Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Заробляти на енергії: лучанин встановив вдома саморобний вітряк і сонячну станцію

Опубліковано

На своїй земельній ділянці в Рованцях Волинської області Олександр Пиза облаштував сонячну та вітрову електростанції. Інформаційному агентству Волинські Новини він розповів про те, як підходив до вивчення відновлюваної енергетики, де купував обладнання, на які бюрократичні процедури зважав, а також вказав, коли сонячна електростанція генерує найбільше енергії та чи вигідно її продавати державі за «зеленим» тарифом. Про це повідомляє ecotown.com.ua.

Олександр каже, що запізно дізнався про «зелений» тариф. Самостійно шукав інформацію про сонячну енергетику приблизно два роки.

Для кого вигідна власна СЕС?

Лучанин вважає, що сонячна електростанція для власних потреб вигідна лише заможним людям, для яких несуттєва вартість електроенергії. Для інших СЕС вигідна у випадку, якщо електроенергія продається за «зеленим» тарифом.

«Інвестиція достатньо дорога. Я, наприклад, свою станцію облаштовую вже третій рік: спочатку оформив 20 кіловат-годин, поступово доставляючи сонячні панелі, а цьогоріч збільшив потужність до 30 кіловат-годин, максимально можливих для домогосподарств, і ще доставляю й доставлятиму панелі».

Як заробляти?

Три роки поспіль тариф був незмінний, фіксований у євроцентах за кіловат-годину. З наступного року і в подальшому він знижуватиметься. Олександр шкодує, що не оформив електростанцію раніше – тариф був би більшим.

«Зараз продаю електроенергію за 5,5 гривні за кіловат-годину. Натомість ми купуємо електроенергію в держави приблизно за 1,7 гривні. Різниця відчутна. І якщо людина зареєструє свою електростанцію цьогоріч, є шанс, що до 2030 року вона вийде в нуль і навіть, ймовірно, зможе заробити».

 У господарстві Олександра дві станції: сонячна – для продажу електроенергії та вітряк – для власного споживання, наприклад, у випадку відключення світла чи перепадів напруги. Є також 24 акумуляторні батареї загальною потужністю 6 кВт.

«Домашня електростанція – це можливість отримувати пасивний дохід. Я зараз п’ю каву, розмовляю з вами, а станція працює. Спеціальних бюрократичних перепон для встановлення станції не було зовсім. Насамперед треба мати право власності на нерухомість, усе має бути задокументовано й правильно оформлено. Далі потрібно подати заявку на отримання дозволу до обленерго: перевіряють мережу, встановлюють відповідний лічильник, який веде облік в онлайн-режимі. Обліковується і спожита енергія, і вироблена, а за різницю ти отримуєш оплату на рахунок із відрахуванням податків (ПДФО і військового збору)».

Де брав обладнання?

Для своєї сонячної електростанції лучанин придбав вживане обладнання. Найпотужніша генерація енергії триває з травня до вересня. В січні Олександр не отримав жодного доходу, однак нічого не платив за енергію. Так само в нуль вийшов і в грудні. Якщо рахувати вартість електростанції за одну кіловат-годину генерації, то ціна може коливатися від 1000 доларів до 500, залежно від якості, конфігурації, складності обладнання. 

«Оскільки я 20 років віддав банківській справі, розробив у Excel таблиці з формулами, куди вношу всі видатки, які мав від початку, а також показники генерації та оплати. Потім вираховую дохідність. На сьогодні маю невелику рентабельність цього бізнесу. Йдеться про 5,5% річних у доларах США. Загальна рентабельність зменшилася, адже цьогоріч у червні-липні доставляв нові панелі і вони ще не встигли дати віддачу. Торік рентабельність становила приблизно 12% річних у валюті. Це, я вважаю, непогано».

На встановлення вітряка у господаря пішло два роки. Він саморобний: майстри власноруч змонтували його, а Олександр придбав на металоломі щоглу, зварив її, залив фундамент і вже цьогоріч поставив вітряк. Він невеликої потужності – 3 кВт, але за наявності вітру працює і вдень, і вночі. До того ж, вітряк довговічний. Однак налаштувати його важче, ніж сонячні панелі. Він вимагає більшої уваги в обслуговуванні.  

«Оскільки він облаштований для власних потреб, дозволи не потрібні. Загалом, за санітарними нормами, на приватній забудові можна встановлювати вітряк, здається, до 75 кіловат-годин. Щодо вітряка, то поширена хибна думка, що він шкідливий. Однак своєю вібрацією та шумом шкідливі лише великі потужні вітряки».

Коментарі

Технології

У Канаді зібрали понад $20 тисяч на великі FPV-дрони для українських військових

Опубліковано

Кошти для Сил оборони України зібрали під час благодійного вечора в Торонто «Лицарі степу — ніч козацької слави».

Про це повідомили у волонтерській організації «Дикі Шершні» (Wild Hornets).

За ці гроші організація зможе профінансувати понад 40 дронів Wild Hornets FPV, написали в Укрінформ з посиланням на лист «Диких Шершнів».

Безпілотники назвуть «Canadian Fire», аби подякувати канадцям за допомогу. Також «Дикі Шершні» відзначили внесок у 3,5 тисячі доларів від Конгресу українців Канади в Торонто.

Фото: телеграм-канал «Дикі Шершні»

Читайте також: Українські науковці створили безпілотник з елементами штучного інтелекту

Перший дрон Queen Hornet, який є найбільшим FPV-безпілотником в Україні, відправили спецпідрозділу ГУР МО «Кракен» 3 грудня. Невдовзі захисники з «Кракена» отримають ще десять дронів.

Наступні БпЛА з партії передадуть іншим підрозділам.

Нагадаємо, що українські розробники створили аналоги дрона Mavic для війська.

Фото обкладинки: телеграм-канал «Дикі Шершні»

Коментарі

Читати далі

Технології

Дороги на Київщині ремонтують з переробленого будівельного сміття

Опубліковано

У Макарівській громаді Київщини для ремонту доріг використовують перероблені будматеріали.

Про це повідомив голова громади Вадим Токар.

Як це працює

Будівельне сміття надходить до сучасного комплексу в Бородянці. Там його сортують, переробляють і створюють нову сировину для дорожніх робіт.

Фото: соціальні мережі Вадима Токара

Зазначають, що цей підхід дозволяє не лише відновлювати зруйновану інфраструктуру, а й зменшувати кількість відходів, що позитивно впливає на довкілля.

Читати також: Як Буча першою в Україні переробила усе сміття війни (ВІДЕО)

«Замість того щоб сміття лежало на звалищах, ми повертаємо його в обіг. Це ефективно, екологічно й економічно вигідно для громади», — зазначив очільник громади.

Нагадаємо, що студент з Одеси створює свічки із викинутих пляшок та просуває бізнес у тік-тоці. Як це працює?

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Технології

Українці створили офлайн-соцмережу для спільних активностей

Опубліковано

Український стартап Quests Inc працює над застосунком, який об’єднає людей через офлайн-події.

Про це розповіли його співзасновники Оля Коцеба та Іван Молчанов виданню Speka.

Про додаток

Quests Inc допомагає знайти компанію для різних активностей — від спільного чаювання до походу в гори чи майстер-класу. Для безпеки та комфорту застосунок модерує профілі й події, а всі користувачі проходять перевірку. Анонімність тут не допускається.

Іван Молчанов підкреслює, що головна мета Quests Inc — витягнути людей із телефонів у реальне життя.

«Замість перегляду стрічки користувач швидше знайде людей для спільної активності», — додає він.

Читати також: «Укрзалізниця» збільшила ліміт безплатного інтернету в потягах Інтерсіті

Зараз застосунок працює повністю безоплатно, проте у 2025 році має зʼявитися опція підписки, яка відкриє доступ до AI-функцій і розширеного функціоналу.

Нагадаємо, що українська компанія створила 3D-протези для відновлення пальців.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта7 днів тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес1 тиждень тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура2 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...