Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Стильні речі від українських бабусь. Як проєкт «Творча Ба» об’єднав літніх майстринь та просуває їхню творчість серед молоді

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

В’язані балаклави від бабусь і стильні шопери з унікальною вишивкою. Це історія чотирьох студентів, які заснували проєкт «Творча Ба» та допомагають літнім майстриням з усієї країни просувати свою творчість. Тепер бабусям не потрібно стояти біля метро в надії продати в’язані рукавички чи шкарпетки. Їхні вироби знаходять шанувальників у різних містах, а дизайнерським рішенням майстринь можуть позаздрити навіть великі бренди.

Катерина Мислицька

Співзасновниця проєкту «Творча Ба», студентка Київського національного економічного університету

Хотілося допомогти бабусям, які стоять біля метро

Усе почалося з команди. Ми, зараз вже четверо людей, які працюють над проєктом «Творча Ба», – студенти Київського національного економічного університету. Під час навчання ми стали учасниками соціально-підприємницької організації Enactus, завдяки якій молодь об’єднується та створює проєкти, направлені на вирішення цілей сталого розвитку. Студенти розвивають ідеї, що мають бізнесову й соціальну складову.

Ми були першокурсниками, зовсім «зеленимис студентами, коли довелося обирати напрям проєкту. Почали думати, перебирати ідеї. І тут моя подруга згадала про бабусь, які часто стоять на виході з метро. Їм хочеться якось допомогти, але придбати всі їхні вироби – неможливо. Натомість ми могли допомогти з пошуком покупців. Почали вигадувати, як можемо реалізувати цей план. Так зародилася ідея «Творчої Ба» – перенести роботу бабусь-майстринь в онлайн. Вирішили почати зі сторінок в Instagram та Facebook. Так народилася ідея проєкту, яка має напрям «срібної економіки».

В'язані светри від бабусь з проєкту Творча Ба

Майстринь для «Творчої Ба» шукали просто на вулиці

Спочатку майстринь шукали просто на вулиці, біля виходів із метро. Підходили, просили номер телефону, пропонували сфотографувати їхні вироби й допомогти з продажем. Або ж показували світлини інших виробів і питали, чи зможуть бабусі створити щось подібне на замовлення. Якщо майстрині погоджувалися, ми домовлялися про співпрацю. 

Звісно, у багатьох були сумніви. Жінки, до яких ми підходили, не завжди вірили й довіряли нам. Тому додатково ми опублікували допис про пошук майстринь в соцмережах. Так нам вдалося зібрати майже 40 бабусь, і ми потроху почали працювати.

Ми об’єднуємо бабусь, а вони – нас

Ми мали вирішити, з чого саме будемо починати. Адже якщо просто закинути в Instagram світлини всіх виробів, вийде «збірна солянка». Тож ми почали із шоперів з вишивкою. Через соціальні мережі знайшли бабусю, яка вишиває. Пані Наталя погодилася доволі швидко, навіть була готова працювати безкоштовно, аби підтримати нашу ідею. За власні кошти ми придбали першу партію чорних шоперів та передали майстрині. Відтоді ми працюємо разом.

Загалом у створенні продукції бренду сьогодні активно беруть участь 12 бабусь. Крім того, ми створили табличку з контактами майже 100 майстринь з різних куточків України. Усі вони готові співпрацювати з «Творчою Ба». 

Ми одразу розуміли, що хочемо створити всеукраїнський проєкт, об’єднати якомога більше людей. Адже подібні бренди вже існують, але працюють виключно на локальному рівні та з обмеженим асортиментом. Натомість ми прагнули більшого – глобальної платформи, де бабусі зможуть поширювати всі свої вироби. Ми хочемо об’єднати літніх людей з усієї країни.

І саме вони об’єднують нас в команду. Коли ти знайомишся з майстринею, переймаєшся її історією, просуваєш продукцію, отримуєш подяку за допомогу – це все дуже важливо. До того ж, ми студенти. І нам потрібно щось розвивати. Для нас «Творча Ба» – це стартап, досвід, спроба створити проєкт, який сподобається іншим. І, мені здається, у нас трішечки виходить.

