Суспільство
5 (не)очевидних кроків, які допоможуть рестораторам пережити коронакризу
Восени частина гостей не повернулись в улюблений ресторан: відвідуваність закладів у вересні і жовтні на 15-20% нижче в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Як пристосуватися до нових реалій – поради коуча Ольги Насонової
Цей рік виявився непростим для рестораторів. Локдаун, під час якого заклади громадського харчування не працювали, зростання захворюваності Covid-19 і побоювання споживачів ходити по ресторанах – зробили свою справу. Відвідуваність знижується. Але навіть в кризові часи можна не тільки зберегти свій бізнес, а й збільшити кількість клієнтів.
Генеральний директор компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова розповідає, що кожен другий новий ресторан в Україні відкриває підприємець-новачок. Власний заклад громадського харчування здається простим та легким бізнесом. Для цього потрібно знайти приміщення, зробити в ньому ремонт, розробити меню та зустрічати гостей. Під час роботи з’ясовується, що все не так просто і більшість новачків роблять найпростіші помилки.
Насонова розказала ШоТам про п’ять кроків, які допоможуть пережити кризові часи
Ольга Насонова
Працює у сфері консалтингу на ресторанному ринку близько 20 років. Займається розробкою концепцій закладів громадського харчування, пошуком приміщень під майбутній ресторан, надає послуги кризового менеджера і допомагає підібрати персонал
Скоротити витрати
Це перший крок, на який необхідно піти власнику ресторану. Почати варто зі зниження орендної плати – навесні власники приміщень не стягували плату з власників закладів громадського харчування, а влітку надали знижки. Восени розцінки повернулися на докарантинний рівень, і зараз саме час знову попросити про дисконт. Як його розрахувати? Орендна плата не повинна перевищувати 15% від обсягу продажів закладу, в іншому випадку його робота стане збитковою. До власників приміщень можна апелювати. Багато з них розуміють, що через коронавирус Covid-19 багато компаній не поспішають розвиватися. Тому, якщо ресторан закриється, то знайти йому заміну буде вкрай важко. Особливо в зимовий період, коли необхідно платити за опалення приміщення. Зараз ці витрати несе орендар.
Читайте також: PARTNERS IN CRIME: як не вбити кохання спільним бізнесом
Скоротити витрати необхідно і на виплату заробітних плат персоналу. Це не означає, що всіх треба звільнити. Але можна взяти приклад з ресторанів в Італії, де гостей часто обслуговують власники закладу. Так вони економлять на заробітній платі. Необхідно критично оцінити, чим зайняті співробітники. Наприклад, якщо основна маса гостей приходить ввечері, а вранці та вдень ресторан порожній, то частину персоналу можна перевести на неповний робочий день.
Подумати над тим, як залучити нових гостей
Власнику необхідно попрацювати над тим, щоб розширити аудиторію свого закладу. Особливо це стосується тих ресторанів, які знаходяться біля офісних центрів. Більшість працівників офісів зараз працюють віддалено, а значить – нікому приходити на сніданки та бізнес-ланчі. Що робити? Залучати гостей на вечері. Наприклад, можна запросити відомого бармена, розробити нові коктейлі та влаштовувати дегустації. Або розповісти про те, які цікаві страви спеціально для ресторану придумав відомий шеф-кухар, і запрошувати на дегустацію.
Мотивувати клієнтів витрачати більше
Потрібно попрацювати над тим, щоб відвідувачі замовляли більше страв. Для цього необхідно розробити пропозиції для компаній, які можуть замовляти відразу кілька гостей разом. Вони, як правило, приносять ресторанам непоганий прибуток. Крім того, в меню потрібно додати кілька дорогих, але цікавих пропозицій. Багато не треба – достатньо двох-трьох найменувань. У кожен заклад періодично заходять люди, які готові витратити більше.
Читайте також: Кондитерська Milly Filly: в карантин найкоротша доставка була — на метр
Замовити додаткове блюдо або напій гостей мотивують офіціанти. Вони можуть пропонувати закуски перед подачею основної страви, розповідати про акції або презентувати смачний десерт після основної вечері. Часто гості погоджуються на пропозицію офіціанта зробити додаткове замовлення. Потрібно мотивувати і співробітників закладу продавати більше, наприклад, пропонувати їм додатковий бонус за кожне нове замовлення.
Влаштовувати акції
Під час кризи 2014 року більшість ресторанів вижили тому, що пропонували своїм гостям 50% знижки на страви. Акції та програми лояльності добре діють в період нестабільності: багато гостей хочуть відвідати ресторан, але планують економити.
Читайте також: Бар для відьом та еротичне кафе: шість незвичайних київських закладів
Перевірені варіанти – це знижки або можливість отримати другу страву безкоштовно. Але тут важливо не помилитися і ввести деякі обмеження. Наприклад, акції можуть діяти з 15.00 до 17.00 щодня, виключно по понеділках і вівторках або тільки по неділях. Їх завдання – продавати максимально можливу кількість страв і заробити на обсягах продажів.
Якщо акції будуть проходити постійно, то гостей буде небагато протягом дня, замість прибутку можна отримати збитки.
Знижки необхідно надавати не на весь асортимент, а тільки на певні страви в меню. За кілька годин проведення акції попит на їжу може вирости в кілька разів і працівникам кухні буде складно подавати гостям відразу весь асортимент меню. А ось три-чотири найменування кухарі можуть приготувати швидко. Гості не люблять чекати, тому швидкість має величезне значення при проведенні подібних акцій. Заздалегідь варто придбати і про контейнери для їжі, в які можна запакувати частину страв з собою. Це буде корисним для тих, хто приходить в ресторан один і частину страв має намір забрати додому.
Працювати над службою доставки
Локдаун в листопаді або у грудні не виключений – піти на крайні заходи доведеться в тому випадку, якщо захворюваність на Covid-19 буде стрімко рости. В цьому випадку ресторани можуть закритися і одна з небагатьох можливостей в цьому випадку протриматися на плаву – розвивати власну службу доставки. Під час першого локдауну попит на її послуги зріс в рази. Але для цього необхідно рекламувати цю послугу своїм гостям вже зараз. Для цього інформацію можна розміщувати в соціальних мережах або розповідати про таку можливість гостям.
Читайте також: Комбуча, або чайний гриб: 5 українських виробників та де можна купити
Необхідно працювати і над зниженням собівартості доставки. Можна оцінити, що вигідніше – мати стосунки зі сторонніми службами або організувати свою. Природньо, обсяги замовлень з доставкою додому не зможуть зрівнятися з тими, які ресторатори отримують всередині закладів. Однак вони можуть допомогти ресторатору врятувати свій бізнес у найважчі часи.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі