Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«50 хвилин світла за день». Правила безпечної поведінки від ДСНС під час тривалого відключення електроенергії

Партнерський матеріал

Опубліковано

Тривале відключення електроенергії, про яке всі говорять, у деяких громадах — уже реальність. Окремі райони маленьких містечок отримують електроенергію всього на кілька годин на добу. А в дні аварійних відключень — навіть не годин, а хвилин.

Місцеві пабліки завалені коментарями від споживачів, які розповідають про свої умови:

  • «Останній раз за розкладом була електроенергія лише в суботу. А надалі і по 7, і по 10 годин без світла».
  • «По вулиці Ткацька світло взагалі дали на одну годину за добу».
  • «Як можна зберігати спокій, коли в будинку 10 градусів тепла і є діти маленькі?».
  • «35 хвилин зі світлом це вже розкіш».
  • «Тиждень сидимо з дитиною без світла. То хоч з 22 до 24 вмикали, а вчора взагалі…».
  • «Громада другу добу на спецаварійному вимкненні. Електроопалення у двох багатоповерхових будинках без наявності газових плит. Близько 400 людей у холоді: малюки, особи з інвалідністю…».
  • «У селі взагалі за день 40 хвилин світла».
  • «9 градусів у квартирі, і це не тільки в мене»«50 хвилин світла за день, води нема, тепла теж».

За таких умов люди вимушені шукати альтернативні джерела енергії та прилади, які допоможуть пережити зиму. Мережа кишить статтями та відео про повербанки, акумулятори, саморобні генератори та каміни-буржуйки. Але водночас в інфополі вже з’являються докази того, наскільки небезпечними можуть бути ці засоби, якщо не дотримуватися правил безпеки. Заголовки медіа розповідають про пожежі, вибухи та отруєння чадним газом:

  • Через пічне опалення на Черкащині виникли чотири пожежі за добу
  • На Волині у багатоповерхівці вибухнули газові балони
  • На Прикарпатті від генератора загинув чоловік
  • У Шосткинському районі через необережне використання свічки в своїй квартирі у пожежі загинула 80-річна жінка

Тож тривале відключення світла треба не просто пережити, а пережити безпечно. Як це зробити? Що придбати і яких інструкцій дотримуватись, користуючись новими приладами чи конструкціями? Жителі містечка Кролевець на Сумщині на початку грудня майже тиждень жили в умовах, наближених до повного відключення електроенергії.

Зʼясовуємо, з якими проблемами вони стикалися протягом цього періоду, які рішення шукали і чи успішними були ці рішення. Також разом з експертами Державної служби України з надзвичайних ситуацій розбираємось, яких правил безпеки маєте дотримуватись, якщо і ваш населений пункт опиниться без світла, опалення чи води. 

Газ

Газ є чи не основним джерелом енергії на заміну електриці. Щоправда, власники газових котлів не надто виграють, адже для роботи цим приладам теж потрібна електроенергія. Ба більше, під час відключень вони починають виходити з ладу: або просто не гріють, або навіть може статися витік газу.  

Так, мешканка пʼятиповерхівки Тетяна розповідає, що останнім часом в її районі світла не буває по 10, 12 або навіть 20 годин: «Ще не було морозів, але температура у квартирі не підіймається вище 16 градусів. Під час відключень ми вже  “попрощалися” з витяжкою, яка перестала працювати. Але основне — це газовий котел: щоразу, як дають електрику, він запускається із затримкою. Годину може “клацати”, так і не ввімкнувшись. Це небезпечно, та й не дозволяє прогріти квартиру, поки є дорогоцінне світло. А прогрівати треба, бо ситуація наближається до критичної: на стінах з’явилася пліснява, відклеюються шпалери. Мій п’ятирічний син четвертий тиждень не може побороти застуду».

Якщо ж газ не підходить до помешкання в трубі, що нерідко буває в невеликих містечках та селах, у хід ідуть газові балони, горілки та пальники. Усе це — обладнання, яке вимагає підвищеної уваги до безпеки. У квартирах та приватних будинках, на балконах, у кіосках — новини про вибухи газових балонів останнім часом з’являються в медіа.

Щоб запобігти  небезпеці, слід купувати тільки сертифіковану продукцію, уважно вивчати інструкцію та дотримуватися правил безпеки. Детально про поводження з газовим обладнанням розповідають експерти ДСНС:

«У квартирах можна використовувати лише туристичні газові пальники, але в приміщенні, де живуть люди, обовʼязково мусить бути вентиляція. Необхідно стежити за цілісністю балончика та тримати його подалі від сонячних променів та високих температур». Спеціалісти наголошують: великі газові балони можна використовувати лише у приватному секторі, розміщувати їх у багатоповерхівках — заборонено. Заправляти такі балони можна лише у спеціальних установах, а для перевірки справності газових колонок і котлів потрібно викликати спеціаліста газової служби. 

Пічне опалення та відкритий вогонь

Невеличкі містечка та села нібито виграють «битву за тепло» у великих міст через те, що в приватному секторі часто є опалення дровами (або ж його можна легше організувати). Однак і тут є свої «але». Якщо пічним опаленням довго не користувалися, його обов’язково слід перевірити на тріщини та прочистити димоходи. А якщо встановлюєте новий опалювальний прилад на кшталт котла, каміна чи буржуйки — не нехтуйте правилами безпеки.  

Ірина мешкає у приватному будинку на околиці міста, світла в її оселі немає від 4 до 18 годин на добу: «Чоловік наразі в ЗСУ, а я з двома дітьми живу в доволі великому будинку, — розповідає вона. — У нас від електрики залежить усе: і опалення, і постачання води зі свердловини, і приготування їжі. Електроплиту замінили на портативну газову з балоном. Ще влітку встановили дров’яний котел-камін, придбали генератор, щоб працювали насоси на воду та інше обладнання. Звісно, вмикаю генератор лише на вулиці, дотримуюся правил з усіма приладами. Але небезпеки все одно не вдалося уникнути: у підвалі неправильно підключили якісь труби, це призвело до закипання котла-каміна, який розташований на кухні, де ми з дітьми проводимо майже весь час».

У ДСНС зазначають, що за 11 місяців 2022 року виникло 3794 пожежі через порушення правил пожежної безпеки при користуванні печами. Лише за перші 12 днів грудня трапилося 305 таких пожеж, тоді як минулого місяця за аналогічний період — 154. Тобто ріст фактично на 100%. Як уникнути таких випадків? Дотримуватися правил пожежної безпеки.

Наприклад, буржуйка призначена лише для приватного будинку. Її не можна встановлювати на дерев’яну підлогу: це має бути жерсть, бетон, керамічна плитка, цегла. Можна поставити її на ніжки — це заощадить будівельні матеріали. Стінки біля буржуйки облицьовують керамічною плиткою. Рятувальники ДСНС радять виконувати такі правила: «Труба для димоходу та спеціальний барʼєр у стіні чи стелі повинні бути з негорючих матеріалів, наприклад, товстого шару неіржавної сталі. Печі обирайте теж з неіржавної сталі або чавуну»

Також рятувальники наголошують, що розпізнати отруєння чадним газом вкрай складно, бо він не має запаху. За даними Міністерства охорони здоров’я України, за листопад 2022 року зафіксовано 368 випадків отруєння чадним газом (з яких 92 дитини). Із 368 громадян 20 — померло. Тому головна порада ДСНС — зробити все, щоб запобігти біді. Якщо ви використовуєте вдома піч, котел або інші теплогенерувальні пристрої, пов’язані з горінням, встановіть детектор чадного газу: якщо гранично допустима концентрація чадного газу перевищиться, він подасть сигнал. 

Портативні зарядні станції, акумулятори та генератори

Обігріти житло можна газом чи дровами, а от живити електроприлади можна тільки електрикою. Для гаджетів та ламп українці купують класичні повербанки, для ноутбуків та одночасної зарядки кількох девайсів — портативні зарядні станції. Щоправда, зараз їх не так легко замовити через дефіцит, а ціна — кусається. Тому ще один поширений варіант — автомобільні акумулятори, поєднані з інверторами, які працюють за тим же принципом, що й зарядні станції.

Так зробив Ігор: «Удома ми користувалися кабельним інтернетом, і це стало порятунком: виявилося, що стара технологія xDSL працює навіть під час відключень світла, достатньо тільки заживити модем. Для цього придбали гелевий акумулятор та інвертор: тепер можемо користуватися мережею, заряджати гаджети, вистачає навіть на освітлення оселі світлодіодними лампочками. Інші потреби цей спосіб не закриває, тому розглядаю придбання генератора».

Слід пам’ятати, що звичайний кислотний акумулятор з автомобіля під час роботи виділяє водень: у закритому приміщенні ці випари накопичуються. Суміш кисню та водню легко займається і може призвести до вибуху та пожежі. Саме тому тим, хто збирається вирішити проблему електропостачання таким способом, радять обирати гелеві акумулятори. Але при цьому не варто забувати про правила безпеки.

Альтернативою акумулятору може стати генератор. Але ДСНС наголошує, що генератори можна використовувати лише на вулиці, тому цей варіант підходить радше для мешканців приватних будинків. 

Ось що говорять про безпеку використання генераторів експерти ДСНС: «Купувати слід лише сертифіковану продукцію в ліцензованих точках продажу та уважно дотримуватись інструкцій. Генератор потрібно встановлювати за шість метрів від будівель під накриттям від дощу та снігу або в окремому технічному приміщенні з вентиляцією. Встановленням має займатися професійний електрик, він же має перевірити стан проводки в будинку перед запуском. Пальне та мастило для генератора зберігайте за межами житлової зони, у спеціальних каністрах».

Замість висновків: рекомендації від ДСНС

«Головне, про що потрібно пам’ятати, — безпека починається з кожної родини», — говорять у ДСНС. І тому просять кожного у себе вдома стежити за справністю електропроводки, не вмикати одночасно багато приладів. Часто пожежі виникають внаслідок несправності проводки чи перенавантаження мережі, тому періодично варто викликати спеціаліста й перевіряти її. Також радять проконсультуватися з фахівцем-електриком, який порадить, що можна зробити саме для вашої оселі (наприклад, встановити джерела безперебійного живлення).

Якщо увімкнути хоч якийсь обігрів немає можливості, слід завчасно подбати про теплий одяг, а також про термобілизну. Ліхтарі, свічки, повербанки, продукти тривалого зберігання, запас питної та технічної води — усі ці прості речі сьогодні дозволяють пережити складні часи. Не нехтуйте правилами безпеки і разом до перемоги! 

Ця публікація була створена в межах кампанії «Безпека (Ци)Вільних». Кампанія «Безпека (Ци)Вільних» реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі