

Технології
Запорізькі школярі створили екоробота, який плаває по Дніпру і збирає сміття
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У Запоріжжі цього року очищати Дніпро від бруду водолазам допомагав саморобний робот, якого створили школярі. Waterbot Patrol приєднався до громадської ініціативи “Врятуємо Дніпро разом”, повідомляє Миг.
Ще влітку учні Школи робототехніки та програмування Smart kids, вирішили створити Вотербота, який плаває по річці і збирає сміття. Школа створена громадською організацією “Екосенс” з метою залучення дітей до вирішення екологічних проблем.
Читайте також: В Україні запустили екологічного бота
“Оскільки пластикове сміття, яке міститься у воді, дуже повільно розкладається, ще й забруднює воду шкідливими хімічними елементами, то вмирає риба, її мертві тушки теж починають забруднювати воду як отрута, і вода стає все не безпечнішою, – пояснює 9-річний учень Ян Жавжаров. – Якщо воду не очищатимуть від сміття, то локальне забруднення перетвориться у масове – наш робот зараз працює як лабораторія, що перевіряє придатність води для життя риби і для купання людей. Він здатний спіймати спеціальною сіткою і вивезти на берег цілу гору сміття – пластикових пляшок, поліетиленових пакетів”.
Як працює Вотербот?
За словами творців, робот задуманий як інтерактивна цифрова лабораторія для моніторингу безпеки Дніпра. Він має функції вимірювання різних параметрів води та перевірки стану річкового дна. Інформація про результати вимірювань в режимі реального часу передається на берег на ноутбук.
“Вотербот вирішує завдання, пов’язані з реальною проблемою. Перевагою є зворотний зв’язок з ботом на комп’ютер, куди можливо виводити отримані дані і візуалізувати: безпечно або небезпечно тут купатися, чи придатна вода для риби”, – розповідає викладач Школи робототехніки та програмування, аспірант кафедри програмних засобів Артем Туленков.
Переваги конструкції полягають в низькій парусності всього бота, корпус має низький опір вітру, що не ускладнить його рух при вітряній погоді. Так як бот виконаний у вигляді катамарана, він має хороші швидкісні характеристики. Встановлений у центрі важкий акумулятор додає більшої стійкості конструкції.
Електроніка бота складається з простих модулів і специфічних датчиків, основного контролера і радіопередавальної апаратури. Використовується велика кількість датчиків, з яких необхідно отримати дані, і для кожного датчика потрібна своя частина програмного коду, який повинен бути поєднаний в одну велику-превелику програму.
Читайте також: У Запоріжжі в річку Дніпро випустили 2 тонни риби
Вчителі кажуть, що юним програмістам було дуже цікаво збирати Багатофункціонального Waterbot Patrol. Першого Вотербота школярі протестували влітку, а потім повністю переробили модель, вдосконалили програмне забезпечення, додали датчики, акумулятор. У наступні місяці допрацьовуватимуть програму, щоб поліпшити швидкість, час передачі даних, спростити інтерфейс.
[su_button url=”https://www.liqpay.ua/ru/checkout/i56624243821″ target=”blank” style=”flat” background=”#F2AF1C” color=”#000″ size=”5″ center=”yes” radius=”10″ icon=”icon: credit-card” icon_color=”#000″ text_shadow=”0px 0px 0px #c7c7c7″ desc=”Вас буде перенаправлено на сайт liqpay” rel=”lightbox”]Підтримати проект[/su_button]

Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У застосунку «Дія» до початку опалювального сезону планують запустити сервіс із інформацією про «пункти незламності».
Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Прем’єр-міністр нагадав, що минулої осені, після початку повітряних атак РФ на українську енергетику, за ініціативи президента була розгорнута мережа «пунктів незламності».
«Після закінчення опалювального сезону наш уряд продовжував удосконалювати мережу. Тож на виконання завдання глави держави доручив міністерствам цифровізувати дані про “пункти незламності” в “Дії”», – зазначив Шмигаль.
Читайте також: Як ми відкрили свій «Пункт незламності»: з генератором, Starlink і настолками. Кейс «Солом’янських котиків»
Він додав, що у «Дії» має бути вся важлива інформація про кожен пункт, його розташування та наявність необхідного обладнання. Проєкт планують запустити до початку опалювального сезону.
Нагадаємо, розробники «Дії» відкрили запис на бета-тест нової послуги – сплати штрафу за адміністративне правопорушення онлайн.
Окрім того, копію студентського квитка відтепер можна надсилати за кілька кліків через Дію.
Фото: facebook.com/diia.gov.ua.
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У Києві запустили чат-бот у тестовому режимі для замовлення поїздок у соціальному таксі, яке призначене для перевезень людей з інвалідністю.
Про це повідомила заступниця голови КМДА Марина Хонда.
«Київ – перше місто в Україні, яке розробило та зареєструвало послугу соціального таксі для осіб з інвалідністю. Social Taxi Kyiv працює вже близько 3 років», – написала заступниця голови КМДА.
Вона також додала, що щомісяця кількість людей, яких перевозить надавач послуг, збільшується. Зокрема, кількість тих, хто потребує перевезення, збільшилася із 200 до 300 людей.
Читайте також: Репарації від росії. Частина ІІ. Що потрібно зробити Україні?
Наразі у столиці працюють 12 таких спеціалізованих автомобілів.
Тому для зручності оформлення поїздок у Києві запустили чат-бот у тестовому режимі, де можна оперативно створити та скасувати поїздку, залишити відгук та отримати відповіді на найпоширеніші питання.
Довідка
Соціальне таксі – це спеціально облаштований транспорт, призначений для перевезень людей з інвалідністю. Він обладнаний усіма необхідними засобами для безпеки та комфорту під час поїздок до центрів реабілітації, лікарень, закладів освіти тощо.
Нагадаємо, у селі Лютеж на Київщині відновив роботу реабілітаційний центр для людей з інвалідністю, який був пошкоджений під час бойових дій у 2022 році.
Окрім того, у Вінниці на базі Центру реабілітації «Поділля» почала діяти школа орієнтування у просторі та мобільності для людей з порушеннями зору.
Фото: facebook.com/marina.honda.kyiv.
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Мінцифри презентувало платформу Дія.Engine — інноваційний інструмент, що дасть можливість органам влади створювати реєстри, автоматизувати послуги та бази даних.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у телеграмі.
За його словами, завдяки платформі держава зможе економити мільйони, а українці швидше отримуватимуть якісні сервіси онлайн. Всього в Україні понад 400 державних реєстрів.
«Більшість баз даних та систем в Україні технологічно застарілі і вразливі до кібератак. Частина досі зберігається в паперовому вигляді чи ексель-табличках. Без їхньої трансформації та оновлення неможливо побудувати найзручнішу цифрову державу у світі», — зазначив Михайло Федоров.
Він поінформував, що нині на платформі Дія.Engine розробляють 50 реєстрів, частина з них уже працює і їхня кількість зростатиме.
Читайте також: Репарації від росії. Частина ІІ. Що потрібно зробити Україні?
«Для розробки реєстрів у Дія.Engine не потрібні великі команди чи фахівці високого рівня. Опанувати широкий функціонал можна легко і швидко. На сьогодні підготували 70 розробників, які вже створюють реєстри та цифрові послуги на платформі», — наголосив міністр.
«Кожна п’ята кібератака російських хакерів спрямована на державні установи. Ми не маємо права допустити успіху таких атак. І ми не можемо допустити, щоб побоювання щодо безпеки систем зупиняли наш розвиток, зупиняли розвиток цифрового суспільства та запровадження нових сервісів. Саме тому держава створила простір, де державні бази даних будуть під захистом. Проголосивши курс на цифровізацію, ми також даємо інструмент, як цю цифровізацію впроваджувати відкрито, прозоро та безпечно», — підкреслив Голова Держспецзв’язку Юрій Щиголь.
Нагадаємо, український мобільний інструктор зі стрільби Drill виходить на ринок США.
Також ми розповідали, що українці створили перший в ЄС застосунок для оплати дорожніх зборів.
Фото: thedigital.gov.ua.