Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Запрацював історичний онлайн-проєкт про депортації українців 1944-1946 років

Опубліковано

Команда істориків у Львові створила масштабне інтерактивне онлайн-розслідування «Депортації».

Про це ШоТам повідомили розробники проєкту.

За їхніми даними, на сайті можна дізнатися про те, як українські етнічні території у Польщі позбавили автохтонного населення з 1944-го до 1946-х років.

Розслідування підготували дослідники проєкту «Локальна історія» та Центру дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя УКУ.

Про проєкт

Йдеться про чотири розлогі історії, написані у репортажному стилі з перших уст про обставини та людей, яких депортували, вигнавши на схід, за неповних два роки – з 1944-го до 1946-го.

«Загалом це стосується майже пів мільйона українців, яких  примусово позбавили рідних осель», – розповів автор текстів Володимир Молодій.

Онлайн-проєкт «Депортації» також має на меті показати пов’язаність поколінь та розповісти чи вдалося переселенцям зберегти пам’ять про свою малу батьківщину.

Читайте такожХліб не на смітник, а тваринам у притулки: як платформа No bread waste рятує харчові відходи

«Одна з історій, про яку розповідає проєкт – історія  Ганни Підгорецької-Клосовської зі Старого Брусна, що на Любачівщині. Ганну маленькою дівчинкою разом з мамою та родичами примусово виселили з рідного села» – йдеться у повідомленні.

Історики висвітлили і міжнародний аспект цієї проблеми.

«Депортації 1944-1946 років дуже часто плутають з операцією «Вісла». Ба більше, сам самі переселенці іноді не знають згідно з якими домовленостями влади їх переселили. Проблема цих переселень досі не звучить на належному рівні. Як держава ми досі не розуміємо як до неї ставитися: історична справедливість досі не відновлена. І це на тлі доволі важких україно-польських стосунків в царині історичної пам’яті, –  зазначає науковий консультант проєкту Юрій Пуківський.

Опубліковане онлайн-розслідування «Депортації» за посиланням.

Читайте такожЗ кавою, лавандою та вином. Вісім крутих українських виробників крафтового сиру

Нагадаємо, Інститут нацпам’яті запустив онлайн-платформу «Архів усної історії».

Як ми повідомляли раніше, презентували ролик, що спростовує історичні міфи про Одесу.

Головне фото: youtube.com.

Суспільство

Компанія з Британії вдосконалить дрони для ЗСУ

Опубліковано

У Великій Британії інженери компанії Evolve Dynamics працюють над розробкою технології, яка може допомогти українським розвідувальним дронам протистояти російським засобами радіоелектронної боротьби.

Про це повідомляє агентство Reuters.

Деталі співпраці

Минулого місяця військова частина в Україні звернулася до компанії Evolve Dynamics з проханням внести зміни в технологію, щоб зробити її безпечнішою для операторів.

Читати також: Повітряні сили України знищили 26 ударних БПЛА

Співробітники компанії придумали, як відокремити радіоблок безпілотника від його управління. Після надсилання інструкцій військова частина змогла успішно впровадити зміни протягом 24 годин після запиту.

Виконавчий директор Evolve Dynamics Майк Дьюхерст, який щомісяця відвідує Україну, вирішив підтримати модифікацію після того, як дізнався, що солдати планували оплатити її самостійно. Evolve Dynamics доставила до України 100 безпілотників Sky Mantis, що робить її одним з провідних британських постачальників безпілотних апаратів в Україну, повідомили в компанії.

Нагадаємо, що Мінцифра анонсувала безоплатний освітній тренінг з відкритих даних.

Фото: Evolve Dynamics

Читати далі

Суспільство

Вийшло продовження мультфільму, який розповідає дітям про російську агресію та незламність українців (ВІДЕО)

Опубліковано

Другий сезон дитячого мультсеріалу “Україна. Нескорені міста” вийшов на каналі “Плюс плюс”. Цей проект створено компанією “1+1 медіа” у співпраці зі Smart Angel і VoxCheck з підтримкою Європейського Союзу.

Про мультфільм

На каналі “Плюс плюс” вийшов другий сезон дитячного мультсеріалу “Україна. Нескорені міста”, який розповідає про символи російської агресії у містах, таких як Донецьк, Луганськ, Херсон, Крим і Маріуполь. Головні герої – троє дітей, які дізнаються справжню історію українських міст через подорожі у часі та просторі. Мультфільм відтворює сцени руйнування та обстрілів, але робить це у мультяшному стилі, щоб запобігти травмуванню дітей.

Читати також: “Le Petit Canard”: Українка відкрила дитяче видавництво в Франції

фото: мультфільм “Україна. Нескорені міста. Правдива історія”

Кожна серія умовно розділена на дві частини: у першій герої дізнаються стародавню історію міста, про яке йдеться, його культурні й історичні пам’ятки. А в другій – про те, що сталося з ним після початку російської агресії у 2014 році та повномасштабного вторгнення у 2022-му.

фото: мультфільм “Україна. Нескорені міста. Правдива історія”

Для кого підійде перегляд?

Проєкт “Україна. Нескорені міста” призначений для дітей віком від 6 до 12 років, а також для батьків, вчителів і всіх, хто прагне навчити молодше покоління цінувати культурну спадщину та пам’ятати історію України. 

Нагадаємо, що в Україні врятували від злочинців цінний артефакт 12ст.

Також ми повідомляли, що Мінцифра анонсувала безоплатний освітній тренінг з відкритих даних.

Фото: мультфільм “Україна. Нескорені міста. Правдива історія”

Читати далі

Суспільство

“Le Petit Canard”: Українка відкрила дитяче видавництво в Франції

Опубліковано

Українська видавчиня Наталія Моспан заснувала видавництво дитячої літератури у Франції. Воно називається “Le Petit Canard”, (“Маленька качечка”). 

Про це повідомляє Читомо.

Фото: Читомо

Про видавництво “Le Petit Canard”

В “Маленькій качечці” планується друк творів письменників та робіт ілюстраторів з України. Перші дитячі книжки, які вже надруковані та стоять у французьких книгарнях, а також айдентика та сайт, теж зроблені українцями. Крім того, книги цього видавництва можна буде придбати на Amazon.

Зараз йде підготовка до промо-кампанії: участь у виставках, фестивалях, проведення заходів des diccess, коли книгарня приймає автора з його книжками, він спілкується з гостями книгарні, люди дізнаються про нового автора й нове видавництво тощо.

Видавництво було засноване у липні 2023 року. За словами Наталі Моспан, інформацію про видавництво стали поширювати лише зараз через активну діяльність: вже вийшли перші книги, завершилися всі адміністративні процедури й розпочалися продажі.

Читати також: Мінцифра анонсувала безоплатний освітній тренінг з відкритих даних

Французький книжковий ринок

“Я довго досліджувала французький ринок дитячої літератури – він значно більший, ємніший, за український. При цьому амбітна та чесна мета створення Le Petit Canard – максимальна підтримка книговидавничої справи в Україні. То ж ми активно співпрацюємо з українськими авторами та ілюстраторами“, – говорить засновниця видавництва, Наталія Моспан.

фото: Читомо

За словами пані Наталі, книжковий ринок Франції дуже розвинений і насичений, тому «неохоче приймає нових гравців». 

“Сегмент, в якому ми вирішили працювати, насправді дуже переповнений. Але це те, що найбільше нам подобається, тому ми не опускаємо руки“, – наголошує видавчиня.

Нагадаємо, що в Україні врятували від злочинців цінний артефакт 12ст.

Фото: Евакуація.Сity

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство22 години тому

“Глядачі полюбили нас за українську виставу”: як харківський лялькар лікує депресію у військових

Там, де болю не видно зовні, всередині він може бути гострішим. Українські воїни, які щодня...

Суспільство6 днів тому

«На такій печериці можна хоч піцу робити!». Переселенець з Донеччини за грант відродив бізнес із вирощування грибів-гігантів

Юрій Душенко з Донеччини розпочав справу наприкінці 2015 року. Двічі втрачав бізнес, вимушено змінив три...

Суспільство7 днів тому

Зробив теплиці на бабусиному городі. Як підприємець з Вінниччини отримав грант на полуничний бізнес

Дмитро Гринь з Ладижина з радістю та гордістю оглядає свої володіння — довгі рівненькі рядки...

Суспільство1 тиждень тому

Думав, що гранти виграють лише «свої». Як кондитер з Київщини почав створювати українські макарони

Його соцмережі — це поєднання естетичного задоволення та вибуху смакових рецепторів. А різнокольорові макарони, які...

РЕКЛАМА: