Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Зроблено в РФ, перероблено в Україні». Як уламки російських літаків перетворюються на мільйонні донати для ЗСУ

Опубліковано

Сувенір із російського літака в обмін на донат у тисячу доларів. Саме таку ініціативу запустив у квітні киянин Юрій Висовень. Його друг-волонтер з ініціативи Drones for Ukraine поскаржився, що через два місяці після початку повномасштабного вторгнення стало важче збирати кошти на дрони для ЗСУ. 

І Юрій, який з дитинства захоплюється авіацією, вигадав круту ідею – створювати брелоки з уламків російського винищувача. Ініціатива швидко розлетілася світом, і вже зараз на дрони для наших воїнів вдалося зібрати понад мільйон доларів.

Юрій Висовень

Керівник діджитал-агенції UAMASTER, з початку повномасштабного вторгнення Росії – волонтер

Усвідомлення війни стало шоком

Я з Києва, вже з другого курсу університету почав займатися діджитал-рекламою. З 2004 року маю невелику агенцію UAMASTER, ми надаємо клієнтам професійні маркетингові послуги.

Фото: Facebook / Yura Vysoven

Повномасштабного вторгнення я не очікував. Думав, якщо щось і почнеться, то лише на сході країни. Але, звісно, у всіх було сильне хвилювання. У день наступу я був удома. Зранку мені зателефонувала сестра й повідомила, що почалася війна. Далі – кілька хвилин шоку. Але я взяв себе в руки і почав думати, що робити далі.

Ми з родиною думали про евакуацію. Мама та сестра з дітьми виїхали, а ми з дружиною та півторамісячною дитиною вирішили залишитися. Я не був готовий кудись їхати.

У мене ніколи не було волонтерського досвіду. Та 24 лютого все змінилося. Спершу я почав допомагати друзям і рідним, чим міг. Якось їздив на вокзал розвантажувати вагони з гуманітарною допомогою. Це сталося випадково, я просто вийшов взяти каву під будинком, а там зібралися сусіди й покликали мене з собою.

Вирішили перетворити російський мотлох на брелоки

Мій друг, Тимур Кобзар, – волонтер з ініціативної групи Drones for Ukraine. Через кілька місяців після вторгнення він сказав, що стало складніше збирати гроші від людей на дрони. І я відповів: «Давай їм щось давати в обмін на донати?». Але що? 

Фото: Facebook / Yura Vysoven

І тут я згадав, як бачив в інтернеті продаж брелоків, зроблених із літаків Boeing-847. І кажу йому: «Розпродаймо російський літак на брелоки». Ідея сподобалася, і ми вирішили спробувати.

Доволі швидко ми домовилися з військовими. Через кілька днів після звільнення Бородянки вирішили їхати на місце. Страшно було бачити, що росіяни зробили з містом. Бійці показали нам, де лежить збитий російський літак. Сказали: «Беріть, нам не потрібно». І ми позбирали уламки російського військового винищувача Су-34 з бортовим номером RF81251 і позивним «Червоний 31».

Читайте також: У пам’ять про маму. Історія лікарки з Бучі, яка рятує літніх та маломобільних людей із прифронтових територій

Першого разу я взяв лише кілька шматків – на пробу. На той момент я ще не до кінця розумів, чи з цих уламків взагалі щось вийде. А згодом відправив до Бородянки волонтерів – збирати більше фрагментів.

Зараз багато хто робить подібні ініціативи. Але на той час, коли ми лише починали, я ще не бачив схожих проєктів. Мене запалила ця тема, адже я дотичний до авіації. Вже багато років, десь із 2008-го, захоплююся парашутним спортом – стрибаю з літаків. А мій батько працював на заводі «Антонов», тому я з дитинства багато слухав від нього про авіацію. Бачив, як він конструював літаки.

Людям до смаку пошарпані брелоки

Усі друзі та рідні, яким я розповідав про свою ідею, казали, що вона крута. Тож проблем із вірою в успіх проєкту в мене не було. Хоча я очікував, що ми зможемо зібрати значно менше коштів. 

Спершу ми з UAMASTER розробили крутий дизайн майбутнього виробу. Я знайшов у Києві цех, приніс їм роботу. Здається, наша ідея їм сподобалася. Я розумів, що з точки зору виробництва це дуже проста річ. Будь-який цех, який працює з металом, може це зробити. Так і вийшло. Вони виготовили перший варіант, ми подивилися, внесли коригування. Тепер все працює як злагоджений механізм.

Фото: Facebook / Yura Vysoven

Процедура створення брелока наступна: збираємо уламки, веземо на виробництво. Там їх перебирають, ріжуть на рівні шматки, потім фрейзером вирізають необхідну форму. Готовий виріб гравіюють. За тиждень у цеху роблять кілька сотень брелоків.

Усі готові вироби трішки відрізняються один від одного, бо зроблені з різних частин літака. Деякі з них можуть вийти пошарпаними чи зігнутими через падіння літака, на деяких – фарба іншого кольору. Але це нормально. Багато людей навпаки просять пошкоджений брелок, бо це більш автентично. Але здебільшого брелоки виглядають схоже.

Одна сторона виробу синя, інша – жовта. На кожному вказані координати та час падіння літака, його назва та зображення. Кожен брелок має унікальний номер. Англійською на ньому написано: «Дякуємо, що підтримуєте Збройні сили України».

Відмовляємо росіянам у брелоках

Готові брелоки ми даруємо тих, хто задонатив більш як тисячу доларів ініціативі Drones for Ukraine. Багато хто казав мені, що ця сума завелика. Інші ж навпаки стверджували, що треба ставити ще більше.

Тобто ми не продаємо брелоки – це наша подяка. Якби я займався збутом, який ідіот буде купувати брелок за тисячу доларів? А так люди допомагають ЗСУ, і це нормально.

Фото: Facebook / Yura Vysoven

Багато донаторів надсилають більше мінімальної суми. Хоча б на сто чи двісті доларів, але більше. У середньому одне надходження – 1300-1400 доларів, хоча були й значно вищі. Найбільший – 10 тисяч доларів одним платежем. Я запитав цю людину, скільки брелоків відправити, і він сказав, що 2-3.

Ми отримували кошти майже з усіх країн світу – від Бразилії до Сінгапуру, від Нової Зеландії та ПАР, від Швеції до Норвегії. З України також було досить багато пожертв. І все ж переважно це США та Європа. Двічі у нас намагалися отримати брелоки з Росії, але ми їм просто не відповідали. Не хочу мати справи з росіянами.

Російські літаки «подарували» нам понад мільйон доларів

Фонд Drones for Ukraine об’єднує різних активістів по всій Україні та за її межами. Це група волонтерів, яка зосереджується переважно на забезпеченні української армії дронами. Завдяки ідеї з брелоками нам вже вдалося зібрати більш як мільйон доларів. З них на виробництво ми витратили приблизно 15 тисяч.

За отримані кошти ми самостійно купуємо дрони та супутнє обладнання до них і веземо бійцям. Запит на безпілотники досі залишається дуже актуальним. Їх постійно втрачають, потрібно надсилати ще і ще. Коли ми передаємо дрони, військові кажуть: «Дякуємо, поїхали мочити москалів!».

Фото: Facebook / Yura Vysoven

Як на мене, виготовлення брелоків з уламків російського літака не є насправді якоюсь особливою справою. У масштабах нашої країни я запустив дуже невеличку кампанію, яка змогла додати трішки грошей на дрони. Це дуже невеликий проєкт. Просто зараз він займає багато часу, бо я цим ніколи раніше не займався. Ми вже зробили брелоки з гелікоптера Ка-52 та ще зробимо з Мі-28.

Сили, звісно, закінчуються, відчувається виснаження. Але треба готуватися до того, що війна триватиме ще довго, і бійці потребуватимуть нашої підтримки. Після перемоги України я нарешті піду у відпустку. А потім продовжу займатися тим, що робив і до війни.

Суспільство

У Сумах розробили концепцію відновлення набережної: як вона буде виглядати

Опубліковано

Спільнота «Суми майбутнього» створила концепцію відновлення набережної Псла. Проєкт набережної передбачає інклюзивні пішохідні доріжки, ліхтарі, зони відпочинку та для настільних ігор, паркінг, пірс, альтанки, майданчик для вигулу собак, мистецький простір і громадські інклюзивні вбиральні.

Про це повідомляє «Цукр».

«Зони навколо Псла ми умовно назвали «Швейцарія» (бо збереглася історична назва парку, який там був), «Гусинці», «Здибанка» та «Садиба Харитоненка», – розповідає співзасновник спільноти «Суми майбутнього» Ігор Титаренко.

Читайте також: Документальний фільм «Да Вінчі» у травні покажуть в Івано-Франківську та Львові

Концепцію створили для набережної Псла, оскільки вона розташована в центрі міста та доповнює систему парків і скверів. Крім того, річка взаємодіє з дорогами та має багато громадських зупинок поруч. «Суми майбутнього» прагнуть, щоб у місті було більше насаджень, які взаємодіють з річками, кажуть у спільноті.

Концепцію розробили на основі посібника з порадами щодо відновлення водних об’єктів, який розробила школа архітектури та дизайну в Сумах у межах проєкту «Живий шлях: Річка в місті». Завантажити посібник можна тут.

Нагадаємо, Німеччина запускає нову грантову програму для українського бізнесу.

Фото: “Цукр”

Читати далі

Суспільство

Укрпошта випускає нову марку, присвячену очищенню Чорного моря від російських кораблів

Опубліковано

АТ «Укрпошта» випускає нову марку «русскій воєнний флот – до дна!» із зображенням уражених ворожих кораблів. Сьогодні на сайті оператора відкрито передзамовлення.

Про це у Facebook повідомив генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський.

«Друзі, ми довго готували цю марку Укрпошти і довго вагались вночі, чи випускати її сьогодні, враховуючи події в Одесі. Але вирішили, що саме сьогодні важливо оголосити про її вихід. Марки, яка оголошується в «чистий четвер» і присвячена очищенню нашого Чорного моря від окупантів – «русскій воєнний флот – до дна!». Звучить, як тост, і це правда», – написав Сміляський.

На марці зображені кораблі, що були знищенні або пошкоджені ЗСУ, ВМС, ГУР та СБУ.

Читайте також: Частка поета хіта Артема Пивоварова та Klavdia Petrivna: набуває нових сенсів — Ґео Шкурупій

Відсьогодні відкривається передзамовлення поштового набору, до складу якого входять аркуш «русскій воєнний флот – до дна!», конверт «Перший день», художній конверт формату С6 та 2 картки.

«До марки ми ще випускаємо конверт «Морський бій» та листівки, в тому числі, присвячені нашому зерновому коридору, який був відкритий, завдяки перемозі на морі і який дуже важливий для Одеси та чорноморських портів», – додав Смілянський.

В обіг марка буде запущена 8 травня, в день пам’яті та перемоги над нацизмом. Де саме і з ким – очільник Укрпошти не уточнив з міркувань безпеки, але пообіцяв, що це буде «феєрично».

Нагадаємо, в Україні була створена колекція прикрас з уламків літака “Мрія”.

Фото: Укрпошта

Читати далі

Суспільство

На станції метро «Звіринецька» встановили два з чотирьох комплектів літер нової назви

Опубліковано

На станції метро «Звіринецька» з колійних стін демонтували стару назву «Дружби народів» та встановили два з чотирьох комплектів літер нової. Перші написи на колійній стіні облаштували у ніч на 2 травня.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Один комплект назви станції «Звіринецька» має 13 символів, а вага однієї літери становить від п’ятьох до шести кілограмів. Загалом для цієї станції виготовили 52 символи.

Проводити роботи можна лише вночі, оскільки відсутній рух поїздів та напруга на контактній рейці.

Читайте також: До Пущі-Водиці ходитиме екскурсійний трамвай-кафе

Нагадаємо, на Запоріжжі збудують п’ять підземних шкіл.

Фото: КМР

Читати далі