Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У пам’ять про маму. Історія лікарки з Бучі, яка рятує літніх та маломобільних людей із прифронтових територій

Опубліковано

Родину лікарки Оксани Мироненко війна застала вже двічі: вперше у Луганську, а цьогоріч – у Бучі. Вона вірила, що на Київщині її рідні будуть у безпеці, але помилилася. Через повномасштабне вторгнення жінка втратила маму, а батько лікарки отримав поранення.

У памʼять про найріднішу людину Оксана разом із сестрою заснувала благодійний фонд «Наш сокіл». Він займається лікуванням та розселенням евакуйованих із гарячих точок літніх людей та людей з інвалідністю. Завдяки фонду вже понад пів тисячі людей змогли почати жити заново. 

Оксана Мироненко

Волонтерка, співзасновниця благодійного фонду «Наш сокіл»
Лікарка ортопед-травматолог, двічі внутрішня переселенка (у 2014 та 2022 роках)

У війну залишилися медиками

Я родом із Луганщини. За фахом – лікарка ортопед-травматолог, працюю за спеціалізацією хірургія кисті. Навчалася у Луганську, потім залишилася там працювати. Мій чоловік також лікар-травматолог. У нас двоє дітей. Я любила своє місто і нікуди не хотіла звідти їхати. У нас там була дуже якісна медицина.

У 2014 році в Луганськ прийшла війна. Ми встигли евакуювати дітей, а самі з чоловіком залишилися там, де мають бути лікарі, – на робочому місці. Надавали допомогу пораненим мешканцям. До війни ми працювали в різних медзакладах, а у 2014-му ходили одне до одного й допомагали, де були потрібні.

Коли почалася облога міста, в нас зникло світло, газ і вода, і ми працювали в справжніх воєнно-польових умовах. Чекали, що нас врятують. Але коли зрозуміли, що цього не буде, вирішили виїжджати самостійно. Сіли в машину, завантажили деякі речі, забрали друзів і поїхали.

Виїхали зі сходу й почали жити заново

Ми прибули в Київ, щоб забрати дітей. Відтак у вересні 2014 року влаштувалися жити в Бучі Київської області. Наш будинок на Луганщині вцілів, і якимось дивом ми його продали. Звісно, не за ту ціну, яку він насправді коштував.

Фото: Ksana Curly / Facebook

Довго шукали роботу – десь із пʼятої спроби таки вдалося. Влаштувалися в «Добробут» у Києві. Ми почали жити заново: мали хороше житло, діти росли. Щоправда, ми багато працювали. Я завжди кажу: 29 робочих днів на місяць – і у тебе все буде гаразд.

У Бучі почувалася в повній безпеці

Коли з усіх сторін говорили, що буде повномасштабне вторгнення, ми хвилювалися. Але, може, трішки спокійніше реагували, ніж інші, бо вже все це бачили. Та певні запаси продуктів зробили, документи зібрали в купу.

І все ж я сподівалася, що до нас війна не дійде, що вона буде десь далеко. Де-де, а на Київщині я відчувала себе в безпеці. Вважала чимось нереальним, щоб окупанти сюди дійшли. А вони рухалися танками по полях, прострілювали місцевості, і їх ніхто не зупинив.

Напередодні вторгнення мої батьки були у Щасті Луганської області. З 21 лютого там сильно збільшилася кількість обстрілів. Вони вирішили їхати до нас у Бучу. Виїхали 22 лютого, а вже наступного дня почалася війна. 

Вивезла дітей, щоб вони не бачили війну

У день вторгнення мій чоловік був на чергуванні, а я – вдома з дітьми. Прокинулася, почувши перший вибух. Зі словами: «Та не може бути!» ввімкнула новини. Потім подзвонили батьки. Було неприємно розуміти, що дійсно почалася війна.

Коли 26 лютого в нас зникла електрика і вдома стало холодно, ми вирішили, що далі чекати не можемо. Я подивилася в очі своїй доньці й подумала, що вона не має зустрітися з війною так близько.

Читайте також: Втратив ногу, рятуючи дітей. Історія лікаря, який до останнього залишався у Маріуполі та допомагав пораненим

Ми вирішили вивозити дітей до Києва та бути ближче до роботи. Сестра з сім’єю виїхала на другий день, а батьки залишилися в Бучі – не захотіли їхати. Ми з чоловіком продовжували працювати, але це було трохи хаотично.

Паралельно я займала волонтерством: у бучанських групах координувала допомогу людям, пояснювала, як поводитися в таких ситуаціях, що робити, якщо щось болить.

Машина з батьками потрапила під обстріл

4 березня батьки все ж вирішили виїхати. Ми домовилися, що вони заберуть наших дітей і поїдуть на захід, а ми з чоловіком підемо у військовий шпиталь або мобілізуємося. Коли батьки виїжджали з Бучі, в авто влучило щось, схоже на гранату. Мама загинула на місці. Батька контузило, але він зміг вискочити з машини. Намагався витягнути маму, але двері заклинило, машина горіла. Він зрозумів, що не зможе їй нічим допомогти, схопив документи та заховався в якомусь сараї.

Загибла мати Оксани Мироненко. Фото: Ksana Curly / Facebook

Згодом ми до нього додзвонилися, дізналися, що мами більше немає. Розповіли йому, як надати собі першу допомогу. Подзвонили на всі лінії допомоги, але ніхто нічого не міг зробити. Ми зʼясували у батька маршрут, яким він їхав, і через волонтерів знайшли людей, які були у ста метрах від нього. Пощастило, що серед них був фельдшер. Вони під обстрілами забрали батька до себе, надали його допомогу.

Через деякий час із білим рушником він вийшов до ірпінського блокпоста, де були окупанти. Йому пощастило, бо володіє російською мовою, має луганську прописку. Батька пропустили, і він вийшов на Ірпінь. Там його забрав кум, завіз до зруйнованого Романівського моста. На іншому боці батька забрав мій чоловік і привіз до нас. Тато був весь у крові, я його прооперувала. Потім була ще одна операція.

Створили волонтерську ініціативу у памʼять про маму

У Києві ми жили в друзів. А коли вже сталося таке з батьками, вирішили їхати далі. Ми прибули в Івано-Франківськ. Спочатку нас впустили до себе друзі. Та потім все ж вирішили шукати окреме житло. На той момент був великий ажіотаж, і щось знайти було важко. Траплялися шахраї, які виманювали гроші наперед. Згодом ми знайшли будинок, який влаштовував нас за площею. Подружилися з господарями. Зараз ми майже як родичі. 

З роботою ще складніше – всі місця були укомплектовані. Ми з чоловіком як лікарі одразу ж пішли волонтерити у Перший добровольчий хірургічний шпиталь, який був сформований поруч з Івано-Франківськом. Там майже 90% колективу – внутрішні переселенці. Спочатку ми допомагали в його підготовці: розбирали гуманітарні ліки, інструменти. Згодом надавали допомогу пораненим.

Фото: Благодійний Фонд «Наш Сокіл» / Facebook

Із сестрою у памʼять про маму ми створили благодійну ініціативу «Сокіл». Кошти для нього я спочатку отримувала здебільшого як внески від моїх пацієнтів. У якийсь момент з’явилася можливість відправляти гуманітарну допомогу на схід. Я зібрала вантажівку, ми в межах ініціативи її оплатили, і вона доїхала до Лисичанська. Потім ще були гумвантажі до Бучі.

Згоріли документи – забудьте про виплати

Через знайомих ми дізналися, що була евакуація людей із Сєвєродонецька, і там були травмовані. Я змогла домовитися з Лисецькою лікарнею, яка в Івано-Франківському районі, аби вони взяли собі групу з 51 людини. Вони їхали до Львова, там їх зустріли «швидкі» та автобус, привезли у Лисець. Я разом із лікарями допомагала їх приймати, оформлювати та надавати допомогу.

