Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Здоровань, гедоніст чи мандрівник? Дізнайся, який ти карпатський ведмідь (ТЕСТ)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Бурий ведмідь — символ українських Карпат, який може назавжди зникнути з території нашої країни. Разом із експертами WWF-Україна ми вже розповідали, чому так відбувається та як можна виправити ситуацію. Цього разу пропонуємо дізнатися, що спільного між людиною та карпатським ведмедем. Спойлер: спільного значно більше, ніж може здаватися.

0%

Чи вдаєтесь ви до хитрощів у складних, небезпечних чи кризових ситуаціях?

WWF

Під час відпустки ви залишаєтеся в рідному місті/селі чи вирушаєте в подорож?

WWF

Якщо це все ж подорож, який вид пересування в новому місті ви оберете?

WWF

Ви вживаєте м’ясо?

WWF

А як щодо солодкого?

WWF

Скільки годин на день ви спите?

WWF

Ви вважаєте себе справедливою людиною?

WWF

У вашій квартирі/будинку багато рослин?

WWF

А якби на вихідних сусіди влаштували «суботник» і висаджували дерева поруч із будинком, ви б приєдналися?

WWF

Ви любите тварин?

WWF

А як ви ставитеся до сортування відходів?

WWF

Ви колись брали участь в акціях чи мітингах, аби домогтися справедливості?

WWF

І наостанок. Ви колись задумалися над переїздом до іншої країни?

Здоровань чи гедоніст. Дізнайся, який ти карпатський ведмідь?
Ви — ведмідь-здоровань

Попри свої розміри та, визнаємо, грізний вигляд хижака — близько 80% харчування ведмедя протягом року — це чемне вегетаріанство. Його зуби та універсальна система травлення дозволяють йому однаково споживати як тваринну, так і рослинну їжу. Проте у Карпатах клишоногий надає перевагу рослинним кормам. Протягом року він і на галявині може «попастися», із завзяттям корови жуючи зелену траву, і по плодових деревах полазити — там він перегризає гілля з найбільшою кількістю плодів, аби поласувати яблуками-грушами на землі. М’ясо ведмідь споживає здебільшого тоді, коли рослинного корму для повноцінного існування йому не вистачає, найчастіше — ранньої весни, після того, як виходить з барлогу.
Ви — ведмідь-людина

Насправді у нас багато спільного з ведмедями. Зокрема, ми однаково бачимо світ. Адже ведмідь — одна з небагатьох тварин, яка має кольоровий зір. Він, як і ми, — має п’ять пальців на лапах, а за потреби — може ставати та ходити на задніх, що робить його ще більш подібним до людини. Або нас — до ведмедя. Крім того, вважається, що психологія ведмедів найбільше подібна до людської: клишоногі можуть вдаватися до хитрощів, наприклад, йти задом наперед, аби заплутати сліди для мисливця біля барлогу. На жаль, спільною рисою у нас є деякі хвороби, зокрема гідроцефалія (хвороба головного мозку).
Ви — ведмідь-садівник

Здається, ваша любов до рослин та природи може неабияк надихнути інших! До чого тут ведмеді? Цікавий факт: аби посадити хоча б одне дерево, людина має прикласти чимало зусиль, а от ведмедю достатньо просто жити. Можливо, клишоногий і не підозрює цього (хоча ми впевнені, все він прекрасно знає) — та він саджає ліси! Завдяки тому, що він споживає рослинну їжу і любить мандрувати на далекі відстані — у своєму посліді, який він залишає дорогою, та на своєму хутрі він розносить насіння і допомагає лісотворенню.
Ви — ведмідь мандрівник

Напевно, так, як любите подорожувати ви, не любить цього ніхто… Крім карпатського ведмедя. Клишоногі можуть долати великі відстані весною та осінню, коли їм не вистачає харчу. Також вони можуть шукати місце для облаштування барлогу — де б, зокрема, не відчувалося людського турбування. Наприклад, ведмідь з Польських Карпат промандрував цілих 200 км до нашої країни, і лише тут до душі йому припала «квартира» для зимового сну. А от молоді самці іноді перетинають кордони одночасно кількох країн Карпатського регіону у пошуках пари, буквально переходячи гори і ріки заради кохання!
Ви — ведмідь-громадянин