Майстрині радіють кожному новому замовленню

Для частини наших бабусь «Творча Ба» стала першим та єдиним джерелом прибутку, якщо не враховувати пенсію. Завдяки цій співпраці вони можуть придбати для себе щось необхідне самостійно, не звертаючись по допомогу до дітей чи близьких. 

А є бабусі, які просто радіють можливості мати власні кошти. Скажімо, шкарпетки для нас в’яже майстриня з Житомирського будинку для літніх людей. Вона займалася цим і раніше, але, як правило, в’язала для інших пенсіонерів чи працівників закладу. Сьогодні ж у неї з’явилися власні кошти, і вона надзвичайно сильно радіє щоразу, як отримує нове замовлення. Для неї це справді важливо.

Майстрині проєкту «Творча Ба».
Майстрині проєкту «Творча Ба».

У нас є два варіанти співпраці з нашими бабусями. Перший – коли вони самостійно створюють продукт, використовуючи власні матеріали. Тоді майстрині самі встановлюють бажану ціну. Нам залишається лише додати відсоток за пакування, доставку й розміщення. Другий варіант – ми замовляємо конкретну річ та надсилаємо всі необхідні матеріали. Тоді ми оплачуємо бабусям їхню роботу. Але з усіма майстринями ці питання ми вирішуємо індивідуально, враховуючи їхні побажання. 

Поки що назвати наш проєкт комерційно успішним – доволі складно. Ми студенти, і зовсім не женемося за заробітком. Через це в «Творчій Ба» поки що переважає соціальна складова. Але в майбутньому, звісно, ми плануємо розвивати й бізнесовий компонент. Адже соціальне підприємництво – це і про допомогу, і про заробіток.

У бабусь – свій дизайнерський світ

Натхнення для нових речей шукаємо в інтернеті або серед знайомих. Серед нас немає професійних дизайнерів, лише фінансисти, економісти та маркетологи. Але в дечому нам справді пощастило. Ще в шкільні часи я часто брала участь в олімпіадах з трудового навчання, а тому трохи розуміюся на цих процесах. Завдяки цьому можу інколи подискутувати з бабусями. 

У нас є група, в якій ми збираємо класні ідеї. Потім визначаємо серед них найкращі й надсилаємо світлини бабусям. Буває, вони дивляться на фото й кажуть: «Ну, нє, це буде не дуже практично. І що це взагалі за дирка для очей?». Так у нас з’явився особливий дизайн балаклави, яка не закриває обличчя повністю.

Читайте також: Бізнес на пенсії. У Львові бабусі з будинку для літніх людей об’єдналися під брендом Vbrani та в’яжуть на замовлення

Це ідея однієї з майстринь, яка порадила зробити саме так. Ми погодилася, а згодом стало зрозуміло, що такі балаклави подобаються всім. Тобто ми вигадуємо ідею, дизайн, а бабусі вже творчо «редагують» та доповнюють завдання.

Балаклави від проєкту Творча Ба

Звісно, вони не завжди однозначно сприймають трендові речі. Інколи бабуся може зв’язати все саме так, як потрібно, але начепити якусь брошку. Доводиться просити залишити це «доповнення» на наступний раз. 

А ще у нас є бабуся Ірина, яка відповідає саме за капори. Вона сама вигадує дизайн, форму, може кілька разів переробляти, витрачати на це тиждень. Коли готово – показує нам, і якщо всім подобається – продовжує роботу. Але в свій дизайнерський світ пані Ірина нікого не пускає.

«Творча Ба» – це не лише про фінансову допомогу

Спочатку ми прагнули просто допомогти бабусям з прибутком. Але з появою першої майстрині, яка була готова робити все безкоштовно, зрозуміли: тут йдеться не лише про фінансову складову. Бабусям часто буває нудно й самотньо на пенсії, їм хочеться чимось займатися, почуватися потрібними. Тому сьогодні «Творча Ба» – це не лише про матеріальну допомогу. Цим проєктом ми прагнемо довести бабусям, що вони варті творчої реалізації, і що їхні вироби можуть зацікавити інших.

Раз на тиждень ми збираємо відгуки від усіх клієнтів та надсилаємо нашим майстриням. І вони так радіють! Мені здається, що теплі слова від покупців для них навіть важливіші, ніж заробіток. Хоча, звісно, фінансова складова також вкрай важлива.

Вишивка на джинсах та сумках від майстринь проєкту Творча Ба

Ми часто думаємо про офлайн-зустрічі для учасниць нашого проєкту. Хочемо проводити майстер-класи, аби одна бабуся навчала інших своєму ремеслу. Так майстрині зможуть обмінюватися досвідом та створювати щось нове. Але запит є й від самих бабусь. Вони часто кажуть, що хочуть познайомитися зі своїми «колегами». Просто зустрітися, випити чаю, поспілкуватися. І такі зустрічі ми також плануємо. Головна складність – пандемія. Ми не хочемо ризикувати здоров’ям майстринь чи наражати їх на небезпеку. Тому поки що втілити ці ідеї в життя доволі складно.

Мріємо запустити сайт та створити проєкт для дідусів

Нинішня «Творча Ба» – це вже друга спроба запуску проєкту. На початку літа нам довелося зупинити роботу. Ми не розуміли, що робити, адже вклали всі свої кошти, запустили продаж шоперів, а грошей на просування вже не було. Тому вирішили зробити паузу. Упродовж літа ми трохи підзаробили й вклалися в рекламу бренду. І справа пішла.

Сьогодні найпопулярніша наша продукція – це шопери й в’язані вироби. Цієї зими у «Творчій Ба» з’явилися балаклави. Так, це мейнстрім, але це тепло й дуже стильно. Шопери добре продаються в теплу пору року, особливо – білі. Вишивку на них створює наша Лариса Степанівна. Дизайн, який наносить майстриня, – це візерунки її бабусі та мами. Також часто купують в’язані сумочки. Вони дуже місткі, практичні й красиві. А ще ми почали продавати джемпери й кардигани.

Балаклава та сумка від бабусь з проєкту Творча Ба

Поки що «Творча Ба» доступна лише в Instagram і Facebook. Через рік-два ми мріємо мати повноцінний сайт, який допоможе розширити асортимент та залучити ще більше бабусь. Це буде такий собі маркетплейс з роботами українських майстринь. Крім того, в майбутньому може з’явитися проєкт «Творчий Ді». Ми плануємо залучати до роботи й дідусів, але спершу маємо зрозуміти та вирішити всі нюанси з «Творчою Ба». 

Бабусі-майстрині радіють кожному новому замовленню. А команда ШоТам радіє кожному новому донату, адже ваша підтримка допомагає нам розповідати ще більше крутих історій.

Суспільство

В Україні випустили серіал про коректну комунікацію з людьми із бойовим досвідом

Опубліковано

В Україні випустили серіал «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія» про коректну комунікацію з військовими і ветеранами, зокрема з тими, хто отримав інвалідність та був у полоні.

Про це повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Серіал допоможе зрозуміти почуття, які переживають люди після повернення додому, навчить правильно спілкуватися з ними й вислуховувати тих, кому потрібно виговоритися. Його герої – військовослужбовці. Вони діляться своїм досвідом комунікації з цивільними.

«Герой одного з епізодів – Данило Кравець, звільнений з полону військовослужбовець. Він максимально відкритий у питаннях війни й може говорити про пережите, якщо його запитають. При цьому чоловік наголошує, що для когось лише згадка про полон може травмувати, тому важливо вміти будувати правильну комунікацію», – зазначили у Мінреінтеграції.

Читайте також: Британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні

У серіалі 11 епізодів. У них розглядаються основи коректного, етичного та емпатичного спілкування в різних ситуаціях. Також порушуються питання підтримки ветеранів і ветеранок та сприяння їхній інтеграції в суспільство.

Освітній серіал створений за ініціативи Мінцифри у межах комунікаційної кампанії «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров’я – ініціативи першої леді Олени Зеленської, за підтримки Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету міністрів, громадської організації «Безбар’єрність» та компанії Visa – учасниці спільноти «Бізнес без бар’єрів», для платформи «Дія.Освіта».

Серіал можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, фільм “Ми, наші улюбленці та війна” Антона Птушкіна вже можна подивитись на Megogo.