Згодом було ще 15-20 евакуацій, які ми на якомусь етапі приймали. Загалом ми в лікарнях зустріли понад пів тисячі людей, більшість із яких – це хворі, старенькі, люди з інвалідністю, маломобільні, самотні. Усі вони дуже довго просиділи в підвалах під обстрілами, волонтери вивозили їх надлюдськими зусиллями.

Зазвичай коли таких людей садять на потяг, ні в кого ще немає розуміння, куди вони їдуть. Старенькі потребують особливих умов, а підготовлених місць бракує. І щоразу це завдання на «вирішити зараз». З цим нам допомагає обласний департамент охорони здоров’я. Паралельно ми просили допомоги у Мінсоцполітики, тож поки маломобільні люди лежать у лікарні, їм реєструють статус переселенців.

Фото: Благодійний Фонд «Наш Сокіл» / Facebook

Також ми допомагаємо переселенцям з оформленням пенсії. Це важко, адже треба їхати в різні установи. Деяких пацієнтів ми по 3-4 години носимо на руках. Багато людей приїжджають без документів, адже в багатьох вони згоріли. Когось дістають прямо з-під завалів, без нічого. Їм, щоб оформити хоча б щось, треба спочатку відновити паспорт. А це складна й довга процедура. Маломобільна людина без документів приречена, якщо їй ніхто не допоможе. Бо чотири місяці вона точно жодних виплат не отримає, та ще й сама оформити все це не зможе.

Називаю себе «волонтеркою-перемовницею»

З самого початку, коли виникла потреба кудись госпіталізувати людей, я була перемовницею: домовляюся з лікарнями, водіями автобусів і «швидких». Потім домовляюся з головами громад, щоб цих переселенців десь поселити. Кому були потрібні ліки, одяг чи засоби гігієни – шукаю, де їх взяти, та розвожу. Фактично супроводжую цих людей на всіх етапах – від їхнього довезення до лікарень і до подальшого поселення.

Фото: Благодійний Фонд «Наш Сокіл» / Facebook

Згодом ми з сестрою порадилися і вирішили започаткувати свій благодійний фонд «Наш сокіл». Наразі він уже зареєстрований. Через знайомих знайшли волонтерів у команду. Нині у нашому колективі понад 15 людей, включно з фаховими фармацевтами, і ми разом допомагаємо стареньким та людям з інвалідністю.

З пекельного сходу в мальовничі Карпати

Досить важким етапом залишається розселення людей після лікарень. Місця в геріатричних центрах уже зайняті. Частину переселенців забирають до себе родичі в інші області чи закордон, ми з цим допомагаємо. Але трапляється, що рідні не хочуть цим займатися. Я не розумію, як можна кинути своїх стареньких. Спілкування з такими родинами психологічно складне для мене.

Ми співпрацюємо з організацією «Восток-SOS». Вони допомагають нам знаходити та облаштовувати прихисток для самотніх людей. У межах проєкту «Дача в Карпатах» ми шукаємо нікому не потрібні хати в селі, дообладнуємо їх щодо інклюзивності (пандуси, літні душі, біотуалети) і перевозимо туди по 4-5 людей. Маємо багато позитивних відгуків від таких переселенців.

Фото: Благодійний Фонд «Наш Сокіл» / Facebook

Для тих, хто не хоче їхати в села, ми шукаємо місця скупченого поселення: школи, садочки тощо. Це тимчасове житло, і ми розуміємо, що їх виселять, коли почнеться навчальний сезон. Тому пояснюємо це людям. Але якщо їм цей варіант кращий – веземо туди.

Будуємо для стареньких окремі центри

Також ми разом із «Восток-SOS» впроваджуємо проєкт «Турбаза». Це місця скупченого поселення (стара школа чи інший об’єкт, який не використовується), які ми дообладнуємо та заселяємо людей. В одній кімнаті живуть по 5-6 переселенців. Також співпрацюємо з багатьма фондами, тож можемо надати цим людям продуктові набори, побутову хімію, одяг тощо.

Фото: Благодійний Фонд «Наш Сокіл» / Facebook

І ще один наш великий проєкт – «Територіальний центр». Знаходимо неподалік від лікарень будівлі, які потребують косметичного ремонту. «Восток-SOS» шукає донорів, які готові оплатити добудову цих місць, щоб перетворити їх на територіальні центри – прихистки для літніх людей. В одному центрі можна буде поселити 30-50 людей, за ними буде догляд з боку фахівців. Таких центрів нам потрібно шість. Перші два – вже в розробці.

Приємно, коли телефонують, аби просто подякувати

Люди, які бажають евакуюватися з небезпечних регіонів, можуть звертатися до організацій «Восток-SOS», Save Ukraine, «Янголи спасіння», «Океани добра» тощо. Вони співпрацюють із владою та армією і вивозять людей. Іноді охочі виїхати звертаються до нас напряму.

Наш фонд дуже потребує допомоги. Завжди потрібні засоби гігієни, як от памперси для дорослих, ліки геріатричної групи, візочки, крісла-туалети, ходунки, постіль, подушки, матраци, ліжка. Ще треба багато їжі, щоб годувати людей у лікарнях. Також потребуємо коштів, щоб усе це купувати та розвозити.

Фото: Благодійний Фонд «Наш Сокіл» / Facebook

Не відмовимося й від фізичної допомоги. Треба буде спілкуватися з переселенцями, шукати прихисток тощо. Нам потрібна і моральна підтримка. Дуже приємно, коли переселенці дзвонять не для того, щоб щось попросити чи на щось поскаржитися, а щоб подякувати. Це буває не часто, тому що багато літніх людей вже мають розумові проблеми, а ще в них із віком характер стає поганим. Трапляються, що люди не мають проукраїнської позиції, і треба ще пояснювати лікарям, що таке буває. 

Готові знову почати нове життя

Наш будинок у Бучі вцілів, хоча там вже помародерили. Доки не закінчиться війна, я дітей туди не повезу. Окупанти за два дні дійшли до міста, і я боюся, що це повториться. У моєму житті за період війни занадто багато втрат, і я не можу собі дозволити, щоб із дітьми щось сталося.

Щодо роботи, я була, є і буду лікарем-травматологом, і ніколи цього не покину. Як волонтерка планую зробити свій фонд потужним і долучатися до нього не так фізично, як ідейно. Навіть коли закінчиться війна, багато людей не повернуться додому, і їм потрібна буде допомога.

У будь-якому випадку я завжди буду підтримувати інших – як зможу. Важливо, що в цьому мене завжди підтримує мій чоловік і допомагає мені. Якщо пощастить, і ми повернемося додому, – то в Бучі. Якщо ні, значить, знову побудуємо нове життя і будемо тут працювати лікарями та виховувати дітей. Хочу, аби вони завжди могли за себе постояти та ніколи не залишали своїх близьких.

Суспільство

На станції метро «Звіринецька» встановили два з чотирьох комплектів літер нової назви

Опубліковано

На станції метро «Звіринецька» з колійних стін демонтували стару назву «Дружби народів» та встановили два з чотирьох комплектів літер нової. Перші написи на колійній стіні облаштували у ніч на 2 травня.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Один комплект назви станції «Звіринецька» має 13 символів, а вага однієї літери становить від п’ятьох до шести кілограмів. Загалом для цієї станції виготовили 52 символи.

Проводити роботи можна лише вночі, оскільки відсутній рух поїздів та напруга на контактній рейці.

Читайте також: До Пущі-Водиці ходитиме екскурсійний трамвай-кафе

Нагадаємо, на Запоріжжі збудують п’ять підземних шкіл.

Фото: КМР

Читати далі

Суспільство

З підземелля до аптеки: аудит безпеки в Луцьку (ВІДЕО)

Опубліковано

Людмила Висоцька все життя досліджує рідний Луцьк і для цього навіть стала історикинею та гідесою. А коли в місті почали проводити гендерний аудит безпеки, вирішила подивитися ще й з цього боку. Про те, як у Луцьку Український Жіночий Фонд за підтримки Уряду Канади реалізовує програму Коаліції 1325, що треба зробити, щоб власники аптеки прибрали небезпечну арматуру та до чого тут підземелля, дивіться в новому випуску ШоТам!

Вчителька історії з Луцька досліджувала підземелля із смолоскипом. А тепер збирає фото старого міста та досліджує бруківку та пандуси. Аби молоді мами безперешкодно могли користуватися аптеками та бібліотеками. Дитинство Людмили минуло на відомій вулиці у Луцьку Братковського.

Читайте також: Джонсонюк, шампанське з чорнобривців, хата з Pinterest та TikTok. Українські блогерки показують чим можна займатися переїхавши у село

Разом з друзями вони часто пробиралися у підземелля замку Любарта. Де знайомилися із старим містом та його історією. Уже дорослою Людмила зрозуміла, що досліджувати Луцьк може не лише із старих світлин. Тож без вагань стала однією із 36 осіб Коаліції 1325.

“Коаліція для мене – це вир жінок, які є дуже активними. Які піклуються про оточуючих та про своє місто. І тому я розуміла, що йду в те середовище, яке не залишається байдужими”, – розповідає Людмила.

Революцію 1325 Рада ООН ухвалила у 2000 році. А з 2022 року Український Фонд Жінок підтримав її реалізацію у Волинській області. Одним із інструментів роботи став гендерний аудит безпеки.

Людмила разом із однодумцями пройшлися знайомими із дитинства вулицями. Під час таких “рейдів” зрозуміла, що часто таких речей не помічала.

“Коли ми побачили на дорозі коріння дерев, які вросли в асфальт і відповідно, проривали його. Здавалося б нічого, але я зараз дуже часто їду автомобілем, і часто не помічаю таких речей, бо вони мене не торкаються. А коли спілкуєшся і проходиш тими вулицями з людьми, то які щодня долають ту чи іншу вилучку, то розумієш, наскільки актуальна кожна деталь”, – ділиться Людмила.

Зараз аудит провели лише в одному районі міста. Але міські депутатки розширили аудит програми. Такі аудити можливі завдяки Коаліції “Волинь 1325”. Людмила переконана – щоб вирішити проблему про неї варто говорити!

Нагадаємо, анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Фото: ШоТам

Читати далі

Суспільство

Хто такий Ґео Шкурупій? 10 цікавих фактів про українського короля футуризму

Опубліковано

Ґео Шкурупій – український письменник, який відчинив свою дорогу в літературне життя у 20-х роках. Він виступав як поет-футурист, талановитий прозаїк та неординарний репортер. Його друзі звали Жоржем, а критики визнавали вундеркіндом. Шкурупій був максималістом у творчості: він прагнув спробувати все, і в його випадку це завжди було досить успішним.

Артист промовляє повість “Штаб смерти”, яка відкриває нові шляхи та перспективи для української прози, стаючи маніфестом в культурній революції. Автор, Шкурупій, знаходиться в залі. Йому всього двадцять років, а він вже називає себе королем футуропрерій.

Редакція ШоТам зібрала 10 фактів з життя митця, які можуть бути вам цікавими.

Дитинство та перший важливий вибір

20 квітня 1903 року народився майбутній король. Справжнє ім’я – Георгій Данилович Шкурупій. Батько, Данило Омелянович Шкурупій, працював на залізниці, а мати, Ольга Владиславівна, була вчителем. Хлопчика назвали Георгієм; вдома його кликали Жорою, а друзі – Жоржем.

У Києві десятирічний Жора вступив до чоловічої гімназії. У школі товаришував із Олексієм Шимковим, якому потім присвятить поему. Коли у Петрограді цар зрікся престолу, а в Києві проголосили УНР, п’ятикласники опинилися у вирі революції. Георгій зробив свій перший важливий вибір. Вибір на користь українства.

***

Відвага  пригод
нас  у  море  жене,
відвага  пригод
нас  турбує,  пече
вогнем…
Крізь  ніч  і  туман
іде  наш  флагман,
крізь  ніч  і  туман.

Нема,  нема  нам  спокою  в  шинках,
парує  кров  на  ножах.

Літературне угруповання “Ґроно”

У редакції “Більшовика” Шкурупій познайомився з письменниками Валер’яном Поліщуком і Сергієм Пилипенком. Поліщук заснував угруповання “Ґроно”, до якого приєднався і сімнадцятирічний Георгій.

Вони видавали літературно-мистецький збірник “Ґроно”, де Шкурупій опублікував свої твори. “Ґроністи” прагнули створити новий стиль у літературі, відповідний соціальним змінам. Хоча Шкурупій був наймолодшим, він відігравав важливу роль у групі. Участь у вечорі пролетарської поезії підтвердила його позицію. “Ґроністи” швидко видавали другий збірник, який висвітлював революційні події.

***

Під  сліпим  ліхтарем…
Зламано  невинности  шкиви,
вогнем  не  спалахує  горн.

Тихше,  тихше,  місто!
Зупинись,  анархії  хода!
Довіку  здивована  свистом
на  розі  стоїть  свята…

Журнал “Семафор у майбутнє”

Уосени 1921 року Михайло Семенко прибув до Києва, і літературне життя розцвіло. Редакція “Більшовика” стала центром українського футуризму. Шкурупій і його друг Шимков працювали в “Більшовику”, але також спробували створити власну футуристську групу “Комкосмос”.

Згодом до Києва приїхав Семенко і заснував Асоціацію панфутуристів, яка об’єднала тих, хто виступав за революцію у літературі. Вони зібралися у редакції “Більшовика”, де обговорювали свою творчість і виступали перед аудиторією. У травні 1922 року з’явився журнал “Семафор у майбутнє”, що став викликом для української літератури та мистецтва.

“Семафор у майбутнє” — це виклик. Не тільки для української літератури, а й для театру, образотворчого мистецтва. Режисер Марко Терещенко обґрунтовував “мистецтво дійства”. Метамаляр Оле Шимков обіцяв засобами джіуфарбджитсу покласти на лопатки всіх художників світу.

Полювання на російську поезію

У той самий час Гео Шкурупій оголошував небачене полювання на російських поетів. Він заявляв:

“Я дуже спритний команч у преріях футуризму і в мене безкінечне ласó дотепности, яким я виловлю вас, як буйволів”.

Він мріяв зробити смичок зі скальпа Маяковського, флейту з хребта Камєнського, а шкуру Єсєніна натягнути на барабан у звукестрі свого кінематографу.

***

У  бій,
у  бій,
іде  наш
іде  наш  флагман,

Е-гей!
Вітер  співає  в  щоглах,
посвист
у  линвах  застряг,
хвилює,
розпалює  погляд
чорний  корсарський  стяг.
Крізь  ніч  і  туман
іде  наш  флагман,
крізь  ніч  і  туман.
Кров’ю  заллято  палубу  вщерть,
борт  продірявив  таран,
очима  лякає  смерть
зарізаний  капітан.

Жаль,  жаль  нам  високих  рей…
Е-гей!

Збірка “Психетози”

У 1922 році вийшла його перша збірка “Психетози” з підзаголовком “Вітрина третя” і авторським визначенням “Король футуропрерій”. Між віршами були вставлені фотографії різних механізмів з гаслами “Двигунами, двигунами розуму знищимо упередження серця” або з підписом “Ось такими двигунами двигати по голові міщан”.

Шкурупій – поет міста. Він поет заводів і семафорів, індустріального й робітничого міста, де панують “натовпи пацанів і трампів”.

Плідні 20-ті

З його 19 років почали виходили його збірки віршів: “Барабан” (1923), “Жарини слів” (1925). Театр Гната Михайличенка ставить свою другу прем’єру – “Небо горить” – на вірші Семенка, Шкурупія і Слісаренка, везе її на гастролі до столиці, Харкова.

Редакція “Більшовика” випускає двотижневий ілюстрований універсальний журнал “Глобус”. Його майже повністю віддано в руки футуристів. Вони розсилають запрошення до співпраці київським літераторам, зокрема своїм ворогам неокласикам, за підписами Семенка й Шкурупія.