Схоже, вам не байдуже на все, що відбувається довкола. Ви прагнете справедливості та готові боротися за правду. А ще завжди намагаєтеся зробити так, аби ваші дії приносили якусь користь для суспільства. І в цьому є дещо спільне з карпатськими ведмедями. Скажімо, коли хижаки потребують тваринної їжі — вони полюють, в основному, на ослаблених та хворих тварин, поїдають падлину та залишки жертв інших хижаків. У такий спосіб вони підтримують здоров’я популяцій диких тварин та «чистоту» лісу.
Ви — ведмідь-гедоніст

Здається, ви обожнюєте отримувати максимум від життя. А тому ні в чому собі не відмовляєте, інколи — навіть у солодкому. А знаєте, хто ще обожнює поласувати солодощами? Бурий ведмідь! І найбільший смаколик для нього — це мед. Його органи чуття дозволяють відчути запах «рідкого золота» за 8-9 км, а дзижчання бджіл почути за 5 км! Тому жодна пасіка не сховається від цього ласуна. Через нестримну любов до меду, він, власне, і отримав своє ім’я. Адже у слов’янських мовах ведмідь — «той, хто відає мед». Проте, як і в людей, зуби у ведмедів можуть псуватися через надмірну кількість солодкого. Тому, навіть добре, що це така непроста задача — здобути мед.

Поділіться своїми результатами:

Сподіваємось, карпатські ведмеді ніколи не зникнуть, як і ваші донати для ШоТам.

Суспільство

У застосунку «Київ Цифровий» тепер можна придбати квиток на кільцеву електричку

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Відтепер у міському застосунку «Київ Цифровий» можна придбати QR-квитки на кільцеву електричку.

Про це повідомляє КМДА.

Для того, щоб придбати квиток, необхідно:

  • вибрати сервіс «QR-квитки» – «Кільцева електричка»;
  • вибрати кількість квитків і спосіб оплати;
  • здійснити оплату з банківської картки, Apple Pay або Google Pay;
  • відсканувати QR-квиток на валідаторі при вході на станцію, так само як і в інших видах транспорту.

Читайте також: Місце сили та єднання. Навіщо нам Пантеон Героїв на Аскольдовій могилі

Фото: t.me/kyiv_city_express

Нагадаємо, що QR-квиток на електричку одноденний, тому скористатися ним можна лише в день придбання. Квиток не діє в інших типах громадського транспорту. Вартість квитка – 15 грн.

Раніше ми повідомляли, команда застосунку «Київ Цифровий» запустила платформу «Безпечне небо» для допомоги силам ППО столиці.

Крім того, застосунок «Київ Цифровий» інтегрували з «Дією».

Фото: t.me/KyivCityOfficial

Читати далі

Суспільство

Сто протезів на місяць. У Львові відкривають унікальну протезну майстерню

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Національний реабілітаційний центр «Незламні» запускає першу майстерню протезування, яка за місяць виготовлятиме щонайменше 100 протезів для українців.

Про це повідомили у Львівській міській раді.

Що відомо про майстерню

Площа приміщень нової майстерні – 250 м². Майстерня складається з гіпсової, де виготовлятимуть гіпсові негативи, кімнати з пічками та верстатами, де робитимуть куксоприймачі, а також примірочної і тренувальної кімнати.

Нова майстерня, як і попередня «мобільна лабораторія», що запрацювала у Центрі «Незламні» у вересні, оснащена обладнанням одного з найкращих у світі виробників – німецької компанії Ottobock.

Команда протезної майстерні

У команді центру – вісім фахівців. Це протезисти із багаторічним досвідом роботи та молоді спеціалісти. Серед них Ілля Пилипенко – танкіст, що втратив ногу в бою із окупантами. Захисник лікується у центрі «Незламні». Невдовзі він отримає протез, а потім, пройшовши навчання, допомагатиме іншим протезистам.

Хто допоміг із запуском

Відкрити майстерню протезування вдається завдяки допомозі донорів. Зокрема, бренд Nescafе компанії Nestlе передав 3,5 млн грн для реновації приміщення. Обладнання вдалося придбати завдяки коштам американської організації The Global Jewish 9-1-1 та БФ «Запорука».

Про центр «Незламні»

Національний реабілітаційний центр «Незламні» – це унікальне місце, де дорослі та діти, які постраждали від війни, отримують комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Це реконструктивна хірургія, ортопедія і роботичне протезування.

Крім того, у центрі займаються фізичною, психологічною та психосоціальною реабілітацією постраждалих військових та цивільних. Проєкт реалізується Першим медичним об’єднанням Львова та Львівською міською радою за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.

Напрямок протезування центр «Незламні» запустив торік, відкривши мобільну майстерню. Її разом з обладнанням та комплектуючими від німецької компанії Ottobock надала Мальтійська служба допомоги. Разом з майстернею центр «Незламні» отримав 200 протезів.

Нагадаємо, у Національному реабілітаційному центрі «Незламні» запустили напрям дитячого протезування. Першим протез отримав син українського захисника.

Також ми повідомляли, що американська гуманітарна організація Direct Relief надає 1 мільйон доларів на придбання реабілітаційного обладнання для центру «Незламні».

Фото: unbroken.org.ua

Читати далі

Суспільство

Ветеран запустив ресторан із пивоварнею та забезпечив роботою переселенців з Маріуполя (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Ветеран російсько-української війни Андрій Сарвіра після служби запустив ресторан із пивоварнею. З початком вторгнення заклад колишнього десантника перетворився на волонтерський хаб, а сьогодні First Wave забезпечує роботою переселенців із Маріуполя.

Про це розповідає ШоТам.

Андрій Сарвіра у 2015 році пішов добровольцем до 81 окремої десантно-штурмової бригади. Чоловік виконував бойові завдання в районах Попасної та Водяного, а після демобілізації здійснив давню мрію – відкрив піцерію. Поступово заклад розширився та перетворився на повноцінний ресторан із власною пивоварнею.

З початком повномасштабного вторгнення проєкт ветерана перетворився на волонтерський хаб. Команда безкоштовно годувала переселенців, військових та всіх, хто опинився в біді. 

Сьогодні ж Андрій наважився на відновлення роботи: аби підтримати економіку України та забезпечити робочими місцями переселенців.

Читайте також: Місце сили та єднання. Навіщо нам Пантеон Героїв на Аскольдовій могилі

«За минулий рік ресторан був і волонтерським хабом, і безкоштовною їдальнею. Нині ми знову запрошуємо гостей на квізи та смачне пиво, щоб підтримати економіку держави та надати робочі місця. Зараз цю славну традицію продовжують переселенці з Маріуполя. Це люди, які намагаються побудувати нове життя», – ділиться засновник First Wave Андрій Сарвіра.

Повернути івентпаб до життя Андрієві допомагає Український ветеранський фонд.

«Завдяки гранту «ВАРТО» ми вже придбали сцену, музичне обладнання та інше. І плануємо найближчим часом докупити обладнання на кухню. Звичайно, раджу всім ветеранам також звертатися і пробуватися в різних грантах, зокрема і у «ВАРТО». Я знаю багатьох людей, у яких це вийшло. Вони розвивають свій бізнес завдяки цим грошам, тому спробувати, звичайно, потрібно», – запевняє Андрій Сарвіра.

Раніше ми писали, що ветеран російсько-української війни Олександр Рубан облаштовує на Одещині унікальний енергонезалежний шелтер, аби військові та переселенці могли дозволити собі орендувати житло біля моря за доступною ціною.

Фото: ШоТам.

Читати далі