Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Не для нього, а для себе» — як у fem.bra створюють феміністичну білизну

Опубліковано

В інстаграм-спільноті fem.bra говорять про бодіпозитивізм, рівність, стереотипи та перший ліфчик. Коли засновниця Катерина Лисенко заявляла про свої погляди та позицію на сторінці, навіть не думала про те, що ледь не під кожним дописом розгортатиметься дискусія і теми відгукуватимуться іншим.

Раніше дівчина працювала в IT-сфері, проте через деякий час залишила роботу та заснувала власний бренд анатомічної білизни «не для нього, а для себе» під назвою fem.bra. Це ліфи без каркасів, резинок, синтетики й поролону. Ми поговорили з Катериною про феміністичні цінності, які сповідує бізнес, як реагують на закиди про дискримінацію та чому не використовують мережива в білизні.

Катерина Лисенко

Катерина Лисенко

феміністка, засновниця бренду анатомічної білизни fem bra. Раніше п’ять років тестувала програмне забезпечення в компаніях Playtika, Luxoft, EPAM Ukraine.

Для себе…

Спідня білизна еволюціонувала в сторону того, щоби задовольняти чоловіків. Це ж не секрет. Припускаю, що частині жінок зручно носити бюстгальтер з пушапом, але де в біса бюстгальтери для тих, кому це не зручно? Виходить, що нас з дитинства навчають, буцімто ми маємо якось деформувати себе аби бути ідеальною. Тобто чоловік народився і він уже «агонь», а я маю ноги голити, коси завивати, очі підмалювати й пушап ще не забути.

Періодично аналізую ринок та конкурентів. Тому в моєму профілі одна тільки реклама білизни. Половина реклами на кшталт «купи наш комплект, твій хлопець буде в захваті». З точки зору психології я розумію таку комунікацію. Людині хочуть щось продати та показати що буде потім — у неї з’явиться хлопець або ще щось. Але мені це не подобається.

Засновниця бренду fem.bra Катерина Лисенко

Разом з тим, не бачу нічого поганого в тому, що чоловікам наших клієнток подобається ліфи fem.bra, або не подобаються. Мені якось байдуже. Іноді клієнтки дописують у кінці відгуку в нашому Інстаграмі: «І чоловіку також сподобалося». Чесно, кожного разу щиро дивуюся цій фразі. Хоча моєму чоловіку також до вподоби наша білизна. Я рада, однак продовжувала б її носити, навіть якби йому не подобалася. Зате мені зручно. Не думаю, що він би наполягав або просив одягнути щось інше.

Читайте також: Українська і розкішна: вісім брендів мереживної жіночої білизни

У мене взагалі немає жодних питань до жінок, які визначилися, що їхня ціль — подобатися чоловікам і вони хочуть навмисно одягати відповідну білизну. Мені важливо поговорити з жінками, які нібито живуть по інерції. Тобто це не їхня ціль, вони не визначились. Хочеться сказати їм: «Ой слухай, ти можеш для себе» і для них це може бути відкриттям, що так можна.

Навіщо заламувати руки?!

Також ми перенесли застібку наперед. Це була моя забаганка. Часи покоївок завершилися. Мені ніхто не допомагає зранку застібати ліф. Тоді чому я маю це робити — кожний ранок заламувати руки назад, коли просто хочу вилізти з ліжка і якось жити. Навіщо так ускладнювати свій ранок. Водночас розумію, що не у всіх жінок є така проблема. Для когось це хороша зарядка.

У чому особливість білизни

У нас є дуже деталізована розмірна сітка. Ми не шиємо за мірками кожної людини. Але кожній людині допомагаємо підібрати розмір, який найбільш вдало сяде.

Особливість білизни й складність водночас у тому, що в нас під грудьми взагалі немає резинки. Таких ліфів зазвичай не роблять. Навіть якісь прості топи йдуть з резинкою під грудьми, яка відчувається, коли дихаєш. Це складно в конструюванні, адже потрібно продумати ліф так, щоби він хоча б трохи, але підтримував. Звісно, наш ліф не підіймає груди до вух. Він дуже м’яко їх підтримує.

Для фотосесій підбирають жінок з різними параметрами, щоб на фото можна було побачити і маленькі розміри, і великі

Мережива не використовуємо, бо це синтетика. Для мене одягати мереживо, це як наче збиратися на концерт. Він зазвичай триває не більш ніж дві години, але навіщо весь день бути вдягненою, як на концерт. Не проти цього, але ж така білизна не на кожний день. Її не вдягнеш на роботу, де людина працює 10–12 годин і більше.

Ми відшиваємо білизну зі стрейч-куліру найвищої якості: 95% бавовни і 5 % еластану. Тканина дає достатньо підтримки та не перетягує судини. Вона майже не розтягується й після прання приходить у форму. Розтягнути можна, якщо сильно прати руками та тягнути тканину. Тому ми обов’язково повідомляємо: «не періть руками, будь ласка, краще замість цього поспіть».

Ліф навиворіт

білизна fem.bra
Двосторонній ліф, ідея якого з’явилася після «негативного» відгуку

Через чотири місяці роботи fem.bra, одна з клієнток надсилає фото й каже: «У вас щось не так із застібкою на ліфі». Я дивлюся на фото й не можу зрозуміти, що не так. А потім розумію, що вона його одягла навиворіт. Згодом до мене доходить, що він на лицьову та виворітну сторону майже однаковий. Порадила клієнтці вивернути на інший бік, вона вивернула і сказала, що тепер все добре. Завдяки цьому відгуку, який спочатку мав би бути негативним, мене осяйнула ідея зробити двосторонні ліфи. Ми допрацювали застібку, і запустили двосторонні моделі.

Відгуки незгодних

Пам’ятаю після однієї з рекламних кампаній в Інстаграмі, якась тренерка мені написала грізне повідомлення про те, що я пропагую ожиріння. Тому, що в профілі ми говоримо про бодіпозитив, показуємо різних моделей. Спочатку я імпульсивно реагувала, злилася та сперечалася. Зараз повідомлення про те, що «мені не подобається, що ви робите», ми відкриваємо, ставимо уподобання і більше нічого з ним не робимо».

Читайте також: “А шо ж мужик твій не полагодив?” Як Феміністична майстриня рятує самотніх жінок від домагань майстрів

Працювати з людьми важко. Навіть коли я спілкуюся з кимось, в розмові кажу, що в нас 8 % негативних відгуків. Я не кажу, що в нас 92 % позитивних, розумієте. І це те, з чим я прокидаюся й лягаю кожного ранку. Просто є невелика частинка людей, яким не подобається. Усі мені кажуть, що це неминуче, але я поки що не можу з цим змиритися.

Клієнтки-моделі

На першу фотосесію я запросила своїх подруг. Час від часу закликала в Інстаграмі приєднуватися тих, хто хоче стати моделлю. Потім зрозуміла, що мені потрібні жінки з різними параметрами. Щоб на фото можна було побачити і маленькі, і великі розміри. Пам’ятаю, як одного разу мене звинуватила дівчина, коли я написала, що шукаємо модель із розміром грудей D та E. Вона мені написала, що це дискримінація, але я просто вже знайшла з іншими розмірами жінок, і мені потрібна була саме така.

Не ділю жіноче тіло на стандартне чи нестандартні, але хочеться показувати більше різноманіття. Тому іноді я просто сама шукаю ті типажі, які уявляю, і які мені хочеться. Не вважаю це дискримінацією інших.

бренд нижньої білизни fem.bra
Часто на фотосесіях позують клієнтки бренду

З пропозицією позніматися часто й сама пишу дівчатам, які в нас раніше купували й надсилали фотовідгуки. Бачу, що в жінки приблизно той розмір, який я б хотіла показати. Останнього разу ми пошили два комплекти білизни спеціально для фотосесії. І я запросила клієнтку, яка в нас уже знімалася. Після зйомок вона одразу забрала ці два комплекти: «Давайте я їх куплю, не хочу знімати».

Ліфи не для всіх

Я задоволена своїм продуктом як жінка. Як підприємиця — не дуже. В мене чомусь таке уявлення, що ліф має підходити абсолютно всім. Не буду розповідати про те, що в нас супер білизна для всіх. Я чесно скажу, що 8 % жінок зі 100 кажуть, що їм більше зручно, коли знизу підтримує та є каркас.

Читайте також: Як спокусити француженок жіночою білизною з України. Історія від власниці Zhilyova Lingerie

Коли тільки починала бізнес, не була певна вийде в мене чи ні. Однак знала, що хоча б для себе залишиться зручний ліф. В період вигорання міркувала про закриття проєкту. Але мене зупинило те, що почала смакувати наперед, які ліфи я собі пошию, щоб був запас на кілька десятиліть уперед на випадок, якщо я не повернуся до цього бізнесу.

Я для бізнесу чи бізнес для мене

Цього літа у мене було весілля, перед яким я влаштувала дівич-вечір. А наступного дня після вечірки на дев’яту ранку запланувала фотосесію fem.bra. Коли вечір міг продовжитися в мене вдома і дівчата хотіли поїхати, я сказала: «сорян, мені рано вставати, у мене фотосесія fem.bra». Фотосесія пройшла прекрасно. У чоловіка також була парубоча вечірка і він так само прийшов пізно, встав зі мною рано вранці й поїхав на фотосесію допомагати. Бо fem.bra!

Та сама фотосесія в купальниках після після дівич-вечору

Тоді зрозуміла, що це занадто. Адже можна було в інший день провести фотосесію, насамкінець не проводити. Я усвідомила, що будую так своє життя, що це не fem.bra для мене, а я для fem.bra. Що fem.bra головніше, ніж я. Часто жартувала, що я і є fem.bra. Потім мені перестало бути смішно.

Зараз рухаюся в тому напрямку, щоби відокремити себе від бізнесу. Поставити свої потреби на перше місце.

Суспільство

UAnimals запустили онлайн-видання про гуманність до тварин і довкілля

Опубліковано

Зоозахисна організація UAnimals запустила онлайн-видання про гуманність до тварин і довкілля. Це історії про тварин, людей, водойми, ліси та заповідники під час війни, а також про зв’язок людини й природи, про милосердя і порятунок, про жорстокість та байдужість. 

Про це повідомили представники UAnimals у Telegram.

“На прикладі окремих людей, компаній, притулків, організацій тощо ми показуємо, як по-різному люди ставляться до навколишнього світу, і шукаємо відповіді на щоденні болісні питання про гуманне співжиття”, — зазначають зоозахисники.

Читайте також: Коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

На сайті представлені інтерв’ю із людьми, які рятували тварин, розслідування про тих, хто завдає шкоди природі та тваринам, аналітичні тексти, колонки, репортажі тощо. Видання можна почитати українською та англійською.

Почитати онлайн-видання можна за посиланням.

Нагадаємо, на Київщині знайшли найбільшу популяцію рідкої сон-трави з Червоної книги.

Фото: UAnimals

Читати далі

Суспільство

На вокзалі Києва відкрився пункт рекрутингу до армії

Опубліковано

Міністерство оборони України 7 травня 2024 року в Києві на Центральному залізничному вокзалі відкрило інформаційну точку, де можна отримати інформацію про рекрутингові центри, які діють на території України.

Про це повідомляє “Укрзалізниця”.

Спеціально навчені працівники Укрзалізниці надаватимуть інформацію щодо вакансій у ЗСУ та відповідатимуть на поширені питання про посади у військових підрозділах.

Цей пілотний проєкт Міністерства оборони України за підтримки Укрзалізниці має на меті прозоро інформувати людей про можливості ефективної допомоги Силам оборони України та стимулювати до добровільного залучення на військову службу.

Читайте також: Військові будуть отримувати більше відпускних днів: що змінилося

«Кожного тижня в Україні відкриваються центри рекрутингу української армії. За декілька місяців їх мережа буде по всій Україні. У будь-якому центрі до лав Сил оборони може долучитися людина з будь-якого регіону. Це можливо, навіть маючи на руках повістку для уточнення облікових даних. Тому інформаційні пункти на залізничному вокзалі дозволять нам максимально донести цю інформацію до громадян», — зазначила заступник міністра оборони України Наталія Калмикова.

Інформаційний пункт рекрутингу знаходиться в центральному вестибюлі вокзалу, між головним інфопоінтом та входом до зали №3.

Нагадаємо, британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні.

Фото: УЗ

Читати далі

Суспільство

Євген Клопотенко запустив сервіс замовлення шеф-кухаря додому: як цим можна скористатися

Опубліковано

Євген Клопотенко запустив новий сервіс Makitra, який дозволяє замовляти шеф-кухаря додому. Головна мета цього сервісу – звільнити людей від щоденних клопотів з приготування їжі, щоб вони мали більше часу на спілкування з родиною та відпочинок.

Про це повідомляє видання village

Також Makitra створює нові можливості для українських шеф-кухарів, які часто стикаються з професійним вигоранням.

Сервіс пропонує можливість замовити приготування їжі на 4-5 днів для сім’ї на щодень або обслуговування сімейних обідів та зустрічей з друзями. Меню для платформи розробив сам Євген Клопотенко, воно включає понад 200 страв, які поєднують українські традиції з сучасними гастрономічними трендами.

Читайте також: Вільне для вільних: зооволонтерка з Бахмута евакуювала понад 150 собак (ВІДЕО)

При замовленні команда Makitra враховує побажання клієнтів щодо улюблених продуктів та особливостей харчування. Шеф-кухарі купують продукти у магазинах великих мереж за кілька годин до візиту та готують страви на кухні замовника. Кожна страва упаковується в спеціальні контейнери з маркуванням та інструкціями з розігріву й сервірування. Також шеф-кухар відповідає за чистоту на кухні та зберігає конфіденційність клієнтів.

Нагадаємо, Укрзалізниця приготувала Великодні обіди для Харківщини – фото.

Фото: Makitra

Читати далі