Виходить “Жовтневий збірник панфутуристів” (1923). Семенко написав гасла, а Гео Шкурупій і Нік Бажан зробили колаж – вони, міняючи й компонуючи шрифти, розташували ці гасла на сторінках та обрамили ними тексти інших авторів.

***

Він  барабанить  про  світову  печаль,
за  ясність  твоїх  очей…
Ти  не  можеш  збагнуть  барабанщика,
ти  здивуєшся,
коли  він  не  візьме  тебе.

Бий,
бий,
одбивай  похоронні  такти,
барабане  печалі!
Стукай,  серце,
про  скорий  кінець!
Оплесків  не  буде
засміяному  барабанщику,
велетенському  барабанові
всіх  сердець.

Промови та перше визнання

Повість “Штаб смерти” звучить на літературному вечорі в Харкові, спровокувавши полеміку: це щось нове, свіже і абсолютно відмінне від стилю Хвильового.

У Києві, на вечорі в театрі Шевченка, Шкурупій виступає з вступною промовою про нову українську прозу. Нарешті, у 1925 році виходять дві його збірки прози, і професор Олександр Білецький визнає його “вундеркіндом української літератури”. Королю футуропрерій всього 22 роки.

Військові табори та маніфест

Улітку 1927 року Гео Шкурупій провів місяць у військових таборах. На полігоні під Києвом хлопці проходили муштру і слухали лекції. Шкурупій із тих навчань зробив репортажне оповідання “Місяць з рушницею”.

“Місяць…” — це, мовляв, творчий маніфест Гео Шкурупія, короля, який очолив революцію в літературі. Шкурупій узагалі не боявся і сміливо ламав звичні рамки й усталені правила. Він експериментував, і експерименти йому вдавалися. “Місяць з рушницею” — суміш белетристики і документа — нова фішка панфутуристів. Вони писали репортажні оповідання, повісті й романи — і хто добере, де там вигадка, а де факти.

“Коли вулицями проходить з музикою або з піснями загін червоноармійців, я несамохіть починаю йти в ногу. Тоді я сам собі нагадую циркового коня, що при перших звуках вальса починає танцювати”, – так починається повість.

ВУФКУ та ВАПЛІТЕ

Восени 1924 року Семенко покинув київських панфутуристів і перебрався до Харкова, щоб працювати у Всеукраїнському фотокіноуправлінні (ВУФКУ).

За собою він потягнув Шкурупія, Бажана, Яновського й інших. Шкурупій став редактором недовговічного “Журналу для всіх”, з якого вийшло тільки одне число. Пізніше Шкурупій працював у харківській газеті, але через фінансові труднощі змушений був повернутися до Києва. Він продовжував працювати в ВУФКУ і до кінця 1930 року був редактором на Київській кінофабриці. У 1926 році були представлені на екрани два фільми за його сценаріями — “Синій пакет” і “Спартак”, але жоден з них не зберігся.

У Харкові Шкурупій і Бажан приєдналися до Всеукраїнської асоціації пролетарських літераторів і мистецтв (ВАПЛІТЕ), яка мала дуже авторитарні засади. Коли в 1927 році в Києві з’явився журнал памфлетів “Бумеранг”, зібраний і виданий Семенком, від Шкурупія і Бажана вимагали пояснень: чому вони публікуються у футуристичних виданнях? Після цього вийшла “Зустріч на перехресній станції” (1927), де знову були представлені твори Семенка, Шкурупія і Бажана.

Кінець футуропрерій

3 грудня 1934 року, на третій день після вбивства в Ленінграді Сергія Кірова, Гео Шкурупія був заарештований.

Це спричинило початок так званих “кіровських” арештів — першу масову хвилю терору. 27 квітня 1935 року Гео був засуджений до десяти років позбавлення волі у виправно-трудових таборах і відправлений на Соловки. 25 листопада 1937 року “особлива трійка” переглянула його справу і винесла засудження до смертної кари.

Гео Шкурупія було розстріляно 8 грудня біля Ленінграда, але місце його загибелі досі залишається невідомим. На той час королю футуропрерій було 34 роки.

Читати далі