Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
waterbot patrol Vriatuiemo Dnipro razom waterbot patrol Vriatuiemo Dnipro razom

Технології

Запорізькі школярі створили екоробота, який плаває по Дніпру і збирає сміття

Опубліковано

У Запоріжжі цього року очищати Дніпро від бруду водолазам допомагав саморобний робот, якого створили школярі. Waterbot Patrol приєднався до громадської ініціативи “Врятуємо Дніпро разом”, повідомляє Миг.

Ще влітку учні Школи робототехніки та програмування Smart kids, вирішили створити Вотербота, який плаває по річці і збирає сміття. Школа створена громадською організацією “Екосенс” з метою залучення дітей до вирішення екологічних проблем.

Читайте також: В Україні запустили екологічного бота

“Оскільки пластикове сміття, яке міститься у воді, дуже повільно розкладається, ще й забруднює воду шкідливими хімічними елементами, то вмирає риба, її мертві тушки теж починають забруднювати воду як отрута, і вода стає все не безпечнішою, – пояснює 9-річний учень Ян Жавжаров. – Якщо воду не очищатимуть від сміття, то локальне забруднення перетвориться у масове – наш робот зараз працює як лабораторія, що перевіряє придатність води для життя риби і для купання людей. Він здатний спіймати спеціальною сіткою і вивезти на берег цілу гору сміття – пластикових пляшок, поліетиленових пакетів”.

Як працює Вотербот?

За словами творців, робот задуманий як інтерактивна цифрова лабораторія для моніторингу безпеки Дніпра. Він має функції вимірювання різних параметрів води та перевірки стану річкового дна. Інформація про результати вимірювань в режимі реального часу передається на берег на ноутбук.

“Вотербот вирішує завдання, пов’язані з реальною проблемою. Перевагою є зворотний зв’язок з ботом на комп’ютер, куди можливо виводити отримані дані і візуалізувати: безпечно або небезпечно тут купатися, чи придатна вода для риби”, – розповідає викладач Школи робототехніки та програмування, аспірант кафедри програмних засобів Артем Туленков.

Переваги конструкції полягають в низькій парусності всього бота, корпус має низький опір вітру, що не ускладнить його рух при вітряній погоді. Так як бот виконаний у вигляді катамарана, він має хороші швидкісні характеристики. Встановлений у центрі важкий акумулятор додає більшої стійкості конструкції.

Електроніка бота складається з простих модулів і специфічних датчиків, основного контролера і радіопередавальної апаратури. Використовується велика кількість датчиків, з яких необхідно отримати дані, і для кожного датчика потрібна своя частина програмного коду, який повинен бути поєднаний в одну велику-превелику програму.

Читайте також: У Запоріжжі в річку Дніпро випустили 2 тонни риби

Вчителі кажуть, що юним програмістам було дуже цікаво збирати Багатофункціонального Waterbot Patrol. Першого Вотербота школярі протестували влітку, а потім повністю переробили модель, вдосконалили програмне забезпечення, додали датчики, акумулятор. У наступні місяці допрацьовуватимуть програму, щоб поліпшити швидкість, час передачі даних, спростити інтерфейс.

[su_button url=”https://www.liqpay.ua/ru/checkout/i56624243821″ target=”blank” style=”flat” background=”#F2AF1C” color=”#000″ size=”5″ center=”yes” radius=”10″ icon=”icon: credit-card” icon_color=”#000″ text_shadow=”0px 0px 0px #c7c7c7″ desc=”Вас буде перенаправлено на сайт liqpay” rel=”lightbox”]Підтримати проект[/su_button]

Технології

В Україні почали розробку власної великої мовної моделі ШІ

Опубліковано

Мінцифри спільно з Kyivstar починає розробку української LLM — великої мовної моделі штучного інтелекту. Меморандум про співпрацю вже підписали, бета-версію проєкту планують представити до кінця року.

Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Мінцифри обрало Kyivstar стратегічним партнером та інвестором проєкту. Як зазначили у відомстві, національна мовна модель — це фундамент для нових AI-продуктів усередині країни, стартапів, інвестицій і зростання економіки України.

Мовну модель навчатимуть на унікальному масиві українських даних, завдяки чому ШІ глибше розумітиме нашу мову, історію та контекст, аніж іноземні моделі. «Українська LLM — необхідна умова для збереження даних і важливий крок до цифрової незалежності», — зазначив Михайло Федоров.

Читайте також: 10 стартапів представлять Україну на міжнародній виставці Nexus Luxembourg 2025

Міністр також назвав переваги української LLM, серед яких:

  • якість — модель навчатиметься на українських даних і розумітиме наш контекст;
  • вартість — ШІ буде доступнішим і дешевшим для українських користувачів;
  • безпека — дані зберігатимуться в Україні та будуть захищені для держави й оборони.

Після того, як у кінці року розробники представлять першу версію, модель стане доступною для держустанов, університетів, науковців, громадських організацій і бізнесу. Мінцифри назвало це стратегічним кроком у розвитку та впровадженні ШІ на національному рівні.

Нагадуємо, що Україна інтегрує штучний інтелект у війну, державу та «Дію».

Фото: телеграм-канал Михайла Федорова

Читати далі

Технології

Робот майбутнього: Міноборони кодифікувало бойовий модуль з гранатометом

Опубліковано

Міноборони кодифікувало та допустило до використання дистанційно-керований бойовий модуль «ШАБЛЯ МК19(М)». Роботизований модуль з гранатометом може працювати самостійно під керуванням одного оператора.

Про це повідомили у Головному управлінні забезпечення супроводження життєвого циклу озброєння і військової техніки.

Бойовий модуль «ШАБЛЯ МК19(М)» створили для ведення вогню з автоматичного гранатомета калібру 40 мм. Система інтегрується як на наземні роботизовані комплекси, так і на транспортні засоби.

За даними оборонного відомства, модуль призначений, щоб вести вогонь прямим або непрямим наведенням, уражати ворога по координатах із закритих позицій. «ШАБЛЯ МК19(М)» може керувати один оператор.

Нагадуємо, що ДСНС залучила гелікоптери до ліквідації наслідків удару росії по Києву (ВІДЕО).

Також ми писали, що у Львові відкриють перший в Україні центр для постраждалих від полону та тортур.

Фото обкладинки: Міноборони

Читати далі

Технології

В Україні розробили спеціальний засіб РЕБ, який глушить ворожі дрони Mavic (ВІДЕО)

Опубліковано

На фронті з’явився новий інструмент радіоелектронної боротьби — система Algiz AM, розроблена в межах кластера Brave1 для нейтралізації ворожих дронів типу Mavic. Високотехнологічну розробку вже використовують на передовій для придушення каналів зв’язку безпілотників.

Про це повідомили в Brave1.

Brave1 підтримав команду розробників у проходженні кодифікації, що пришвидшило впровадження Algiz AM у підрозділах Сил оборони. Крім того, кластер забезпечив зворотний зв’язок із військовими, що дозволило вдосконалити систему відповідно до бойових потреб.

Система здатна:

  • змінювати напрям випромінювання на 360° для оперативного реагування;
  • працювати дистанційно — оператор може керувати з укриття;
  • швидко розгортатися завдяки мобільній платформі.

Читайте також: Швеція стане партнером України у сфері військового космосу для оборонних потреб

Назва Algiz походить від руни захисту — саме це вона й забезпечує на фронті, допомагаючи рятувати життя українських воїнів.

Algiz AM — український засіб РЕБ, що глушить ворожі «мавіки» У сучасній війні дрони типу Mavic стали одним із найпоширеніших інструментів на полі бою. Щоб нейтралізувати ворожі “мавіки”, учасники кластеру Brave1 створили Algiz AM — високотехнологічну систему радіоелектронної боротьби, що ефективно придушує канали їх зв’язку. Ключові особливості Algiz AM: 🔸 змінює напрям випромінювання на 360°, оперативно реагуючи на загрози 🔸 оснащений дистанційним керуванням — оператори можуть працювати з укриття 🔸 мобільна платформа забезпечує швидке розгортання та маневреність у польових умовах Brave1 підтримав команду розробників із проходженням кодифікації — це пришвидшило шлях до впровадження в підрозділах Сил оборони. Також кластер допоміг налагодити ефективну взаємодію виробника з військовими, що дозволило вдосконалити засіб відповідно до реальних потреб фронту. Назва Algiz походить від однойменної руни, що символізує захист — саме це система забезпечує на передовій, щодня рятуючи життя українських військових.

Опубліковано Brave1 Понеділок, 16 червня 2025 р.

Нагадаємо, що на озброєння ЗСУ офіційно прийняли дрон «Волиняка», який уражає важкоброньовану техніку.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Brave1

Читати далі

Шопочитати

Військо7 днів тому

Викладала історію навіть з позицій. Це Бароко, яка служить у «Хартії»

Олена — операторка FPV-дронів, яка захищає Україну в «Хартії». Паралельно вона взяла участь у волонтерському...

Суспільство1 тиждень тому

Вижила після ракетного удару та отримала 45% опіків тіла: історія вінничанки, що почала ліпити моті

Стильні окуляри, голлівудська посмішка та незмінний червоний фартушок — такою нині бачать Вікторію Головіну тисячі...

Можливості2 тижні тому

Стартапи з місією: як молодь розробляє рішення для змін у своїх громадах

Понад 200 підлітків на вихідних об’єднуються в команди, беруть челенджі від місцевого бізнесу та влади...

Економіка і бізнес2 тижні тому

Одяг твоєї вулиці: військовий зі Львова створив футболки з принтом рідного району

Коли Ігор іде вулицею у футболці з принтом про рідний Сихів, перехожі звертають увагу й...