Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

«Замовити Starlink – просто, але є нюанс». Як купити та налаштувати «коробку з космосу» від Маска

Опубліковано

Їх двоє, і вони – команда. Піарниця Ная Іллічова та співзасновник «Радіо Подолу» Павло Бондаренко почали волонтерити ледь не з першої доби повномасштабного вторгнення: спочатку бралися за всі запити без розбору, а згодом – сфокусувалися на дронах, оптиці та тактичній медицині.

А ось роботу зі Starlink волонтери відтягували до останнього – допоки не отримали прямий запит від бійців. Відтоді пара налагодила власну систему доставки терміналів та на власних помилках напрацювала чіткий алгоритм роботи. Чому замовлення на сайті – це лише початок, навіщо виставляти пристрій на північ та до чого тут Ecoflow – Ная та Павло розповіли ШоТам.

Братися за все одразу – нереально

У перший день великої війни ми зрозуміли, що потрібно знайти бодай більш-менш безпечне місце. Для нас такою локацією став склад, з власниками якого ми, на щастя, були знайомі. Ми з Павлом та його мамою Лілією, яка мала значний досвід волонтерства, вирішили не гаяти час та практично одразу почали збирати запити військових. 

За перший час, коли українці донатили усім шалені гроші, нам вдалося назбирати близько 30 тисяч доларів. Ці кошти пішли на купівлю авто для і закриття нагальних потреб військових. Тоді було питання не в коштах, а в пошуку всього необхідного й можливості це все придбати. Адже майже всюди двері були зачиненими, а телефони – не відповідали. 

Попри це нам щоразу вдавалося знаходити все і навіть трішки більше. А згодом ми вирішили, що слід визначитися із напрямками допомоги, в яких ми точно розуміємося. Адже якщо братися за все і одразу – не вистачить жодного людського ресурсу. Так ми перейшли до дронів, оптики, тактичної медицини та зв’язку. 

волонтери

Не хотіли купувати Starlink до останнього

Ми «техногіки», тож завдяки своїй роботі та захопленням швидко зорієнтувалися та розібралися, якими саме технічними «штуками» потрібно укомплектувати наших військових. Звісно, не без фейлів та проблем, але з повною упевненістю про якість та необхідність. 

Насамперед ми закуповували дрони та оптику для аеророзвідки. Це й досі залишається нашим пріоритетним напрямом. Також періодично купували для військових рації, і це було ледь не єдиним, що не пов’язувало нас із «очима» на війні. Донедавна ані я, ані Павло не горіли бажанням відкривати для себе Starlink. Якби не необхідність. 

На багатьох ділянках фронту цей прилад став єдиним острівцем мережі. Саме тому ми вирішили, що потрібно спробувати купити, налаштувати і передати нашим підрозділам перші термінали Starlink. 

Крім того, через блекаути нам потрібно було залишатися на зв’язку з військовими, які вже встигли стати «нашими». Тож стараємось завжди мати «на базі» один запасний пристрій. Щоправда, це не завжди виходить: днями єдиний термінал зі складу ми терміново відправили на Херсонщину. 

Ви хочете зробити так само? Переконайтеся декілька разів, що військові не просять Starlink, аби дивитися Netflix. Якщо ж це не просто забаганка або, скажімо, зв’язок потрібен саме вам, – ось поради з нашого особистого досвіду.

Starlink може приїхати швидко, а може – через кілька місяців

Тут варто пояснити, що купити Starlink не так складно, а от отримати його та правильно налаштувати – вже проблематично. У Starlink є власний сайт, де його і потрібно замовляти: ввести на головній сторінці адресу доставки і оплатити. Є два шляхи: замовити і отримати у Європі або ж замовити одразу на українську адресу. Обидва варіанти потрібно час від часу перевіряти на актуальність, адже все, що пов’язано зі Starlink, частенько змінюється. 

Ми радимо приєднатися до фейсбук-спільноти «Народний Starlink». Там можна знайти оперативну інформацію або ж отримати відповідь на конкретне питання. Якщо не одразу – то доволі швидко. А ще в цій групі часто з’являються відповіді на поширені запити у роботі зі Starlink: як поремонтувати, де це можна зробити, як виправити помилку і чому він не працює. 

Читайте також: Сльози на кордоні, сварки з митниками та шахраї. Як пригнати автівку для ЗСУ та не зійти з розуму

Ми з Павлом працюємо за схемою, яку налагодили впродовж вторгнення: маємо друзів у Німеччині, які радо замовляють і отримують прилади, зокрема Starlink, а потім везуть їх до України. Такий спосіб працює і може підійти вам, якщо знайдуться охочі допомогти за кордоном. 

Але є нюанс. Замовити на українську адресу – означає «зайняти чергу». Тобто Starlink може прийти, як через тиждень, так і через три місяці. Тут потрібно зрозуміти, що це «гра в довгу», на відміну від замовлення, наприклад, на європейську адресу. Бо в ту саму Німеччину Starlink ще донедавна приїжджав за кілька днів, а там вже справа за меншим – доставка в Україну. Зараз з’явилися затримки, але, сподіваємось, компанія швидко наздожене попит.

Також у листопаді з’явилась нова опція: придбати термінал з доставкою з Польщі через сервіс Nova Poshta Shopping. Ми цим ще не користувались, тож поки не можемо впевнено рекомендувати.

Starlink в Україні
Перший Starlink, який Павло та Ная привезли до України.

Існує казка, що Starlink можна прив’язати до державного акаунту

Щодо доставки, обирайте для себе зручні країни та шукайте тих, хто зможе привезти, або ж їдьте самі. Важливо: не витрачайте час дарма та не купуйте американські термінали. Starlink з іншого континенту складно переналаштувати для роботи в Україні. 

Наступний етап – оплата. Тут все доволі чітко: хто замовляє Starlink, той за нього і сплачує. Тобто, якщо ви вирішили придбати Starlink для себе, аби бути на зв’язку, – ви платите за абонплату. Якщо вирішили допомогти військовим і замовити Starlink для них – платити доведеться також вам.

Ціна в європейських країнах відрізняється, скажімо, у Німеччині він обійдеться у 460 євро. Туди ж додайте опцію Portability (це дозволить використовувати прилад у межах континенту) – плюс 25 євро. І, звісно, ще приблизно 60-80 євро складатиме абонплата. 

Існує казка, що Starlink можна прив’язати до державного акаунту і тоді не доведеться сплачувати абонплату за військових. Утім більш реально спробувати прив’язати картку конкретного бійця і зняти з себе цю ношу. І не забувайте створювати окрему email адресу для кожного пристрою. Адже якщо купувати кілька приладів на один і той самий емайл, а потім передавати іншим людям – вони матимуть доступ до решти куплених вами Starlink. 

Ставте Starlink на північ і чекайте

І ось Starlink приїхав, ви його успішно оплатили, але що робити з цим пристроєм? Перш за все, сфотографуйте коробку від пристрою. На ній містяться унікальні дані, без яких ви не зможете комунікувати з підтримкою, якщо виникнуть проблеми. І тільки після цього можна розпаковувати і радіти, адже там доволі зручний та інтуїтивний інтерфейс. 

Далі потрібно увімкнути термінал, завантажити додаток, зайти в обліковий запис на офіційному сайті, натиснути кнопку Portability і залишити, аби прилад почав шукати інтернет. Тут вже як пощастить, бо чіткого визначення, скільки саме часу це може тривати, немає. Наш рекорд – 20 хвилин і все працює. Утім були випадки, коли прилад не запускався цілу добу. Тож, якщо ви купували Starlink для себе, можна потерпіти та почекали, але якщо для військових – варто запускати на «великій землі», де є зв’язок і можливість почекати. 

До речі, радимо завжди ставити його на північ. Прилад орієнтується на рухомі супутники, а якщо Starlink дивитиметься на північ – менше перетиратимуться внутрішні кабелі. Усі ці нюанси ми дізналися з часом. 

волонтери передають Starlink
На фото: воїн підрозділу ССО «Гонор» Сергій Філімонов, Павло та Ная.

Starlink купили – подбайте про живлення

Через російські обстріли з’явилася чимала потреба у додаткових джерелах енергії. І тут на арену виходять великі і потужні генератори або невеликі та компактні Ecoflow (або аналоги). Головна різниця полягає в тому, що генератор гучний і потребує палива, а Ecoflow – тихий і споживає електроенергію. Також до Ecoflow можна підключити сонячну панель, у хорошу погоду це дозволяло заряджати станцію просто в полі, але взимку, звісно, все складніше.

Ці пристрої успішно використовують як на фронті, так і в тилу. Ecoflow можна купити в Україні, але простіше знайти за кордоном. І ціна буде відрізнятися. Точно можемо сказати, що у нас дорожче, аніж, наприклад, у Німеччині. 

Система доставки з-за кордону подібна до доставки Starlink: можна привезти самостійно або спробувати доставку від «Нової Пошти». Різниця лише в ціні та розмірах приладів. Якщо ви купуєте Ecoflow, уважно погляньте на потужність пристрою. Вона може суттєво відрізнятися й обирати варто суто під конкретні потреби: ваші або військових. 

Чому Ecoflow?

Насамперед, це бренд приладів автономного джерела живлення, і він має чимало аналогів. Проте ми обираємо саме його, оскільки вже переконалися у якості та знайшли для себе переваги, яких бракує у деяких аналогів. Серед них – вага та швидкість заряду порівняно з конкурентами. Ecoflow можна зарядити від генератора і взяти з собою на завдання, де має бути тихо, але, скажімо, необхідно заряджати дрон. Тому тут варто зважити, що саме вам потрібно. 

Крім Ecoflow, є й чимало українських виробників. З останнього та популярного – BanderaPower. На самому початку їм бракувало порту швидкої зарядки та роз’єму для розетки. Проте нові покоління цих приладів отримали вагомі покращення, тому сьогодні можна взяти щось схоже на Ecoflow, але українське і значно бюджетніше. Головна перевага українських рішень – вони заточені саме під військове використання.

Як купити Starlink

Варто залишатися на зв’язку

Жодне з цих задоволень не коштує дешево. Тому для нас, як для волонтерів, головним лишаються донати небайдужих українців. Збирати кошти ми почали ще в лютому. А вже у травні вирішили, що час робити справжню систему, яка працюватиме надійно й забезпечить правильний підхід. 

Щотижня ми створюємо спеціальну табличку, в якій вказуємо всі актуальні потреби бійців, які до нас звертаються. Підсумовуємо необхідну суму і запускаємо збір у соцмережах. Нам щастить з аудиторією, бо щоразу вдається зібрати гроші і закупити обладнання у Німеччині, щоб згодом доставити в Україну, а потім на позиції для бійців. 

Ми не плануємо зупинятися чи робити перерву, адже війна триває. Усім нам варто залишатися на зв’язку з найближчими та найріднішими людьми, а крім цього, ще й працювати на перемогу. А для цього знадобляться світло та інтернет. 

Коментарі

Технології

Українці зможуть подати онлайн-заяву про репарації від росії у 45 категоріях

Опубліковано

У наступному році українці зможуть оформити заяву в «Дії» про відшкодування збитків, які завдала рф. Зараз на порталі можна заповнити одну форму про пошкоджені або знищенні будинки.

Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Запуск нових категорій

«Зустрічався з командою міжнародного Реєстру збитків для України, проговорили результати роботи й плани на наступний рік. Зараз посилюватимемо команду та фіналитимемо всі юридичні й технічні питання, щоб уже в першій половині 2025 року були доступні всі категорії заяв до реєстру», — написав Михайло Федоров.

Серед нових категорій заяв додадуть форми для тих, хто вимушено покинув дім, кого поранили, у кого знищили автівки, та інші види збитків. Детальніше можна прочитати за посиланням Реєстру збитків для України.