Фото: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Читати далі

Суспільство

Цифровізація освіти: у Мінцифри розповіли про розвиток цифрових навичок

Опубліковано

Мінцифра та EdCamp Ukraine спільно працюватимуть над удосконаленням інформаційно-навчального середовища системи освіти.

У Міністерстві цифрової трансформації України повідомляють, що підписали меморандум з EdCamp Ukraine про співпрацю у сфері цифровізації системи освіти. Мета меморандуму — посилити співпрацю в розвитку цифрових навичок, цифрових інновацій, розбудови якісного навчального середовища та надолуження освітніх втрат і розривів. 

«Освіта — один із наших головних пріоритетів. Адже ми повинні боротися за людський капітал, наздоганяти світ, створювати найкращі умови для розвитку та навчання українців. Зокрема, реанімували реформу НУШ та створили концепцію перетворення старих радянських шкіл на сучасні простори, впроваджуємо нові технології та вбиваємо зайву бюрократію для батьків і вчителів, трансформуємо профтехи та запускаємо реформу фінансування вищої освіти. Продовжуємо впроваджувати цифрові інструменти, які трансформують систему освіти й дають більше можливостей для розвитку як дітей, так і вчителів», – говорить Михайло Федоров, Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації.

Читайте також: “Вторгнення. Операція “Дунай”: вийшов трейлер про події в Чехії 1968 року

Мінцифра та EdCamp Ukraine спільно працюватимуть над удосконаленням інформаційно-навчального середовища системи освіти, дистанційного навчання й підвищення кваліфікації, проведенням регіональних, національних та міжнародних конференцій для вчителів у форматі EdCamp та інших подій.

«Для нас честь — підписати цей меморандум, оскільки наша організація багато докладається до цифрової трансформації сфери освіти. Зокрема, у 2021 році ми запустили національну платформу можливостей підвищення кваліфікації EdWay. Ми співпрацюємо з такими гігантами у галузі IT, як HP, Lenovo, Intel, Microsoft та інші. Проводимо підвищення кваліфікації інформаційно-цифрової компетентності вчительства. Тож ми дуже раді, що змогли формалізувати наші стосунки», — зазначає Олександр Елькін, голова Ради ГО «ЕдКемп Україна». 

Під час підписання меморандуму обговорили наслідки ковіду та повномасштабної війни для освіти. Визначили проблеми, які треба вирішувати вже сьогодні, щоб у майбутньому діти мали можливість повноцінно обирати професійний шлях. 

Також команда EdCamp Ukraine з профільними державними інституціями презентувала вибрані результати України в дослідженні соціально-емоційних навичок (ДоСЕН) та національну онлайн-платформу ПОВІР. Це безоплатне середовище для учениць і учнів і їхніх батьків для зростання та навчання учнів середньої й старшої школи. Платформа допоможе покращити знання з української та англійської мов,  математики, а також розвинути софт-скіли. Скоро перші 2 000 учнів і учениць почнуть безоплатно навчатися з ПОВІР. Далі проєкт масштабуватиметься. 

Нагадаємо, раніше ми готували матеріал, про те, яким бачили Великдень наші художники? Свято очима п’яти українських митців.

Фото: Мінцифри

Читати далі

Можливості

У Києві триває реєстрація стартапів “Стійке місто”: як взяти участь

Опубліковано

У Києві до 9 червня триває реєстрація стартапів на акселераційну програму “Стійке місто”. Київська міська державна адміністрація, КПІ ім. Ігоря Сікорського та Інноваційний Холдинг «Сікорські Челендж» започаткували акселераційну програму «Стійке місто», спрямовану на вирішення результатів пошкодження енергетичної інфраструктури та впровадженню технологій, націлених на стійкість будівель.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Метою програми є виявлення та впровадження кращих інноваційних проєктів, які вирішують ті чи інші проблеми місті, які виникли внаслідок ворожих обстрілів і руйнувань інфраструктури і будинків.

Читайте також: Google запускає додаткову програму грантів для українських стартапів на 10 мільйонів гривень

Наразі заявки вже подали 20 команд.

Це можуть бути аналітичні системи енергетичного менеджменту, програми для визначення стійкості будівель, інтерфейси для відображення енергомоніторингу та інше.

Подати свій проєкт можна за посиланням.

Нагадаємо, у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап.

Фото: КМР

Читати далі