаймні дві копії.

Вибір редакції: Як ми відкрили свій «Пункт незламності»: з генератором, Starlink і настолками. Кейс «Солом’янських котиків»

З цим пакетом документів ви можете сміливо рушати до податкової і дивувати їх своїми знаннями про існування реєстру волонтерів й про те, як туди потрапити. Вже після того, як ви все заповнили та віддали, вас мають внести до реєстру буквально через добу.

Існує також варіант подачі цієї заявку поштою. Тоді всі документи потрібно нести до нотаріуса і завіряти. Утім, як на мене, цей спосіб може значно затягнути ваш вступ до реєстру. 

Та загалом потрапити до реєстру волонтерів – просто, легко і, з мого особистого досвіду, швидко. Але важливо розуміти, що всі фінансові надходження на картки, які ви вкажете, будуть вважати коштами, які ви зобов’язані використовувати лише на потреби українського війська. Тобто отримувати заробітну плату і розраховуватися доведеться будь-якою іншою карткою, а ці – залишити виключно для благодійності.

Реєстр волонтерів: варто чи ні?

Варто чи ні «ставати на облік волонтерів» – точно сказати не можу. Це рішення індивідуальне, і його потрібно ухвалювати самостійно. Реєстр волонтерів існує, але не є обов’язковим. Принаймні, поки що. Водночас існує законодавство, яке може змусити заплатити податок з усіх надходжень на картку. Тому, думаю, краще все ж це зробити, аби потім відстоювати свою правоту в правовому полі.

Адже великий «плюс» реєстру – це якраз звільнення від сплати податків за кошти, які надійшли на картку волонтера. Інакше всі надходження на ваш рахунок автоматично вважаються прибутком, і через рік за нього потрібно буде сплатити чималий податок. Звісно, уникнути сплати податків можна лише за умови, що дійсно використовували всі зібрані кошти для забезпечення українських військових, і жодних «зайвих» рухів на цих благодійних картках не було. 

За законом, усі надходження на картку податкова може вважати прибутком, а тому може змусити заплатити річний податок 18% ПДФО та 1,5% військового збору. Варто пам’ятати, що сама державна служба не має доступу ані до банківських рахунків українців, ані до інформації про будь-які надходження на ці рахунки. Такими даними оперує лише банк.

А банки зазвичай ставляться лояльно до волонтерів і перевіряють здебільшого тих, чиї платежі перевищили 400 тисяч гривень на місяць. Але і в цьому випадку важливо знати, що банк може попросити підтвердження вашої благодійної роботи, наприклад, чеки із закупівель. І їх потрібно надати, аби рахунок не заблокували, а донати залишилися на картках.

Зберігайте усі документи, що стосуються благодійності

А про себе можу сказати, що я у цілковитому режимі очікування. На сьогодні те, що я опинився у реєстрі волонтерів, мене ще ні від чого не вберегло. Але в той самий час – ще ні до чого не примусило. 

Можу порадити зберігати всі документи, які стосуються вашої благодійності. Адже у подальшому саме це дозволить не допустити хибних претензій від правоохоронних органів щодо якихось махінацій. Зрештою саме так ви зможете довести свою невинуватість. 

реєстр волонтерів: зберігайте чеки

Суспільство

У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Опубліковано

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки, які проживають у Бразилії, за майже 40 років створили понад 120 тисяч писанок. Коли Україна здобула незалежність, вони були серед перших, хто приїхав відроджувати традицію писанкарства на Батьківщину.  

Про це розповіла Світлана Мельник, дружина посла України в Бразилії.

Вона зазначила, що роботи подружжя Сератюків відомі далеко за межами Бразилії і зберігаються у музеях і приватних колекціях по всьому світу. 

Яра Сератюк вважається унікальною у світі писанкаркою із філігранною технікою розпису перепелиних яєць, а її чоловік – автор багатьох власних новаторських технік та стилю.

Посол України в Бразилії Андрій Мельник, його дружина Світлана Мельник та подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Читайте також: Бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом

Як розповіла Світлана Мельник, поворотним моментом у літописі писанкарства у Бразилії вважається 1957 рік, коли була створена перша світська школа розпису писанок за ініціативою українських жінок Бразилії, які мали свою організацію при Хліборобсько-Освітньому Союзі у Куритибі.

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Її натхненницею стала піонерка писанкарської справи – Марія Кирилович Вoлошин. Школа мала неабиякий успіх. Кількість учнів щороку збільшувалась у рази.

Дружина посла України в Бразилії також нагадала імена найбільш видатних майстринь і майстрів, які стали брендами у світі бразильского писанкарства: це Жорж та Яра Сератюки, Тетяна та Юліана Бахтцен та Лідія Єдинь, Філомена Процек, Одеса, Марія та Ярослав Волочук, Пауло Марсіо Фуччі, Вальдоміро Ромео, Вільсон Жозе Котвіскі, Ана Марія Бовкаловські Мазепа, Мара Брессан Клімчук, Ана Хома Чудзій.

Напередодні Великодня кожна велика крамниця Куритиби мала за честь виставити на вітрині найкрасивіші роботи учениць школи.

“Так до писанки виник неабиякий інтерес, про неї стали писати у газетах та журналах, писанка почала захоплювати своєю магією не тільки українців, але і бразильців. У такий спосіб вона поступово зайняла гідне місце у культурній спадщині всієї Бразилії”, – розповіла Світлана Мельник.

Вона додала, що відмінність української писанки у Бразилії від традиційної на Батьківщині полягає у тому, що вона може поєднувати традиційні орнаменти різних регіонів України, відображати власний винайдений стиль автора або навіть запозичувати символи корінних народів Бразилії. 

Нагадаємо, картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Світлана Мельник

Читати далі

Суспільство

Британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні

Опубліковано

Британсько-український технологічний підприємець, генеральний директор і засновник британської космічної компанії Spacebit Павло Танасюк проїде велосипедом 7 тисяч км, щоб зібрати кошти для українських дітей, які постраждали від розпочатої Росією війни.

Про це він повідомив «Радіо Свобода».

Свій велотур під назвою «Ride for victory» він розпочне приблизно через два тижні з Тайваню і загалом проїде три континенти – Азію, Америку і Європу.

«Спочатку я думав їхати 2-3 тисячі кілометрів, але коли я дізнався, що кордони України практично 7 тисяч кілометрів, це з Кримом, то я вирішив проїхати саме цю дистанцію – 6993 кілометри. Це саме ці кордони, які ми хочемо повернуть, бо це наша держава», – розповів Павло Танасюк.

Ціль підприємця – зібрати мінімум мільйон доларів. Гроші він хоче витратити на конкретний проєкт для дітей, постраждалих від війни. Який саме це буде проєкт, Павло Танасюк ще вирішує.

Читайте також: Картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку

«Я – не професійний спортсмен, займався велоспортом у студентські роки. Для мене це буде важко, але коли я кажу важко, я завжди згадую, як важко нашим воїнам зараз на передовій, як важко дітям, які постраждали від війни. Тому для мене це такий персональний челендж, але і челендж допомоги дітям, допомоги Україні», – заявив він.

У матеріалі йдеться, що велосипед, на якому він вирушить у веломандрівку, повністю зроблений в Україні, щоправда, із запчастин з цілого світу, подарованих різними компаніями. Українська художниця Олеся Вакуленко розмалювала велосипед синьо-жовтими барвами і національним орнаментом. Під кермом, на рамі – металевий тризуб із підписом колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного на пластині з «Азовсталі». Шолом Павла теж розмальований кольорами українського прапора.

Дорогою Танасюк буде ночувати у наметі, в готелі або машині, яка його супроводжуватиме. Він вестиме стрім, розповідатиме людям про Україну і збиратиме донати.

Після закінчення марафону, який триватиме приблизно два місяці Павло Танасюк має намір продати велосипед на аукціоні, щоб виручити ще більше грошей на благодійну ціль.

Компанія Павла Танасюка розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій. У кінці цього року він планує відправити на Місяць прапор і мапу України, а також радіаційний датчик виготовлений в Україні. Дані отримані з цього пристрою безплатно передаватимуть різним інституціям, університетам, і їх зможуть досліджувати студенти у своїх наукових роботах.

Нагадаємо, естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва.

