Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як ми відкрили свій «Пункт незламності»: з генератором, Starlink і настолками. Кейс «Солом’янських котиків»

Опубліковано

«Пункт незламності» – місце, де можна зігрітися, випити чаю та підзарядити телефон у разі блекауту. Мережу таких локацій почали розгортати після чергових обстрілів енергосистеми України. Утім подекуди запит на такі пункти перевищує можливості влади. І у наших силах – підставити плече допомоги.

Розгорнути власний «Пункт незламності» – просто, утім самого генератора для цього буде замало. Про всі тонкощі облаштування, вибір приміщення та ключові правила ШоТам розповіли «Солом’янські котики» – столичні волонтери, які облаштували власний пункт допомоги.

Андрій Єрофєєв

Виконавчий директор благодійного фонду «Солом’янські котики»

Навчаємо тактичної медицини та допомагаємо з розмінуванням

Фонд «Солом’янські котики» з першого дня повномасштабної війни почав працювати як волонтерський центр. Ми допомагали військовим і цивільним усім, чим могли. Знаходили специфічні речі для наших захисників, годували киян тощо.

Після контрнаступу України на Київщині ми почали працювати за напрямом тактичної медицини – навчаємо військових та забезпечуємо бійців якісними аптечками. За сім місяців існування фонду нам вдалося навчити та забезпечити понад 16 тисяч бійців із різних підрозділів. Також навчили домедичної допомоги більш як 3 тисячі цивільних.

Читайте також: Такмед, аптечки та гуманітарне розмінування. Як «Соломʼянські котики» з Києва рятують життя українських бійців

Крім того, працюємо за напрямом гуманітарного розмінування, адже це теж актуальна тема, яка буде важливою щонайменше протягом найближчих десятки років. Ми допомагаємо саперам із ДСНС, ЗСУ, Нацгвардії, Держспецтрансу та Нацполіції. Надаємо спеціальні набори для розмінування та металошукачі. 

Усе літо та частину осені проводили уроки з мінної безпеки для дітей та дорослих спільно з UNICEF та фондом «Східна Європа». Загалом організували 21 урок та навіть влаштувати турне деокупованими територіями Сумської, Чернігівської та Київської областей, а також у Києві. Навчили більш як 3 тисячі людей.

Паралельно спільно із міжнародними партнерами привозимо автівки для ЗСУ з Норвегії, Великої Британії та Латвії. Загалом передали вже більше сотні машин.

Створили «Теплицю», щоб допомогти владі

У листопаді після масових обстрілів енергетичних обʼєктів в Україні розгорнули «Пункти незламності» – місця, де люди можуть отримати тепло, воду, електрику та мобільний зв’язок. На сайті проєкту є мапа всіх цих пунктів у різних регіонах, тож українці можуть завітати до найближчого.

Пункт незламності від "Солом'янських котів"
Вхід до «Теплиці» від «Солом’янських котиків». Фото: Валентин Ємець для ШоТам

Ми з командою теж усвідомлювали, наскільки складною буде зима, а тому ще з жовтня почали до неї готуватися. Розуміли, що, можливо, ресурсів влади не вистачатиме на покриття всіх потреб. Тож вирішили підставити плече та створити проєкт «Теплиця», у межах якого 25 листопада розгорнули власний «Пункт». 

Ми запустили цей проєкт для киян, аби вони могли прийти, зігрітися, набрати собі гарячої води, випити чаю, зарядити телефони, посидіти в інтернеті тощо. 

Дбаємо про безпеку людей

Офіс нашої команди розташований поруч зі столичною 229 школою, що на вулиці Олекси Тихого, 57. Коли надумали запускати «Теплицю», звернулися до адміністрації навчального закладу з проханням виділити приміщення. Ми співпрацюємо вже не вперше, адже у лютому-березні на базі цієї школи було розгорнуто пункт видачі продуктових наборів. Тож із локацією для «Пункту незламності» проблем не було.

«Теплиця» розміщена на першому поверсі школи. Це приміщення можна відділити від іншої частини закладу, аби не заважати навчальному процесу. До того ж люди, які до нас приходять, ніяк не перетинаються зі школярами: ми маємо окремий вхід та працюємо автономно.

Технічний відділ «Теплиці». Фото: Валентин Ємець для ШоТам

У школі є надійне укриття, однак у будні в разі повітряної тривоги його використовують лише школярі, оскільки воно не надто велике. Натомість наша команда має чіткий план дій на випадок потенційної небезпеки. Ми скеровуємо людей до найближчих укриттів, усі вони розташовані в 10 хвилинах від школи.

Купили смаколики та настільні ігри

Коли ми вирішили відкривати «Пункт незламності», то склали список базових речей, які необхідні у разі відключення світла, води чи опалення. Усе, що нині є в «Теплиці», ми придбали завдяки благодійникам, які підтримують фонд. Оскільки «Солом’янські котики» працюють уже сім місяців, ми маємо партнерства з різними магазинами.

«Теплиця». Фото: «Солом’янські котики»

Для підзарядки телефонів придбали генератор і подовжувачі. Також необхідно було забезпечити роботу інтернету. Для цього потрібен Starlink або якась альтернатива, наприклад, оптоволокно. Крім того, важливо звертати увагу на потужність генератора, аби вона могла задовольнити ваші потреби.

Читайте також: «Замовити Starlink – просто, але є нюанс». Як купити та налаштувати «коробку з космосу» від Маска

Ми вирішили, що «Теплиця» працюватиме щодня з 11:00 до 21:00. Тому подбали про чай та смаколики – печиво, вафлі. Зробили трохи запасів харчів і води на випадок тривалих відключень. Те саме стосується й палива для генераторів. Команда постійно стежить, аби ці запаси трималися на необхідному рівні.

У «Теплиці» ми облаштували окрему поличку, на якій створюємо буккросинг. Також придбали настільні ігри (монополію, мафію, шахи, вікторину про Україну тощо), аби людям, які до нас приходять, було чим зайнятися. У нас також можна плести маскувальні сітки, є дитячий куточок. 

Місце для плетіння сіток у «Теплиці». Фото: «Солом’янські котики»

У планах – показ фільмів та проведення тематичних лекцій-зустрічей. Намагаємося вдосконалювати наш «Пункт незламності» щодня.

З людьми в «Теплиці» перебуває команда «котиків»

Для нас важливим є й інший аспект безпеки. Команда реєструє кожну людину, яка заходить до пункту, та придивляється за нею.Ми усвідомлюємо, що можуть зустрітися відвідувачі, які спробують щось вкрасти чи зламати. У такій ситуації ми сповістимо про це кризову частину команди, яка вирішуватиме, що робити. На щастя, критичних ситуацій у нас ще не було, однак хтось таки викрав один подовжувач. 

На локації постійно працюють 5 людей, які перебувають там позмінно. Насамперед це керівник локації, який стежить за всіма процесами. Також у «Теплиці» є людина, яка відповідає за реєстрацію гостей і розповідає відвідувачам базові правила поведінки. За роботу генератора, запаси палива та інші аварійні ситуації відповідає технічний працівник.

Реєстрація у «Теплиці». Фото: Валентин Ємець для ШоТам

Також у «Пункті» перебуває волонтер, який контролює ситуацію всередині приміщення. Якщо у людей є якісь питання чи запит на допомогу, волонтер це вирішує. Як правило, це якісь локальні побажання: долити води чи покласти печиво.

Люди приходять у «Пункт незламності» за чаєм та електрикою

У перший день запуску «Теплиці» діяв формат «blackout friday», у межах якого ми розповідали відвідувачам, як підготуватися до тривалого відключення електрики. А вже в перші вихідні наш пункт пропрацював по 10 годин щоденно. Загалом за перші дні роботи дні ми допомогли підзарядитися та зігрітися понад 500 людям.

Ми з командою відстежуємо певні пікові моменти. Скажімо, коли у нашому мікрорайоні здебільшого є світло, потреби приходити до «Теплиці» у киян немає. Та за будь-яких обставин ми щовечора підрахуємо, скільки людей завітали до нас упродовж дня. Після цього рефлексуємо та аналізуємо, що треба покращити.

Відвідувачі «Теплиці». Фото: «Солом’янські котики»

Зазвичай люди приходять, щоб підзарядити телефони, випити гарячого чаю або під’єднатися до інтернету, оскільки мають нестабільний зв’язок. Був випадок, коли студенти підключалися на пари, також приходила школярка, щоб послухати урок. Однак більшість людей приходять, аби закрити якісь базові потреби.

Наразі ми не прораховували, у яку суму обходиться один день утримання «Теплиці». Але згодом спробуємо підрахувати, скільки грошей потребуємо щомісяця. З основних витрат – закупівля генераторів, пального, Starlink, котушок і подовжувачів. За 10 годин роботи «Теплиці» витрачається приблизно 20 літрів пального. У приміщенні зробили навігаційну систему, щоб людям було зрозуміліше, що і де розташоване.

Генератора замало, аби відкрити «Пункт незламності» 

Ми ставимося до «Теплиці» як до хабу, який може стати потенційним місцем сили та тяжіння як для локальної громади, так і для цілого міста. Наша команда працює над проєктом із душею. Ми намагаємося вкласти частинку себе, щоб людям було комфортно.

Аби відкрити власний «Пункт Незламності», замало просто придбати генератор. Наприклад, якщо локацією обрана школа, варто подбати про те, аби освітній процес не переривався. Територія «Пункту» має бути відділеною. А площа приміщення – розрахованою на значну кількість людей.

Відвідувачі «Теплиці». Фото: «Солом’янські котики»

Також слід сформувати команду, яка займатиметься різними процесами, допомагатиме з контролем і координацією «Пункту незламності». Колектив дуже впливає на те, як відвідувачі сприймають «Пункт». Загалом має бути людиноцентричний підхід – коли всі базові потреби людини забезпечені в одному місці.

До відвідувачів варто ставитися позитивно, спілкуватися з ними ввічливо, створювати атмосферу свята. Щоб люди заряджалися вашою енергією та розуміли, що Україна переможе в цій війні.

Суспільство

В строї та з натруженими руками. Історик показав архівне фото українки разом з дочкою

Опубліковано

Український історик Микола Бандрівський показав архівну фотографію 1940-х років та поділився історією світлини зі своєю авдиторією. На знімку зображено дівчину, яка тримає за руку свою доньку. Одягнені вони в пишний стрій.

Про світлину історик розповів на своїй Facebook-сторінці з посиланням на Михайла Марковича.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Історія світлини

Ця світлина була зроблена на початку 1940-их років в одному із сігетських фотоательє. А зображені на ній мама з донею, які мешкали у селі Нижня Апша поблизу Тячева, що в теперішньому Українському Закарпатті.

Нині це фото зберігається в музеї Марамуреша в Румунії як експонат із колекції Ніколае Піпаша.

Читайте також: “Крихкість існування”: Україна представить національний стенд на Лейпцизькому книжковому ярмарку

Акценти фотографії

“Жінка і її доня вбрані у дуже гарні строї: вона – у киптарику поверх білої вишитої на плечах сорочки, у темній хустці на голові, у спідниці з подолом нижче колін і у шкіряних чобітках. Натомість оте дитя, яке тримає мамцю за руцю, теж має пов’язану на голові хустку, але – білу. Обоє мають на своїх шиях разки делікатного намиста”, – зазначає археолог.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Не все так просто з тією жінкою, що на світлині, наголошує далі пан Микола.

“Хоча вона і її доня парадно вбрані й, судячи по всьому, далеко не бідні, але придивіться до рук цієї молодої ґаздині: вони у неї натруджені і спухлі від тяжкої роботи. Можливо, через таку тяжку працю, сім’я цієї молодиці й стала більш-менш заможною”, – пише історик.

Нагадаємо, що нідерландський гурт Within Temptation зняв свій новий кліп у Києві.

Також ми повідомляли, що читати про минуле, щоб творити майбутнє. Сім книжок про історію України, які зрозуміє кожен.

Фото: колекція Ніколая Піпаша

Читати далі

Суспільство

Coca-cola інвестувала 3 млн доларів у реконструкцію дитячого садочка на Київщині

Опубліковано

У співпраці з Українським Червоним Хрестом Coca-Cola відбудовує дитячий садочок в селі Богданівка, що був підірваний російськими окупантами при відступі.

Про це повідомляє радіо NV.

Про допомогу від Coca-Cola

Відбудова в Богданівці розпочалася відразу, як ЗСУ звільнили села. Вже у травні відновив роботу завод компанії Coca-Cola, який працює на території Великодимерської громади понад 25 років.

Навіть після повномасштабного вторгнення на українському заводі Coca-Cola, де працювало 1,5 тисячі осіб, не було скорочено жодного працівника. 104 члени компанії нині служать в Збройних Силах України, їх робочі місця збережено та щомісяця виплачується середня заробітна плата.

Фото: Coca-Cola

“Відбудова дитячого садочка в Богданівці – це продовження проєктів Coca-Cola, спрямованих на підтримку українських громад”, – зазначив генеральний директор Coca-Cola HBC в Україні, Вірменії та Молдові Аднан Топіч.

Система Компаній Кока-Кола інвестувала у відбудову 3 млн дол. США, проєкт реалізовуватиме Український Червоний Хрест.

Читати також: Перетворили закинутий хутір на картинку з Pinterest: історія подружжя, яке зробило «дизайнерський ремонт» у сторічній хатині

Про дитячий садок

На території дитячого садочка “Півник” і в його околицях досі працюють вибухотехніки ДСНС. Оформити дозвіл на початок будівництва вдалося тільки на початку лютого. Завершення будівельних робіт та внутрішнього оздоблення садочка заплановано на 2025 рік.

Фото: Coca-Cola

Зараз жителі Богданівки возять дітей в садочки у сусідніх селах, місцева влада виділила для цього автобус.

Майбутній дитячий садок спроєктований професіоналами. В ньому будуть сучасні, просторі й світлі приміщеннями, які будуть побудовані з урахуванням всіх необхідних умов для дітей.

Український Червоний Хрест, виступає партнером проєкту. Сьогодні окрім гуманітарної діяльності, якою УЧХ продовжує займатися, чимало проєктів за його участі будуть пов’язані з відновленням України”, – розповідає генеральний директор Українського Червоного Хреста Максим Доценко.

Нагадаємо, що Укрзалізниця розпочала електронний продаж квитків на поїзди з Києва до Австрії.

Фото: Coca-Cola

Читати далі

Суспільство

Один постріл з “Джавеліну” зупинив ворожий штурм та знищив танк і 3 БМП

Опубліковано

Ворожий штурм було зупинено силами оборони завдяки точному пострілу з “Джавеліну”.

Про це повідомляють Сили оборони півдня України.

“Ворог пішов на штурм колоною з танку та трьох БМП, сподівався сховатися за рахунок задимлення, але від конкретних протитанкових комплексів це не рятує”, – наголошується в дописі.

Читати також: В Нацгвардії показали ліквідацію російського спостережного пункту “Муром” (ВІДЕО)

Склад Сил оборони України

До них входять: Збройні Сили України, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державна спеціальна служба транспорту, інші утворені відповідно до законів України військові формування, а також правоохоронні та розвідувальні органи, в частині залучення їх до виконання завдань з оборони держави.

Нагадаємо, що в Україні збільшили пенсії для ветеранів та переглянули механізм нарахування виплат.

Також ми повідомляли, що ветеран, який втратив руку під час війни, виготовляє FPV-дрони вдома.

Фото: Вікіпедія

Читати далі