Читайте також: Українська компанія створила 3D-протези для відновлення пальців

Найпоширеніші причини для репарацій

  • Бойові дії у фронтовій або прифронтовій зоні;
  • артилерійський обстріл;
  • повітряна атака;
  • окупація населеного пункту;
  • руйнування Каховської ГЕС.

У квітні цього року на порталі «Дія» почали збирати інформацію про знищене житло. Наразі найбільше заяв отримали з Донецької, Харківської та Херсонської областей.

«Це важливий механізм, по суті, основа для майбутніх репарацій. Чим більше заяв, тим чіткіше розуміння світу про шкоду, якої завдала росія Україні», — написав очільник міністерства.

Послугу в «Дії» реалізує Міністерство цифрової трансформації та Міністерство юстиції України за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», котрий фінансують USAID та UK Dev. Партнер проєкту — Фонд Східна Європа.

Раніше ми писали, що «Дія» запрошує користувачів на інтерв’ю: як покращити цифрові держпослуги.

Фото обкладинки: Unsplash

Коментарі

Читати далі

Технології

Українська компанія створила 3D-протези для відновлення пальців

Опубліковано

Стартап Dotyk Fingers розробив механічні 3D-протези для людей, які втратили частини пальців. Компанія використовує технології 3D-друку та штучного інтелекту, щоб зробити процес користування максимально простим і доступним.

Про це повідомляють в соціальних мережах компанії.

Історія стартапу

Ідея створення Dotyk Fingers виникла після волонтерської роботи команди з українськими ветеранами, які проходили лікування в Німеччині. За словами CEO стартапу Олександра Тернового, навіть у країні з розвиненою медичною системою пацієнти часто зіштовхувалися з відмовами страхових компаній у наданні протезів пальців.

«Навіть місцеві жителі не могли отримати доступ до функціональних рішень для пальців через бюрократичні обмеження»,розповідає Олександр виданню Vector.

Як працює процес замовлення

  1. Клієнт надсилає фотографію руки з монетою 10 гривень для визначення масштабу;
  2. штучний інтелект аналізує розміри й автоматично підлаштовує модель протеза під параметри руки;
  3. замовнику надсилають один-два прототипи для тестування;
  4. після підтвердження точності виготовляють остаточний протез із нейлону.

Основними клієнтами Dotyk Fingers є ветерани війни та працівники ризикованих професій, як-от столярі чи металообробники, які втратили пальці під час роботи.

Читати також: У Бучі запрацювала станція моніторингу якості повітря

Плани на майбутнє

Стартап працює над внесенням своїх протезів у реєстр лікарських засобів МОЗ України, що дозволить людям отримувати їх за державний кошт.

«Ми прагнемо зробити доступ до протезів якомога простішим і допомогти тим, хто потребує функціональних рішень для покращення якості життя», — зазначають у компанії.

Нагадаємо, що українська студія випустить гру-медитацію, в якій можна створювати сади (ВІДЕО).

Фото: Dotyk Fingers.

Коментарі

Читати далі

Технології

У Бучі запрацювала станція моніторингу якості повітря

Опубліковано

У Бучанському ліцеї №9 встановили станцію SaveEcoSensor 3.0, яка в режимі реального часу відстежує якість повітря в громаді.

Про це повідомляє Бучанська міська рада.

Як працює станція

Сенсор вимірює концентрацію дрібнодисперсного пилу PM2.5 та PM10 кожні 145 секунд і надає дані за міжнародним індексом якості повітря AQI.

Відтепер жителі громади можуть стежити за станом повітря через платформу SaveEcoBot за посиланням.

Фото: з фейсбуку Бучанської міської ради

Читати також: У Бучі встановлюють новорічну ялинку за кошти меценатів (ФОТО)

Юні екологи ліцею отримали можливість щодня аналізувати показники та вивчати екологічну ситуацію в місті. У міськраді зазначають, що такий моніторинг допоможе підвищити екологічну обізнаність жителів і своєчасно реагувати на зміни якості повітря.

Нагадаємо, що на Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі