Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Заробляти на енергії: лучанин встановив вдома саморобний вітряк і сонячну станцію

Опубліковано

На своїй земельній ділянці в Рованцях Волинської області Олександр Пиза облаштував сонячну та вітрову електростанції. Інформаційному агентству Волинські Новини він розповів про те, як підходив до вивчення відновлюваної енергетики, де купував обладнання, на які бюрократичні процедури зважав, а також вказав, коли сонячна електростанція генерує найбільше енергії та чи вигідно її продавати державі за «зеленим» тарифом. Про це повідомляє ecotown.com.ua.

Олександр каже, що запізно дізнався про «зелений» тариф. Самостійно шукав інформацію про сонячну енергетику приблизно два роки.

Для кого вигідна власна СЕС?

Лучанин вважає, що сонячна електростанція для власних потреб вигідна лише заможним людям, для яких несуттєва вартість електроенергії. Для інших СЕС вигідна у випадку, якщо електроенергія продається за «зеленим» тарифом.

«Інвестиція достатньо дорога. Я, наприклад, свою станцію облаштовую вже третій рік: спочатку оформив 20 кіловат-годин, поступово доставляючи сонячні панелі, а цьогоріч збільшив потужність до 30 кіловат-годин, максимально можливих для домогосподарств, і ще доставляю й доставлятиму панелі».

Як заробляти?

Три роки поспіль тариф був незмінний, фіксований у євроцентах за кіловат-годину. З наступного року і в подальшому він знижуватиметься. Олександр шкодує, що не оформив електростанцію раніше – тариф був би більшим.

«Зараз продаю електроенергію за 5,5 гривні за кіловат-годину. Натомість ми купуємо електроенергію в держави приблизно за 1,7 гривні. Різниця відчутна. І якщо людина зареєструє свою електростанцію цьогоріч, є шанс, що до 2030 року вона вийде в нуль і навіть, ймовірно, зможе заробити».

 У господарстві Олександра дві станції: сонячна – для продажу електроенергії та вітряк – для власного споживання, наприклад, у випадку відключення світла чи перепадів напруги. Є також 24 акумуляторні батареї загальною потужністю 6 кВт.

«Домашня електростанція – це можливість отримувати пасивний дохід. Я зараз п’ю каву, розмовляю з вами, а станція працює. Спеціальних бюрократичних перепон для встановлення станції не було зовсім. Насамперед треба мати право власності на нерухомість, усе має бути задокументовано й правильно оформлено. Далі потрібно подати заявку на отримання дозволу до обленерго: перевіряють мережу, встановлюють відповідний лічильник, який веде облік в онлайн-режимі. Обліковується і спожита енергія, і вироблена, а за різницю ти отримуєш оплату на рахунок із відрахуванням податків (ПДФО і військового збору)».

Де брав обладнання?

Для своєї сонячної електростанції лучанин придбав вживане обладнання. Найпотужніша генерація енергії триває з травня до вересня. В січні Олександр не отримав жодного доходу, однак нічого не платив за енергію. Так само в нуль вийшов і в грудні. Якщо рахувати вартість електростанції за одну кіловат-годину генерації, то ціна може коливатися від 1000 доларів до 500, залежно від якості, конфігурації, складності обладнання. 

«Оскільки я 20 років віддав банківській справі, розробив у Excel таблиці з формулами, куди вношу всі видатки, які мав від початку, а також показники генерації та оплати. Потім вираховую дохідність. На сьогодні маю невелику рентабельність цього бізнесу. Йдеться про 5,5% річних у доларах США. Загальна рентабельність зменшилася, адже цьогоріч у червні-липні доставляв нові панелі і вони ще не встигли дати віддачу. Торік рентабельність становила приблизно 12% річних у валюті. Це, я вважаю, непогано».

На встановлення вітряка у господаря пішло два роки. Він саморобний: майстри власноруч змонтували його, а Олександр придбав на металоломі щоглу, зварив її, залив фундамент і вже цьогоріч поставив вітряк. Він невеликої потужності – 3 кВт, але за наявності вітру працює і вдень, і вночі. До того ж, вітряк довговічний. Однак налаштувати його важче, ніж сонячні панелі. Він вимагає більшої уваги в обслуговуванні.  

«Оскільки він облаштований для власних потреб, дозволи не потрібні. Загалом, за санітарними нормами, на приватній забудові можна встановлювати вітряк, здається, до 75 кіловат-годин. Щодо вітряка, то поширена хибна думка, що він шкідливий. Однак своєю вібрацією та шумом шкідливі лише великі потужні вітряки».

Технології

У Сумах науковці створили 3D-моделі зруйнованих обстрілами архітектурних пам’яток

Опубліковано

Команда Сумського державного університету зацифрувала близько 15 архітектурних об’єктів, пошкоджених унаслідок російських обстрілів. Цифрові моделі пам’яток стануть основою для подальшої реконструкції.

Про це повідомили в «Суспільне Суми».

Проєкт реалізують у межах науково-дослідної роботи «Наукові основи віртуальної реконструкції знищених об’єктів культурної спадщини» у співпраці з Департаментом культури Сумської ОДА. Фахівці фіксують наслідки руйнувань і створюють цифрові копії за допомогою фотограмметрії та безпілотників.

Читайте також: «Історію Аріни» від UNITED24 відібрали для міжнародної премії Favourite Website Awards

На одну модель іде близько місяця роботи. Серед вже зацифрованих об’єктів є і корпус СумДУ, який зазнав прямих влучань. Як зазначають науковці, ці матеріали можуть стати як базою для відновлення, так і доказами руйнувань у міжнародних процесах. Проєкт фінансує Міністерство освіти та науки й триватиме три роки.

Нагадаємо, що Jerry Heil приєдналася до збору UNITED24 «Вартові неба» після ракетного удару по її студії (ВІДЕО).

Фото обкладинки: сайт «Суспільне Суми»

Читати далі

Технології

Засновник Spotify інвестує €600 млн в німецьку компанію, що постачає дрони Україні

Опубліковано

Засновник Spotify Даніель Ек інвестує 600 мільйонів євро в німецького виробника дронів Helsing. Саме цей оборонний стартап постачає Україні безпілотники з елементами штучного інтелекту.

Про це пише видання Financial Times.

Інвесткомпанія Prima Materia, яку Даніель створив із Шакілом Ханом, зайшла в Helsing ще у 2021-му. Наразі загальну суму вкладень оцінюють у 1,37 мільярда євро.

Як зазначає Financial Times, крім того, що оборонний стартап постачає безпілотники Україні, компанія має контракти з Британією, Німеччиною та Швецією.

Нагадуємо, що українські дрони покажуть на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій.

Також ми писали, що бійцям Третього легіону вдалося збити FPV-дрон під час руху автомобіля (ВІДЕО).

Фото обкладинки: AFP/Getty Images

Читати далі

Технології

Українські дрони покажуть на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій

Опубліковано

Українські дрони вперше представлять у Парижі на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій. Цього року в ній беруть участь компанії Airbus, Boeing, Rolls-Royce та інші.

Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Резидент «Дія.City» Ailand Systems представить від України рішення гуманітарного розмінування безпілотник для виявлення вибухонебезпечних предметів ST1 та сільськогосподарський дрон BEE, який використовуватимуть у землеробстві та моніторингу стану полів.

Читайте також: Окупант здався у полон після точних скидів українських операторів дронів (ВІДЕО)

«Участь Ailand Systems у Paris Air Show — доказ того, що Україна стала ефективною екосистемою для розвитку defense tech та dual use-технологій. Сприятливі податки в “Дія.City” та підтримка держави сприяють масштабуванню компаній, залученню інвестицій і налагодженню партнерств», — зазначив Михайло Федоров.

Міністр підкреслив, що українські інновації, які народжуються під час війни, — від технологій аеророзвідки до дронів-розміновувачів, — можуть бути корисні для багатьох країн світу. На думку Федорова, ці продукти роблять революцію в безпеці, оборонці й цивільному захисті.

Нагадуємо, що піхотинці «Хартії» 40 діб безперервно тримали оборону позиції під ворожими дронами (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова

Читати далі

Шопочитати

Військо5 години тому

Повернув зв’язок і держпослуги. Історія львів’янина, який відновлював Херсонщину під обстрілами

Креативник, який оживляв старі депо у Львові, а згодом мобілізувався та поїхав служити прикордонником. Михайло...

Військо1 тиждень тому

Викладала історію навіть з позицій. Це Бароко, яка служить у «Хартії»

Олена — операторка FPV-дронів, яка захищає Україну в «Хартії». Паралельно вона взяла участь у волонтерському...

Суспільство1 тиждень тому

Вижила після ракетного удару та отримала 45% опіків тіла: історія вінничанки, що почала ліпити моті

Стильні окуляри, голлівудська посмішка та незмінний червоний фартушок — такою нині бачать Вікторію Головіну тисячі...

Можливості2 тижні тому

Стартапи з місією: як молодь розробляє рішення для змін у своїх громадах

Понад 200 підлітків на вихідних об’єднуються в команди, беруть челенджі від місцевого бізнесу та влади...