Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як ми відкрили свій «Пункт незламності»: з генератором, Starlink і настолками. Кейс «Солом’янських котиків»

Опубліковано

«Пункт незламності» – місце, де можна зігрітися, випити чаю та підзарядити телефон у разі блекауту. Мережу таких локацій почали розгортати після чергових обстрілів енергосистеми України. Утім подекуди запит на такі пункти перевищує можливості влади. І у наших силах – підставити плече допомоги.

Розгорнути власний «Пункт незламності» – просто, утім самого генератора для цього буде замало. Про всі тонкощі облаштування, вибір приміщення та ключові правила ШоТам розповіли «Солом’янські котики» – столичні волонтери, які облаштували власний пункт допомоги.

Андрій Єрофєєв

Виконавчий директор благодійного фонду «Солом’янські котики»

Навчаємо тактичної медицини та допомагаємо з розмінуванням

Фонд «Солом’янські котики» з першого дня повномасштабної війни почав працювати як волонтерський центр. Ми допомагали військовим і цивільним усім, чим могли. Знаходили специфічні речі для наших захисників, годували киян тощо.

Після контрнаступу України на Київщині ми почали працювати за напрямом тактичної медицини – навчаємо військових та забезпечуємо бійців якісними аптечками. За сім місяців існування фонду нам вдалося навчити та забезпечити понад 16 тисяч бійців із різних підрозділів. Також навчили домедичної допомоги більш як 3 тисячі цивільних.

Читайте також: Такмед, аптечки та гуманітарне розмінування. Як «Соломʼянські котики» з Києва рятують життя українських бійців

Крім того, працюємо за напрямом гуманітарного розмінування, адже це теж актуальна тема, яка буде важливою щонайменше протягом найближчих десятки років. Ми допомагаємо саперам із ДСНС, ЗСУ, Нацгвардії, Держспецтрансу та Нацполіції. Надаємо спеціальні набори для розмінування та металошукачі. 

Усе літо та частину осені проводили уроки з мінної безпеки для дітей та дорослих спільно з UNICEF та фондом «Східна Європа». Загалом організували 21 урок та навіть влаштувати турне деокупованими територіями Сумської, Чернігівської та Київської областей, а також у Києві. Навчили більш як 3 тисячі людей.

Паралельно спільно із міжнародними партнерами привозимо автівки для ЗСУ з Норвегії, Великої Британії та Латвії. Загалом передали вже більше сотні машин.

Створили «Теплицю», щоб допомогти владі

У листопаді після масових обстрілів енергетичних обʼєктів в Україні розгорнули «Пункти незламності» – місця, де люди можуть отримати тепло, воду, електрику та мобільний зв’язок. На сайті проєкту є мапа всіх цих пунктів у різних регіонах, тож українці можуть завітати до найближчого.

Пункт незламності від "Солом'янських котів"
Вхід до «Теплиці» від «Солом’янських котиків». Фото: Валентин Ємець для ШоТам

Ми з командою теж усвідомлювали, наскільки складною буде зима, а тому ще з жовтня почали до неї готуватися. Розуміли, що, можливо, ресурсів влади не вистачатиме на покриття всіх потреб. Тож вирішили підставити плече та створити проєкт «Теплиця», у межах якого 25 листопада розгорнули власний «Пункт». 

Ми запустили цей проєкт для киян, аби вони могли прийти, зігрітися, набрати собі гарячої води, випити чаю, зарядити телефони, посидіти в інтернеті тощо. 

Дбаємо про безпеку людей

Офіс нашої команди розташований поруч зі столичною 229 школою, що на вулиці Олекси Тихого, 57. Коли надумали запускати «Теплицю», звернулися до адміністрації навчального закладу з проханням виділити приміщення. Ми співпрацюємо вже не вперше, адже у лютому-березні на базі цієї школи було розгорнуто пункт видачі продуктових наборів. Тож із локацією для «Пункту незламності» проблем не було.

«Теплиця» розміщена на першому поверсі школи. Це приміщення можна відділити від іншої частини закладу, аби не заважати навчальному процесу. До того ж люди, які до нас приходять, ніяк не перетинаються зі школярами: ми маємо окремий вхід та працюємо автономно.

Технічний відділ «Теплиці». Фото: Валентин Ємець для ШоТам

У школі є надійне укриття, однак у будні в разі повітряної тривоги його використовують лише школярі, оскільки воно не надто велике. Натомість наша команда має чіткий план дій на випадок потенційної небезпеки. Ми скеровуємо людей до найближчих укриттів, усі вони розташовані в 10 хвилинах від школи.

Купили смаколики та настільні ігри

Коли ми вирішили відкривати «Пункт незламності», то склали список базових речей, які необхідні у разі відключення світла, води чи опалення. Усе, що нині є в «Теплиці», ми придбали завдяки благодійникам, які підтримують фонд. Оскільки «Солом’янські котики» працюють уже сім місяців, ми маємо партнерства з різними магазинами.

«Теплиця». Фото: «Солом’янські котики»

Для підзарядки телефонів придбали генератор і подовжувачі. Також необхідно було забезпечити роботу інтернету. Для цього потрібен Starlink або якась альтернатива, наприклад, оптоволокно. Крім того, важливо звертати увагу на потужність генератора, аби вона могла задовольнити ваші потреби.

Читайте також: «Замовити Starlink – просто, але є нюанс». Як купити та налаштувати «коробку з космосу» від Маска

Ми вирішили, що «Теплиця» працюватиме щодня з 11:00 до 21:00. Тому подбали про чай та смаколики – печиво, вафлі. Зробили трохи запасів харчів і води на випадок тривалих відключень. Те саме стосується й палива для генераторів. Команда постійно стежить, аби ці запаси трималися на необхідному рівні.

У «Теплиці» ми облаштували окрему поличку, на якій створюємо буккросинг. Також придбали настільні ігри (монополію, мафію, шахи, вікторину про Україну тощо), аби людям, які до нас приходять, було чим зайнятися. У нас також можна плести маскувальні сітки, є дитячий куточок. 

Місце для плетіння сіток у «Теплиці». Фото: «Солом’янські котики»

У планах – показ фільмів та проведення тематичних лекцій-зустрічей. Намагаємося вдосконалювати наш «Пункт незламності» щодня.

З людьми в «Теплиці» перебуває команда «котиків»

Для нас важливим є й інший аспект безпеки. Команда реєструє кожну людину, яка заходить до пункту, та придивляється за нею.Ми усвідомлюємо, що можуть зустрітися відвідувачі, які спробують щось вкрасти чи зламати. У такій ситуації ми сповістимо про це кризову частину команди, яка вирішуватиме, що робити. На щастя, критичних ситуацій у нас ще не було, однак хтось таки викрав один подовжувач. 

На локації постійно працюють 5 людей, які перебувають там позмінно. Насамперед це керівник локації, який стежить за всіма процесами. Також у «Теплиці» є людина, яка відповідає за реєстрацію гостей і розповідає відвідувачам базові правила поведінки. За роботу генератора, запаси палива та інші аварійні ситуації відповідає технічний працівник.

Реєстрація у «Теплиці». Фото: Валентин Ємець для ШоТам

Також у «Пункті» перебуває волонтер, який контролює ситуацію всередині приміщення. Якщо у людей є якісь питання чи запит на допомогу, волонтер це вирішує. Як правило, це якісь локальні побажання: долити води чи покласти печиво.

Люди приходять у «Пункт незламності» за чаєм та електрикою

У перший день запуску «Теплиці» діяв формат «blackout friday», у межах якого ми розповідали відвідувачам, як підготуватися до тривалого відключення електрики. А вже в перші вихідні наш пункт пропрацював по 10 годин щоденно. Загалом за перші дні роботи дні ми допомогли підзарядитися та зігрітися понад 500 людям.

Ми з командою відстежуємо певні пікові моменти. Скажімо, коли у нашому мікрорайоні здебільшого є світло, потреби приходити до «Теплиці» у киян немає. Та за будь-яких обставин ми щовечора підрахуємо, скільки людей завітали до нас упродовж дня. Після цього рефлексуємо та аналізуємо, що треба покращити.

Відвідувачі «Теплиці». Фото: «Солом’янські котики»

Зазвичай люди приходять, щоб підзарядити телефони, випити гарячого чаю або під’єднатися до інтернету, оскільки мають нестабільний зв’язок. Був випадок, коли студенти підключалися на пари, також приходила школярка, щоб послухати урок. Однак більшість людей приходять, аби закрити якісь базові потреби.

Наразі ми не прораховували, у яку суму обходиться один день утримання «Теплиці». Але згодом спробуємо підрахувати, скільки грошей потребуємо щомісяця. З основних витрат – закупівля генераторів, пального, Starlink, котушок і подовжувачів. За 10 годин роботи «Теплиці» витрачається приблизно 20 літрів пального. У приміщенні зробили навігаційну систему, щоб людям було зрозуміліше, що і де розташоване.

Генератора замало, аби відкрити «Пункт незламності» 

Ми ставимося до «Теплиці» як до хабу, який може стати потенційним місцем сили та тяжіння як для локальної громади, так і для цілого міста. Наша команда працює над проєктом із душею. Ми намагаємося вкласти частинку себе, щоб людям було комфортно.

Аби відкрити власний «Пункт Незламності», замало просто придбати генератор. Наприклад, якщо локацією обрана школа, варто подбати про те, аби освітній процес не переривався. Територія «Пункту» має бути відділеною. А площа приміщення – розрахованою на значну кількість людей.

Відвідувачі «Теплиці». Фото: «Солом’янські котики»

Також слід сформувати команду, яка займатиметься різними процесами, допомагатиме з контролем і координацією «Пункту незламності». Колектив дуже впливає на те, як відвідувачі сприймають «Пункт». Загалом має бути людиноцентричний підхід – коли всі базові потреби людини забезпечені в одному місці.

До відвідувачів варто ставитися позитивно, спілкуватися з ними ввічливо, створювати атмосферу свята. Щоб люди заряджалися вашою енергією та розуміли, що Україна переможе в цій війні.

Коментарі

Суспільство

Громада на Київщині повністю переробила сміття, яке залишилося після руйнувань російською армією

Опубліковано

Бучанська громада завершила перероблення будівельного сміття, яке утворилося внаслідок російського повномасштабного вторгнення. Це перша громада на Київщині, яка повністю переробила сміття.

Про це повідомив Бучанський міський голова Анатолій Федорук.

«Реалізація цього проєкту — яскравий приклад того, як громада може ефективно долати наслідки воєнних руйнувань. Ми готові ділитися досвідом з іншими громадами, аби сприяти повоєнній відбудові України», — написав Анатолій Федорук

Читайте також: За вересень у столиці демонтували 2308 рекламних засобів та вивісок (ФОТО)

Менш ніж за рік фахівці переробили 75 тисяч кубів будівельного сміття. Цей проєкт Бучанська міська рада реалізувала спільно з ПРООН в Україні, які забезпечили громаду необхідним обладнанням та провели професійне навчання фахівців.

Нагадаємо, що на Київщині створять 69 осередків для вивчення предмета «Захист України» з оновленою програмою.

Фото: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Стала ковалькою після того, як чоловік вступив до Сил оборони: історія Марії Кобець

Опубліковано

Марія Кобець стала ковалькою замість чоловіка. Жінка полишила роботу в музеї, коли того мобілізували на війну. Щоб кузня не занепала, жінка навчилася розпалювати горно та працювати лещатами, і сама викувала вже понад 100 виробів. Повне відео про історію жінки дивіться на ютуб-каналі ШоТам.

Читайте також: За вересень у столиці демонтували 2308 рекламних засобів та вивісок (ФОТО)

Історія Марії Кобець

Марія Кобець працювала науковою співробітницею в Чернігівському обласному історичному музеї. У 2018 році пішла в декретну відпустку — тоді в неї народився син Олег. Під час декрету допомагала чоловікові відкрити власну кузню. Андрій кував вироби, а марія знімала відео для соцмереж. І час від часу піддивлялася за роботою чоловіка з ковадлом, щоби й самій щось змайструвати в майбутньому.

Фото: ютуб-канал ШоТам

Та в червні 2022 року Андрій пішов захищати Україну. Водночас Марії лишався місяць до виходу з декрету. Але вона не могла змиритися, що кузня стоятиме зачинена.

Повне відео про нову роботу Марії можете переглянути за посиланням.

Нагадаємо, що айтівець та архітекторка успадкували яблуневий сад на десять гектарів та впроваджують інноваційні методи ведення господарства.

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі

Суспільство

За вересень у столиці демонтували 2308 рекламних засобів та вивісок (ФОТО)

Опубліковано

За вересень у Києві демонтували 2308 рекламних засобів та вивісок, які розмістили з порушеннями вимог дизайн-коду.

Про це повідомили в управлінні з питань реклами КМДА

Демонтажі здійснювалися на вулицях Клавдіївській, Антоновича, Анни Ахматової, Єлизавети Чавдар, Преображенській та за іншими адресами міста. Найбільше конструкцій прибрали у Дарницькому районі — понад 500.

Читайте також: У Києві презентували документальний фільм, присвячений роботі військових капеланів у ЗСУ

Фото: фейсбук-сторінка Київреклама

«Загалом за вересень місто очистили від 11500 квадратних метрів реклами. Хочемо, щоб кількість незаконних конструкцій зменшувалася, а частка законних — зростала. Для цього необхідно дотримуватися дизайн-коду, який діє у місті. До того ж тепер стало легше отримати документ на вивіску (конструкцію площею до 3 квадратних метрів), адже відновив свою роботу онлайн-сервіс з оформлення», — написали в управлінні з питань реклами.

Нагадаємо, що у Києві облаштовують нову зону відпочинку: що там буде

Фото обкладинки: Unsplash

Коментарі

Читати далі