Фото: Радіо Свобода

Читати далі

Суспільство

Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Опубліковано

Південноафриканська компанія Armormax Defence побудувала, можливо, один із найкрутіших Land Cruiser 79 у світі.

Цей пікап із колісною формулою 6×6 за твердженням його виробників створений спеціально для умов екстремального бездоріжжя. Автомобілебудівники з ПАР запевняють, що за весь час випробувань TAC-6 — так назвали позашляховик – вони жодного разу не зіткнулися з жодною механічною поломкою, повідомляє АрміяInform.

Спочатку TAC-6 розробляли для французьких спецпризначенців. Машина створювалася для того, щоб «їхати куди завгодно та повертатися знову і знову, з ким завгодно». І хоча пропонуються різні варіанти бронювання (і навіть установка зброї), TAC-6 можуть використовувати звичайні покупці, наприклад, фермери. Щоправда, фермер має бути не бідним: базовий TAC-6 коштує $81,5 тисяч, а броньована машина на $68 тисяч дорожча. Але, як то кажуть, товар того вартує!

«Коли справа доходить до мобільності, платформа TAC-6 перевершує будь-яку повнорозмірну 4-тонну вантажівку, доступну сьогодні», — заявили в компанії.

TAC-6 створюють на базі Land Cruiser 79 Series із 4,2-літровим двигуном V6 або 4,5-літровим V8. Шасі подовжують і додають другу роздавальну коробку для передачі моменту, що крутить, на третю вісь. Пікап оснащується спеціальними трикомпонентними приводними валами Dana та зберігає стандартні подовжені листові ресори (але також пропонується ліфт-пакет на 10 см).

Спочатку Armormax розробила шестиколісний Land Cruiser з механічною коробкою передач, але рік тому відклала проєкт і вирішила перейти на автоматичну коробку передач. Це не звичайна автоматична коробка передач, вона розроблена та омологована компанією ZF спеціально для TAC-6.

«Автомат» призначений для роботи в найважчих умовах. Спеціально для АКП створили окрему систему охолодження для того, щоб коробка не перегрівалася в спеку і при русі по піску з великим навантаженням.

Клієнти можуть замовити бронювання Land Cruiser до рівня B6, що забезпечить захист від пострілів зі штурмової гвинтівки. Також позашляховик може бути обладнаний баками для води, системою пожежогасіння, двома запасними колесами.

Armormax розробила для TAC-6 два паливні баки об’ємом 210 літрів та 90 літрів, що забезпечує запас ходу понад 2 тисячі км. А для версії з одинарною кабіною розроблено бак ємністю 610 літрів і, відповідно, вдвічі більшим запасом ходу.

TAC-6 спроєктований так, щоб зберігати надійність у складних умовах, а повна маса автомобіля сягає семи тонн.

Автомобіль TAC-6 був підданий значним випробуванням, що включали понад 250 тисяч кілометрів пробігу за різними ландшафтами Африки та Європи, щоб оцінити його мобільність і стійкість. Цей процес оцінки був розроблений для порівняння характеристик TAC-6 з існуючими повнорозмірними 4-тонними вантажівками.

Протокол включав серію суворих випробувань за участю французьких спецпризначенців, спрямованих на те, щоб довести машину до її експлуатаційних можливостей. Під час цих випробувань TAC-6 виявив лише дві несправності, обидві з яких були пов’язані з помилкою водія, через перенавантаження та згоряння зчеплення.

TAC-6 був спроєктований з урахуванням військового застосування, включаючи можливість транспортування у стандартному 20-футовому транспортному контейнері ISO. Таке конструктивне рішення дозволяє TAC-6 пропонувати широкий спектр варіантів.

Сюди входять різні системи озброєння, включаючи калібри 12,7 мм, 14,5 мм, 20 мм та 30 мм, мінометні системи калібру 60 мм та 81 мм, а також конфігурації, адаптовані для таких функцій, як бронетранспортер, підвіз боєприпасів, польова механічна майстерня, транспортування невеликих автомобілів, логістична підтримка, радіолокаційні платформи та доправлення та запуск  безпілотних літальних апаратів, а також застосування як пускова платформа для протитанкових керованих ракет.

Нагадаємо, у Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини.

Фото: Armormax Defence

Читати далі