Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Здорова їжа — здорові родини». Як біопрепарати від БТУ-ЦЕНТР безпечно позбавлять овочі від шкідників

У місті Ладижин, що на Вінниччині, українські мікробіологи з компанії БТУ-ЦЕНТР створюють унікальні біопрепарати.

Коментарі

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

У місті Ладижин, що на Вінниччині, українські мікробіологи з компанії БТУ-ЦЕНТР створюють унікальні біопрепарати. Їх під торговою маркою «Жива Земля», як альтернативу хімії, купують і фермери для свого городу, і великі агропідприємства. Серед продукції — біодобрива, оздоровлювачі ґрунту, натуральні стимулятори росту тощо. Головна мікробіологиня компанії Ольга Нагорна розповіла, чому не всі мікроби є шкідливими для людини, як на їхній основі створюють біопрепарати, чим вони відрізняються між собою та чому дозволяють більше не спалювати листя й рятувати екологію.

Ольга Нагорна,
Ольга Нагорна,

Головна мікробіологиня компанії БТУ-ЦЕНТР, лауреатка Державної премії в галузі науки і техніки

Мікроби не завжди шкідливі для людини

У суспільстві досі існує міф, що всі мікроби — це погано, треба постійно мити руки, щоб їх знешкодити. Насправді ж не всі вони для нас шкідливі, серед них є й наші друзі. Ми народжуємося без мікрофлори, й отримуємо її в нагороду від матері через грудне молоко. В нашому роті, кишківнику, на слизових багато молочнокислих бактерій, дріжджів, на шкірі живуть стафілококи та стрептококи. Вони забезпечують нам імунітет, і поки ми не поранимось чи опечемось, вони нам не страшні. Іноді, коли з’їмо холодне морозиво, починає боліти горло. Це також через те, що в нас на слизових існують мікроби, яким ми дали змогу розвинутися. Але здорова загартована людина, яка споживає корисну їжу, мирно співіснує з цими мікробами. А от, людина, в якій немає необхідної мікрофлори, приречена на загибель.

Це стосується всього живого. У природі взагалі всюди є мікроби — в повітрі, ґрунті, воді та навіть у приміщеннях, де ми мешкаємо чи працюємо є мікроби, які потрапляють туди з нашого волосся, шкіри, одягу, з вулиці тощо. Коли ми почали вивчати фізіологію рослин та склад ґрунту, то зрозуміли, що між ними існує дуже тісний зв’язок. Ґрунт — це результат життєдіяльності мікроорганізмів, тобто саме вони його створюють. Наприклад, мікроби, що потрапили на скелю з пилом чи водою, поступово формують на ній живий ґрунт разом з опадами й сонячним світлом і іншими природними факторами.

Хімічна обробка вбиває ґрунт

Якщо в ґрунт вносити багато хімії, особливо гербіцидів і мінеральних добрив, то земля поступово перестає бути живою і перетворюється на твердий глинистий субстрат або сипкий як пісок. Тобто, ґрунт втрачає біологічну активність через те, що там все живе вмирає. А там, де людина не втручалася, у лісах чи степах, там ґрунт дуже родючий, немає хвороб і шкідників, і все там добре росте і розвивається. Це завдяки балансу всіх живих організмів, зокрема балансу різних мікробів. Є дані, які підтверджують, що на 1 гектарі незайманого степу накопичується до 25 тонн мікробної маси. Натомість в агросистемах, за кращих умов, – тільки від п’яти до семи тонн мікроорганізмів на гектар. Зменшення їх кількості відбувається через те, що аграрії вимушені для збереження врожаю проводити велику кількість обробок від бур’яну, хвороб та шкідників. Це приводить до загибелі всього живого у навколишньому середовищі. Проте, деякі аграрії діють розумно, дбають про збереження природи та родючості ґрунту.

Ми вперше зіткнулися з проблемою забруднених ґрунтів під час роботи з «Укрнафтою». Адже у результаті техногенних аварій нафти та пластових вод – ґрунт втрачає свою родючість. Але також ми помітили, що мікроорганізми можуть допомогти ґрунту відновитися. Фахівці компанії постійно вивчають останні наукові розробки, які підтверджують корисні  властивості різних мікроорганізмів для відновлення родючості ґрунту, активну участь їх у живленні та захисті рослин від хвороб і шкідників, у регуляції процесів росту і розвитку. Саме ці знання та власний досвід стали основою для створення наших біопрепаратів.

Бактерії тренуємо як олімпійську команду

У мене більш як 35 років досвіду роботи у розробці та виготовленні мікробних препаратів. З 1986 року я працюю з засновницею компанії БТУ-ЦЕНТР Валентиною Болоховською. Спочатку ми займалися технологією виготовлення та використання біополімерів, отримали за свою роботу Державну премію в галузі науки та техніки. Потім вже сфокусувалися на медицині та екології. Виробляємо препарати, що відновлюють родючість ґрунту, захищають рослини від хвороб і шкідників, дають можливість отримати якісну нешкідливу продукцію.

Взагалі всі  мікроорганізми, які є основою наших біологічних препаратів, ми беремо з природи. Багато штамів нам передають інститути. Для створення препаратів ми їх ретельно вивчаємо, відбираємо найкращі, «тренуємо», щоб мати найкращу дію. Це як тренувати олімпійську команду. Наші бактерії більш потужні, активніші ніж ті, які знаходяться в ґрунті, тому з легкістю борються зі шкідниками та хворобами.

Фахівці з відділу контролю якості БТУ-ЦЕНТР перевіряють всі препарати на різних стадіях їхнього виробництва. Мікробіологи ведуть селекцію і підтримують мікроорганізми в активному стані у власних високотехнологічних лабораторіях, відбираючи для препаратів лише найкращі й найбільш конкурентні варіанти. Потім передають їх на виробництво. Усі виробничі лінії містять багатоступеневу систему очищення води й повітря, чіткий контроль температур в підготовці поживного середовища, посуд і тара стерилізується, а приміщення обробляють антисептиками. Також у нас є сучасний і великий склад, спеціально для зберігання біологічних препаратів як для дачників, так і агропідприємств, які можуть замовляти великі партії товару.

З органікою рослини менше хворіють та піддаються стресам

Продукція БТУ-ЦЕНТР оздоровлює природу. Вона може бути цікавою і корисною як фермерам, які традиційним чином вирощують продукцію, використовуючи хімію, так і тим, хто хоче отримати абсолютно органічну продукцію. У першому випадку біологічний препарат дають додаткове живлення і захищають рослину від токсичної дії хімії, знімаючи додаткове навантаження з рослини. Господарі ж, які відмовилися від пестицидів, вже на 4-5 рік бачать, що в їх полях живлення відновлюється, рослина з ґрунтом нормально співіснує, земля покращується, а хвороб поступово стає менше.

Препарати БТУ-ЦЕНТР проти різних хвороб: ФІТОЦИД, ФІТОХЕЛП, МІКОХЕЛП, у нас вже більш як 10 років, клієнти залюбки беруть їх. Ми рекомендуємо наносити їх на насіння, заселяючи їх корисними бактеріями ще перед посівом. А коріння розсади бажано занурювати у розчин з біопрепаратами — це захистить її від хвороб і покращить розвиток. В окрему групу ми виділили біодобрива. Вони допомагають у живленні рослини, регуляції її метаболізму, ґрунтоутворенні, захисті від хвороб. Наші мікроорганізми дають рослинам природні фітогормони, амінокислоти, вітаміни, які покращують ріст і розвиток рослини, бережуть її енергію на синтез цих речовин. Особливо це важливо у періоди, коли рослина потерпає від стресу.

Читайте також: “Наша мета – здорова земля”. Як працює найбільша в Україні компанія з виробництва біопрепаратів

Ми також пропонуємо біостимулятори, які відновлюють рослину, повертають їй життя. Наші клієнти не можуть повірити, що після дуже сильного пошкодження рослин, коли немає ніякої надії, рослина швидко відроджується, кажуть, що це якийсь фокус. Насправді це не чаклунство, не вигадка, а природна властивість. Ми просто позичаємо це у природи, і переносимо в агросистеми.

Біопрепарати — ваш порятунок від шкідників

Завжди залишається небезпека від шкідників, які є основними переносниками збудників хвороб. Тут на допомогу приходять наші біоінсектициди: БІТОКСИБАЦИЛІН, ЛЕПІДОЦИД, МЕТАВАЙТ, які завдяки бактеріям і грибам, які входять до їх складу, діють адресно, лише на шкідливих комах, не заподіюючи шкоди корисним комахам-опилювачам та природі. Наприклад, бактеріальні препарати Бітоксибацилін та Лепідоцид діють проти листогризучих комах, які разом з листям з’їдають спори та токсини цих бактерій і гинуть. 

Метавайт є грибним препаратом контактної дії. Він особливо актуальний для фермерів, які розводять ягоди. Перед тим, як закладати грядочки з суниць чи полуниць, варто вносити ці препарати в ґрунт. Дуже важливою для грибних препаратів є вологість землі й повітря: чим вологіше, тим краще вони спрацьовують. У нас є форми, які вносяться в сухому або в рідкому виді.

Пропонуємо альтернативу спалюванню трави

Такі препарати як біодеструктори допомагають повернути в землю органіку з рослинних решток, які залишаються після збору врожаю. Зараз екологи, навіть на державному рівні, забороняють спалювати те, що залишається на полях та присадибних ділянках. Бо це злочин проти природи. Це руйнує ґрунт і вбиває всі живі істоти, які там мешкають. Також під час спалювання йдуть випаровування в атмосферу, змінюється клімат.

Люди спалюють, бо хочуть знищити хвороби й шкідники. Але якщо ми обробимо рештки рослин біодеструкторами, як от ЕКОСТЕРН або ОРГАНІК-БАЛАНС, ми заселяємо ґрунт мікроорганізмами, які стримують розвиток хвороботворних мікроорганізмів, перетравлюючи стебла і листя – сховища шкідників, виділяють речовини, запах яких не подобається шкідникам, ферменти, які руйнують покриви шкідників, і ті гинуть під їхньою дією.

Біопрепарати не шкодять здоров’ю людини

Ми любимо і поважаємо аграріїв, які думають не тільки про прибутки, а ще й про своїх дітей, онуків і взагалі про те, як буде далі розвиватись і жити наша планета. Вона вже в такому стані, що потрібно використовувати біопрепарати, бо вони — не вигадка. Це просто частина живої природи, нами покращена. Ми ведемо просвітницьку роботу, підтримуємо та консультуємо тих, хто вирішив використовувати біопрепарати нашого виробництва. У нас є агрономи-консультанти, науковці, які можуть приїхати до фермерів, пояснити, підставити плече. Аграріям ми пропонуємо разом робити досліди, дивитися, як працює той чи інший біопрепарат.

Препарати БТУ-ЦЕНТР не шкідливі для людини. Мікроби, які ми використовуємо, так само ростуть і живуть у звичайному ґрунті, вітром чи дощем наносяться на яблука, помідори, огірки, потрапляють у наші оселі. Такі мікроорганізми вирощують і виготовляють з них пробіотики для людей і тварин. Крім того, ми всю нашу продукцію добре вивчаємо на нетоксичність, проводимо купу досліджень. Плоди яблук та ягід після обробки біологічними препаратами можна помити від бруду і спокійно їсти. Гарантуємо, що жодної шкоди для людини від наших бактерій точно не буде.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі